1 J A". 1889. Vrijdag 13 December. IN". 7395. JACHT. 1 rie-en-veert: g-ste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnen Ian dsc he Berichten. S33 U IT G E VlïlTP, J.~ ODÉ. Abonnementsprijs per kwartaal Franco per post, door het geheele Iiijk Aftoiiderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. BtltHtll: 31 AB HT, B 1 14. Advertentieprijs: van 110 gewone regols met inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst w.irtt tegen tweemaal berekend. De Commissaris des IConings in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit vsn de Gedeputeerde Staten van den 3den December 1889, no. 94; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 4857 Staatsblad no. 87) Brengt tor kennis van do belanghebbenden, dat tij bovengenoemd beiluit van de Gedeputeerde Blaten do Jacht op klein -wild in deze Provincie wordt gesloten op Dinsdag den 31 tien Decem ber aanslaande met zonsondergangalsmede van het in art. 15, sub lett. g dier wet bedeeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of vaKIouwen, hetwelk blijft toe gelaten tot en met den 20sten Maart 1890. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bet Provin ciaal Dlad en in de Nederlandsche Staatscou rant worden geplaatst. 's-Gravenlmge, den 5den December 1889, Tic Commissaris des Koning* voornoemd, FOC1C. F S A K K IJ K. De Opperste Raad van handel en nijver heid is bijeengekomen. De heer Tirard, de bijeenkomst openendeverklaarde dat de regeering, zich willende laten leiden door wenechen, kenbaar gemaakt door de vertegen woordigers van zoo talrijke belangen, wenscht dat de raad een aantal vraagpunten opstelle, betrekking hebbende op de handelstractaten, welke zullen worden gezonden aan de Kamers van koophandel. Door Pouyer Quertier wer den de voordeelen uiteengezet, welke zijns inziens, in strijd met de vrij algemeen ver spreide opvatting, voor Frankrijk voortvloeien uit B'tikel elf van het tractaat van Frankfort, dewijl dat artikel Frankrijk heeft behoed voor het tol verbond, datanders doormidden-Europa, met uitsluiting van Fiankrjjk, zou zijn in het leven geroepen. BELGIS. De eerste commissie, door hel anti-slavernjj- congres benoemd, heeft gisteren de behande ling voortgezet van het eerste hoofdstuk van het voorstel betreffende de strafbepalingen tegen degenen die zich schuldig maken aan 'handel in voortvluchtige slaven. Dit hoofdstuk gaf aanleiding tot eene ernstige beraadslaging, Welke tot uitkomst had, dat er eene voorloo- pige overeenkomst werd vastgesteld. Het eerste onderzoek der overige artikelen van het voorstel werd aangevangen, doch kon met ten einde worden gebracht, omdat verscheiden gedelegeerden nog met de vereisebte iostruc- tiën ontvangen hebben. Ooder alle reserves maakt de Ind. Beige melding van een gerucht, dat de Kamermeer derheid geneigd zou zyo het wetsontwerp tot Wijziging van de kieswet in de sectiën zóo te behandelen, dat de openbare behandeling ver traagd en wellicht voorgoed uitgesteld wordt. ENGELAND. De Times verneemt uil Lissibon dat de Brazdiaansche stoomboot Alagoas de nieuwe vlag heesch, maar de gouverneur van Lissa bon eischte dat zij zou worden nedergehaald, waaraan voldaan werd. Portugal organiseert ecnen stoomvaartdienst op de Zambesi en de Shire. De ndministiateurs der Bank van Brazilië hebben depêches ontvangen, blijkens welke er volmaakte rust heerscht in Brazilië. Al de banken in Brazilië hebben als olfieieelen wis selkoers aangenomen 27'/z pence voor wis sels op bankiers en 27 7/w pence voor handels papier. Volgens den Londenschen correspondent van den Liverpool Mercury zou er by de regee ring ernstig plan beslaan om Stanley, zoo hij wil, te stellen aan hel hoofd van het nieuwe itu uitgestrekte gé bied, dat Engeland in Afrika heeft verworven of nog denkt te verwerven. DEIXSCllLAND. De heer VodPuttkamer, door keizer Fiede- rik ontslagen als minister van binnenlaodsche zaken, zal weder op het staatkundig tooneel verscliynen. By zal nainelyk in Pommeien als caadidaat der Kartell-paityen optredeq, ter vervanging van baron Von Hammerstein, die bedankt als lid van den Rijksdag, De nationaal-liberalendie tudertyd even scherp de politiek van Puttkamer veroordeel den als de Duitsch-vryzinmgen zullen thans gedwongen worden voor hum te stemmen, een toestand dm natuurlijk de libeiale pers stof geeft tot spot. O O 8 I E N B IJ K. In de Kamer heelt Tissa verklaard de nood zakelijkheid te erkennen van eeoe herziening der wet op het inboorlingschap, waarvoor een wetsontwerp zal worden ingediend. Volgens sommige bladen zyn tusschen Qos- tenr'yk en flongai ye onderhandelingen geopend over de munlquaestie. Hongarije zon hebben voorgesteld de franc als eenheid aan te nemen. ZÜID-AFBIRA. Gisteren is het huwelyk van den heer Reitz met mejuffrouw Mulder te Bloemfontein leesielyk gevierd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Avondzitting van 10 December. In deze zitting werd de behandeling voortge zet van hoofdstuk justitie der staatsbegrooting. Bij de afdeeling gevangenissen vroeg de heer Mees inlichtingen omtrent den toestand van het gesticht de Kruisbergnaar aanleiding van het bericht in de bladen, dat de toestand daar nog niet veel verbeterd was. De minister verzekerde dat het bericht oen tendenz-bericht moest worden. Zoowel bij eigen onderzoek als bij drievoudige inspectie der ge vangenissen was gebleken dat er niot de minste aanmerking op het gestirht is te maken Trouwens, de minister kende den directeur van vooger en acht hom den juisten man op de juiste plaats. Bij den post reebtsgebouwon drong de heer Verniers van der LoelT aan op spiltsing. „De minister beloofde te zullen nagaan water uit het artikel zou kunnen worden verwijden!. Op den post voor huisvesting van do rechts- collegien te Amsterdam was een som van f 30,000 uitgetrokken als oeiste termijn van een som van f550.000 voor verbouwing van het paleis van justitie te Amstordam en bouw van een nieuw gebouw voor de kantongerechten. Hierop was door de hoeren Van Beickei c. s. een amendement voorgesteld om den minister gelegenheid te geven eene transactie niet Am sterdam te sluitenomtegen overdracht van het paleis, op een ruim terrein een geheel nieuw ce^-Qiiw voor alle rechtscollegion te stichten, l De minister van justitie bestreed het amendo- ment van de heoron liartogh c. s. Afscheiding van het paleis en het gebouw der vier kanton gerechten is noodwendig. Hel te verbouwen pa leis kan dicnon voor de rechtbank, ook tijdens de verbouwing; hot hof zal tijdelijk elders een onderkomen moeten vinden. Het nieuwe gebouw voor de kantongerechten zal groot genoeg zijn. Aan een vijfde kantongerecht is voorloopig nog geen behoefte. Mocht die ontstaan, dan zou het afzonderlijk mooten gevestigd worden in een centrum van bnndel en scheepvaart. Indien aan 't denkbeeld van het amendement gevolg werd gegeven en bot paleÏB geruild werd voor een terreingeschikt voor een gebouwr voor alle rechtscollegiun, dan zou de g meerite zeker niet veel bijbetalen, want de waarde van beide is nagenoeg gelijk. Dat nieuwe gebouw zou wel 4V. millioen kosten. Na uitvoorige discussie ia het andement verworpen met 48 tegen 25 stemmen. Het re- geeringsvoorstel is dus onveranderd aangenomen, zoomede liet ontwerp tot ruiling van grond tus- schcn den staat en de gemeente Amsterdam. Al de artikelen zijn goedgekeurd, evenals het hoofdstuk «Justitio" in zijn geheel. Zitting van 11 December. De algemeene beschouwingon ovor de staats begrooting vormden dit jaar de middelmoot en begonnen hedennatuurlijk in tegenwoordigheid van alle ministers. Zij werden ingeleid door den hb-r Kerdijk, met bespreking van: do. den wot- gevonden arbeid des ministers van financiën welke het program van actie der anti-ravolution- naire pat tij geheel doet vergeten. Spreker vroeg 's ministers zienswijze over het protectiunnisti- sclie voorstel Bahlmamt in verband met den aandrang van tie Standaard op nationalen steun en beklaagde zich over het wegblijven van de herziening der personeels belasting. Wat de min tot dusver gedaan hadverdient den naam van belastinghervorming niet. Er. tochhoe levert 's ministers leeftijd een krachtige» waarborg voor wetgevenden arbeid. 2o. de regeling der levende strijdkrachten. Te dien aanzien vreesde hijdat zi; in het vierjarige parlementaire tijdperk niet zou tot stand komen. 3o. het kiosi echt. Ook hief strijd met het program van actie. Hij protesteerde tegen het niet handelen der regeoring ook in dezen. De heer Rooseboom klaagde namens den heef Sevffardt, door familie-omstandigheden verhin- derd, over de vertraagde indiening der wet op den krijgsdienst in een memorie, die een overzicht geeft van de gansche lijdensgeschiedenis dezer defensiozaak. Voor den heer S. vroeg hij naar de voornemens der regeering en of zij denkt het ontslag van twee militiolichtingen op t Mei a. s. alsnog uit te stellen. De heer Van Kompan hoowol het vrijhandel- stelsel als den meest gezonden toestand ei ken nende, drong aan op tijdelijke bescherming van onze nationale industriemet het oog op onze ligging va» protectionnistische staten, liij wenscht de !^{ti«'/mgK-g«,J^»g»\.jn bepaald te Jienjten. De heer Van Houten, hoewel meunende dat op liet subsidiestelsel aan de bijzondere scholen vooreerst niet is terug to komen, vreesde dat over de subsidievoorwaaiden nog wel getwist zal worden, en besprak verschillende punten vsn socialo wetgeving, zooals de toestand van het natuurlijk kind, het ontuigeningsrecht, die rege ling eischen, na den bcscheidon stap met de arbeidswet op dit gebied gezet. Hij protesteerde tegen bescherming van enkele bedrijfstakken. De lieer Domela Nieuwenhuis besprak dtf economische politiek der rogeering en betoonde zich teleurgesteld over het niets doen der regee ring, die dus eigenlijk het wanbeheer der liberalen voortzette, ten nudeeln van de zwakkeren ondflf de natie. Spr. waarschuwde do regeeiing tegen bet volgen van het voetspoor der liberalen, van wie de werklieden zich hebben afgewend, omdat zij niets voor hen doden. De heer Domela Nieuwenhuis drong aan op droogmaking der Zuiderzee, inpoldering der Wad den, ontginning van alle woeste gronden en op bepaling van een maximalen weiktijd van acht uren en een minimum aibeidsiuon in alle rijks- fabiiekon en bij aanbesteding van rijkswerken- Voorts kondigde hij een motie bij de middelenwet aan, om onvoldaanheid te verklaren in het beleid van den minister van financiëndaar alle aan gekondigde voorstellen den belastingdiuk niet wegnemen voor hen, die er het meest behoefta aan hebben. Door de commissio van rapporteurs op het hoofdstuk Waterstaat" is aangekondigd eenraotitjf waarbij do Kamer de wenschehjkheid uitspieekt, dat de slagdiempcl van de sluis te IJmuideuop de diepte van tien nieter beneden A. P. worJe gelegd. De heer De Viies dringt aan op remissie van huurwaarde bij grondbelasting voor ongebouwd» eigendommen \oor kleine grondbezitters en be scherming van den nationalen nibeid. Do beer Gleiehman verweet ook den minister van financiën diens stilzitten en klaagde over bevoorrechting van katholieken bij benoemingen,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1