5r ach tT N°. 7399. Aangifte voorïBevoliiiiirepters. A0. 1889. Donderdag 19 December. Tweede Blad Kennisgeving, Drie-en-veert g-ste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. J -to iel, Ir. ta te fo to nnenlandsche Berichten. S0URANÏ Abonnementsprijs per kwartaal Franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDUEACi VI A R R T B, 114. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10 Iedere gewono rogel meer0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ie iel, te tel Burgemeester en Wethouders van Schiedam In aanmerking nemende dat, met het oog op de aanstaande zevende algmeene ticnjaarhjksche volkstelling, eene zoo naauwkeurig mogelijke bij werking der bevolkingregisters dringend nood zakelijk is Herinneren de ingezetenen aan de volgende bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 luhj 1887 Staatsblad no. 141), regelende de ver- pligting tot het doen van aangifte voor de bevolkingregisters Artikel 5. Zij' die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het Rijk naar eeno andere ge meente overbrengen, doen hiervan eene ver klaring aan het bestuur dor gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolkingregister zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente, waar zij wensehen zicb te vestigen. 2ij ontvangen een kosteloos getuigschrift van 4 verandering van werkelijke woonplaats. Artikel 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. Artikel 7. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt op genomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonder lijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrigtingen, niet staande onder bestuur of toe- zigt van het openbaar gezag, waar personen onder eenig bestuur zamen wonen, geven maande lijks aan bet gemeentebestuur kennis van alle personen, die in do zatnenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verpligting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkingregister gedaan is. Artikel 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verpligt tot het doen der opgaven, die vereischt woiden om de bevolkingregisters in te vullen. Artikel 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd guldon. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16en December 1889. Burgemeester en Wethouders worncemd, P. J. VAN DIJ1C VAN MATENESSE, Ut Secretaris, A. W. MULDER. De Commissaris des Koninqs in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den Rden December 1889, no. 94; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van ae belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de Jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Dinsdag den 31 sten December aanstaande met zonsondergangmet uitzondei ing van het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld iachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen roet Iaat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toe gelaten tot en mot den 20stcn Maart 1890. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, woiden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provin ciaal Blad en in da Nederlandsche Staatscou rant worden geplaatst. 's-Gravenliage, don 5don December 1889. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 17 December Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Coencn, Van Zuylen, Itappeyne van de Coppollo, Breuning en Hengst. Bij het vooi tgezet debat over de consignatie- wet wees de heer Van Zuylen op do noodzake lijkheid tot verbetering van ons muntstelsel. De minister van financiën erkende de vven- schelijkheid daarvan. Voor zoover do regeering kan medewerken tot het bimetallieke stelsel op uitgebreid gebied, zal zij dit doen. Overigens verdedigden de ministers van financiën en justitie het ontwerp; de bezwaren waren overdreven. Wettig betaalmiddel worden bankbiljetten daar door niet. Juist in buitengewone tijden kan het vertrouwen van het publiek in bankbiljetten er door vcrmeeideren. Strijd met de grondwet was er stellig niet. De heer Wertheim bestreed het ontwerp alleen omdat cr zooveel twijfel was gerezen. Ann do bank was het ontwerp geheel onverschillig. Het ontwerp werd daarop verworpen roet 40 tegen 2 stemmen, die van de Utrechtscho leden Van Nispen en Molvil van Lijnden. Morgen ten 11 ure zitting. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van 16 December, In deze zitting werd liet algemeen debat over de marine-begrooiiog voortgezet. De heer Land meende dat in deze begrooting niet voldoende gezorgd is voor de aanvulling van het personeel der zeemacht en dat desniettemin de minister steeds wil voortgaan met uitbreiding van materiaal. Dergelijk beleid kon zijne goed- keuring niet wegdragen. Hij toonde aan dat voor de meeste dienstvakken der marine gebrek aan personeelvooral in de lage rangen, bestaat. Do hoer Guyot keurde de stelselloosheid af in het beheer der marine, waardoor, ondanks hooge uitgaven, onze weerbaarheid niet versterkt wordt. Dit moest ophouden. Naar zijne raeening is met een minimum van uitgaven een maximum van weerbaarheid wel te verkrijgen en is in deze begiooting geen verband gelegd tussehen mate riaal en personeelreden voor hem ora den minister in die richting niet te volgen. -Ook gaf de lieer Guyot in bedenking een staats commissie te benoemen tot bepaling van bet aandeel van zee- en landmacht in ue kustver dediging. 'Deze wenscli werd gedeeld door den heer Schimmelpcnninclr^vaii der Oye, die meende dat dé qutiestie van het personeel niet den doorslag gatwaarin hij met 's ministers stelsel wel mee kon gaan. 'De heeren Van der Borch van Verwolde en Van Kenopon drongen aan op verscherping van liat politie-toezicht op de Noordzeeter bescher ming van onze visschers tegen benadeeling door de bemanning van vreemde vaartuigen. De beer Van Kempen wees bepaaldelijk op de klachten der Scheveningsche readers. De heer Ileldt verklaarde zich tegen verplaat sing van 's rijkswerf te Amsterdam naar den overkant van het IJ en zag zelfs gaarne ruimer op 's rijkswerf gebouwd. De minister van marine betoonde zich niet afkeerig van oen kleineoffensieve verdediging en gaf als reden voor zijne verandering van stelsel op de ervaringdie aangetoond had dat nieuw materiaal noodig was. Het nieuwe pantser- dekschip krijgt den naam van Prinses Wdlisl- mma der Nederlanden. Over den eigendom van dat schip behoefde men zich niet bezorgd te maken. Ilij kwam ten sterkste op tegen de bewering dat het personeel der marine in zoo treurigen staat verkeert. In- tusschen zal hij alles dosn om de oefeningen te verbeteren ook de mobilisatie is goed verzorgd. In theorie ging hij mode met de denkbeelden van den heer Guyot, maar geloofde dat ze in werkelijkheid onuitvoerbaar zouden zijndaar Indié een groote marine niet kan missen. De instelling eener staatscommissie zal hij over wegen. De minister houdt voortdurend het oog op de bescherming onzer visschers en stelde den heer Heidt gerustdat hij inderdaad vooreerst niet denkt aan verplaatsing van 's rijkswerf. Hij zal de wenschehjkbeid nagaan om de kruisers in de Nooidzee te doen vergezellen door een des kundige. Na de repliek, n, waarbij de minister nog ver klaarde dat tegen do uitdieping van het Slijkgat geen bezwaar bestond, mits de scheepvaartbelan- gen van Dordrecht in het oog werden gehouden is het algemeen debat gesloten. Na goedkeuring van eanige artikelenwaarbij verworpen werd een amendement der rapporteurs om de gevraagde uitbreiding van hot ingenieurs korps met een aspirant-ingenieur der marine te weigeren werd de vergadering verdaagd. Zitting van 17 December, Bij de voortzetting van het marine-debat stelden de heeren Land, Viruly en De Beaufort de Kamer het eerst voor de vraag of zij de gel den voor den eersten torpedoboot-jager wensebte toe te staan. De minister van marine voorkwam debat door, wegens den tegenstand tegen deze vaartuigen, te vorklaren dat hij de daarvoor ui.~-'rokken gelden voorloopig terugnam. Het bleek dat de minister wil afwachten wat een eventueele staats commissie voor de kustverdediging hiervoor zal noodig oordeelen. (Daardoor warden nogf302,000 van de begrooting verwijderd en deze alzoo niet f 377,000 verminderd.) De heer Van der Borch van Verwolde was voornemens een amend, voor te stellen totver- hooging van den post mot f 5000 voor verscherpt toezicht op de visscherij in de Noordzee. Doch bij nader inzien acht hij 't beter de zaak aan' 'smin. prudentie over ,e laten. De Kamer, in strijd met het voorstel der rap portours, heeft f 13,000 toegestaan voor den bouw van een communicatie-vaartuig tussehen Amsterdam en de inschietplaats voor torpedo's in het Zijkanaal. Ook de heer Viruly slaagde niet met zijn voor stel om slechts do helft van bet aantal voorge stelde torpedo's tao te staan. De heer Ileldt beklaagde zich, dat te Rotter dam een matroos door een kameraad is dood gestoken, zonder dat de ouders van dien dood bericht kregen, doch het geval uit de courant lazen. Dat noemde hij pl'chtverzunn, dat in het vervolg voorkomen moet worden. De aangevraagde vermeerdering van het aan tal zeeluitenants le en 2o kl. met 20 is ge weigerd. De bestrijders achtten vorming eener reserve beter. Het hoofdstuk Nationale Schuld is aange nomen. Het algemeen debat over het hoofdstuk finan ciën is begonnen. De heer De Ram betoonde zijne teleurstelling over het wegblijven der herziening van de eer- soneele belasting, zoo nadeelig voor de nering doenden en den landbouw. De heeren Van Nunen en Goekoop vroegen wijziging der rijks-paardenbelasting voor paarden van gemengd gebruik. De heer Domela Nieuwenhuis gaf zijn onbe perkt wantrouwen te kennen over het beleid van don minister van financiën, die niets doet en beter deed met af te treden, hetgeen zijns inziens eene aanwinst voor het Kabinet zou zijn, ofschoon sprekers partij bij dat stilzitten en bij voorstellen als van den heer Bahlmann slechts welvaart, wegens de toenemende ontevredenheid, die de sociaal-democratie versterkt. Toch dringt hij aan op belastinghervorming, door de liberalen nage laten en door de rechterzijde bij de verkiezingen beloofd, maar die ook in gebreke blijft. Hij' verlangt eene belastinghervorming op den grondslag eener inkomstenbelasting en eener successiebelasting. Hij acht dat de liberalen verplicht ziin met zijne tnotie tegen het financieel beleid mee te gaan. Deze motie werd dadelijk behandeld. De heeren Van der Feltz en Van der Kaay betoogden dat de liberale partij, wier politieke* bedoelingen mistrouwd worden, niet kan meegaan met deze, niet ernstig gemeende motie. Tegen stemmende, beteekent dit niet goedkeuring van het financieel beleid ministers.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5