Ksrtniem steflelijl Carialüsten. Land- en Tuinbouw. ïl c li t z a k n. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V issc h e rij. Marktberichten. De influenza laat toch nog ie ->§ boor.- jg West-Frankrijk cn in sen deel van Sttci mat ken heerscht de ziekte weer vrij hevig, er stierven dnar verscheidehen menschen aan en in Zuid- Tjrol maakte zij een groot aantal slachtoffer onder de honden. Intusschen wordt alweer melding gemaakt van een nieuwe ziekte, welke te Mantua is uitgebro ken, zich door Lombardijs uitbreidt en zich ook reeds te Milaan vertoond moet hebben, Be ver schijnselen van die ziekte, welke den Zolaïstischen naam Nana draagt, zijnverlamming, een toe stand van langdurigen slaap of bewusteloosheid en bloeduitstorting. In liet Russische gouvernement Tula is het geraamte van een mammouth (een voorwereld lijken olifant) gevonden. Het moet geheel 'yaaf en op eenige plaatsen nog met bebaard vel bedekt zijn. Een commissie van het «Moskausch Genoot schap van Vrienden der Natuurwetenschappen" zal het toezicht houden over het opgraven van het geraamte. Een testament, dat minstens 5000 jaren oud moest zijn, is onlangs in Egypte gevonden. De erflater, zekere Sekinh, vermaakt in dat testament zijn vermogen aan zijn broeder, een Osiris-pries ter. Men vond daarbij ook een stuk, waarin Sekinh beschikkingen maakt ten opzichte van zijne dochter, die hij in de bescherming van zijn broe der aanbeveelt. Uit dit stuk blijkt, dat de Egyp tische vrouwen in dien tijd zelve haar vermogen mochten beheeren on naar goedvinden daarover konden beschikken. Op de vraag, of de roodhuiden in Canada uitsterven, gevon de volgende cijfers een niet twijfelachtig antwoord. In 1870 waren er 102,358, in 1885 129.525. in 1886 128.761, in 1887 121.499, in 1888 124.589 en in 1889 129,175 roodhuiden in Canada. Een nieuw en even nuttig ais aangenaam ge bruik wordt in het buitenland van afgesneden bloemen gemaakt. Bij de komst van gasten voor een diner of souper ontvangt elke lieer een bloem om die in het knoopsgat te steken, terwijl eene gelijke bloem den boezem der dame versiert, die bestemd is om aan tafel naast hem plaats te nemen. Cp die wijze horkent de heer aan de bloem terstond de dame, die hij naar de tafel moet geleiden. Treedt het paar de eetzaal binnen, dan vindt het op de voor hen bestemde plaats een arran gement wederom van geHjkebloemen.Iedcrvindt dus zeer gemakkelijk zijne plaats, want de bloemen zijn lichter te herkennen dan kaartjes. De bloemenspraak is hier op eene aardige wijze in practijk gebracht. Nieuwe betrekkingen tusschen Hon garije en Nederland. In den laatsten tijd is in Hongarije een be langstelling voor ons land opgewekt, welke om 'meer dan éene reden de aandacht verdient. Een zeer eenvoudige zaak gaf er aanleiding toede verkoop van Hongaarsche druiven op de veilin gen van verleden jaar in de Amsterdamsche markthallen. Ze gingen goed van de hand, niet tegenstaande 't nog niet eens de beste quaiiteit was welke Hongarije voortbrengt, want Berlijn, waarover ze kwamen, had de beste druiven voor zich gehouden. Het Oostenrijksch-Hongaarsch consulaat-gene raal iiet zich de gelegenheid niet ontgaan om te zien of hier niet voor den landbouw van zijn land een nieuwe markt schuilde, waaraan hij 2oo dringend behoefte heeft. Hongarije toch is overrijk aan producten, maar de vele voortbreng selen van landbouw, veeteelt en wijnbouw, komen in handen van de kooplieden, die, door gebek aan uitgebreide relatiën, geen voldoende prijzen kunnen bedingen en dus ook niet bestoden. De groote grondbezitters daarenboven, de weelderig levende magnaten, zijn veelal in geldverlegen heid, waardoor voor klinkende munt producten, zelfs v6or den oogst,' vaak voor een buitensporig lagen prijs worden van de hand gedaan. Toen de regeering, steeds zoekende naar mid delen om in dien toestand verbetering te brengen, doe, hr' ~>it .Ietlwivmvrfnrr was g'.:„aa.'.l, 't:uet lang v. vaa uit Budapest werd gepolst of men hier bereid zou zijn, ook voor andere producten zich in rechts- streeksche verbinding met Hongarije te stellen, waartoe de regeering aldaar gaarne wilde mede werken. Een persoonlijk onderhoud was daartoe zeer gewenscht. Het bestuur der markthallen stelde den directeur dier inrichting, den heer E. W. F. Thon, in de gelegenheid daaraan te voldoen. Uit zijn wedervaren blijkt, dat het de Hongaarsche regeering ernst was met deze zaak. 's Zaterdags te Budapest aangekomen, werd den heer Thon aanstonds verzocht, of hij den volgenden dag op audiëntie bij den handels- minister Baioss zou willen verschijnen. Zondag middag kwam een gala-rijtuig voor hot hotel, en begeleid door een jager en een politie-dienaar te paard, reed de heer Thon naar het handels- ministerie. Velerlei besprekingen werden daar gevoerd, en ondubbelzinnig gaf de minister zijn verlangen te kennen, dat met Nederland drukke handelsbetrekkingen mochten tot stand komen. Aan een hoofdambtenaar van zijn ministerie werd opgedragen met den heer Thon de aanzienlijkste landbouwvereenigingen in verschillende plaatsen te bezoeken, en in onderling oveiieg werd uit elke vereeniging een geschikt persoon aangewe zen, die zich meer bijzonder met de handels- operatiën zou belasten, en voor het geregelde vervoer van de verschillende producten zou zorg dragen. Die rondreis slaagde volkomen. Gretig grepen de landbouwvereenigingen de gelegenheid aan, betere prijzen voor hare artikelen te kunnen bedingen, en dat men met de uitvoering niet talmde, blijkt uit het feit, dat reeds prachtig gevogelte, waaronder puike kalkoenen, hier werd aangevoerd. Het werd geveild tegen prijzen, waarvan men aan weerszijden te voren niet had gehoord. Waggons kippen en eieren zijn insge lijks hier aangekomen, weldra te volgen door nog belangrijker toezendingen. Ook Ilongaarsch rundvee en varkens kan men verwachten. Om trent den doorvoer van varkens worden met de Duitsche regeering onderhandelingen gevoerd, waartoe de Hongaarsche regeering krachtigen steun verleent. Hongaarsche wijnen, waaronder de zoo bekende Tokayer, zuilen hier eveneens in aanzienlijke hoeveelheid binnenkomen. Men was inmiddels te Budapest reeds zoozeer voldaan over dan goeden uitslag van het bezoek, door den heer Thon, vergezeld van den staats ambtenaar, aan de landbouwvereenigingen ge bracht, dat een feestmaal werd aangericht, waarop de minister Bai oss menigen dronk wijdde aan de nieuwe handelsbetrekkingen met Neder land. Bij die gelegenheid roerde de minister een punt aan, dat bijzonder de aandacht verdient. Ilij wees er op, dut de Hongaarsche boeren door hun geringe ontwikkeling niet in staat waren den grond zoodanig te ontginnen als voor een veel belangrijker productie gewenscht was. Daar om zou men gaarne zien. dat lloliandsche jon gelieden, toegerust met voldoende kennis van landbouw, zich genoopt zouden gevoelen over te komen tot een land, waar behoefte bestaat aan degelijke kennis van ontginning. Daar Hon garije in zijne uitgestrekte, lage en moerassige vlakten veel overeenkomst met Nederland heeft, hechtte de minister vooral veel waarde aan de wetenschap van draïneeren en kanaliseeren, ons volk eigen. Ook omtrent bemesting was men ten zijnent niet voldoende op de hoogte. Hij verzocht den heer Thon diens bemiddeling in dezen, terwijl hij do verzekering gaf, dat jonge lieden, die zich tot overeenkomst genoopt ge voelden, konden rekenen op den steun der re geering. Aan de lanbouwmaatschappijon om zich dit punt nader aan te trekken! (AT. u. d. D.) In de gemeente Scholerland zijn onderscheidene veehouders met 1 Maart weder begonnen zelf te karnen en boter te maken, in plaats van de melk aan de boterfabrieken te leveren. De reden is, dat de veehouders, ofschoon zij van de fabriek Ticdo pM/zf". -.our da r-.rik ontvingen, meer uordtd ziui -i. t.gji. ^ar.maak, vooral met het oog op den vee-aanfok, die verleden jaar goede winsten opleverde. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat een schaap van den landbouwer P. Kraakman, te Akersloot, reeds 4 lammeren ter wereld ge bracht heeft. Behalve de vraagpunten voor het toekenonder- wijs, heeft het hoofdbestuur van het Ned. onder wijzersgenootschap ook eenige vraagpunten ter bespreking opgegeven over het gymnastiekonder wijs. Deze luiden: 1°. Welke strekking behoort het gyinnastiek-ondervujs op de lagere school te hebben? Moet het alleen dienen ais nuttige af wisseling der gewone werkzaamheden, of behoort het eene wijdere strekking te hebben? 2°, Is het wenschelijk, nn de vrije en orde oefeningen der gymnastiek bij de wet verplicht zijn, toch overal waar de omstandigheden dit veroorloven, het gymnostiek-ondenvijs in ruimeren omvang te doen geven dooreen vakonderwijzer. 3". Welke vrije en orde-oefeningen zijn in elk leerjaar voor jongens en meisjes de meest ge- wenschte en hoeveel tijd dient er aan het houden daarvan besteed te worden? 4°. Welke plaats dient bij dit onderwijs ge geven te worden aan gymnastische spelen Zijn er daaronder ook die bijzondere aanbeveling verdienen 5°. Is liet niet dringend noodzakelijk, dat bij eike school een speelplaats wordt aangebracht ten behoeve van de vrije en orde-oefeningen 6°. Acht men het nuttig op die schoien waar geen afzonderlijk gymnastieklokaal is, op de speelplaats enkele toestellen, ais stokken, touwen enz., aan te brengen, en zoo ja, welke? 7". Zijn ar u onder de bestaande handleidingen voor gymnastiek bekend, die de volgende onder werpen behandelena. eene korte en duidelijke omschrijving der vrije en orde-oefeningenb. de strekking van ieder dier oefeningen; c. wenken en opmerkingen voor den onderwijzer, die met de leiding der oefeningen is belast? 8. Wat kan er gedaan worden om den ge wonen onderwijzer de geschiktheid te doen ver krijgen tot het geven van het bij de wet geéischte gymnastiek-onderwijs a. voor onderwijzers die reeds ais zoodanig werkzaam zijn b. voor hen, die voor het onderwijs worden opgeleid 9. Is liet noodig, bij de ouders der leerlingen pogingen aan te wenden tot het leeren waar- deeren van dit leervak en het doen verdwijnen van bezwaren en veroordeeien, en zoo ja, welke middelen vei dienen daarvoor aanbeveling? De antwoorden worden vóór 1 Mei in den beknoptst mogelijken vorm ingewacht. Een bazaar, te 's-Hage gehouden ten behoeve der zending door de Moravische broeders in Suriname, heeft f5344.52 opgebracht. De besturen der twee te Kampen bestaande spijskokerijen, die der «Verecmging van den II. Vincentius a Paulo" en die van «Liefdadig heid, kwamen Donderdagavond bijeen, teneinde de vraag te bespreken of het niet gewenscht zou zijn, ook om concurrentie te voorkomen, dat beide instellingen zich vereenigden onder éen be stuur, bestaande uit personen van verschillende gezindten. Na langdurige besprekingen werd hiertoe besloten. Door de Zuster-vereeniging «Persia" te Am sterdam is in 1889 niet minder dan, f 1990,22 voor de weesinrichting te Neerbosch verzameld, Adv.-gen. Van Maanen concludeerde gisteren voor den Hoogen Raad tot verwerping van liet beroep in revisie ingesteld door hen, die indertijd concessie hadden bekomen tot bet aanleggen van een spoorweg van Rotterdam naar Munster, tegen den staat der Nederlanden, ter zake van welke concessie een waarborgsom was gestort, welke" waarborgsom later door don staat verbeurdver klaard werd. Uitspraak 9 Mei. VLAARDINGEN. Slechts éen logger kwam heden alhier kinnen, met do schrale vangst van 13 ton zoutevisch en 1 ton leng. De prijzen gingen belangrijk naar de hoogte, en werd Don derdag in publieken afslag besteed voor zoute visch f35.50 a 36.75, leng f 20.50, bot f51. kibbelen f 11.50, schelvisch f6.75, keelen en lippen f42.50, alles per ton. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 50 zalmen, die voor fl.20 tot fl.40 per 1/3 kilo werden verkocht. Een kustbewoner heeft aan het strand van Eiorland een Hinken zalm opgeraapt, van pl. m, 40 halve kg. zwaarte. Ned. Her*. Kerk. Beroepen: te Opperdoes ds. B. Wielenga, te Krmnigen, Aangenomen: naar Zuidland door ds. J. W. de Vries, te Geervliet; naar Baarn door dr. II. II. Meulenbclt, te Houten. Bedankt: voor Katwijk-aan-Zee door ds. P. Burtstra, te Wassenaar naar Ochten door ds. II. J. de Zwart, te LeersumnaarAmo- rongen door ds. D. J. van Brammen. te Dor drecht; naar Brummen door ds. B. ten Kate, te Aalten. Eïang.-Luth. Kerk. Bedankt: voor Enkhuizen door ds. J. L, F. do Metjere J. Cz., te Bodegraven? BURGERLIJ ICE STAND. Geboren14 Maart. Gurcelia, zoon van D. Durrer eu C. M. Kersten, Br eedstraat. 45. Maria Johanna, dochter van J. Hageis en O, vaa Wassenaar, Nieuwsticht. Overleden 14 Maart Comelis Waruaar, oud 1 maand, llendrinastraat. Gerritje van der Bil, oud 26 jaar. Lange Achterweg. Schiedam, 15 Maait. Kogge en Gerst zonder haudei. Moutwijn t noteering der makelaars f9, denever s Amsterd. pioef f13, per heet. Ut. vonder fust «n vonder belasting. Njpoellngbeurs t f 1,50 per ketel. Bij de üciuedamsche Spoeling-Vereeniging f 1.50 per ketel. Leiden, 14 Maart. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 7 stieren f58 a 165, 94 vette ossen en koeien f130 a 282, 66 a 78 c. per kilo; 67 vare dito f97 a 236,graskalvercn f— a ,13 vette dito 148 a 94, 90 a 1.15 c. per kilo, 170 nuchtere duo f3.25 a 12.140 vette schapen f24 a 39.—, CO a 65 c. per kilo 314 weide dito f 19 a 33.lammeren f a 68 magere varkens f 15 a 30,238 biggen f8.a 12.50,125 kalf- en melkkoeien 1100 a 265, - paarden f— a veulens fa Amsterdam, 15 Maart. Rogge op levering weinig veranderd; deze maand f 144; Mei f 140October f132,133,132. Antwerpen, 15 Maart. Petroleum kalm; in loco fr. 171/,; Maart fr. 163/,; April fr. 163/,; laatste 4 md. fr. 171/2. BATAVIA. Noach VI, k. Ph. C. Kruijt; 2000 schuitjes tin, 22022 balen koffie, 2715 bossen rotting, 32 balen peper, 7125 stuks buffelhuiden, 2033 balen tabak. At

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 7