Nieuwjaarswenschen A0. 1889. Zaterdag 28 December. N°. 7404; Nat onale Militie. Kennisgeving. KENNISGEVING. Kennisgeri lig. Dr: e«en-veert grste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. gesloten, zal zijn. Buiteniandsche Berichten. IT GEVER: J. ODÉ. worden in het nummer dezer Courant, dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. SasJw ®EEE£Bafc y r. Abonnementsprijs per kwartaal Vranco per post, door het goheele Rijk Afzonderlijke 1.85. - 2.50. - 0.10. 8IIR8AII: MARK.*, R, ISA. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mat inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer0.10, DiueiuAt, geplaatst wordt tegen twkesuai. berekend. at van I6 regel» Burgemeester en Wethouders van Schiedam, herinneren bij deze alle belanghebbenden aan hunne verpligting tot het doen \an aangifte ter Inschrijving de Nationale MilUie, in de maand Januari) 1891). De bepalingen der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad No. 72) waarbij de inschrijving is geregeld, zijn de volgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge- «breven alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januari van het jaar hun 19<te jaar waic.i ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. Bij, wiens ader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de Wet van den 28 Juli 1850 Staatsllad No. 44) 2. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; ■3. Hij, van wiens ouders de langstlevende Ingezeten was, al is zijn voogc. geen ingezeten, raits hij binnen liet Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt mei gehouden de vreemdeling, behooreiide tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar, ten aanzien der dienstplichtigheid, hot beginsel van wederkeengheid is aangenomen Art. 16. De inschrijving geschiedt 1. Van een ongehuwde 111 de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, da voogd woont; 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar in d« gemeente, waar hij woont; 8. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4. Van den buiten 's lands wollenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in eer. vreemd land woont, ii de Gemeente, waar zijn •ader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17, Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. De in een vreemd Ryk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 8. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester l en Wethouders aan te geven tusschen den 1 en den 31 January. By ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn trader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aan gifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken roet, wordt door Ons bepaald. Art 20. Hij, die eerst na het intiedcn van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet- houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens ar; 16, moet geschieden, jr Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zin sneden van art, 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van liet jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort» Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezete nen, die geboren zyn in den jare 1871, kennisgegeven, dat ten ltaadhuize, op dagen en uren, hieronder ver meld, tot het doen dier inschrijving meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten: op ZATURDAG den 4 January 1890 en DINGSDAG den 7 Januarij 1890, telkens van des vaormiddags 10 tot des namiddags 2 uur. Het register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 31 Januarij daaraanvolgende des na middags ten vier uur, wanneer liet voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met eene boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste f100 worden gestraft zy, die ver zuimen zich in do maand January voor de militie te doen inschrijven. Aldus vastgesteld bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam den 5 December 1889 en afgekondigd den 23 December daaraanvolgende. De Burgemeester, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretarie, A. W. MULDER. Da Burgemeester van Schiedam brengt ter kanais, dat da llOOITDBKtTCr* naby de Varkenssluis wegen" het vernieuwen der brugvaller., op Maandag dan 30-iten en Dinsdag den Slisten December a. s. voor de passage Schiedam, den 27n December 1889. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Uitvoering der Arbeidswet. De Burgemeester van Sciiieimoam Gezien de ciiculaire van den heer Commissa ris des Konings in deze Provincie, van den 24 December jl. A no. 2045 (le Afd.) Brengt ter openbare kennis, dat bij besluit van den Minister van Justitie, dd. 18 December jl. (2d Afd. A) no, 97, de volgende vorm is vast gesteld voor de Kennisgeving bedoeld in het eerste lid van art. 15 der Wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad no. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaat lijken ar beid van jeugdige personen en van vrouwen KENNISGEVING van een ter zake van den arbeid aan een persoon overkomen ongeluk. (Ai tikel 15 der Wet van 5 Mei 1889, Stbl. no, 48). Aan den Burgemeester van 1. Naam en voornaam van den persoon. 2. Diens ouderdom. 3. Gehuwd of ongehuwd. 4. Diens woonplaats. 5. Diens beroep. 6. Bedrijf of onderneming. 7. Plaats van het ongeluk. 8. Arbeid ter zake waarvan overkomen. 9. Aard van het ongeluk. 10. Waardoor overkomen. 11. Dag en uur waarop. 12. Woonplaats van het hoofd of den bestuurder. 13. Dagteekening der keunisgeving. 14. Handteekening. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 December 1889. l)c Burgemeester van Schiedam P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. De Dailt/ Newt meldt, dat haar corres pondent te Lissabon met Bardos Gomez een gesprek heeft gehad. Deze heeft hem gezegd De souvereine rechten van Portugal op de Zambezi zyn nooit door de mogendheden be twijfeld, en op het Berljjosche Congo congres zyn zy nadrukkelijk erkend toen de scheep vaartakte niet op de Zambezi toepasselijk werd veiklaard. Destjjds reeds heeft Portu gal vertegenwoordiger aanspraak gemaakt op de Pnrtugeesche soevereiniteit over de rivier in haren geheelen loop, en toen heeft de cooferentie besloteo, de aangenomeu be palingen niet toepasselijk te verklaren op de toenmalige Portugeesche bezittingen in Afrika. Engeland zelf heeft de Portugeesche souve- reimteit over de Zambezi erkend in de nog niet geraiificeerde tractaten met Portugal vao 1879 en 1884. De minister ontkent dan ook het internationaal karakter der Zambezi, al waar de geregelde scheepvaart wegens den loop der zandbanken en andere natuurlijke beletselen slechts eene maand in het jaar mogelijk is. Niet alleen het Coogo-congres, maar tevens Frankrijk en Duitschland hebben Portugals souvereine rechten ook erkend over de landstrook tusschen Angola en Mo zambique. Portugal zal steeds Engelands vriendschap hoogschatten het heeft vertrou wen in Engelands volk ec regeeringhet is ook bereid met Engeland eene grensregeling aan te gaan, mits niet op een nadeeligeo grondslag omtrent eene uitgebreide kuststreek. Men verzekert dat de nola van Salisbury en het antwoord van Portugal uitsluitend be trekking hebben op Ssrpa Pinto's aanval op de Makololos. Salisbury drong aan op een spoedig antwoord en, in geval de door de Makololo- gegeven voorstelling van het ge beurde mocht bevestigd worden, op het onmid dellijke terugroepen van SerpaPmto, Hierop antwoordde Barros Gomes dat de jongste be richten in geenen deele de bovenbedoelde voorstelling bevestigen, daar het blijkt dat Serpa Pmto eenvoudig eenen aanval der Makololos afsloeg. Men verzekert dat het antwoord van Barros Goines op Salisbury's nota by het departement "van buiteniandsche zaken een gunstig ont haal gevonden heeft, aangezien er Portugals oprechte wensch uit blykt om de zaak :n verzoenenden geest te onderzoeken. Gladstone wordt Zondag 80 jaar; hjj zal dien dag kalm te Hawarden doorbrengen. F SAD KRIJK. Da dagbladen vac Tongkin melden dat da toestand aldaar verbeterd is. De Braziliaansche gezant le Parijs heeft aan Mavat eene officieels dépêche medegedeeld, waarin het bericht bevestigd wordt omtrent het bijeenroepen eener constitueerende ver gadering te Rio Janeiro op 15 November 1890» ITALIË. Dinsdag jl. outving de paus de kardinalen en prelaten. De Heilige Vader vermaande beo tot eenheid in liefde. Na te hebben geklaagd over den str'yd tegen de kerk, hoofdzakelijk in Italië, maakte hjj gewag van het wetsont werp tot hervorming der liefdadige instellin gen, uit hetwelk hjj afleidde dat de strjjd evenzeer tegen God als tegen den paus is ge richt. Zijne Heiligheid vermaande de katholieke wereld tot trouw aan hare plichten. Volgens gebruik heeft de paus den 24sten dezer ter gelegenheid van het Kerstfeest de gelukwenschen van het Heilig College ont vangen. De kardinaal Monaco la Valetta, deken vao het college, bood aan Leo XII een adres aan. Uwe wenschen, antwoordde deze, passen alleszins voor den tegenwoordigen tijd, die er een is van vervolging en strijd De kerk, haar invloed in de wereld, hare leerlingen, de heilige belangen waarvan zy de hoedster is, worden overal bestreden, en vooral in Italië en Rorne. Door alle middelen en met allerlei lagen en listen vervolgt men haar en wil men haar Uit het sociale leven verdringen. Op alle katholieke instellingen, zoo rjjk in verscheidenheid, heeft men het gemunt om er zich meester van te maken eo haar alle gods dienstig en christelijk karakter te ontnemen» Dat zijn overbekende zaken, en het is geen overdrijving als men er byvoegt, dat deze oorlog rechtstreeks gericht is tegen God zelf. Daar deze duivelsche snoodheid machteloos is tegen God, zon richt men met eene satan- scha woede en haat zjjne aanvallen tegen da kerk van Christus en zjjne zonen. In die aan vallen ontziet men niets. Men tracht Gods werk iu de grondvesten te ondermijnen, en zoo roogelyk te vernietigen. Daarom is de vrede zoo noodzakelijk, want de toestaod van den Heiligen Stoel is neteliger dan ooit. Aan zjjne vrjjheid, aan zjjne onaf hankelijkheid worden ouduldbare hinderpiien in den weg gelegd. Hierna geeft de paus zijn levendig genoegen te kennen over de eensgezindheid, die aller wegen tusschen <!e geloovigen en de herders bestaat, eene eensgezindheid waarvan hjj eiken dag nieuwe bewyzen ontvangt. Om dis eensgezindheid te beter te verzekeren, zal hy weidra eene encycliek aan de bisschoppen uitvaardigen, opdat dezen aan de katholieken nog dieper hunne plichten inprenten. PORTUGAL. De Novidada bericht dat er den 18den

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1