Fer Telegraaf. Gemengde Berichten Post en Telegraphie. K o I o n i n. jollen gabt uikt worden bij de te Breda op 1 April a. s. te houden wedrennen en hard draverijen. Naar aanleiding van 's Konings verjaardag hield da consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, de heer Bergsma, groote receptie, waarop tal van daar verblijvende Nederlanders en vele hoogwaardigheidsbekleders der repu bliek tegenwoordig waren. De fiaai aange legde tuin en ruime veranda's van des consuls villa en de gulle hartelijkheidwaarmede gastheer en gastvrouw de gekomenen welkom heetten, schonken een aangenamen namiddag aan vele oDzer laodgenooten. Aan 's rijks munt te Utrecht zijn thans de werkzaamheden hervat van de aanmunting, voor een bedrag van f 50,000, van 2!/s cènts- stukken, terwijl ook nog zilveren pasmunt gal worden gemaakt van 25- en 10-cents- fitukken, Uit Suriname wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat de post Poeloepantje, gelegen aan den weg van Paramaribo naar het-district Boven-Para, in de laatste dagen is bezet door 60 marechaussees, onder bevel van een bri gadier. fht doel van dezen maatregel is, den negers in dat district te beletten naar de stad te ko men; met gelijk doel kruisen politie-patrouilles in het noordelijk gedeelte der stad. Man verwarre dezen post niet met de in de laatste dagen meermalen gesproken en in het midden van genoemd district gelegen post Republiek. Naar de N. M. CA verneemt, is de zoo gunstig bekende tooueelspeelster, mevrouw Sophie da Vries, die ljjdende was aan eene giekte welke eene gevaarlijke operatie nood zakelijk maakte, herstellende. Be koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam werkte in 1889 weer cadeelig, zoodat suiseance van betaling moet aangevraagd worden om de onderhanden wer ken te voltooien en plotselinge ontbinding der maatschappij te voorkomen. Bij den burgemeester van Amsterdam is onder de initialen V. E. N. ingekomen f1000 voor de diamantwerkers, f 1000 voor het ge nootschap sLietdadigheid naar vermogen" en 200 voor de vereeniging »Tesselschade". By den heer J. C. Soeters te Amsterdam is eene gift van f 200 ontvangen, van iemand die onbekend wenschle te blijven, voor de moedige dienstbode Geortruida Biommers. Maandagmiddag zoo verhaalt het V. B. kwam Johan Micbon oud elf jaar een kwartier te laat op zjjne schooi aan het Absteder Zandpad. De oorzaak daarvan was niet alledaogsch. Op weg naar schoot zijnde, zag hij twee kindertjes van zekeren H., naar schatting twee en vjjf jaar, in het water liggen. Zouder zich een oogenblik te bedenken oi eerst naai hulp uit te ziea sprong hy in de ruim een meter diepe sloot en redde de klei nen, welke hij by de verheugde ouders inde Beukstraat thuisbracht. Na droog ondergoed en een ander pak aangetrokken te hebben stapte de ferme en moedige jongen naar de school en nam bedaard, alsof er niets gebeurd was, in zjjne klasse plaats. Gisterochtend is te Venlo aangehouden en naar Roermond overgebracht de 33-jarige A, Ohlenfortt, vroeger burgemeester te Arsbech (Pruisen), thans houthandelaar, wonende te Vculo, wiens uitlevering en aanhouding door de üuitsche justitie was gevraagd. In de gemeente St.-Anna-Parochie is eene vrouwenvereeoiging opgericht. Haar doel is zooveel mogeiyk te beletten, dat gehuwde vrouwen veldarbeid verrichten, Zjj telt reeds Over de lOO leden. In de omatreken van Haarlem staan de crocussen bjjoa overal in bloei, eo als het weder zoo bljjft, kan met Pascben Haarlem's bloemen pracht in al haar schoonheid prjjken. Zondagavond omstreeks half negen is een jongeling uit Poortvliet even buiten Scherpe- nisse, op den Toortvlietschen djjk, door vier personen uit het^ laatstgenoemde dorp onver hoeds aangevallen en deerijjk mishandeld. Zjj ii gelaat was schier onkenbaar door de bekomen wonden, toen hij, haast uitgeput door bloedverliesbij den geneesheer te Poortvliet aankwamdie de noodige hulp verleende. Ook andere deelen van het lichaam dragen sporen der wreede mishandeling, zoo dat hij nog steeds het bed moet houden. Men is de daders op het spoor. Dinsdagnacht is te Eiten eene boerderij geheel algebraod. Dertig stuks vee zjjn in de vlatnmeu omgekomen. De oorzaak van het onheil is onbekend. De Limburgsche gemeente Horn tpjt op 1300 inwoners 40 kroegen! t Naar wij vernemen, hebben de gebroeders Cohen te Arnhem en Njjmegen het uitsluitend veitaalrecht voor Nederland aangekocht van Stanley's wetk over zjju jangaten tocht in Afrika. Rotterdam. Door verschillende beurs- comité's alhier is aan burgem. en weth.een adres gezonden, waarin sluiting der groote koopmansbeurs op goeden Yrjjdag gevraagd wordt, zooals zulks reeds sedert twee jaren te Amsterdam geschiedt. Rotterdam. Naar aanleiding van eene aan schrijving van do regeering te's-Gravenhage is, op verzoek van de Badensche regeering, door de politie alhier Dinsdagavond een Duit- scher aangehouden, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. De man had vrouw en kinderen achtergelaten en was van plan met eene jonge Duitsche vrouw naar Amerika te gaan. Hij stond juist op het punt, met de Hullboot via Liverpool derwaarts te vertrekken. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld, in afwachting of zjjno uitlevering zat worden toegestaan. Haarlem. Gekozen tot lid van den ge meenteraad de heer E. de Lanoij (liberaal) met 611 va-n de 978 geldige stemmen. De heer H. C. Tombergh (ultramontaan) ver kreeg er 321. Uit Essen wordt gemeld, dat bij het mijnwerk ^Consolidation" Maandagochtend het geheele personeel op den gewonen tijd is opgekomen en dat de gemeenschappelijke opzegging, die van de zijde der mijnwerkers was aangekondigd, niet heeft plaats gehad. De toestand to Liverpool is.veel verbeterd. Er werken thans 13,000 vreemde arbeiders in de dokken. De werkstakers hebben besloten de gróve voort te zetten. Te Leeds zijn, ten gevolge van gebrok aan kolen, de fabrieken moeten gesloten worden, en men vreest dat, wanneer het werk niet vóór het einde dezer week hervat wordt, ook de gas fabrieken zullen moeten sluiten. Die toestand is overal in Yorkshire en Lancashire gelijk. Te Bnrnley zijn 30 fabrieken gesloten, waardoor 6000 werklieden broodeloos zijn. Eenige patroons willigden de verzoeken hunner werklieden in. De koninklijke Italiaansche trein, die pas was vernieuwd ten behoeve der reis van koningin Margaretha naar Berlijn, is in het station van Florence door brand vernield. Al de geschenken welke de koningin mede zou nemen naar Berlijn zijn eveneens verbrand. Te C6te St. Michel, nabij Montreal, is door het springen van een petroleumtoestel brand ontstaan in een huis, terwijl de eigenaar afwezig was. Zijne vrouw en 7 kinderen kwamen allen in de vlammen om. De heer Colerette, de eige naar, trachtte, gewaarschuwd, hen nog te redden, maar bekwam levensgevaarlijke brandwonden. Dinsdagmorgen ontdekte men aan het station te Rome in een kist, welke in een bagagewagen was geplaatst, de lijken van twee kinderen, met babloede handen en voeten. Het waren de kin deren eener arme vrouw, die ze reeds vijf of zes dagen tevergeefs had gezocht. Men veronder stelt dat die kindoren de kist open hebben ge vonden, er in zijn gegaan en de kist toen van zelf dichtgevallen is. De wagen stond afzonderlijk in een hoek van het, stationsterrein, zoodat de kreten niet zullen zijn gehoord. Onder de kolenmijnwerkers te Scranton, in Pennsylvanië, heerscht groote nood. Duizenden zijn er zonder werk ten gevolge van verminderde aanvragen. Het gebrek is zoo groot, dat bijna alle honden geslacht zijn om tot voedsoi te dienen. Men vreest voor ongeregeldheden, als de mijn eigenaren niet spoedig den gebreklijdenden te hulp komen. - Kiadderadatsck maakt een »Bismarck-album" gereed, dat al de afbeeldingen van Bismarck zal bevatten, welke het bekende humoristische blad heeft uitgegeven sedert het eerste optreden van den beroemden staatsman. Die afbeeldingen zijn ongeveer 250 in getaldo oudste is uit 1840, toen Bismarck lid van de Pruisische Tweede Kamer was. De oorspronkelijke tekst van de platen zal er bijgevoegd worden. Het album verschijnt op den ln April a. s., den 75n verjaardag van den gewezen rijks kanselier, Ilet dorp Gampel, in het Zwltsersche kanton "Wallis, is voor een groot deel afgebrand. Er moaten 200 huizen vernield zijn en veel vee en paarden verloren zijn gegaan. De houten huizen brandden als papier. Op twee inwoners na had niemand zicli verzekerd. De boot van het Fransche schip Malhilde, in de haven van Martinique liggende, werd door wind en stroom zeewaarts gedreven. In de boot bevonden zich een matroos en een scheepsjongen. Zij hadden eten noch drinken en den volgenden dag verloor de scheepsjongen het verstand. In zijne heldere oogenblikken riep hij steeds om zijne moeder en bad om de bescherming van God. De boot werd steeds door baaien vervolgd, en eerst toen het lijk van den jongen, die spoedig over leden' was, begon te bederven, wierp de matroos het uit de sloep. De overledene was dikwijls op het punt uit wanhoop in zee te springen, doch het gezicht der haaien die steeds de sloep om ringden hield hem daarvan terug. Nadat de sloep zeven dagen had rondgedreven, kreeg de Nooreche bark Vladimir de sloep in het gezicht en vond toen den matroos geheel bewusteloos onder in de sloep liggen met een stuk hoorn van zijn mes tusscben de tanden. Door doeltreffende behandeling is het gelukt hem weder bij te bren gen en is hij later geheel hersteld. In California is dezer dagen, volgens Ameri- kaansche bladen, een Indiaan overleden in den ouderdom van 150 jaren. Een nieuwe roman vnn'Carmen Sylva (koningin Elisabeth van Rumenië) zal binnen drie weken bij een Duitschon uitgever verschijnen. Het boek is getiteld: Deficit. DEN HAAR, 20 Maart. Tweede Kamer. Bjj het voortgezet debat over de be lastingvoorstellenBorgesius c. s, werden die bestreden door den heer Heemskerk, omdat landbouw, nyverheid en arbeid er niet door gebaat zouden worden; duorden heer Schaap man omdat de voorstellen louter strekken om de liberalen als hervoriniogspatly te doeu voorkomen; dour den heer Domela Nieuwea- huis als totaal onvoldoende, deze wilde een eenige progiessieve inkomstenbelasting met progiessieve successiebelaitiug. Deheet Huber was er tegen wegens den meerderen druk op de plattelandsgemeenten; de heer Lambrechts wegens den meerderen druk op den grond; de heer Rutgers was er voor mits de progressie verminderd, de mutatierechten lager gesteld en de doode hand getroffen werd; de heer De Meyier verdedigde ook het ontwerp, even als de heer Yan der K.aay. KOES. 20 Maart. l)a uitslag van de Dinsdag jl. gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal is als volgt: Uitgebracht zyn 2772 stemmen, blanco 39; van onwaarde 31 briefjesvol strekte roeerdeiheid 1357. Gekozen de heer mr, E. W, C. Kouclaentus (anti-rev.) met 1548 stemmen. De heer J. H, G. Heijse (libe raal) verkieeg 1153 stemmen. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Botterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 21 Maart a. s,, des avonds te 5.20 uren. De w'yze van verzending behoort duidelijk op het a ires vermeld te worden. Suriname12 Februari. Bij gouvernementsresolutie van 15 Febr. is vergunning verleend gedurende een jaar met baggerwerktuigen onderzoek te doen naar de aanwezigheid van goud en andere edele metalen a. aan J. R, P. F. Fonggrijp en J. J. van Riet schot in de beddingen van: lo. de Suriname- rivier van de Klipkreek tot aan de monding der Marowijnekreek2o. de Sarakreek van hare monding tot aan deMomokreek, So. de Saramacea- rivier van Maripaston tot zoover zij op do kaart der kolonie van de heeren Van Roseveit en Van Lansberge voorkomt4o. de kleine Saramace» tot 3.5 K.M. afstand van hare monding. b. aan mr. C. H. van Meurs 'in de beddingen van: lo. de Suriname-rivier van de Klipkreek tot aan bare monding, 2o. de Saramacca-rivier van Mari paston tot aan hare monding. In De West-Indiër wordt betoogd dat deze concessies onwettig zijn, daar zij volgens art. 152 R. R. slechts bij wet of koloniale verordening verleend mogen worden. Batavia, 14 Februari Bij het legerbestuur is Woensdagavond het teiegraphisch bericht ontvangen dat den 8n dezer bij het openkappen van terrein te Atjeh gewond geraakt zijn een Europeesch fuselier en twee inlandsehe sappeurs en bij het verlaten der stelling doodelijk de kapitein van den generalen staf, J, B. van Heutsz. Een nader telegram van den generaal luidde dat de toestand van laatstgenoemden officier hoop op behoud gaf, welk bericht overeenstemt met een, ontvangen door de familie van den gewonde. Telegrammen aan de Deli- Ct. evenwel zeggen dat, behalve drie minderen, gesneuveld is de 2e luit. der inf. Ferguson, en dat ook kapt. Yan Ileutsz zou zijn gestorven. Het aantal gewonden 'bedraagt 17 minderen. Zoowel Van Heutsz als Ferguson waren gehuwd. De begrafenis heeft op Kota Radja plaats gebad. Genoemde verliezen hebben wij geleden bij het openkappen van hetvoorterrein van Pakang Kroeng Tjoet, en zijn ons toegebracht op de plaats waar de pasgeslechte vijandelijke stelling Kota Toeankoe zich bevond. In het begin van de maand Maart a. s. aal opnieuw eene expeditie naar Flores vertrekken, onder leiding van den mijn-ingenieur Van Schelle, aan wien wederom zal worden toegevoegd de civiele gezaghebber van Baban, E. F. Kleian. Een militair geleide van 150 bajonetten, verge zeld van een kapitein van den generaien staf, zal de expeditie beschermen, voldoening eiscben voor de aanranding van den heer Van Schelle en tevens van de gelegenheid gebruik maken om de noodigo gegevens te verzamelen ten behoeve van eventueele latere krijgsverrichtingen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3