Steflelijt Niems. Gmilfle ei tertociite üüSi meieren. Per Telegraaf. Kjrlnitm Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s„ Vissche rij. Marktberichten. I f520, 2 f500, 3 f540, 4 f560, 5 f580, 6 f 020, 7 f600, 8 fG20, 9 f500, 10 f520, II f540, 12 f540, 13 {560, 14 f560,15 f560, 10 f560, 17 f720, 18 f740, 19f700, 20 f720, 21 f740, 22 f780, 23 f820, 24 f820. destijds reeds vermoeden op iemand had, heeft het onderzoek hervat. Op de reis naar Londen is van den heer Jacobs, uit Amsterdam, een waarde aan diamanten ontvreemd van circa f28.000. Van dader of daders is nog niets ontdekt. Te Zeist brandde eenigen tijd geleden een heerenhuis geheel af. De oorzaak van den biand werd als onbekend opgegeven, Thans is de destyds in dat huis dienende dienstbode in hechtenis genomen, als verdacht van brand stichting, en Daar de gevangen1' ,e Utrecht overgebracht. Te Maastricht zijn valsche kwartjes in om loop. Zy dragen het jaartal 1849 en zyn ken baar aan hua blauwe kleur. Sedert de laatste helft van Febr. jl. wordt te Rotterdam vermist Alphons Joseph Marie vaD den Bogaeit, geboren te 's-Hertogenbosch, 39 jaren, lengte middelmatig. Hg kan in het bezit zijn van goederen van waarde en van geldswaardige papieren. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de familie verzoekt de commissaris van politie ia de 3e afdeelmg te Rotterdam inlichtingen omtrent den vermiste. Het plan bestaat tot oprichting van een centraal Israëlietisch kinder- en doorgangshuis te Leiden. By het schaatsem jjden op het broze ye, op de grachten van het oude fort St. Michel, te Venlü, hadden een heer en eene dame het ongeluk daardoor te zakken. Ze werden echter gelukkig, doch met zeer groote moeite, gered door den jongeheer M. ten Brummeler Andriesee, die zyn laven daarvoor in de waag schaal stelde. Te Liendan (Betuwe) het een moeder baar kind in een stoel, waarin een test met vuur, alleen achter. De stoel vatte vuur, er de -kleine bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Veenendaa! waren Dinsdag een paar kindereu tusschen schooltijd in het school lokaal aan het spelen. Een van hen had het ongeluk den ander met eene gloeiende kachel- pook in het oog te stooten. Het gevolg was, dat de tienjarige knaap onmiddellijk naar Utrecht moest worden gebracht om onder be handeling van prof. Snellen te worden gesteld. Onder Alfen aan de Maas hield zich sedert eenigen tjjd een kolossale steenarend op, die onder duiven, kippen enz. eene groote slachting maakte. Dinsdag mocht het een inwoner van Ooien gelukken het dier aan te schieten en levend te bemachtigen. De vlucht islVs meter Jaug, Haarlem. Door eeu aantal dame3 is het plan opgevat, alhier in navolging van Den Haag, eene kookschool op te richten. Zjj doen daai toe een beroep op den geldeiyken en moreeien steun harer stadgenooten. Tot de oprichting is eene som noodig van f 3009. Ia eenmaal de kookschool in werking, dan zal een deel der kosten bestreden kunnen worden uit de leergelden en uit den verkoop der toebereide spijzen. Willemstad. Maandagvoormiddag ge raakte alhier, op de hofstede van P. P, M., een arbeider, die bezig was om de dorsch- machico te smeren terwjji zjj in werking was, daartusschen geklemd, waarbij hij zich ernstig beroerde. Hoewel nog in staat om zich te Voet naar zyoe woning te begeven, die onge veer vijf minuten vau daar was verwijderd, is hy ten gevolge van inwendige kneuzing reeds Woensdagnacht overleden. De over ledene was nog slechts 28 jaren oud en laat v eene weduwe met drie kinderen na. Uit eenen particulieren brief, den 4en Februari te Medan geschreven, verneemt het Handelsblad hoe daar den 28en Januari het Chineesche schip Chow C'iOo Foo uit Hongkong aankwam, begeleid door Zr. Als. Pvins Hendrik der Nederlanden, ondar commando van den kapt, ter 2ee Buyskes. Wat was geschied? De Chow Choo Foo had 248 emigranten aan boord bestemd voor Deli. Eenige belhamels, waarschijnlijk in dienst van concurreerende agen ten, hadden oproar gestookt onder de koelies, die zich van het schip meester maakten, drei gende het in brand te steken en de bemanning te lijf gaande. Evenals geschiedde door de muiters op de Kiel wilden zij bet schip te Singapore binnenbrengen, doch ze verstonden geen navigatie! Za waten het oproer begonnen op de hoogte van Kaap Padaran (Cochin China) en de kapitein, gebiuist makende van regenachtig weder, wist Sing mote ongemeikt te passeeren en hield recht op Riouw aan. Daar lag Zr. Ms. J'rins Hendrik der Neder landen op de leede, op weg naar Atjeh. De uitkijk was goed. Aan booid werd bespeuiddat er op de Chow Choo Foo met vlaggen geseind werd en dat er waarschijnlijk oniaad was op het Chineesche schip. In een oogenblilc werden een paar sloepen gestreken, die, op bevel van kolonel Buyskes, een officier met 20 mariniers aan boord van de Chow Choo Foo brachten. Het oproer werd gedempt en de belhamels, ten getale van 27, geairesteerd. De commandant van het Nederlandsche oor logsschip bood toen zijn geleide aan, en geéscor- teeiddoor Zr. Ms. Prins Hendrik der Nederlanden, kwam het schip veilig te Medan aan. De muiters werden aan de overheid te Medan overgeleverd, die hen waarschijnlijk naar Hong kong terug zal zenden, opdat ze aldaar mogen terechtstaan. Het gehalte der koelies die direct te Deli worden aangevoerd, vei mindert in den laatsten tijd, vooral die welke uit Amoy afkomstig zijn. De meeste planters willen deze koelies niet meer hebben. In het aigemeen ziekenhuis te Wconan be vindt zich eene 54-jarig spoorwegwet ker, die in een zonderlingen toestand verkeeit. In 't vorig jaar kwetste hij den linkerwijsvinger zoozeer, dat deze moest woiden afgezet. Seuert kwam zijne linkeihand in gestadige zenuwachtige be weging en deze deelde zich langzamerhand aan 't geheolo lichaam mede. Ilij moet zich steeds op de linkerzij leggen en spungt elk oogenbhk als een visch op 't droge op. Te Pai ijs kwam onlangs ook zulk een geval voor, dat men nclownisme'- noemde. De patient te Weenen is zich ten volle van zijn toestand bewustzijn geestestoestand is daardoor zeer ongunstig ge worden. Hij weent den ganschen dag. De profes soren hebben besloten hem geen geneesmiddelen toe to dienen. Het reizen rondom de wereld is door Nellie Bly, de Amerikaansche dagbiadschrijfster, in de mude gekomen. Pas is zij terug of er gaat alweer iemand weg. De jonge dame volbracht de reis in 72 dagen, maar de schrijver Francis Train, van Boston, stelt zich voor, het in 60 dagen te doen. Den Oen Maart vertrekt hij uit Boston. Als een middel tegen kinkhoest beveelt een Duitsch geneesheer, dr. Mohn, aan, de zieken kamer te ontsmetten door het branden van zwavel, waardoor de hoestbuien verwonderlijk snel verminderen en verdwijnen. De zieken wor den 's morgens verschoond en naar een andere kamer gebracht, om daar den verderen dag te blijven. Daarna brandt men in de ziekenkamer voor eiken kubieken meter ruimte 25 gram zwavel en iaat, ria beddegoed, kleederen enz. doelmatig opgehangen te hebben, de zwavel dampen vijf uren lang in het vertrek hangen. Daarna mozt de kamer eenige uren lang goed gelucht worden, en als de zieken 's avonds weer in hun gedesinfecteerde slaapkamer komen, zijn zij, zegt dr. Mohn, van den kinkhoest genezen. BEN MAAG7 Maart. Tweede Kamer. By het voortgezet debat over de pen- sioeowetten is by weduwen- en weezen- pensioenen bepaalddat ambtenaren vóór 1868 aangesteld slechts 5 pCt. doorioopende korting betalen. Een amendement om van het pensioen twee derden te verzekeren aan weduwen en weezen van ambtenaren, vóór 10 December 1888 overleden of gepensionneerd, is aangenomen met 65 tegeo IC stemmen. De Kamer heeft bepaald, dat aa afloop der interpellatie over de veranderingen in het ministerie, de interpellatie van den heer Viruly Verbrugge zal genouden worden, be- tri-ffende de arbeiders-conferentie te Berljjn en daarna nog enkele wetsontwerpen zullen behandeld wordeo. Woensdag veikreeg aan de universiteit te Heidolberg de hepr L. J. Sieburgh den graad van doctor in de medicijnen, met proefschrift zUebcr congenitale und envoi bene Defekte der Brustmuskeln". De gemeenteraad van de stad Luxemburg heeft besloten het schoolbezoek voor jongens tot 13-jarigen leeftijd verplichtend te stellen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 7 zalmen, die voor fi.85 tot f2.10 per Va kilo werden verkocht. uumrn-tju e*-u Siert. Her*. Kerk. Beroepen; te Augustinusga dr. P. van Bin nendijk, te Garshuizoite Veenhuizen ds. W. A. van der Scheer, te Drachten. Bedankt: voor Den Ham door ds. J. Ph. Hattink Jr., te Leimuiden; voor llattem rdoor ds. J. J. Sanders, te Lichtenvoorde. Men schrijft uit Tietjerk aan de N. It. Ct. Door 70 personen van het naburige dorpje Wartena werd, eenigen tijd geleden, rubriek VIII der volkstellingskaart ingevuld als volgt zbehoort tot geen kei kgenootschop, maar is van de gereformeerde gezindheid". De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te dier plaatse nam met die verklaring geen genoegen en liet den betrokken leden weton, dat zij voortaan niet meer beuehouwd zouden worden als beboerende tot de Ned. herv. kerk. Velen van hen, die genoemde verklaring op hunne kaart hadden onderteekend, beleden echter later, dat het in onkunde was geschied, en geenszins met het doel om met de kerk te breken. De kerkeraad heeft evenwel gemeend, niet anders te mogen handelen. IÏ.-K. kerk der bisschoppelijke cleresij. De heer T. van Santen, pastoor te Dordrecht, hield Woensdagavond in het kerkgebouw dier gemeente eene lezing over den in Januari jl. ontslapen hoogleeraar DöHinger. ïn breede trekken schotste hij den levensloop, de geestesrichting, de werken, de ideale*, den strijd en de teleurstellingen van den even moedigen en ernstigen, als geleerden Roomsch- katholieken geschiedschrijver. De voortreffelijke rede van den heer Van San ten werd door een zeer talrijk gehoor, bestaande zoowel uit protestanten als katholieken, tot den einde toe met de meeste belangstelling aange hoord. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 6 Maart. Johannes Fiacmscus, zoon van M. L. van Antwerpen en A. M. Tewe, Baan, Adriaous, zoon van D. J. Rietveld en N. van Ravens, Brbenveld. Gerrit iEbele, zoon van J2. van Eyk en J. €r. Maltha, Singel 7. Petrus, zoon van W. H. M. van der Ende en J. M. Hagendoorn, Milandsche brug. Overleden s 5 Maart. Simon van der Mareioud 7 maanden's Gravelandtche polder. Wilhelmma de Reus, oud 73 jaar en 6 maanden, echtgenoot van A. P. van Elswyk, Zijlstraat. Tneresia Phihpseu, oud 83 jaar en 4 maanden, weduwe von B, J. Gö 1deKleinmatertje 6. Cornelia Hendrika Vermeulen, oud 6 maanden, Heo renstraat. Gozew'yn Jan Loncq, oud 69 jaar en 7 maanden, Tuinlaan. Petronella Johanra Cathar'ma de Kort, oud 8 maanden, Buiienkavenweq. 7. Gerardus Theodoros Jonannes van Kruinicgen, oud 4 maanden, Hoofdstraat. Geveild 7 Maart. Notaris Herman H. Th ooft, te Rotterdam. Vior en twintig huisjes met bleekveldjes en erven, staande aan den Spoorsingel, wijk A, no. 79 124, te zamen groot 11 aren, 93 centiaren, Schiedam, 7 Maart. Rogge en Gerst zonder handel, moutwijn noteering der makelaars f 93/i. Jenever t Amsturd. proel f 13%per heet. <It zonder fust on zonder belasting, gpnellngbeurs t f 1.60 per ketel. Bjj de Schiedamsche Spoehng-Vereoniging 1.40 per ketel. Delft C Maart. Heden waren de veeprijzen ah volgtvette koeien 1ste qual. f -215 a 240, dito 2de qual. f170 a 200kalfkoeien 1ste qual. f240 a 280, dito 2de qual. f165 a 210; vaarkoeien lste qua!, f180 a 225, dito 2de qual. f130 a 160; vette kalveren lste qnai. 1* 60 a 80, dito 2e qual, f 40 a 50 vette schapen lste qual. f20 a 36, dito 2e qual. fa Jam- schapen le qual. f40.- a 46.2de qual. f a vette lammeren f a wei- iammet'en I— a magcie vaikcns f27 a 50; biggen I8al4: nuchtere kalveren f6 a 20; paarden f60 a 110 stieren 1110 a 160; ossen fa rundvleeseli 65, 70 a 74 c., vet knlfsvleesch 80, 95 a 110 c.. schapenvleesch 58, 65 a c., lamsvieesch c.alles per kilo. Granen, Zeeuwsche en Overmnasscbe tarwe 1887 f7.25 a 8.25, Westlandsche roode dito 1889 f7.a 8.Zeeuwsche en Overmaasscho tarwe 1888 f5.50 a 7.nieuwe dito f7.a 7.75, nieuwe Zeeuwsche en Overmaassche rogge f5,25 a 5.75, wintorgerst I 4.50 a 5.75, zomcr- dito f4.— a 5.50, chevalier dito f5.25 a 6.25, zware haver f4.25 a 4.75, lichte dito f2.75 a 3.25, groene erwten f7.50 a 8.50, mesting f 6.a 6.50, paardenboonen f 5.50 a 6.25, duivenboonen f6.25 a 7.25, bruine boonen f8. ft 10,25, witte boonen f7 a 9.50, koolzaad f 12.50 a 13.25, hennepzaad f6.a 6.50, kana riezaad f7.a 8.75. Met uitzondering van haver en gerst, welke in puike soorten zeer gewild zijn, verkeerde de markt in zeer flauwe stemming en was de omzet gering. Aan de stadswaag gewogen van 28 Febr. tot 6 Maurt en op de weekmai kt aangevoerdpot. 237/8 en 115/16 vn. boter, wegende te zamen 5396 kilo. Prijs f 58, 66, 72 per 40 kilo. Gouda, 6 Maart. Kaas le qual. f a 2e qual, f25 50 a zwaardere f a graskaas fa Noordhollandsche fa Aangevoerd 2 partijen. 12 Maart e. k. groote kaasmarkt. Boter goe- fl.20 a 1,30, wei- fl. 1.10, en grasboter fa per kg. Handel vlug. Vette varkens 23 a 26 c. per Va kilo. Big gen s oor Londen 19l/a a 20 Va ®t. per Va kg-, magere 11.40 a 4.65 per week.nuchtere kalveren f5 a 9; iokkalveren f 10 a 16. Amsterdam, 7 Maart. Rogge op levering vastMaart vóór 1 uur

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3