Gemengde Berichten «allen duizenden ambtenaren zich verheugen en met dankbaarheid de tnaaneo herdenken, aan wier onveiflauwden yver zy een niet te versmaden verbetering, vooral in het belang hunner vrouwen en kinderen» ta danken hebben. (22. Nil) Naar wy vernemen, ontving de beer P. J. Raaymakers na de aanneming der pensioen wetten felicitaties eri dankzeggingen, voor zijn onvermoeid strijden voor het succes der wetten, van vele hoofd- en ondergeschikte ambtenaren der rechteiljjke macbt, posteryen entelegra- phie, belastingen en waterstaat. (N. e. d. D.) Uit het jaarverslag over 1889 betreffende den toestand van het kroondomein blijkt, dat de inspectiën in eenige rentambten gemaakt de overtuiging hebben geschonken, dat de goederen en bezittingen van het kroondomein in goeden toestand zijn, dat de gebouwen naar behooren worden onderhouden, dat de wegen in voldoenden staat zyn en de dg sec en waterwerken nauwkeurig worden nagegaan en onderhouden. Het ten name van het kroondomein op het Grootboek der 2^ pCts. Nationale Schuld inge schreven kapitaal bedroeg op den 31 n Decem ber 1889 f6,353,000. Onder de christelijke verkiezingspraktyken, te Goes aangewend, verdient, zegt de Guesche Ci., ditmaal bijzondere vermelding, dat men sommige kiezers had wijsgemaakt, dat zg gaans varkens meer mogen houden, en dat dit de schuld der liberalen is. Niemand echter wordt verhinderd een var ken te houden, en de nieuwe bepalingen om trent varkenshokken, in verband mot de voorgekomen trichinen, zjjn hoofdzakelijk het gevolg van aanschrijvingen van den tegen- woordigen minister Mackay, terwijl de betrok ken verordening door den Raad met algemeen® stemmen is vastgesteld, Uen 19n April zal van Rotterdam naar Batavia vertrekken per at. Zuid-Holland, een detachemeut troepen sterk 2 onder-officieren en 60 manschappen onder bevel van den van verlof terugkeerenden le luit, der inf. W. P. Kern pees, en onder het medegeleide van de 2e luita. van dat wapen A. J. J. G. Prinsen en W. G. L. Snijders. De geneeskundige dienst der landmacht heeft bjj het comité der tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in (abrieken en werkplaatsen, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden, voor zijne inzending eene plaatsruimte van 460 &1' aan gevraagd. De inzending bestaat uit een veld- hospitaaitent, met verschillende modellen van draagbaren, zelfwerkend kooktoestel, kisten voor drenkelingen, verbandmiddelen, opera tietafel enz. De Vosmaer-fontein, ontworpen door Alma Tadema en uitgevoerd door den architect Metzelaar te 's Gravenhage zal, met marmeren buste, geleverd worden door de firma A. SiDgels te Dordrecht. Da heer Friedrich Gernsheim, muziekdirec teur te Rotterdam, heeft naar het jRoti. NbU mededeelt zijne benoeming tot direc teur van den »Sternachen Gesangverein" te Eerlijn aangenomen. Wegens de duurte der steenkolen zullen ook de vrachtprijzen van de Nijmeegsche stoom beden op Rotterdam met 1 April eene ver booging ondergaan. Te Heilo is in b'yna Bi-jarigen ouderdom overleden de heer Jan Schuitemaker, een der verdedigers van de Citadel van Antwerpen io 4832. De week voor de te Leiden te houden maskerade is tbans vastgesteld, en wel van 22 tot 28 Juni. Het programma luidt aldus 22 Juni inhalen van de reünisten, feestrede van den praeses collegii, receptie van de eere leden van het collegium; 23 Juni gecos- tumeerde optocht; 24 Juist receptie van den hoofdpersoon der maskerade. Oveiigens worden allerlei festiviteiten gehouden en ge geven vanw- ;e de groote korpsgezelschappen. In den westelijken doorgang naar het tweede perron in het Centraalstation te Am sterdam zijn in de beide zijmuren van de trap scheuren waar te nemen. Waarschjjuljjk zal men wachten tot de fundeermgen geheel tot rust gekomen zjjn om dan het kwaad te herstellen. De grootsche ijzeren kap schynt niet geheel waterdicht te wezen. Onlangs had er daarvoor eene reparatie aan plaats, welke een aanzien lijke som vereischte, en nu is weder een nieuwe aanvraag naar den minister tot een oog hooger bedrag verzonden. Men meldt uit Uinuiden Het Engelsche stoomschip Rydalholme, met graan geladen, werd, toen het opstoumde naar Amsterdam, door het Eagelsche stoomschip Redruth, kapitein Hodge, aangevaren, waar door bet eerstgenoemde schip belangrijke schade aan den boeg bekwam. Het stoomschip Redruth werd binnenge houden op last van den officier van justitie, daar de reederjj dier boot eerst eene cautie van 40 mille moet stellen, waaruit men kan opmaken dat de schade zeer groot moet zyn. Dit onheil geschiedde op dezelfde plaats waar het zeilschip Thorbecke VJ1 in den grond is geloopen, namelijk in de bocht van het kanaal bij Buitenhuizen. Aan wien de schuld ligt is nog niet uitgemaakt. In een bijeenkomst van timmerlieden, te Hengelo (G.) gehouden, is besloten pogingen aan te wenden, om, evenals te Ëuschede, het Iood per uur met 2 centen verhoogd te kijjgen en alzoo op 15 cent te brengen. Het Ijjk van den sedert eenige dagen ver misten nutans K. te Warga is gisteren in het water gevonden. Io Engelaud, waar een zwaar inkomend recht geheven wordt op tabak, wordt uit den aard der zaak veel gesmokkeld, precies als by ons in 'tzoutl Alle aangehaalde tabak en sigaren, geen kleine hoeveelheid, wordt van tjjd tot tyd verbrand in een bepaald daartoe gebouwd lornms met een hoogen schoorsteen, door het volk nde pjjp vao de Koningin" genoemd. Heel wat kostelijk kruid wordt daar vernietigd, zonder dat iemand er voordeel of genot van heelt. Op een vraag hem daarover gedaan, vei klaarde de heer Goschen in het Lagerhuis, dat het veikoopen van die tabak den eerlyken tabakswinkelier groote schade zou berokkenen, en dat daai om de npyp .van de Koningin" maar rooken moet. Da Eegelscbe pers is nu eensklaps tot de ontdekking gekomen, dat het toch eigeniyk schande is zooveel waarde jaailyks te ver nietigen en stelt dus voor Hr. Ms. pypafte schaffen en de tabak öl tegen winkeiprys te verkoopeu oi uit te deel en aan de verpleeg den in de hospitalen. Volgens den Sportzdlmanak zyn er thans in Nederland ruim 350 vereemgingen ot clubs, die de onderscheidene takken van sport be oefenen. Vooral bet wielryden en onderschei dene Engelsche balspelen vinden meer en meer voorstanders en worden reeds door meer dan 100 clubs vertegenwoordigd; doch ook de oud-vaderlandsche sport, schaatsenrijden, roe ien, kaatsen en kolven, bly ven m eer en wor den door ongeveer 140 vereen igie gen beoefend. Lelden. De gemeenteraad alhier beeft het bekende voorstel tot het afbreken van de Waalsche kerk, in verband met het plan eener nieuwe gehoorzaal, verworpen. Amsterdam. Te dezer stede heeft zich eene commissie uit de ingezetenen gevormd, die zich met een adres tot burgemeester en wethouders heeft gewend, waarby wordt medegedeeld, dat zy den onlangs afgebranden stadsschouwburg weder wenecht op te bouwen en dat zy zal trachten de daarvoor benoodigde gelden geraamd op f900,000, door middel eener geldleening tegen lage rente bijeen te brengen, terwyl verzocht wordt dat door de gemeente de rente en aflossing der leening tot eea bedrag vau f 22.500 's jaars zal worden gewaarboigd, een en ander onder bepaling dat de gemeente aanstonds eigenares zal worden van het te stichten gebouw en de commissie dit gedurende 100 jaren van d8 gemeente zou in gebtutk nemen, alles op eene Wyze, waar door de stadsschouwburg zou worden her bouwd, zonder dal daarvoor nieuwe lasten op da burgerij worden gelegd, Amsterdam. De reizigers in den trein uit Alkmaai, welke te 3.59 alhier aankomt, zyn Doodeidag gelukkig aan een groot gevaar ontsnapt. De tieio is namelijk dicht by de Singelbiug alhitr ontspoord, waardoor de locomotief en tender uit het spoor liepen en midden op den weg, lechtop, bleven vastzitten in het zand. In de Germaniamijn te Hurley in Wisconsin is brand uitgobroken. Voor zoover men weet verloren 5 personen het leven. Do bekende natuur- en sterrenkundige Charles Montigny, hoogteeraar aan het koninklijk athe naeum te Brussel en lid van de kon, Belgische academie van wetenschappen, is in den ouderdom van 71 jaren te Suhaerbeek overleden. Montigny beeft zich door talrijke verdienstelijke werken een naam verworven. Met plan bestaat om de beide beroemde schil derijen van Rubens in de hoofdkerk van Ant werpen naar het museum aldaar over te brengen. De doeken, die het eigendom van den staat zijn, zouden in een toestand van verwording var- keeren. De kerk trok jaarlijks omstreeks 20,000 francs van de tentoonstelling dezer schilderijen en zal daarvoor vermoedelijk schadeloos worden gesteld. In de fabriek van Krupp, te Essen, is weder een buitengewoon groot kanon gemaakt, liet grootste, dat de kanonnen-koning" tot dusverre leverde. Het heult een gewicht van 435,000 kilogiam en is 44 voet (ca. 13 meter) lang. Da middellijn van bot wijdste gedeelte is 6'/j voet (ruim 1.9 m.) en de dracht van bet schot is 12 mijlen, liet kan twee schoten lossen per mi nuut en elk schot kost f3000. Het projectie), dat 4 voet (1.2 m.) lang en 1300 kilogr, zwaar is, werd afgeschoten met een lading van 350 kilogr. kruit. Het gevaarte, dat bestemd is voor de vesting werken van Kroonstad, werd met een opzettelijk daarvoor gebouwden wagen van Essen naar Hamburg vervoerd. Met de slaapziekte oLa Nona", die te Pressburg en in de noordelijke provinciën van Italië de griep gevolgd is, schijnt het inderdaad ernst te zijn. De pi afeet van Brescia heeft daarom tot aile burgemeesters in zijne provincie een rond schrijven gericht om hen te waarschuwen tegen het te vroeg begraven van personen, dia aan hartverlamming ot versulfingsaanvallen gestorven schijnen. De hentinella Brescima vermeldt het merkwaardige geval van een jongen man^ die dagen aaneen slaapt. Slechts eenmaal per dag opent hij enkele oogenblikken de oogen, zonder iets te zeggen, en vult dan weder in slaap. De jonge man is sterk vermagerd en lijkbleek. Een uiterst lichte ademhaling is het eenige teeken van leven. De schilder Fossati te Milaan heeft een ver eenvoudigende phonograaf uitgevonden. De proe ven moeten evengoed voldaan hebben als die met Edison's phonograaf, terwijl de nieuwe slechts fr. 100 zal kosten. Te New-Tork en omstreken is zoovee! ss». gevallen, dat het verkeer belemmerd en dei graphisehe gemeenschap gestremd is. Alleen te New-York heeft de tentoonstellin van Millets «Angelus" aan entróes ruim 100,Oft -gd. opgebracht. Uit nadero bijzonderheden omtrent den nood - kittigen brand te Indianapolis waarbij 1 brandweermannen omkwamen, 19 anderen eriuti gewond werden blijkt, dat het dak, hetwel men veilig waande, onverwachts instortte, ter- wijl de mannen daaiop bezig varen met hel blusschingswerk. De toeschouwers op de oroge. legen daken zagen verscheidene brand wacbb wegzinken in de vlammenzee; de verdieping onder het dak zakte in onder den daarop vat lenden last en een aantal in het huis bezigt brandwachts werd bedolven onder het puin. Men toog onverwijld aan het werk om hm to redden, en het gelukte 15 mannen levend te voorschijn te brengen, ofschoon verscheidenen jammerlijk verminkt. Dertien waren dood. Som mige brandwachts, die op de muren stonden, sprongen naar beneden en bleven gespaard, In bet verbrande huis was de grootste hoek- handel van de westelijke staten van Amerika ge vestigd. De schade bedraagt 125,000 dollars (f312,500). Te New-York landden in 1889 349,233 land verhuizers, dat is 70.485 minder dan in 1888. Het grootste aantal kwam in 1882, r,l. 470,086, In het vrije Amerika wordt het gebod«Eert uwen vader en uwe moeder" niet steeds opge- l volgd. De Milwaukee Herald deelt mede dut een, jonge dame in Ohio haar vader in hechtenis heeft doen nemen wegens schending van het brievengeheïm. Hij had namelijk de brieven open gebroken, door een aanbidder aan de schoor.# toegezonden. Do vader werd slechts onder borg tocht op vrije voeten gesteld en het proces volgt zijn gewonen loop. Een belangrijk geval, ten bewijze dat da in fluenza tot de besmettelijke ziekten behoort, deelt dr. d'Hoste mede van boord van Si, Germa'n, Dit schip vertrok 2 December met 436 pas sagiers en eene groote equipage uit de haven St. Nazaire. Do gezondheidstoestand van passa giers en bemanning liet niets te wenschen over. To Santander kwam een patiënt aan boord lij dende aan influenza in het incubatie-tijdperk, Dr. d'Hoste behandelde hem, kreeg influenza en opvolgend 154 passagiers en 47 matrozen. De ziektegevallen verliepen gunstig. Een nieuw soort van hoefijzers, door een Berlijner uitgevonden, wordt sinds eenige dagen gedragen door keizer Wilhelm's rijpaard. Dia bestaan uit twee deelon en zijn van I ijzers onderen voorzien van een gomelastiekachtige zelfstandigheid, om hot uitglijden der paarden zooveel mogelijk te verhinderen. De keizer heeft zijn rijpaard en nog 16 andere paarden met zulke hoeven laten beslaan. Hoe keizer Pedro van Brazilië een gasthuis in zijne hoofdstad stichttewerd onlangs door prof. Stellway, den oogheelkundige, teWeenen aan zijns studenten verhaald. Dom Pedro, die steeds veel hart had voor zijn volk, koesterde langen tijd den wensch, te Rio Janeiro een groot gasthuis te doen bouwen, maar het noodige geld daarvoor ontbrak en de rijks lieden wilden maar geen bijdragen geven. Daar kwam de keizer op een inval, die vóór hem ook keizer Jozef van Oostenrijk had gehad. Hij maakte bekend dat teder, die een flinke som bijdroeg voor het gasthuishet recht verkreeg op den titel van graaf, burggraaf of baron. Die adel was niet erfelijk en moest door de kinderendie's vaders titel begeerdenopnieuw gekocht worden. Deze speculatie op de menschelijke ijdelheiil gelukte. Er kwamen nu ruime bijdragen en het aantal graven en baronnen in Brazilië nam- zeer toe. Het ziekenhuis werd op groote schaal gebouwd en toen het voltooid was, liet Dom Pedro boven den ingang het opschrift plaatsen«Vanitas humana miseriae humanae" (de menschelijii# ijdelheid aan de menschelijke ellende). I Por gro in des zoe1 tevi geh E de nes von ven gee wot wet den I cm zve I pbc Kla Yol aan al tb tuu kon orai verl voo I gan war mei mal bag I hici prij niel doo ze I en I der dat prij huu kan 0P C Am I Sta zoo de bes! te mee bou ont Het van trai hiei gee den die vati I 10, voo wot Liv lijk:

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2