met het oog op de statuten der Avion-tin- maatschnppij. De lieer Van Houten kwam daarentegen op voor de vrijheid der vennootschappen. De minister van justitie ontkende de nood zakelijkheid van verzamelstaten van testamen ten ze bestaan bij de registratie-kantoren. De diensttijd van gevangenbewaarders wordt zooveel mogelijk bekort. Hy bleef pertinent Volharden in zyne weigering om gratie te verleenen aan Geel. SCHIEDAM, 10 December 1880. Naar wy vernemen, is het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening der wet op het lager ondetwys gisteren door Z. M. den Kouing bekrachtigd. In vroeger jaren schonk II. M. de Koningin met Kerstmis kleedingstukken aan de ten paleire en aan het paik werkzaam zijnde per sonen. Üpmeikzaam geworden, dat dit hier te lande meer gebruikelijk is met St. Nicoiaas, heeft H. M. ook hierin het >'s lands wijs, 'a lands eer" gevolgd. Op St.-Nico'aasdag worden, volgens het Utr. Dbl, ten palede mannen-, vrouwen-en kindei kledingstukken uitgereikt aan de ten paleite werkzaam zjjnde vrouwen en kindereo. Elk gezin ontving ook een deken. Ook voor de Piinses moet St-Nicolaa«avond een avond vol veirassingen geweest z"yn. By koninklijk besluit z'yn aangewezen de perceelen, die ingevolge de wet van 25 Juli 1889 Staatsblad ro. 96) onteigend moeten worden voor den aanleg van een waterver- ver>chingskaiiaal in de gemeente Schiedam. Zondagnamiddag te den uur werd op de Groote Markt alhier eene inspectie over de schutterij gehouden, by welke gelegenheid het eereteeken voor langdurigen schutte' lijken dienst werd uitgereikt aan den tamboer-majoor Gunnewpgh en den muzikant Rammers Nadat het daarop betrekkelijk koninklijk besluit was voorgelezen werd het eereteeken door den majoor-commandant op beider borst gehecht en volgden de gelukwenschen van comman dant en oificieren, waarna de plechtigheid met het gebiuikelyk défilé werd besloten. Het commando werd gevoerd door kapitein G. M. Meijer en de plechtigheid bijgewoond door den 1 sten luitenant van het korps kon. scherp schutters, den heer D. Visser, tei wijl een tal ryke menigte op de been was. Naar De Tijd mededeelt, zal onze stadge- joot de heer H. A. M. Roelaots .Ir. aan den president en den secretaris van de republiek Venezuela een exemplaar zenden van zijn ^Geschiedenis van Venezuela". Het werk werd Uitgegeven door de firma J. S. De Haas ,die nok voor het even fiaaie als degelijke bind werk zorgde. De band van het exemplaar voor den president is van het fijnste kalfs leder, terwyl boven den titel het wapen van Venezuela is aangebracht; de band van het andere exemplaar is van blauw moiré-satijn. Beide bnekdeelen bevatten eene schoone calli- graphische opdiacht in keurig geteekenden rand, van den heer Waals. De banden zyn gesloten in wit pelucbe, met wit moiré-satjjn gevoerde doezen. Het geheel munt uit door smaakvollen eenvoud en onberispelyke bewer king. Door de regeering is verlof verleend tot openbaarmaking van het verslag der commis sie, beooemd door de ministers van justitie, van marine en van oorlog, nra de door prof. H. van der Hoeven te Leiden samengestelde ontwerpen van een wetboek van militair strafrecht en daarmede samenhangende wrt- ten uit een militair oogpunt te onderzoeken. Dat stuk zal binnen enkele dagen bjj den Uitgever J. Brill te Leiden het licht zien. Uit Luxemburg wordt door Reuter bericht, dat de te "s-Gravenbage resideereDde secre taris des Konings in het groothertogdom Luxemburg, graaf De Villers, benoemd is tot Luxemburgs zaakgelastigde te Berlijn. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog op Donderdag den 12en dezer, en die van den minister van marine op Vrijdag 13 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bjj de Nederlandsclie Bank f 27,633,167.63 en bij de betaalmeesters l,450,769.02Vs Te zamen f 29,083,936.65V3 De tweedaagsche retourbdjetten van de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij zullen, met het oog op het a. s. Kerstfeest, geldig zijn van Dinsdag 24 tot en met Vrijdag 27 De cember. Te beginnen met Januari a. s. zullen de booten van den Koninklijken Westiidischen maildienst, in plaats van maandelijks den 12n, Donderdags om de 3 weken van Amsterdam naar Suriname en Curayvo vertrekken. De vertrekdag van de eerste boot onder deze nieuwe dienstregeliog is bepaald op 10 Janu ari 1890. Ten gevolge der reorganisatie van het wapen der kon. inatechausvee zal dat korps op eene steikte gebiecht worden van 14 olfieiereo, 389 onderofficieren en maiechaua- sees te paard en 175 onderofficieren eu mare chaussees te voet. Dat het in het binnenland aanschaffen van iegerpauiden meer en meer vermindert, kan hiel uit bljjken, dut in 1888 negentig stuks zyn aangekocht en in 1889 hel aantal slechts vjjf en twintig zal bedragen. De Zaterdagavond gei ouden buitengewone vergadering van nandeelboudeis in de »Zuid- HoUandscbe Gredietvereenigmg" holomogeerde het ontslag door de directeuren Haakma van Royen en d'Engelbronner ingediend. (Jit de niededeelmgen omtrent den stand van zaken bleek, dat er een verlies is van f230,475 en da dublieuse posten (291,000 bediagen. De balans van activa en passiva sluit met eeu batig saldo van f799,726. De veigaderirg bekiachtigde met539 tegen 19 stemmen het voorstel om op 1 Febiuaii volstoiling van de aandeden te vragen; er is thans reeds voor een bedrag van f303 000 volgestoit Het plan bestaat eerlang de sta tuten te herzien in den geest van bezuiniging tot een jaai lijksch bedrag van f 15 000, onder andere door vermindering tot op de helft van de traktementen der directeuren. Als alles behoorlijk geregeld is, kan de vennoot schap op den vooitduremfen steun der Neder- Iscrische batik lekenen. Iu ovei leg roet hare hare directie woidt de boekhouder der vennootschap, de heer Tiuffino, tut directeur benoemd (voor de andeie directeurs-vacature zal de directie der Nederlandsche bank eens voordracht doen) en werden tot commissaris sen gekozen de oud-coiniriissaris minister van staat Heemskerk en mr. J. Addink, die de betrekking aannamen. De vergadering werd geleid door den voor zitter van commissarissen, den heer Piek. Vol gens de gedane tnedededeehngen is de levens vatbaarheid der zaak Verzekerd. Wij lezen in hel Vliegend blad We aanslag op de hccren Stork en Jolles. Zaterdagavond 'moet een hoogst belangrijke arrestatie zijn geschied. 1(1 een tapperij, gelegen nabij den hoek van de Reguliersdwarsstraat en de Geelvineksteeg, zaten Zaterdag in den middag een viertal lieden een kaartje te spelen, toer. het gesprek kwam op de helscho machines, ^verleden jaar op St. Nico- loas aan den burgemeester, den procureur-gene raal en den politie-commissaris Sterk gezonden. ïToch knap gedaan", meende een hunner, »Ja nooit ontdekt", was 't bescheid. Toen scheen een hunner de ijdelheid te groot te wor den. nflii wist 't welwio't was geweest." iNeon, dat wist hij niot," »Wat, niet niet En of 't borreltje wat groot is geweest, dan wel of 't grootspraak was, toen riep de kerel met zekeren trots: vWat, zou ik 't niet weten? Daar danik zolf heb de helsohe machines gemaakt en mijn vrouw heeft ze bozorgd I" Toen was 't liove leven gaande! Eenige om standers, die 't vernamen, keken elkander aan. Een paar hunner wipten de deur uit on ook de kastelein durfde 't misschien niet onder zich houden. Eenige minuten later was er ten minste al een politieman in 't lokaal, dia den babbelaar ver zocht mede te gann. Aan het nabijgelegen politie bureau op den Singel (voormalig gymnasium) gebracht, moet de man, ondervraagd, door de mand zijn gevallen en beltend bebben de dader geweest te zijn van de veel besproken helsche presentjes. Dit gerucht komt on.i zoo even bij het afdruk ken van het blad ter ocro. De tijd ontbreekt om hst nauwkeurig te onder zooken, daar de politie e)!:e inlichting weigert. Of 'twaar is, znl nader blijken. Wij meenden 't niet te mogen verzwijgen." De geheime politie had het Sintel klaas avond, zoo vei haalt het VL Blad, te Am sterdam bijzonder diuk. Vooral de woningen van, oen pohtiecommi.-saiis Steenkamp en van het hoofd der gemeente werden sch'-.ip inliet oog gt-houdeu en ieder, die daar een pakje afgaf, weid nagegaan. Misschien vermoedde men dat do schandelijke aanslagen van het vorig jaar zouden heiliaaid worden. Men beweert zelfs dat een echte en welgemeende Sintei klaasven assing bestemd voor eerslga- noemden heer, op dioevige wjjze mislukt ie. Het pukje scheen namelijk gewantrouwd te worden, zoodat men het zoo schielijk mogelijk in een by vooibaat gereedstaanden emmer met water stopte. Natuurlijk zyn de onschul dige lek kei nyen, die het bevatte, er toen helaas niet op vooi uitgegaan. Een zestigtal kappers- en barbiersbedienden te Amsterdam hebben eene veieeniging ge sticht onder den naam jDoor Vereeoiging Verbetering". Het doel is te komen tot Zun- dagsiust, vei betering der ioonen en verminde ring der werkureD. De motie over Zondagsrust en het vervroegd sluitingsuur in de patioousvergadering gesteld zal in eene volgende vergadering behandeld worden. Onlangs werd het lid van den Bredaschen gemeenteraad, de heer De Booy, wegens open bare dronkenschap aangeklaagd. Hy had 21 getuigen ii décharge meegebracht en werd vrijgesproken. Iu de jongste zitting van den raad wenschte hjj nu dat de burgemeester den inspecteur die hem had aangeklaagdzou ontslaan. De burgemeester zag daarvan de noorizakelykheid niet iu; een ambtenaar kan zich vergissen. En als iemand 21 getuigen noodig had om te tiewyzen dat hy niet drooken was, dan was er aldus besloot hy ouder algemeene hdaiiteit toch waarschijnlijk wel iets van aan geweest en was de inspecteur te veioritschuldigen. De heer De Booy antwoordde dat hy die L'l getuigen alleen had meegebracht om ten duidelijkste te doeo uitkomen,dal de inspecteur hem blykbaar had gezocht, maar de vooizitter bleef natuuilyk bij zjjne meening. -In de cabyheid van de lesidentie zal, naar wordt, door een buitenlander een groote hondenfokkerij worden opgericht, Te Dinteloord (N.-Br.) bestaat het plan tot het oprichten van eene suikerfabriek en van -eene kunslboterfabriek. Te Scheveningen is Zondagavond aan her strand, bij Seinpost, het Ijjk aangespoeld van een heer. De onderkleederen zyn gemeikt A B, Een ring draagt de letters A. C. R. Men schryft nader uit Riethoven (N.-Br,), dat alle gebeten honden, op last van den districts-veearts van Breda zijn afgemaakt. De- personen, die gebeten werden, zullen waar schijnlijk naar Pasteur worden opgezonden- Men verwacht een geneeskundig inspecteur te Riethoven, wiens advies zal worden opge volgd. Te Gastel in Noord-Brabant werd ongeveer drie maanden geleden een dertienjarige knaap door een hondje in den neus gebeten, zonder te vermoeden dat die beet ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De vorige week gevoelde de jongen zich ziek en de geneesheer ver klaarde spoedig, dat de jongen lijdende was aan dolheid. Na hevige sinaiten is de lyder Woensdag overleden. (Bbh) De landbouwer H. E., te Borne, die Za terdagnamiddag door het op hol gaan van zijn paaid onder den wagen is geiaakt, is- dienzelfden avond aan de gevolgen daarvan overleden. Te Smilde ia Zaterdag de postkar ven Mep- pel naar Assen in de hoofdvaait getaakt, ten gevolge van (iet schrikken vao hel paard. De postiljon werd met groote moeite gered eo men vreest voor zyn leven. Het paard ver dronk; de brieven enz. hebben veelgeleden. Te Weu di ouder Beumngea is uit een kolkt langs den weg hst Ijjk opgehaald van den heer K., bloemist te Hees bij Nijmegen, die sinds 4 Weken werd vermist. Hy Iaat eene vrouw inet een aantal kinderen achter. De landman Stevelink te Haarie, gem. Tub- bergen, had gepasseeide week het ongeluk- zich in den duim te snijden met een mest een paar dagen later kwetste hy zich aan een vet roesten spijker in die wonde, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Ofschoon er spoe- diggeneeskundigehulp werd ingeroepen, rnucht- het niet gelukken den man in het leven te- houden. Hij laat eene weduwe met vijf jonge kinderen na. Amsterdam. Gisterochtend omstreeks 5- uur omstond in het schteihuis van perceel 26 Kalversiraat, waarin de heer Kattenburg- een kleederinagazjjn hield, een hevige brand, die, volgens betrouwbare getuigen, m een on denkbaar oogenblik, het geheele gebouw, vat» achteren tut voren, in een zee van vuur zetter zoodat de Jonge-Roelensteeg, in de onmiddel lijke nabijheid, zoowel wegens de dikke rook wolken, als door de groote stukken vuur, die er neervielen, niet begaanbaar was. De vlato- moet zulke groote afmetingen hebben gehad, dat zjj op de Weteringschans kon wotdea nagespeurd, en men vooraan in de Kalverstraat- gemakkelijk geschreven schrift kon lezen. Aan deze omstandigheid, dat de vlam nb zoo snel om zich heen gieep, moet de oorzaak geweten worden, dat het zoontje des heeren Kattenburg, door rook en vlammen verhin derd is geworden zyn slaapvertiek te verlaten en op noodlottige wjjze om het ie ven is geko men, en dat eeu logé, een meisje van 18 jaren,- deerlijk geschroeid, uit het brandend perceel werd gered en dadelijk in het gasthuis onder geneeskundige behandeling werd gesteld. De biandweer rukte wel dadelijk met veef- materiaal uit, doch de groote hoeveelheid wollen en andere licht vlambare stoffen maakten het onmogelijk, op het brandend per ceel zelf met eeuig succes te werken. Op de- belendende perceelen was dan ook uadelyk- de aandacht van het hoofd der brandweer, gevestigd, en alles werd aangewend om de- daken daarvan, door er overvloedig water over uit te storteu, tegen het ingrijpen van- de vlammen te beschermen*- Helaas, allepogm-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2