Binneniandsche Berichten. Gemengde Berichten, Hl ontving da Czaar een brief van eens vrouw, ge- teekeod Tchebrikova waarin Z. M. wordt voorspeld, dat hem hetzelfde lot wacht als Peter III, Paul I en zijn vader, indien by syn reactionnaire staatkunde niet wyzigt. De ministers ontvingen tegelykertyd ieder een afschrift van dien brief. De politie verdubbelt bare waakzaamheid. ITALIË. De minister-president Crispi heeft zich by zyn ambtgenoot van justitie verzet tegen de iuvryhe-dstelling van de meer dan drie duizend levenslang veroordeelden, welke volgens de bepalingen van het nieuwe strafwetboek ont slagen zouden moeten worden, en waartegen met reden ernstig door de bevolking wordt geprotesteerd. Men vermoedt, dat minister Zanardeili ein digen zal met aan deze klachten gehoor te geven. TWEEDE KAMEll DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Maart. m Ia doze zitting is de behandeling der pen sioenwetten voortgezet. De heer Gr. van Dedem heeft zyn amende ment (gelijkheid van korting voor ambtenaren vóór en n& 1873 aangesteld) ingetrokken. Het stelsel der regeeriug, om onderscheid te ma' tusschen de categorieën, is aaoge- nomei. doch daarby isop voorstel van den heer -gesiusmet 48 tegen 31 stemmen B enelyo getrokken by het jaar 1868. Vóór di -yd aaogesteldeo betaalden 5 pCt. De heer Huber wenschle aan de ongehuwde deelhebbers van het te sluiten weduwen- en ■weezenfondswaartoe zij bydroegen, zuster- pensioenen te verzekeren. De minister beloofde de zaak in overleg met de administratie van het pensioenfonds te gullen behandelen. Met 47 tegen 31 s'emmea heeft de Kamer beslistdat ongehuwde ambtenaren de vrjj- heid hebben niet by te dragen voor pensioenen voor wednwen en weezeh, maar deze dan ook alle aanspraak voor later daarop opgeven. De heer Borgesius bestreed deze bepaling en wilde de gelegenheid voor ongehuwden om BR een huwelijk alsnog bijdragen te storten. De interpellatie van den heer Viruly over deelneming aan de conferentie te Berlijn is aan de orde gesteld na aHoop der interpellatie Van Dedem. Uitvoerig is gedebatteerd over een amende mentVan Delden c. e.om aan weduwen en weezen van ambtenaren, gepensionneerd of overleden vóór 10 December 1888, pensioen te verleeDen (met wyziging van het oorspron kelijk voorstel) tot slechts twee derden vao het bedrag, waarop zy recht zouden gehad hebben indien die ambtenareu na 10 December waren overleden. De voorstellers wilden de bijdrage aan den staat uit het pensioenfonds vaststellen op 3'/s millioen. Dit amendement wordt krachtig verdedigd door de heeren Van Delden en Farncombe Sanders, en bestredeu door den heer Rutgers van Rozenburg. De heer Clercx vraagt het oordeel van den minister. De minister van financiën handhaafde zyn standpuntin de stukkeD aangenomen. De voorstellers wijzigden hun amendement en namen nu de tweede wetenschappelijke balans als grondslag aan voor de berekenin gen terwijl dan de staat niet 3yg maar 4 millioen zou ontvangen, Het amendement werd daarna aangenomen met 65 tegen 16 stemmen. Deregoering hec-ft geantwoord op het afdelings verslag der Tweede Kamer, omtrent het ontwerp tot verzekering van de toepassing van bij de wet bevolen of toegelaten vrijheidsbeneming. Zij ver klaart dat de huiszoeking, die het ontwerp ver oorlooft, niet verder mag worden uitgestrekt, dan tot het zoeken naar personen. Att 370 straf wetboek voorziet tegen ambtsmisbruik. Rechterlijke machtiging te oischen of de bevoegdheid tot het forceeren van eene woning alleen aan een rechter commissaris toe te kennen is in de meeste ge vallen, die het ontwerp omvat, onmogelijk. Boven dien zou de uitvoering grootendeels illusoir worden, omdat by de toepassing snel moet kunnen worden gehandeld. Voor het binnentreden eener woning tegen den wil des bewoners blijft een bijzondere last noodzakelijk, terwijl willekeur wordt voor komen, daar volgens art. 4 de hoogere macht de woning aanwijst, waar zij vermoedt dat de te vatten persoon zich bevindt. Eene definitie van woning behoeft de wet niet te geven, het is eene guaestio facti. Behoudens een drietal redactie- wijzigingen is het ontwerp onveranderd gebleven. SCHIEDAM, 8 Maart 1890. In zake de uitoefening van politietoezicht op de visschery in de Noordzee zal dit jaar eene nieuwe regeling worden ingevoerd, Set dien verstande, dat destoomschoener Dolfijn uitsluitend zal kruisen in het ooslelyk gedeelte van ons territoriaal gebied, terwyl de gaffel- schoener het toez'cht langs de Noord- en Zuidhollandsche kust zal uitoefenen. In verband daarmede zal, naar ons gemeld wordt, eerstgenoemd vaartuig tydelyk te Delf zijl worden gestationneerd. Uit Enschede wordt aan de N. S, Ot gemeld Ten gevolge van ernstige bedreigingen hun ner kameraden hebben gisteren vier wevers opnieuw de fabriek verlaten. Op straat heersen ta gisteravond weer eene ongewone diukte. Als voorzorg is de politie uit omlig gende gemeente versterktde marechaus sees uit Hengelo zyn aanwezig, en de schut terij is in het raadhuis geconsigneerd. Tot dusver heeft er echter geen rustverstoring plaats gehad. Als een bewys dat de landverhuizing naar Zuid-Afrika en meer bjjzonder naar Transvaal toeneemt, verdient vermelding dat Donderdag jl. te Vlissmgen een zestigtal passagiers aan boord van het stoomschip Oonvay Cattle zich hebben ingescheept. Alle Holiandsche passagiers roemden teD zeerste de byzonder goede inrichting van dit stoomschip van de j> Warwick Castle", dat op 1 Mei a.s. van Vlissmgen zal vertrekken. Uit de toenemende aanvragen is te verwach ten dat m den loop van dit jaar velen de reis derwztüts zullen aanvaarden. De Caxllu lyn, die voor haar veertiendaag- schen dienst van Vlissmgen acht stoom booten in de vaart heeftzal m Augustus deze vloot nog met twee snelvarende le-klasse-stoom schepen van 3700 A 3800 ton vermeerderen. De heer W. A. Schollen, te Groningen, is door aaakoop eigenaar van 32 groote buer- deryen in die provincie geworden. Het bestuur van bet «Genootschap van Ny verheid" aldaar heeft den heer S. verzocht zyn kapitaal verder niet meer op uie wijze te beleggen, aangezien da «standhouding van een eigenerfden boeren stand op die wjjze verloren zou gaao. De heer S. zal voorloopig aan dien wensch gevolg geven. De gasfitter Reichward, die by den schouw burgbrand te Amsterdam zyne spaarduitjes vei loor, heeft de boop opgegeven. Aau gouden tientjes heelt hjj, volgens het Nbld. van Ned,, een totaal bedrag van f500 wete- terug te krygec, maar vaa het geldswaardig papier zal zeer weinig terechtkomen, doordien bet boekje met de nummers verloren ging. Het is dus te verwachten, dat de f 500 alles zal bljjven, wat den man van zyn 15000 rest. In de Maai t-aflevering der ïWetenscbappa- pelyke Bladen" kouot een lezenswaardig artikel voor over Russische suktou, waaraan we het een en ander ontleeoen Het meest bekend zijn de zoogenaamde Ilemel- uitdeelers, wier eenig doel bestaat in het vangen en na langdurige martelingen afmaken van mede- menschen. Die marteldood maakt de zondaars dan rijp voor den hemel. Maar er zijn nog een aantal andere sekten, van zeer uiteenloopende dweepzucht, en die alleen hierin elkander gelijken, dat bij velen de vrouw eene hooge positie kan innemen. Bij de Hemel- uitdeelers zijn er de zielenvangsters en de offer- aarsters die bet, hecht in handen hebben, Bij de Duchoborzen is de Godsmoeder, die «Gods evenbeeld op aarde" vertegenwoordigt. De Duchoborzen hebben meesters noch knechten zij leiden een prettig leven, zonder geestelijker. of kerktrouwen gaat bij hen even gauw «n gemakkelijk als scheiden. Daarom wordt overspel zéér zwaar door de Godsmoeder gestraft, meestal door kruisiging. In tegenstelling met deze sekte zijn de Skopzen haters der natuur. Deze afschuwelijke dweeperj leeren, dat ieder man een huwelijk sluiten en •en mannelijk kind voortbrengen moet. Bij ongust 'stigen uitslag trouwt hij eene andere, zoolang! tot hij den vereiscliten nakomeling bezit. Dy vrouwelijke Skopzen is dezelde verplichting op gelegd, en na volbrenging worden beide ouden voor de verdere voortbrenging ongeschikt ge. maakt. In den grond is alle voortplanting zonde, redeneeren deze Skopzen, maar er moeten men schen zijn om God te vereeren. Bij de Bytschi wordt, ter bereiking van het zelfde doel, de volkomen abstinentie, de man, na de geboorte van het eerste kind, door eene schoone vrouwenhand met de zweep afgeranseld. Ook bij de Purificanten heerscht deze ransel- methode en opporheei schappij der vrouw, Zoo zijn er nog een aantal sekten, waarvan de schrijver, in de Wetenschappelijke Bladen, ons talrijke bijzonderheden mededeelt. Zij voimen te zamen eene macht tegenover de regeeringskerk, sterker misschien nog, dan do nihilisten tegen over den staat van Rusland. Aan den hoofdingenieur van de Forth-brug, sir J. Fowler, en den president van den Midland- en den Forthbridge-spoorweg, M. W. Thompson, is door koningin Victoria de titel van baronet veileend. Voorts worden de tweede ingenieur. Benjamin Baker, en de aannemer van het reu zenwerk, William Arrol, in den persoonlijken adelstand (knighthood) verheven. Toen een sneltrein van Londen naar Schotland het station te Carlisle binnenreed, gleed hij, ten gevolge van de sneeuw op de spoorstaven, met onverminderde snelheid op de geremde wielen voort en stiet tegen een locomotief. De botsing was buitengewoon hevig. De snel trein bestond uit 8 of 9 wagens, waarvan er gahaal—in -olkaar gesohavatv -warden.-Da afdeslfe- gen werden verbrijzeld, vloer en zitbanken splin terden uiteen. De eerste twee afdeelingen van den eersten wagen waren ledig, maar in de 3» afdeeling zaten 3 reizigers, die allen gedood werdeneen vierde reiziger, die in een der af deelingen daarachter gezeten was, werd levenloos uit hot rijtuig gehaald. Voorts werden nog IJ passagiers min of meer ernstig gekwetst. Het vergaan van het Britsche stoomschip Queltah, bij kaap York, de noordpunt van Australië, heeft nog meer menschenievens gekost dan eerst bericht werd. Van de 280 menschen, die er op waren, werden dl6 gered, en er kwamen er dus 164 om het leven. Er wag* weinig tijd tot redding. Brie minuten nadat het- schip op een onbekende klip gastooten was, zonk het weg in de golven. Mijn zuster dacht dat een tweede huwe lijk voor haar en ons de beste uitkomst zou zijn en ik moest haar gelijk geven. In dit geval zou zij ook een anderen naam aannemen en dat zou ons bijzonder aangenaam zijn." De burgemeester lachte. «Mijn beste vriend," zei hij, den fabrikant op den schouder kloppende, «wanneer gij zoo ge steld zijt op het onverdeeld bezR van uw familie naam, dan begin ik mij ongerust te maken voor het lot van den kleinen knaap, die de jongste van Degen kinderen is, welke allen den naam Neumann voeren. Ik heb hun vader, den bureaulist Neumann, gekend, 't Was een brave, eerlijke kerel. Hij is op 50-jarigen leeftijd gestorven, nadat zijne vrouw hem een paai jaar te voren in den dood was voorgegaan. Hoe men toch zoo aan een naam kan hechten I Wel, mijn goede Neumann, sla uw adresboek eens open en gij zult zien, dat men te Berlijn alleen meer dan honderd families Neumann vindt." »Nu draaft gij door, mijn waarde. Ik geloof dat gij mij geheel verkeerd begrepen hebt. Het ZOU belachelijk zijn, dat ik mij ging inbeelden alleen aanspraak op dien naam te hebben. Ik heb alleen bedoeld, dat een huwelijk van mijneschoondochter haar in verbintenis zou brengen met eene andere familie en die tusschen ons veel losser zou worden. Doch nu ik bespeur, dat gij mijn plannen niet kunt ondersteunen, willen wij liever over wat anders spreken. Juist te rechter tijd deed de komst van den portier het onderhoud, dat zeer levendig geworden was, albreken. KJenim kwam met het bericht, dat er geen juffrouw Neumann in het buis woonde •wel woonde er eene kennis van haar, die wei V-ieven van haar in ontvangst genomen had." nDus ik mocht het ware adres van mijn zoon niet weten 1" O Wij zullen hare woonplaats toch wel ont dekken," sprak de heer Formann. n't Is goed, Klemm, gij kunt gaan." Toen de portier het vertrek verlaten had, greep de burgemeester de hand zijns vriend». »Gij duidt het mij immers niet euvel, dat ik «enige bedenkingen gemaakt heb tegen plannen, die, ik ben er bijna zeker van, u nog eenmaal zouden berouwen. Er zal een tijd komen, dsi jgjj l I het weer met uwe schoondochter eens wordt, en dan zou ik voor mijne bemoeiingen niets dan ondank oogsten." Wees daar gerust op. Die tijd komt nimmer sWij zijn menschen," hernam de heer Formann, zen kunnen onmogelijk vooruit weten, hoe wij over tien of twintig jaar zullen denken en doen. Ik raad u derhalve uwe schoondochter stilletjes in hare woning te Berlijn te laten. Komt het er eens toe en begint zij lastig te worden, dan kunt gij nog altijd zien wat u te doen staat." Zeker, zekerDoch wat onzen kleine betreft, mijne zuster wilde volstrekt, dat die onzen naam zou dragen." «Dan komt u het toeval prachtig te hulp." >0 ja, daar dacht ik niet aan. De kleine Ed mund is immers ook een Neumann. Dat zal mijne zuster genoeg zijn." «Het kon niet mooier treifen. Doch laat ons nu aan tafel gaan." Eenige dagen later zat de ex-burgemeester Formann in zijn schrijfvertrekje en kwelde zich met de gedachte, of het door hem in den drang der omstandigheden verrichte hem niet ean» vervolging op den hals zou kunnen halen. Hij had namelijk de geboorte-acte van den kleinen. Edmund Neumann verwisseld met die van een anderen kleinen Neumann uit het weeshuis. Zijn vriend, de heer Neumann had voor zijn pleegkind zulk een papier verlangd. Hij had hem nu de- geboorte-act; van een knaapje van gelijken leeftijd en denzelfden naam toegezonden, niet zonder reden duchtende dat hij hem, als hij het echte stuk onder de oogen kreeg, terstond het kind zou terugzenden. Hij wist echter als gewezen ambtenaar te goed, dat zulke verwisselingen zeer onaangename gevol gen na zich kunnen sleepen, Om deze te voor komen, ontwierp de heer Formann «en op ze^ej geschreven stuk, liet het door zijnen dienaar mede onderteekenen en borg het zorgvuldig ii* zijne schrijftafel bij zijne andere belangrijke do cumenten weg. (Wordt vervolgd De Budaf der g Eer gelsch de sc aange helft pijen rige v storinj Do wereld 1March jmagaz Verbet om vo ■warme ketel 1 van 51 er op ruimte K.G. wordei gegetei De kol machin 1000 1 De grond, ven de 60 kok die all getuige van de. uitsteke Op tetegi aa algemee Dat I dagen t 9 en i' CVs tot

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6