Binnenlancische Berichten. (IV. It, öt.) over den nieuwen staat van zaken te open- baren. T)e burgerij is de militaire dictatuur, welke haar in het koffiehuis, op straat en in de tramwagens steeds door spionnen doet gadeslaan, reeds moede; de soldaten, sedert lang aan de krijgstucht ontwend, morren over de toenemende wachtdiensten. Ook in de pro vinciën begint zich verzet te openbaren. Naar men zegt, is de gansche vloot naar Bahia vertrokken, omdat daar onlusten gevicesd wordende provincie Sao Pauio heeft gewei- geul den haar door hel voorloopig bewind tocgedachten gnuvernour ta erkennenhet piovinciaal bestuur van Pare beeft reeds eene daad van zelfregeering gepleegd, door de in kortende rechten aan eene particuliere maat schappij te verpachten. Het voorloopig bewiud beproeft alles om meester van het terrein te blij ven. Volgens bericht uit New-York zyn acht marine-officie ren, die wegens hunne gehechtheid aan het kei/erijjk te Rio-J&ueii'o gevangengenomen waren, hermelyk iu 'deü kerker gefusilleerd. Wen vreest, -dat andferë keizersgezinden een sooitgelyk lot hebben ondergaan. De wissel koeren worden, vóór hunne overseining, op zettelijk vervalscht, teneinde den skebten toe stand der geldmiddelen te verbloemen. In do verdediging van zjjn regeeringsbeleid zegt de thans te Lissabon vei toevende oud- Cjimster-president Ouro Pieto, dat de om wenteling geheel is te wjjten aan den minister van oorlog Maracaja, die zjjne ambtgenooten veriade;) heeft door hen iu den ochtend vau 15 November, den dag der revolutie, in zyn ministerie te lokken. De omwenteling valt volstrekt niet in Rus- laDds smaak eu de regeeriug van den czaar heeft alle diplomatieke betrekkingen afgebro ken, Aan den Braziliaanscheo gezant te St.- Petersburg is medegedeeld dat de czaar nooit de tegenwoordige regeering van Brazilië zal erkenoen. B U Hl A K IJ E. Het gerucht van een voorgenomen schik king tusschen Tui kye en Bulgarije is van grond ontbloot, AHËR1EA. H t bevestigt zich dateecere volutionnaire beweging is uitgebarsten te Guatemala. EERSTE'KA MEK DER STATEN-GENERAAL Zitting van 18 December, Tot rapporteurs over de Indische begrooting Zijn benoemd de heerenPijnappel, Muller, Kap- peijne, Six en Van Gennep. Zonder hoofdelijke stemming werden aange nomen do navolgende wetsontwerpen lo. tot goedkeuring der toetreding van onzen politieken agent en consul-generaal te Cairo tot het voorstel der Egyptische regeering om den proeftijd der gemengde rechtspraak daar te lande Opnieuw te verlengen; 2o. tot naturalisatie van J. F. Young en 7 anderen, en 3o. tot naturalisatie van A. Mayer en 7 ande ren. De Kander is daarna gescheiden tot 27 Dec. a. s. 's nam. 2 ure, om alsdan in de afdeélingen te behandelen die wetsontwerpen, -welke vóór 1 Januari moeten zijn afgedaan (do hoofdstukken J, VII A en de wet op de middelen). Den vol genden dag om 11 uren zal do beraadslaging worden geopend over die ontwerpen, welke als dan daartoe gereed zullen zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 December. Bij de voortzetting van het debat over de begroeting van financiën klaagde de heer Goekoop over het onbillijk hooge aanslaan van de Scheve- ningsche reeders, ter zake van de visscherij. Hij kreog van den minister het bevredigend antwoord dat de reeders te Scheveningen niet te overmatig zouden worden gedrukt, eikenrtende dat zij, als behourende tot een groote stad, in mindergun- jBtige positie veikeeren. De heer Van Delden verzocht de zoogenaamde kleinere protestantsche kerkgenootschappen in het genot te laten van de vacature-gelden en die niet in to trekken twee jaren na het ontstaan der vacature. Maar de heer Lohman steunde den minister in zijn besluit om zich tot het strikt noodzakelijke te beperkenzijnde spreker voor gehcele opheffing der vacature-gelden, ook van het hervormd kerkgenootschap. De heer De Meijier meende in elk geval, dat deze zaak wettelijk en niet willekeurig moet ge regeld worden, en ook de heer Hubor kwam op voor handhaving van den bestaanden toestand en tegen beknibbeling op de vacature-gelden als in strijd met de grondwet. De minister verdedigde een stelsel van uilkee- ring bij noodzakelijkheid. Besloten is met 51 tegen 37 stemmen de Suri- naamsche begrooting bij 't hoofdstuk koloniën to behandelen. Ook na de middelenwet is aan de orde gestold het ontwerp tot wijziging der kust vaart voor het vervoer van suikerriet in Indië. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk finan cien is de verhooging van het traktonient des predikants te Ijselstein behouden, maar overge bracht naar de bestaande traktementen. Een amendement-Clercx c. s., om een subsidie van f 400 te goven voor een aan te stellen des- sorvant te Amerikaonder de gemeente Horst en f 235 voor een kapelaan te Ospelonder Neerweertis ingetrokken nadat da minister do overweging er van bij de volgende begrooting had toegezegd. Het hoofdstuk financiën is daarna aangenomen met 61 tegen 23 stemmen. Vervolgens zijn da beraadslagingen geopend over hoofdstuk oorlog. Bij het algemeen debat over dit hoofdstuk be toogde de heer De Beaufortdat voor een klein land als het onze de inrichting der krijgsmacht niet gelijk behoeft te zijn met die van de groote mogendheden. Offensief optreden zullen wij niet wij behoeven slechts een veldleger, om schending onzer neutraliteit te voorkomen. Tegen verrassing kunnen de grootste voorzorgsmaatregen niet ba ten het ware tegen alle regelen van het volken recht. Spreker is voor volkswapening en bestrijdt het opleggen van te zware persoonlijke lasten. Afschaffing van plaatsvervanging, zooals de staats commissie die voorstelt, schijnt hem verkeerd. De heerKooseboom is teleurgesteld over 's minis ters activiteit. Ilij wijst erop hoe kahn de minis ter alles opvat en de voorberoidiug der mobilisatie zeer langzaam voortzetevenals de zorg voor de stelling Amsterdam, Hedenavond voortzetting. SCHIEDAM, 10 December 1889. Hamerling'8 ^Robespierre" was het onder werp, waai over de heer M. J. Mees van Hnatlem gisteravond de leden van onsNuts- departement bezighield. Op boeiende wijze vertolkte spreker dit meesterwerk van Duitsch- lands grooten schrijver, den derden in 't drietal met Goethe en Schiller. Door zyn goed ge slaagde vertaling wist spreker zyne hoorders eeu zeer juisteu biik te doen slaan in de Parjjsche toestanden gedurende het bewind vau het terrorisme, waarin de christelijke godsdienst werd afgeschaft om plaats te maken voor dien der rede. Vooral de hoofd figuur, Robespierre, wordt ons voortreffelijk geschilderd in zyne verschillende gemoeds toestanden de wreede, bloeddorstige dictator tegenover den lachtmoedigeo, edelen mensch de idealist by uitnemendheid, die echter in het najagen van zyn ideaal zyn menscheljjk gevoel als dictator verstomt, om te eindigen met het slachtoffer te worden van zyn streven. Iu het tweede gedeelte van den avond schetste de heer Mees oos den beroemden Franschen tooueeldichter Molière, die al iacheude de waarheid zei, teneinde de ge breken van zyn volk te doen uitkomen, maar die teveos dauidoor te doen ophouden. Wel overdreef hy de toestanden en richtte zelfs zijne aauvallen tot hen, die zulks niet ver dienden maar, evenals Dickens, heeft hy juist door overdryving de maatschappelijke toe standen verbeterd. Geen wonder dat de spreker met alle aan dacht gevolgd en aan't slot met een daverend applaus begroet werd. Welverdiend was dan ook het woord van waardeering, door den voorzitter gesproken. Op Donderdag 2 Januari a. s. zal optreden de heer A. A. Beekman van Zutfen, terwjji de Februari-lezing zal worden vervuld door prof. dr. Jan ten Brink van Leiden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben bepaald dat de herijk der maten en ge wichten te Schiedam (behoorende onder het ykkaotoor te Rotterdam) zal plaats hebben van 3 Februari tot 12 Maart 1890. By kon. besluit zyn, met ingang van 1 Januari 1890, ter vervanging van de op 31 December 1889 aftredende en niet herbenoem bare leden van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, benoemd tot leden van dien raad dr. O. J. Snyders, te 's-Gravenzaude; dr. O. J. Vaillatit, te Schiedam; dr. F, G. H. van Iterson, te Gouda; J. Tborn Leeson, heel-en vroedm. te lJselmoude; W, A, L. Legebeke, apoth. te Rotterdam; W. Robertson, apoth, te Rotterdam; F. R. Vechtman, apoth. te 's-Gravenhage, Da in ons vorig nummer vermelde leden zyn plaatsvervangende leden. De minister van bmnenlandsche zaken heeft by aanschrijving vau 13 December jl. eenige nadere voorschriften gegeven en eene toe lichtende instructie aan de tellers toegezon den io zake de zevende tienjaarlyksche volks telling. Op de vraag om inlichting, hoe vraag 8 op de telkaarten (kerkgenootschap) moet worden beantwoord door de z. g. doleerenden, mei kt de minister op, dat de bedoeling is, dat zal worden opgegeven de gezindte of ker kelijke gemeente. Om eene statistiek van on derverdeelingen te kuonen opmaken van hen, die tot geen wettelijk eikend kerkgenootschap behooren, is het vao be'aug, dat ook zjj, die geen wettelyk erkend keikgenootschap als het hunne opgeven, toch duidelijk doen bljj- ken, tot welke godsdienstige gezindheid zjj moeten gerekend worden te behaoren. Tegen de opgave zgerefornoeerde gezindheid" of zdo- leerende" of welke andere ook, waarvan de beteekenis bekend is, moet dus geen bezwaar gemaakt worden. Onderteekeniog van de telkaarten is wen- schelyk, liefst door de hoofden der gezinnen, opdat men wc te tot wien men zich later om eveutueel noodtge inlichtingen kan wenden. Ontbreekt de onderteekeniog, dan kunnen de telleis die alsnog verzoeken; indien echter de persoon, die eene kaart behoort te onder teekenen, dat niet kan of wil doeo, kan de kaart ook zonder ooderteekeniug worden aau- genomen, Blijkens een telegram uit Batavia werden daar Dinsdag afgedaan p. m. 13,000 pikols Billiton-tm a f 67.92 per piboi. De minister van waterstaat, handel en nijverheid maakt bekend, dat in den voor middag van den 14den December 1889 in de Nieuwe Maas, op ongeveer 250 M. ten zuiden van het benedeneinde der zalmzegen- visscherjj >Pnns Hendrik", gelegen langs den rechteroever onder de gemeente Schiedam, tusschen de kiloraeterraaien 14en 148, is gezonken de jjzeren boeierschuit, genaamd Koopmans Welvaren, groot 25 ton, bevaren geweest door schipper P, van Yperen, wonende te Vlaardmgeu en geladen mat visch en zuid vruchten dat krachtens art. 1 en 2 der wet vao 23 Juli 1885 (Staatsblad no. 151) na verloop vao vier eo twiutig uren na dagteekeoing dezer aankondiging, van r'ykswege zal woiden overgegaan tot opruiming van bet wrak en voor zooveel noodtg ook vao de lading. De stenografen der Siateu-Genersa! hebben in de afgeloopeu weken een uiterst moeilijke taak gehad. Da gelijktijdige zitting der beide- Kamers met de daarbjj komende avondzittin- gen der Tweede Kamer eischten van hen bui tengewone werkzaamheden. Toch is er gaan oogenblik vertraging gewenst in de openbaar making van het verhandelde, voor zoover dit van de stenografen afhangt. Een woord van lof komt daarvoor toe aan het corps stenografen en aan den yverigen- directeur, den heer Steger. De Engelsche sBoard of Trade" heefteen gouden medaille voor schipbreuken en een som gelds toegekend aan Leon Nieman en zilveren medailles en sommen gelds aan L, Spuy, Jan van Drimmelen en Jan Branden burg, die Nieman en zijn visschersvaartuig De Twee Gebroeders vergezelden en met groot levensgevaar en moed de bemanning redden van het Britsche stoomschip Yoxford, dat op- den 28d November jl. op de kust tusschen. Den Briel en den nieuwen waterweg strandde. Door het hoofdbestuur van deu zAnti- Dienstvervangingsbond is tot tweeden secre taris, in de plaats van wjjlen den heer Bru- nings, benoemd jhr. mr. R. A. Klerck, tot dusverre lid van- het bestuur der afdeeling; 's-Gravenhage. "Van de Ned. Amerikaansche Stoomv.- Maatschappjj ontvingen wy het volgends- bericht: Het stoomschip Leerdam, der N. A. S.M., vao Amsterdam naar Montevideo en Buenos- Ayres, via Boulogne, is in de Noordzee ge zonken door aanvaring met het Engelschs1 stoomschip Gaw Quan Sia, De passagiers, ruim 440 personen, en de bemanning zjjn allen gered en te Coxhaven aangekomen. Volgens door ons uit Londen ontvangea'* telegram, zijn de stoomschepen Qaw Quan- Sia, van Calcutta naar Hamburg, eu het stoomschip Leerdam, der N. A. S. M,, va»- Amsterdam naar Buenos-Ayres, via Boulogne,, met elkander iu aanvaring geweest, ten gevolge waarvan beide gezonken zijn. De equipage® van beide stoomschepen en de passagiers der Leerdam zyn door het Fransche stoomschip Dmma gered en te Cuxhaven geland. Betreffende het door aanvaring verongelukte stoomschip Leerdam, kapt. Bruinsma, ver meldt de IF. B. Ct, nog het volgende: Door de N. A. S. M. was reeds onmiddel lijk na ontvangst der eerste berichten een der geëmployeerden naar Ostende gezondenr om de booten, die daar aangebracht waren te onderzoeken. Na ontvangst van het telegram uit Cuxhaven vertrokken onmiddellijk twee beambten der maatschappij naar Hamburg- om voor de opname der passagiers zorg te dragen, dewijl deze niet te Cuxhaven waren gebleven, maar naar Hamburg werden ver voerd. Vao particuliere zjjde werd een bericht ontvangendat de gezagvoerder op voor beeldige wjjze de orde tjjdens de ontscheping der schipbreukelingen heeft gehandhaafd, dewyl anders zulks in volle zee, met onge veer 450 passagiers aan boord, wel niet zooder' ongelukken zyu afgeloopen. De vereenigiog van assuradeuren ontving uit Londen van den 18en eene dépêche, dat volgens bericht van den kapitein van eeu smak, de Leerdam op 15 mjjlen afataods van West-Kapelle is gezonkoD. Het casco van het stoomschip Leerdam; was ter Rotterdainsche Beurs verzekerd voor f 300,000, waarvan f 50,000 eigen risico door de N. A. S. M, wordt beloopeu. Aan vracht- penningen is overigens f 60,000 verzekerd-- De lading is voor het grootste gedeelte aan de Beurs te Amsterdam gedekt. Naar De Zoom verneemt, is de toestand' der ongelukkige Lucia van Loon, het slacht offer van don moordaanslag op 28 Novem ber jl., te Bei gen-op-Zoom, in de laatste dagen-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2