1 A". 1890. N°. 7462. Vrijdag 21 Maart. ir-©n-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. OITGEVER: J~0D r co unit. jLBOWNEHENISPRIjs per kwartaal J 1.85. jfanco per post, door het geheele Rijk - 2.50. kftonderlijke nommers- 0.10. ID3BAV: HABE7, B, 1 Z 4. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant.f 1.10 Iedere gewone regel meer- 0,10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 49 Maart 1890. Onder de rubrieken advsrtentiëndie du en dan kolossale afmetingen aannemenbe- hoeren diewaarbij de goe gemeente tot deeloemmg aan binnen- en buitenlandsche loterijen en premieleeoingen wordt opgewekt, j3e sommen, die kunnen getrokken worden vindt men er steeds met dikke cijfers in aan geduid en de prijs, waarvoor men bezitter hen worden van een respectabel fortuinis inderdaad laag. Schier geen week gaat er om of ruik een verleidelijke uitnoodiging wordt onder de oogeo «an het publiek gebracht; maar als 't treft, dat Weener-, Bucharest-, Brusselsche, Antwerpsche en dergelijke aan- deelen nagenoeg gelijktijdig worden uitge loot, dan is de aandrang om, zooals het in sommige adverteotiëo heetde fortuin de hand te reiken, buitengewoon groot. Werden niet verleden week tien aandeelen in de premie- leening der stad Milaanmet een hoofdprijs van vijf en twintig duizend gulden, en acht geheole aandeelen iij de TuVksche dito, roet een hoofdprijs van een honderd seven en tettig duizend en veertig gulden, aangeboden, alle te zamen voor den prijs van den gulden. Waar blijven bij zulke cijfors de armzalige prüsje3 van onze staatsloterijzeggen velen en tal van lieden haastan zich om naar het aangeduide kantoor tesnelleD en van de goed koops aanbiedingdie zooveel belooftgebruik te maken. Ware zulks niet het geval, de handelaren zouden zich de groote kosten, aan het herhaald adverteereD verbondenniet ge troosten. En toch, in da meests gevallen smijt de onnoozele z\jn geld in 't water, wanneer ze aan dergelijke loterijen deelneemt. De prij zen worden wel getrokkeD, ook wel uitbe taald, de Turken misschien niet maar het aantal prijzen, dat getrokken wordt, is zeer klein, het aantal loten daarentegen ver bazend groot. We nemen tot een voorbeeld de loten Brus sel, die verleden week met die van Antwerpen ook al tot civiele prijzen werden aangeboden. In 1886 ruimde de stad Brussel haar drie- perceuts leaning op, om er een van twee en oen half percent voor in plaats te stellen. Deze leening was groot tweehonderd negen en tachtig millioen franken, verdeeld in actiën van 100 franken, zoodat er in het geheel twee millioen achthonderd negentig duizend obli- gatiën waren. Zesmaal 's jaars worden er uitlotingen gehoudenvoor de eerste acht jaren zyn er telkens hoofdprijzen als: eenmaal 150,000 frankende andere vijf raaien 100,000verder een prys van 5000 franken, een van 2500; een van 1000 en twintig van 150 franken; derhalve heeft men telkens kans om een dezer vyf en twintig prijzen te trek ken uit een getal van twee millioen en meer loten. De bandelaren, dis een aantal van deze en dergelijke loten bezitten, maken daarmede aardige winst. Zes malen per jaar bieden ze hun waar dus voor éen trekking aan; doch de loten blijven hun eigendom, ze trekken bovendien bun twee en een half percent rente, en ze innen elke maal een aardige som van hen, die een kans willen wagen. Op de eerlijkheid der handelszaak valt niets te zeggen, doch we herhalen, het is een onbegonnen werk, aan dergelijke zaken mede te doende spaarbaok is een zekerder weg om tot bezit te geraken. Met diezelfde loteD wordt nog een andere handel gedreven, waartoe menigeen zich ook laat verlokken. We dachten er aan, toen ver leden week een paar liedeo wegens bet verkoo- pen van valsche Brusselsche loten achter slot eD grendel werden gebracht. Er bestaat te farys een maatschappij onder den titel Caisse d'Epargne et de Ciidit. Deze bezit tal vanr loten van allerlei premieleeoingen. Overal zendt ze haar agenten heen, om de waren aan den man te brengen. Ze bieden u bv, een ion Bi ussel aan van 1QQ frankendu betaling is gemakkelijkéen rijksdaalder in de maand. Na de eerste betaling ootvangt ge bericht, dat dit of dat nummer voor u is ter zyde gelegd, dat ge van nu af deelneemt aan de trekkingen, en dat de interest twee en een half percent u ook reeds zal worden uit gekeerd. Doch ge zult nog negen en twintig malen uw rijksdaalder moeten storten, vóór u de origineele obligatie wordt ter hand ge steld. N" is ongelukkig het vertrouwen in deze loten schijnbaar niet groot; ze staan namelijk ter beurze genoteerd tot den koers van ongeveer 89, zoodat de werkelijke waarde van het stuk nog geen twee en veertig gulden is; Jaarvoor zyn echter vyf en zeventig gulden betaald, en in opgesmukte Circulaires wordt zoodanige affaire oog wel als de beste wijze van spareu aanbevolen. De weu8cb, dat het nuchtere verstand vau don Nederlander hem voor dergelyke specu- latiën zal bewaren, zal wel een vrome w-nscb blyken. Dat de zaak echter eens goed in het licht wordt gesteld, zal mogelyk tocb enkelen terughouden, aan deze schynschoone aanbie dingen gehoor te verleenen. DÜITSCttlASD. Aan de Dinsdag gehouden militaire confe rentie by den keizer namen deel graaf de commandeerenda generalen, de inspecteurs en de geoeraal-adjudanten. Gistermorgen ontving de keizer den minister Von Böiticher ten gehoore. Daarna had hjj eene conferentie met generaal Capiivi. De National Zeilung wil uit betrouwbare bron weten, dat generaal Caprivi bestemd is rijkskanselier en, naar het schijnt, ook Pruisisch minister-president te worden. Graaf Herbert van Bismarck zou besloten hebben, te gelyk met zijnen vader af te treden; hy zou vervangen worden door den gezant Badowitz of Hatzfeldt. De Eölnhche Zeitung meldt in een bericht uit Berlyn van gisteren, dat de keizer het ontslag van Bismarck uit al zyne staatsambten heeft aangenomen. Generaal Caprivi heeft, naar men u>'< zekerheid verneemt, de benoe- n^ir^ als opvolger van Bismarck aangenomen. Luidens de National Zeitung was het ver zoek om ontslag van den rijkskanselier, dat slechts zeer kort en gegrond is op de reeds meermalen aangevoerde gezondheidsredenen, Dinsdagnamiddag nog niet aangenomen. De aanneming echter ia stellig en zou heden in den Neichs Anzeiger worden openbaarge maakt. Aan eene verandering van de inrich ting der regeering wordt niet gedacht, zoodat opnieuw een rijkskanselier zal woiden be noemd, doch de persoon, op wien 'e keizers keuze in de eerste plaats is gevallen, moet sich over het al of niet aannemen nog ver- Waren; - Het te Berlyn verschijnende blad Politisehe Naehriehten verneemt, dat de rijkskanselier Dinsdag by het déjeuner, een gemachtigden der conferentie voor het .aibeiders vraagstuk aangeboden, zich met hen op de hartelijkste en aangenaamste wjjze heeft onderhouden, inzenderheid met Jules Simoo en den Itali- aanschen senator Boccardo. Aan laatstge noemde heeft hy naar den gezondheidstoe stand van Grispi gevraagd. Hy verzocht Boc cardo aan Gnspi, zyn besten vriend, den hartelyken groet over te brengen en hy voegde er aan toe, dat ook in de toekomst Italië en Duit8chland dezelfde wegen zullen blyven volgen. De uitooodigingen door prins Bismarck aan de leden der arbeidsconlerentie gericht, schyuen landsgewyze te geschieden. Nadat de Eugelsche afgevaardigden reeds geuoodigd zyn, volgen heden de Fraoscbe. Den arbeiders in de artillerie-werk plaatsen te Spaodau is gistermiddag by aanplakking kennis gegeven, dat zy uit bun midden 10 personen moeten kiezen, die met den plaats- vervangenden directeur, majoor Becker, in overli g hebben te tieden omtrent de regeling van. den werktijd en van de voorwaarden der wederzydsche opzegging. B E L I E. Dinsdag, gedurende de geheele zitting der Kamer, is de minister De Bmyn aan bet woord geweest ter beantwoording van de ge heele ry sprekers, die hunne denkbeelden en wenschen naar aanleiding van de begrooting vao landbouw, nijverheid en openbare werken gedurende een zestal zittingen hadden ont wikkelden uitgesproken. Voor zoover 's minis ters rede eene beantwoording was van locale waoscben, is zy uil het oogpunt ven bet algemeen belaog al even weinig gewichtig all die wanschen zelve. Maar van zeer gioote be- teekenis is dat deel van 's ministers rede, waarin hy met warmte en overtuiging bet vryhaodelsstandpuot heeft verdedigd tegen zijne partygenooten, de heeren Cartuyvela, Dumont en anderen, die van de regeering het herstel van graanrechten vragen en van het voornemen hebben doen blyken, bij hare weigering, zelf 'aartoe het initiatief te nemen. Als men het recht op granen hoort aanprijzen, is het alsof cit het geneesmiddel zou zijn voor alle kwalen, waaraan de land bouw lydenda is, en toch, zeide de minister, bet bewys voor deze stelling ontbreekt en is zelfs niet beproefd. België verbruikt tweemaal meer granen dan het zelf opbrengt; het vreemde graan te belasten moet dus onver mijdelijk tot verhoogmg vau den brooilpryS leiden. De minister ontzegde den staat het recht het brood duurder te maken ten bata van eene kleine categorie van burgershet algemeen belang zou daardoor aan hst belang .van enkelen worden opgeofferd. Want niet_ de kleine landbouwer zou van de invoer rechten, welke men vraagt, voordeel trekkenj alleen do groote grondeigenaar, en niet da pachter. Nog een groot gevaar zou er ve'n graanrechten te vreezen zynde groote graan handel, welke thans eene der voornaamste bronnen van '«komsten is, zou zich vau da Antwcrp'che haven afwenden, ten bate van z'yne groote concurrenten in Nederland, Men zegge ook niet dat de landbouw bescherming wil. De meeste takken van nijverheid verlan gen bescherming slechts voor hunne produc ten de een vraagt bescherming voor hat ijzer, de ander voor het linnen, een derda voor wollen stoffen, enz.maar als er cao een voortbrengsel bescherming wordt gegeven, dan moet zij ook aan andere worden toege staan, en zal nu het land aan de niet slechts wetenschappelijk, maar ook door eenejaren- lange ervaring in België deugdelijk bevonden tryhandelstheorieën den rug gaan toekeeren, om zich aan protectionnistische proefnemingen en avonturen te wagen? Welke eischen da toekomst zal stellen, wie zal het beslissen, maar op het oogenblik is, zoo zeide de minis ter met zekere verheffing van slem, voor België stellig nog niet de tyd gekomen om met zjjne opconomische politiek te breken. K N 6 E t A N D. Emin Pacha heeft, naar men uit Gair0 bericht, den khedive van Egypte zyn ont slag gevraagd, om z'yne diensten aan Duitsch- land, zyn vaderland, te wjjdeu. Al de groote Eogelsche bladen wyd°ri be schouwingen aan het aftreden van Bismarck. De Daily Newt zegt dat dit feit dw wreld bei ooft van een staatsman, die al een sterks burcht was tot het beschutten van hare rust en veiligheid. De Daily Telegraph meent dat

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1