De weduwe Neumann. A0- 1890. Donderdag 13 Maart, N". 7456. AFKONDIGING. KENNISGEVING. Feu 11 eton. i©r-en-veertig©te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten* VITGEVER: j7oD ■n - - rrm» ni. COURANT. Abonnementsprijs per kwartaal franco per past, door het geheels Rijk Afeomlerlijke nommers J 1.85. - 2.50. - 0.10. SBKEAGi IABBT, B, 113. rt-DVERTENTtEpRug: -ran 1—10 gewone regels met inbegrip van eena Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van •Schiedam, Gezien de artt. 6. 10 en 35 dor Wet van den 4den Juli] 1850 (Staatsblad No. 37), zooals zij is gewijzigd bij het Vilde additionele artikel der grondwet Gelet op het bepaalde bij Koninklijk besluit van den 28sten November 1887, No. 14 (Staats blad No. 211); Doen te weten Dat de lijsten, bevattende de personen, die tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der .Blaten-Generaal, van de Provinciale Stalen en van den Gemeenteraad bovoegd zijn, op gisteren zijn vastgesteld, en gedurende veertien dagen,san des voormiddags negen tot des namiddags half vier ure, op de Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegden dat daarenboven aan het Raadhuis (achtergevel), een exemplaar van die lijsten is aangeplakt, ten einde de desbevoegden in de gelegenheid te «tellen bunne bezwaren daartegen in te brengen, onder uitnoodiging tevens om die bezwaren, vóór of op den 25sten MAART aanstaande, bij ver zoekschrift. op ongozegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad in te dienen; Dat bij genoemde lijsten gevoegd zijn, en gedu rende den hierboven gestelden termijn op de Ge meente-Secretarie ter inzage liggen de vastgestelde scbattingstaten, bedoeld in het voorlaatste lid van art. 6 en de verslagen der ambtenaren, bedoeld in art. 13 van aangehaald Koninklijk besluit; en Dat de aan den voet dezer gestelde namen zijn geschrapt van de in het vorig jaar gesloten kiezerslijsten. En is hiervan afkondiging geschied, w»ar het be hoort, den 12den Maart 1800. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. Ji VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Kamen der Kiezers, die geschrapt zUn wan de In het afgeloopen jaar gesloten Kiezerslijsten, Baarte, (Adrjanus van Baron. (Francois Baumhobr. (Gerardus Casparus. Beek. (Jacobus Johannes van der Berg. (Dirk van den Bernard. (Zeger Beuman. (Johannes Hen- ricus Blommendal. (Dirk Jo hannes Bokhorst, (Pieter Bos. (Marinus van den Broeke. (Antoni Richard Bromelow. (Henry Johan nes Brouwer. (Abraham Burg. (Cornells van der Burg. (Theodorus van der Collignon, (Hendricus Wilhelmus Bartholomews Cool. (Marinus Francinus Johannes Daalmeijer. (Johannes Antonius Doorn. (Cornolis van Draak. (Theodorus den Dulfer. (Antonius Machie! Alartinus Dijkers. (Maarten Ebbelinghaus, ook wel ge naamd Wirxel.(Henricus Eeuvrijk. (Jan Elost. (Petrus Ende. (Daniel van der Engelenburg. (Cornells Mari Es. (Teunis van Eijk. (Hendrik van Gogh. (Coenraad van Goos, (Willem Gores. (Barnardus Lam- bertus Leonardos Johan nes Hagens, (Jacob Adriaan Hart. (Barnardus Fran- ciscus 't Heiden. (Adrianus Theo dorus van der Hoek. (Teunis Honkoop. (Martinus Wil lem Houtenbrink. (Johannes Christiaan Janse. (Cornells Janse. (Theodorus Jo/igh. (Frans Adolph do Kaaiman. (Theodorus Henricus Kater. (Johannes Micha Katwijk, (Gerrit van Katwijk. (Jacob van Katwijk. (Jan van Korssen Jr. (Bastiaan Keuzenkarap. (Abraham Kiela. (Hendrik Adrianus Kieinekoort. (Barnardus Casparus Knoop. (JohannesBernar- dus Egidius Kramers Cz. (Coenradus Kropmans, (Adolph Kudders. (Arij Landsbergen. (Hendricus Johannes Laroij Jz, (Dirk Lechner. (Christiaan Sigismund Leliveld. (Johannes Linneubrink. (Johannes Ludovicus Linnenbrink.(Sebastianus Loenen. (Egbert van Loncq J.Jz. (Gozewijn Jan Mack. (Johan Meilink. (Antony Barend iontijn. (Johannes Ca- ttmlinus Naring. (Simon Plant. (Hendricus Re'jsen. (Henricus Simon van Rijbroek. (Johannes Scheffers. (Jan Schouten. (Abraham Schouten. (Nicolaas Slavenburg. (Jacob Spuij. (Gerrit van der Steens. (Franciscus Steenberg. (Johan Daniei Clemens Stegman. (Jan Sleijger. (Petrus Lauren- tiua Steijnis Gz. (Jan Stolk Az. {Arij Tengeler. (Carel Wil helm Velzcn. (Johannes Adria nus van Vemer. (Johannes Petrus Vervoort, (Arij Vette. (Hendrik Voogd. (Jan Vooges. (Joannes Wilhel mus Voortman. (Jacobus Vos. (HermanusHendricus Yredenbregt, (Casper Wagtendonk. (Willem Johannes van Wassenaar. (Arij van Weber (Anthonij Webor. (Jacobus Antonius Weenink. (WillernSamuel Westrik. (Dr. Timon Frederik. Zijdemans. (Johannes I Most. (Gerrit van der Wa» alleen kiezer voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten. ftarlgtlngen, welke gevaar, scbadeof h lilndcr kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethou ders van Schiedam; Gezien het verzoek van do firma KRANEN Co. alhier, tot uit breiding harer branderij aan den Noord- vest-Singel wyk B, nos. 93^ en A, kadaster sectie F, nos. 1130 en 1131 (oud) thans sectie H, nos. 109 en 110, o. a. doorplaatsing van een stoommachine van hoogstens 12 p&ardekractit met een ketel van 12 M* ver- warmmgaoppervlak. Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Junij 1875 {Staatsblad no. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bylagen op de Secretarie der gemeente is tei visie gelegd; dat op Dinsdag den 25-n Staart a. s., des middags ten 12 ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven otn bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, «óór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie def gemeente, van de schrifturen, dia ter zaké mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waaf het behoort, den Hen Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Do Secretaris, A. W. MULDER, DUITSCHLAND. Nauwelgks zijn de verkiezingen voor den Rijksdag afgeloopen, schrijft de Berlynsclia correspondent van de N. B. Ot., of de organen der partijen, die samen het cartell hebben bestreden, liggen met elkaar erg overhoop, lo de bladen der centrum party wordt ver* kondigd, dat er thans vooruitzicbf bestaat oen Bismarck ten val te brengen en de tijd ge komen is om alle ultramontaansche eischen door te dryven en de laatste overblijfselen der wetten uit den kerkel'yk-politieken strijd te doen verdwijnen. Daarover gaat een hevige storm op in de vrijzinnige bladeo, die betuiger dat de liberalen ia den Rijksdag nog sterk genoeg zjjn om te beletten dat de burgerljjka vrijheid aan de Roomsche kerk wordt uitge leverd. Te gelyker tijd wordt in de bladeo def vrije conservatieve partij de vraag gesteld, ot de regeering niet verstandig zou doen met to trachten, zich met den rechtervleugel der vrijzinnige partij te verstaan. De vrijzinnige Novelle van C. FISCHER—SaltsteiN, 11. «Wat heb ik er mij ingewerkt," zuchtte de «x-burgeranegter, «en hoever zal ik nog op dit pad kunnen voortgaan, zal ik nivt nog eens in mijne eigene strikken verward raken 1 Doch er gebeura, vrat wil. Tot nu toe is mij de list kostelijk gelukt mijn vriend brengt zijn kleinkind groot. Laat men eens van den ouden Formann zeggen, dat hij als ambtenaar nooit de wet geschonden heeft, maar als gewezen burgemeester de wet niet meer scheen te kennen, ik wil mij dat oordeel getroosten." Klemm trad binnen. Hij droeg als teeken zijner waardigheid den grooten huissleutel in do hand. j Klemm, ik heb u wat te zeggen." »Tot uw dienst, mijnheer I" «Die Neumann-geschiedents zal ons beiden nog eens bet leven kosten. Lach maar niet. Ik meen wat ik zeg. Gij komt er als medeplichtige wellicht beter af, maar ik waarachtig, ik zal moeten hangen." «Mis, mijnheer de burgemeester, geen strop of 'gevangenispak, een kroon zal men u opzetten en iedereen zal zeggen: die burgemeester is een brave kerel Zes jaren zijn verloopen. Wij vinden juffrouw Néumann terug als eige nares van een winkel in mode-artikelen. De zaak gaat zeer goed, want de handige, vlijtige en innemende vroaw weet haren klanten steeds van het nieuwste en beste aan te bieden tegen matige prijzen. Wie het bedrijfkapitaa! gestort heeft, behoeft niet te worden vermeld. Het heeft goede renten afgaworpen. De arme weduwe is eene der geachtste bewoners geworden van de Friedrichsstraat en het heeft haar al dien tijd niet ontbroken aan be wonderaars, gereed om haar hart en band te bieden. Zij heeft echter elk aanzoek afgeslagen. Haar overleden man had haar onuitsprekelijk liefgehad; die liefde had zij beantwoord en die bleef ook na zijn dood Zij leetde ook nu nog alteen voor hem en haar kind. Haar kind T Geen mensch in hare omgeving had eenig vermoeden, dat juffrouw Neumann nog een kind had. 't Was haar zwaar gevallen, de aan haar vriend Formann voor jaren gedane belofte te bouden en altijd te zwijgen van haren zoon, haren oogappel. Zij had gezwegen. Doch wanneer het moederhart al te stormachtig verlangde naar den geliefde, dan liet zij het beheer van den winkel over aan hare eerste winkeljuffrouw, sloeg een wijden regenmantel om en reed heimelijk naar Maagdenburg. Achter de haag van don kleinen fraaie» tuin van een der heerenhuizen uit de stad stond zij dan soms uren lang en wachtte of ook een kleine blondiokkige knaap met zijn hoepel of tol en den bruinen jachthond, dis zijn kameraad scheen bij 't spel, te voorschijn kwam om zich in den tuüt te vermaken. Die knaap was haar zoon, haar Edmund, eett beeld van jeugdige frischheid en kracht. Wat had zij niet willen geven, hadde zij hem slechts een oogenblik aan 't hart mogen drukken en op het blanke voorhoofd kussen. Op zulke tijden vroeg zij zich wel honderdmaal af, of het offer, dat zij zich zag opgelegd ter wills van het welzijn haars kinds, niet te groot was. Toen zij zo o eens voor het fraaie hekwerk kwam staan, werd de knaap opmerkzaam, kwam op haar toe, keek haar een poosje aan en vroeg toen, waarom zij daar zoo stond. «Ik zou u zoo graag een kus geven, lieve jongen." Dit zeggende stak zij de band door liet hek en zag het kind teeder in de oogen, die een weinig verbazing uitdrukten. Zij had hierbij een gevoel, als zag zij in de oogen van haar overleden echtge noot. Hare hand beefde, toen de kleine, door haren blik aangemoedigd, het blanke handje ia da hare legde. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1