Kerhiem Per Telegraaf. Eechtzaken. Ge men c| de Berichten Post en Telegraphie. Koloniën. Vissche rij. jureeden male eene verordening moeten uit vaardigen tegen samenscholingen. Ir, den Nieuwen RoUerdamschen Water weg heeft e>-ne aanvaring plaats gehad tus- srlien den Perni«ser schokker Klaas Koster eu den stoomzandzuiger Adam, waarbij eerst genoemd schip den geheelen voorsteven ver- l'jy. 5 it het onderzoek, door de politie II, Maan- te Wijlt ingesteld aangaande den moord ag opTheresja Herbeu, blgkt, dat zy door ii i jerste schot aan het veoi hoofd werd ge- fcöfttin. Het vei onrzaakte eene wond van onge veer 8 cM. lengte en spleet de huid tot op den schedel. Het twpede was minder raak. Omtrent den dader verkeeit men nog in het onzekere. Naar de getroffene meent, was hg vermomd. Uit alle gegevens blijkt dat hij het voornemen gehad heeft haar op de plaats dood te schieten. De wond is gelukkig niet levensgevaarlijk. Omtrent het plotseling verdwijnen van den notaris Koopmans te Warrega wordt het volgende gemeld lo den avond van 42 Maart is hij om 40 uur ungegaan; zijn vrouw was een nacht te bgeeren in Leeuwarden. Hy keerde niet terug en den volgenden morgen vond men zijn hoed drijvende in een opvaart nab|j Naderburen, ongeveer drie kwartier van Warrega. Er wordt dagelijks naar hem gevischt. Vele personen moeten in erge spanning verkeeren, omdat zy gelden bij hem hadden uitstaan. Te ToDgelre (N.-B.) is Zondagavond zekere v.'d. H., ait Woensel, in eene kuil te water guraakt. Daar by met bet hoofd tusecheu twee palen geklemd werd, kon hy zich niet redden en is hy verdronken. Den volgenden morgen vond men zijn lijk. Te Dinteloord heeft Dinsdagavond een vrouw de schuur vnn den vrachtrijder P. K. in brand gestoken. De schuur met al het hooi •-'eo stioo werd-een prooi der vlammen en de hranilsttchtster, die haar misdaad reeds be kende, zit te Bieda goed en wel achter slot en grendel. Het is gebleken, dat de congregatie van liefdadigheid, te Rome, niet voor 12Q,(jOG live, doch voor meer dan 200,000 lire, door haren secretaris, den advocaat Baldacch'mi, die zich inmiddels te Montevideo in veiligheid heeft ge bracht, is bestolen geworden, De gisteren in Westminster-palace-hotel te Londen gehouden conferentie tusschen eigenaars van kolenmijnen en afgevaardigden der werksta- kende mijnwerkers heeft tot een verstandhouding geleid. De eigenaars hebben nl. aangeboden het loon heden met 5 pCt. en den 1» Aug, nogmaals met 5 pCt. te vorhoogen welk voorstel door de afgevaardigden is aangenomen. Het werk zal onmiddellijk hervat worden. Het reeds vermelde spoorwegongeluk te Sonn- born bij Elberfeld is door het breken van een as veroorzaakt. Het afhellend gedeelte van den weg dat de goederentrein daarna nog heeft afgelegd is zwaar beschadigd. Midden op de groote brug over de Wupper stortten de 33 wagens in de rivier en op den linkeroever. In een grooten puinhoop lagen daar de ver brijzelde wagens en allerlei goederen dooreen. Verscheiden breekbare zaken o. a. een waggon- lading porseleinwelke in het zand viel zijn heel gebleven. Twee adsistent-machinisten zijn onder den trein om het leven gekomen. Van twee andere trein- beambten die even voordat de trein viel er af sprongen bekwam de een verwondingen aan het hoofd en brak de andere een been. De Italiaan Succi is Maandag in het aquarium te Londen een 40-daagsche vasten begonnen. Door eene gasontploffing is gisteravond een stuk van de nieuwe Keizer-Wilhelmsbrug to Berlijn ingestort, waardoor verscheidene menschen gekwetst moeten zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Gonua zijn 4500 arme emigranten aange komen, die uit Zuid-Amerika teruggekeerd zijn wegens volslagen gebrek aan werk. Bfj de verleden week te Antwerpen gehouden trekking der siedelijke premieleening viel de hoofdprijs van 150 000 francs op het lot van een socialistJean Arcay, herbergier in do Diepstraat aldaar. De gelukkige winner gat op den dag na de trekking aan zijne vrienden een feestwaarbij de geheele inhoud van zijn kelder werd leegge dronken, Bovendien schonk Arcay aan de «Asso ciation Ouviièro" 20000 francs voor socialistische doeleinden. Een zonderling foit is te Nijvel (België) ge beurd. Een man bolde bij eon notaris aan, ter wijl hij een ander persnon op den arm droeg. Hij beweerde dat dit een zieke bloedverwant was, die zijn testament wilde maken. De notaris deed echter opmoiken dat de bloetverwant dood was. Inderdaad, de arme man, die i«ï zijne ziekte ver geten had voor zijn testament te zorgen, was onderweg gestorven terwij! zijn «erfgenaam" hem naar den notaris droeg. Een bedrogen echtgenoot, zekere lieer For- shaw, verkreeg dezer dagen in het Londensche gerechtshof voor echtscheidingen, hehatve de in williging van zijn eisch tot verbreking van den huwelijksband nog een schadevergoeding, ten bedrage van 2000 (f 24.000), een bedrag, dat de persoon die het huwelijksgeluk hielp ver woesten, binnen 14 dagen moest betalen. Als eon bewijs van den rijkdom van wild in de uitgestrekte bezittingen van prins Sehwarzen- berg diene, dat er in dit jaar alleen meer dan 70,000 stuks geschoten zijn, nl. 428 kleine herten, 107 damherten, 90 gemsen, 280 wilde zwijnen, 30.000 hazen, 2872 fazanten, 25.000 patrijzen, 4700 wilde eenden en 320 vossen. In Italië is weer eens een roofaanval gepleegd. Bij Cotrone zijn baron Zurlo en zijn zoon, die van een wandelrit terugkeerden, door vijf roovers aangevallen. De mannen namon den jonkman gevangen en oiscliten 100.000 lire als losprijs, welke som zij den vader gelastten zoo spoed'g mogelijk te gaan halen. De baron kwam den volgenden dag terug met 40.000 lire, de roovers staken die zonder natellen in hun zak en lieten den gevangene vrij. Men hoopt de roovers op het spoor te komen door middel van de bankbiljetten, waarmee de losprijs werd betaald en die gemerkt waren. Een slager te Broslau, die vleesch heeft ver kocht van een varken dat aan de trichineziekte is gestorven, is door de rechtbank veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. Deze strenge straf werd den slager opgelegd omdat liij wist dat het vleesch niet goed was. De influenza die uit Perzië heet herkomstig te zijn, hee t vele slachtoffers gemaakt te Tehe ran, waar vele leden der koninklijke familie ziek zijn, terwijl zelfs 70 personen op éen dag stierven. Eehe eigenaardige haarziekte heeft zich bij de Fransche soldaten vertoond. Deze ziekte, de «pelade" genaamd, die zich zoowel bij het hoofd- als bij bet baardhaar voordoet, bestaat in een verlies van den glans, een broos worden en afbre ken van het haar dicht bij den wortel. In 1888 kwamen in Parijs 58 gevallen voor, waarvan 20 bij de sapeurs-pompiers, 6 bij een trein-eska- dron en 4 bij eene werklieden-afdeeling, terwijl andere troepen er geheel van verschoond bleven. De besmettelijkheid er van schijnt dus bewezen; zij werd bevorderd door het dragen van eens anders képi of het gebruik van kammen, haar borstels of hoofdkussens van anderen. Afzon dering der aangetasten en verbod om gedragen képi's, gebruikte haarkammen enz., aan andere soldaten uit to reiken, schijnt nog bet best te helpen. OEN IIAA« 21 Maait. Tweede Kamer. De tielastiugvour.-tellen-Borgeaus c. s. werden bestreden door de heeren A. van Dedem, graal Schiinmelpeoninck van der Oye, Harte, Okma en verdedigd door de heeren Lieftinck, Mees, Dijckmeester en Gleichman. Tegenover den aandrang der rechterzijde by den minister op de indiening eener be lasting op het kapitaal in portefeuille stelde de heer Mees de vourdeelsn eener inkomsten belasting in het licht. De heeren Schimmal- penmnck vao der Oye en Tiavaglino waren tegen eene effectmbelaning. Benoemd tot ontvanger der rijksbelastingen te Gmneken de heer L. A. van Giffen, thans te Vlaardmgen. Opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam over de tweede holft der maand Febr. 1890, ge adresseerd geweest aan onbekenden, welke op schriftelijke aanvrage door de afzenders of ge adresseerden aan het postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd worden E. Nottij, Schiedam. Sociëteit sConcordia", Vlaardingen. "Voor de postwissels naar Konstantinopel is de maatstaf van herleiding van de Turksche ia de Duitsche munt gewijzigd, en vastgesteld op 1 pond 18.40 mark (in plaats van, zooals tot nu, 1 pond 18.47 mark). Telegrammen voor de kantoren in Venezuela ^behalve Caracas en La Guayra) mogen alleen op verantwoordelijkheid der afzenders worden aan genomen. Voor ien dienst der pakketpost is thans ook opengesteld het postagentschap te Lomé, in liet Duitsche beschormingsgebied Togo, aan de west kust van Afrika. Suriname 26 Februari. De West-Indiër meldt in haar nummer van 12 Febr.dat ons gezag een nieuw échec heeft geleden, ditmaal in de Boven-Suriname, Wegens het niet betalen der personeels belasting moesten er namelijk op den grond Rae Itac eanige arrestatiBB plaats hebben. De districts-commissa- ris, vergezeld van een wachtmeester en vijf of zes man begaf zich met twee stoombarkasson waarop deNederlandsche vlag woei, naar gemeldo plaats en sommeerde de wanbetalers te betalen of zich over te geven en de hun door de rech terlijke macht opgelegde straf te ondergaan. Hen zegt dat de commissarisof althans de politie beambte die met de uitvoering van het vonnis belast was, hen met de meeste kalmte aansprak en aanraadde aan de wet te voldoen. Werd aan zijne vermaning gevolg gegeven dan zouden de vrouwen voortaan vrijgesteld worden van het betalen der personeele belasting. In plaats van aan den goeden raad gevolg te geven werd kort en bondig op brutaien toon geantwoord, dat men niet zou betalen en dut, moebt de politie ertoe overgaan slechts éene poging tot arrestatie te doenalsdan geen beambte levend de plaats zou verlaten. Toen de politiebeambten hun last wilden tan uitvoer leggen en den hoofdbewoner arrestee ren, verzette deze zich feitelijk dermate Met een houwer, dat «en marechaussee aan de hand ver wond werd en de commissaris met zijne politie macht gedwongen werd den aftocht te blazen en de overwinning aan de muitelingen te laten. m 1 easag agagagl, gej In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtfeank te Rotterdam werd o. a. veroordeeld D. J., smid, wonende te Schiedam, beklaagd van diefstal van een portemonnaie met geld, tot veer tien dagen gevangenisstraf. De vloek van het verlette;:. Christina Goedvolk, de weduwe van Jut, beide namen bekend uit het verschikkelijke drama, dat nu 15 of 16 jaar geleden te 's-Gravenhage werd afgespeeld, stond gisteren voor da Amsterdamsche rechtbank terechtwegens diefstal van twee parapluies en een stukje zeep uit de Fransche Bazaar in de Roguliersbreestraot. De beklaagde heeft 12 jaren in het tuchthuis doorgebracht eat dus, zegt het O. M., ruimschoots den tijd gehad om na te denken over de gevolgen van een ver- grijp tegen de maatschappij. Dus worden 2 jaar gevangenisstraf tegen haar geéischt. In een humaan en gemoedelijk pleidooi, dat indruk maakte, toonde de toegevoegde verdediger mr. Frank van Lennep aan, hoe de vrouw als 't ware door den vloek der misdaad achtervolgd weid. Twaalf lange jaren verbleef zij in den kerker. Zij gedroeg zich daar voorbeeldig en kreeg bij haar ontslag een extra toelage. Vriendelijke en barmhartige lieden trachtten haar een onderko men te verschaffen, en zoo gelukte hot der vrouw door zwaren, maar eerlijken arbeid, gepaard aan voorbeeldige zuinigheid en ingetogenheid, én on- dor een aangenomen naam, den kost te verdienen. Door een toevali een noodlottig toeval, kwam echter een rechercheur van de Amsterdamsche politie voor een andere zaak inforrnatien inwinnen in het huis waar de vrouw 't laatst diende. De rechercheur trof in het huis een ouden bekendo aan, zijn tong geraakte los, en zoo verhaalde hij, dat do eenvoudige, stille dienstbode Christina de Graaf eigenlijk de vrouw van Jut was. De meesteres, hoezeer ook met de dienstbode inge nomen, beduidde haar dat zij een anderen dienst moest opzoeken in de buurt werd bekend wie zij was en daarmede was haar bestaan gebroken. Zij kon niet op straat komen of zij werd achter volgd en nagejauwd en aan haar rampzalig ver leden herinnerd. Wanhopig door die vervolging, zag zij geen anderen uitweg meer dan dezen terug te keeren naar de gevangenis, die zij in 1888 verlaten had. De pleiter hoopte, dat de rechter m'et die feiten zou rekening houden en een barmhartiger oordeel over de arme vellen, dan het O. M. gedaan had. VLAARDINGEN. Gisteren kwam alhier binnen 1 schip met 210 kabeljauwen, 10 lengen, 250 schelvisschen en 8 punt rog. De prijzen waren: kabeljauw fl.30, schelvisch f7.40, leng f3.05 en rog fó. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 57 zalmen, die voor fl.40 tot 1.00 per >/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 6 elften. De eerste elft in dit seizoen alhier ter markt aangevoerd, heeft f4 per stuk opgebracht. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: te Ruinerwold c. a, ds. J. Kok, te Idskenhuïzon te Meppcl (tooz.) ds. A. J. A. Vermeer, te Lcmele en Archera te Ande! ds. H. 0. Lambers, te Longerhouw c. a. Aangenomen: naar Dieprnheim (tooz.) door ds. K. A. Nyenhuis, te Asch. Chr. Ger. kerk. Beroepen: te Rotterdam (vacature ds. Notten) ds. E. Douma, te Drachten. Ned. Geref. kerk (doleereml). De inwijding van het nieuwe kerkgebouw der Ned. geref. gemeente alhier, genaamd «Ooster- kerk", aan den RoUerdamschen dijk O. Z., zat Zondag a. s., des voormiddags te 10 uren plaats hebben door den heer II. H Veder, predikant bij die gemeente. Roomscli-katholieke Kerk. Aan de R.-k. kerk ie Didam is door wijlen den heer L. Bergh eene erfstelling besproken, waarvan de waarde is geschat op f16,000.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3