Gemengde Berichten. De heer Van Lier bestreed ook de wet, die veel bezwaren kan uitlokken om een zeer ge- ringen last op te beffen. De heer Vening Meinesz bestreed het ont werp ook alsatrydig met art. 477 der grondwet. De heer Vlielander Hein bestreed haar als nadeelig voor den staat en de bank. Mot gen te 11 uur voortzetting. Benoemd werd tot comcnies-grifiier der Kamer de heer mr. II, Zillesen, met 25 van de 42 stemmen. belasting en zeer velen achtten afschaffing op vermindering van don zout-accijns gewenscht. Tegen afschaffing der patentbelasting verhieven zich vele stemmen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 December. Met het oog op den nog overigen werktjjd werd ook de Zaterdag in beslag genomen. Het hooger ondetwijs op het budget van binnenlandsclie zaken leidde voornamelijk tot een theologisch en wysgeerig debat, eener- zijds ingeleid door den heer De Savornin Lobman niet eene critiek op de richting van her wetenschappelijk onderwgs aan de rijks universiteiten. waaraan hg den wensch ver bood tot gelijkstelling van de vrije met de r'gks universiteiten, ten aaozien van het recht tot toekenning van graden anderzijds ge opend door den heer Heemskerk met een aanval op de theologische faculteiten aan de hoogescholen. De heer Van Houten kwam op tegen den eisch van gelijkstelling van hooger en lager onderwgs in het algemeen, maar had minder bezwaar tegen toekenning van promotie-recht aan onze universiteiten, mits onder de noodige en dezelfde waarborgen als de staat verlangt, een standpunt waarbij de minister zich aan sloot. De weinige eerbied, die in mr. Heemskerks rede tegenover anderedenkenden doorstraalde, gaf dan heer Lieltiuck aanleiding er op te Wijzen, dal de heer Heemskeik als student Stellingen had verdedigd, gericht tegen het Calvinistisch streven en de verwarring van godsdienst en politiek. De heer Heemskerk schaamde zich niet, te belgden, dat hij op zijne vroegere dwalin gen was teruggekomen. By afd. middelbaar onderwgs logenstrafte de minister het gerucht van het Dagblad, omtrent eene veraudering in het eindexamen der huogeie burgerscholen. Het lager vak onderwijs zal de minister nader onderzoeken. Het amendement-Roëll, om de traklements- verhoogmg der archivarissen in Utrecht en Overjjsnl niet toe te staan, werd aangenomen met 37 tegen 24 stemmen. De discussie is gevorderd tot den post jMunumenteu". Maandag voortzetting. Zitting van 15 December Io de zitting van heden werd de behande ling vuortgezet van de begrooting van binnen- landsche zaken. Het ameodement-Lieftinck, om gelden voor de restauratie van het slot Teyliogen te weigeren, weid, na bestrijding door den minister, wegens de historische en bouwkundige waarde van het kasteel, thans rgkseigendom, verworpen met 48 tegen 20 Stemmen. De minister antwoordde aan den heer Goe man Borgesiu*, dat het plan tot overbrenging der schilderijen uil het Mauntshuis te's-Hage paar het Rijksmuseum, is opgegeven. Het ameudement-Fabius, om f15,000 te weigeren voor den bouw eener leerschool by de normaal-teekenschool te Amsterdam, in afwachtiDg van de reorganisatie van het tee- ken-ondet wijs, ten gevolge van de aanneming der schoolwet, werd bestreden door den heer Zaager, wegens het practische nut der leer school, en door den minister, die het bouwen van een nieuw gebouw verdedigde, in verband niet de behoefte aan teekenonderwy«ars. Het amendement werd verworpen met 56 tegen 24 stemmen. De geheele begrooting werd daarna zonder stemming aangeuoroen Vervolgeus werden de aiitemeene beraad slagingen geopend over de marine-begrooting. De heer Seret acht aauvulliug van het ont brekende materiaal meer urgent dao aanschaf fing van 'torpedobooijagers. De heer Viruly Verbiugge wees op's mims- leis veiandeiing van programma. Van vloot- hervormer wordt hjj volbloed to'rpedist, wat veel gel I zal kosten. Hedenavond voortzetting. Het voorloopig verslag over da belastingvoor stellen van de iieeren Borgesius c.s. is verschenen. Daaruit blijkt, dat vele leden het initiatiefin "d^zeh afkeurden en het beschouwden' 'ineer als een oppositiemiddel tegen de regeering, dan als een daadwerkelijke herziening der belastingen. Ande ren vereenigden zich met met deze afkeuring. Velen waren beslist tegen een rijks-inkomsten- SC'illEDAM, 17 December 1889. Zaterdag was een vijftigtal hoofden van behoeltige huisgezinnen uit de gemeente Apel doorn tegen drie uur des namiddags aan het koninklijk paleis het Loo bescheiden. Ieder huuner ontving daar uit handen van H. M. de Koningin eenigo nieuwe kleedingstukken au dekens, en van prinses Wilhelmina eene geldsom, geëvenredigd aan de grootte of da bijzondere behoeften van het gezin. la liet Staatsblad no. 175 is opgenomen de wet van den 8sten December 1889, tot ge deeltelijke herziening der wet van 17 Augus tus 1878 (Staatsblad no. 127), lot regeling van het lager oudetwys. De heer O. W. Star Numan, van zjjne ziekte hersteld, vervulde gisteien zjjne functie weder als griffier van de Eerste Kamer der Staten- Generaa). De gewone audiëntie van den minister van oorlog en van den mmister van financiën op Donderdag 19, en die van den minister van waterstaathandel en nijverheid op Zaterdag 21 dezer, zullen niet plaatshebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rjjks schatkist op 14 dezer bedroeg: bg de Nedorlandsche Bank f 27,759,30O.29Vs en by de betaalmeesters 1,669,310.58 Te zamen f 29,428,610.87Vs Door de betrokken militaire autoriteit wordt een onderzoek ingesteld naar de wenschelyk- heid om op het foit aao Hoek-van-Hol laod en te Helder postduiveostations te vestigen. Door dikken mist verhinderd, zjjn gisteren de stoombooteo van Oud-Beierland, Brielle, Hellevoetsluis, Vlaardingen en Maassluis niet aangekomen. De vroege diensten van Rotter dam werden door geen enkele boot uitge voerd. De Oude Maas III vertrok in plaats van te 8 eerst des namiddags te 2 uren. Naar boven was de dienst geheel gestremd. In tegenstelling met ons vorig bericht uit Ede, wordt ous van anderezjjde medegedeeld dat graaf Van Reehteren, lid van Gedepu teerde Staten van Gelderland, zyn wettig hoofdverblijf te Ede heeft behouden, zoodat van een nieuwe verkiezing voor de Provin ciale Staten geen sprake is. Uit een ons toegezonden schryven blykt, dat dezer dagen in een buurt onder Nieuwer- Amstel een algemeen geacht eo bemind R.-k. priester op boosaardige wjjze is aangerand door een drietal knapen van omstreeks 16 jaar. Zy moeten den geestelijke met stee nes hebben geworpen eo met een mes heb ben gedreigd. De ruwe onbeschoftheid der jougeus komt onzen berichtgever te onbegrij pelijker voor, omdat de priester een echt kin dervriend is, en de kleinen, van welke ge zindheid ook, bem steeds met de meeste vriendelijkheid plegen te bejegenen. Naar wij vernemen, is, hoewel buiten toe doen van den geestelyke, de politie met de zaak in kennis gesteld. (Centrum.) Voor de betrekking van directeur der gas fabriek te Assen, op een salaris van 11000, hebben zich 25 sollicitanten aangemeld onder deze bevioden zich ingenieurs en directeuren van gasfabrieken. Aan de Midd, Ot. wordt gemeld, dat by het voorloopig ondeizoek in het belang der aanstaande volkstelling zich in eenige Zeeuw- sche gemeenten allerlei verrassingen voordoen,. Zoo ontdekte men in een plaats nabij Middel burg geheele gezinnen, die niet ingeschreven waren, en by andere bleek, dat personen onbekend zyn op hunne geboorteplaats, omdat verzuimd is hen in te schrijven. Anderen zyn jareD, dagen of maanden ouder of joDger dan men meende, zoodat by nauwkeurige opgaven van huone geboorte nogal veel hersteld moet worden. O. a. had iemand reeds zyn 50n jaardag gevierd, terwyl nu aao het licht kwam, dat hjj twee jaren jonger is, zcodat die pret later oog eens kan plaats hebben. Tegen een koopman te Amsterdam, die aan het publiek zoogenaamde sigarenbons in den vorm van bankpapier ten geschenke gaf, is proces-ver baal opgemaakt. Uit Schijndel wordt aan De geschreven Het uitgeven van zoogenaamde gouden tien tjes werd gisteren onder onze gemeente door een drietal sujetten beproefd, doch met minder gun- stigen afloop dan dit in de streek bjj Eind hoven gebeurde. De veldwachter Van Osch, alhier, tijdig ingelicht, wist met behulp van een schipper een paar dezer lui te arresteeren en in verzekerde bewaring te brengen. De derde had gelegenheid te ontkomen. Omtrent naam en woonplaats gaven ze zeer onvol doende inlichtingen, doch die zullen spoedig gevonden zyn. Db bewuste goudstukken zjjp ruim zoo groot als onze tientjes, Zjj dragen aan de eene zjjde een ietwat geljjkend koningshoofd, dat echter naar links ziet, met het randschrift: ïWillem HI, KoniDg der Nederlanden." De andere z'yde bevat geen wapen, maar het opschrift: Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg. Het stuk is dunner dan ods goudgeld en de rand niet gekarteld. Hoewel het verschil merkeljjk is, de stukkeD aan de voorzjjde ge zien, is de overeenkomst toch groot genoeg, om sommige eenvoudigedorpslui beet te nemen, Vrijdag werd het eerste transport vrouwe lijke verpleegden uit Veenhuizen, groot 47, naar de nieuwingerichie werkinrichting voor vrouwen (vroeger dententiehuis) te Oegatgeest, overgebracht. Te Kampen is Vrijdag eene groote partij hammen, komende uit Groningen eo afkom stig van Amerikaansche varkens, voor de con- suiutie afgekeurd. Onder behoorlijk toezicht zyn ze onschadeiyk gemaakt. Het getal kloosters in Limburg is in 1889 weder oiet 4 vermeerderd. Volgens den heden verschenen provincialen almanak zyn er nu 31 mannen- en 58 vrouwenkloosters, Behalve deze 89 kloosters treft men nog in menig dorp 2 A 3 nonnen aao, die daar aao meisjes onderwys geveo. Rotterdam. Door den zwaren mist ver hinderd kwamen Maandagochtend geen passagiersbooteo alhier aan en is ook geen van hier vertrokken. Vlaardingen. Voor rekening van de firma Schippers en Muller alhier is op de werf van den scheepsbouwmeester J. S.Fiegée, de kiel gelegd voor eea te bouwen stalen logger, zulleude genaamd worden Maria, be stemd voor de harmgvisscherjj. Delft. Het voorstel van Burg. en Wetb. tot vergrootmg der veemarkt alhier, beslaat daarm, om eeo gedeelte van het terrein ten zuiden van de Nieuwe Kerk te bestemmen voor de wekelyksche paarden- en varkens- markt. Dour deze regeling zal het bezwaar van onvoldoende luimle tot plaatsing van ruodvee op de veemarkt vooreerst worden weggenomen. De kosten worden geraamd op f 4200. Delft, De Kamer van koophandel en 'J fabrieken alhier richtte tot het bestuur van 1 Delfland het verzoek, om de doorvaart der bestaande waterkeering aan de Buitenwater- sloot te doen verbreeden en veldiepen. In verband met de tot stand gekomen vaart verbetering richting Schipluiden, Vlaardingen. en Maassluis, wordt de voorgestelde verbete ring van veel belang geacht voor handel ea. scheepvaart en in ernstige overweging aan bevolen. Tot den raad van administratie der Hol- landsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappjj zal de Kamer een schrijven richteD, met verzoek het vrijstaand perron vod het stations-gebouw alhier aan de westzjjde af te sluiten, ter be schutting der reizigers die in de richting Rotterdam vertrekken. (D. O.) i) Rijswijk. Uit de Tiekvaart, nabij deze gemeente, is gisterochtend het lijk opgehaald- van een manspersoon. In den vestzak bevond zich een gouden horloge met dito ketting. Amsterdam. Door den heer Martin Wolff' 1 is het initiatief genomeo? om, ter gelegen heid van de opening van het Merwedekanaal, alhier eene internationale zeevaart-tentoon- steling te houden, geschoeid op de leest van die te Havre io '1887. Tot dat einde treeft hjj van alle belang hebbenden bjj do scheepvaart, alsmede aao tal van corporatiën bjj audere takken van nijverheid, nl. hBndel, visscherjj enz, eene vertaling toegezonden van het reglement der destjjds te Havre gehouden tentoonstelling, om te overwegen ol een dergeljjke tentoonstel- ling niet zou zjju io het belaag van Am sterdam. Te Essen werd Zondag eene vergadering van 3000 mijnwerkers gehonden, waar, onder dank bare erkenning van den steun der overbeidr besloton werd van eene werkstaking af te zien err eene vreedzame houding aan te nemen, in af wachting van do vervulling der belofton, door de- directeuren afgelegd. Een «comité van waakzaam heid" werd benoemd om daarop toe te zien. Een dergelijk besluit nam eene mijnwerkers- vergadering te Gelsenkirchen. Daar werd een* commissie van 12 leden gekozen om er voor te- waken, dnt de Sperre werkelijk wordt opgeheven, In Silezié en in de Saarstreek blijft alles ook rustig. Men heeft wol grieven, maar blijkbaar ook- vertrouwenin de regeering, en vooral in den keizer, naar wiens verlangendat men zich buiten de- sociaiisterij zal houden, nauwgezet wordt ge handeld. In het Saar-district is thans ambtelijk af- gekondigd, dat de arbeiders, vroeger wegen» deelneming aan de beweging ontslagen, weer zul len aangenomen worden, wanneer ze zich goed gedragen. De Zuidmetropolitaansche Gasmaatschappij t* Londen heeft doen aanplakken dat zij geen ar beiders meer noodïg heeft, daar al de werksla- kets vervangen zijn. Wanordelijkheden hebben er niet plaats gehad. De gasstokers-strike te Londen houdt aanr maar heeft geen gevolgen, daar de directie met- nieuwe krachten arbeidt, wier handen nog wel wat verkeerd staan, maar die toch zorgen, dat er gas is. Ernstig zal de zaak eerst worden, wanneer d* kolenvoorraad op is en de steenkolendragers ook weigeren te arbeiden. Donderdag is aan boord van bot schip d* Constance Marie, hetwelk sedert Zaterdag voor Temsche in de Schelde voor anker had gelegen,, maar losgeslagen op een zandplaat vastraakte, het verminkte lijk gevonden van den schipper, den 24-jarigen August Balterwijl op twintiff minuten afstands, aan denVlaamschon wal, h> het riet het lijk gevonden is van diens moeder.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2