it if 13, De weduwe Neumann. N°. 7466 1.50. Eerste Blad Feuilleton. A". 1890. Donderdag 27 Maart, "Vier-en-ve©rtig-st© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. 191 if U1TGEVER: loD f velen. COURANT. 1l8qnne»!entspbij9 per kwartaal ftanco per post, door het geheele Rijk Aftoditerlijtfo nommcrs J i.85. - 2.50. - 0.10. iSCRBAB: HABKT, B, 121. Advertkntiepbhs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10 Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Het heet dat de keizer heden Bismarck in afacgeids audiëntie zou ontvangen. De leden der arbeids-conferentie woonden Maandagin hofrytuigen gezeten, een spiegel gevecht der troepen by. Da Duitsche gezant te Brussel,Von Alvaos- leben, die genoemd wordt als bestemd voor idea poet van minister van binneolandsehe zaken, moet' heden of morgen te Berlijn aankomen, Da bladen van alle partijen verlangen met nadruk dat een polemiek over de kanseliers- crisis, zooals de Nordd. Allgem. Ztg. die voert met duidelijke scherpte tegen den keizer, thans ophoude. Dit is nutteloos en onwaardig, kweekt verbitteringen geeft tot verkeerde beoordeeling in het buitenland aanleiding. Het Berliner Ttgebhtt spreekt zelfs de ongerijmde bedrei ging uitdat als Bismarck zjjn toorn net bedwingen kan," by iu eigen persoon een jAroicn-proces" zal ondergaan (men herinnert ïieh dat de gezant "Von Arnim wegens landver raad door het openbaren van ambtsgeheimen veroordeeld is)want in de hoogste kringen zegt bet bladmaakt die polemiek een zeer pijnlijken indruk en er bestaat nog kans oji allerlei onaangename verrassingen. De Min. Ztg. meldt dat voortaan bij ar beidersopstootjes en standjes van sociaal democraten het leger dadelijk zal optreden en Is generaals niet meer het verzoek om hulp Wan de burgerlijke autoriteiten behoeven af te wachten. De Jl'ólnische Zeitung klaagt zeer over de ondankbaarheid van den Pruisischen Landdag jigens den afgetreden rijkskanselier. Nadat in bet Huis van afgevaardigden en bet Heerenhuis het officieel ontslag van verst Bismarck was voorgelezen, is in geeo van beide Kwmers een der afgevaardigden opge staan om een enkel woord van hulda te brengen aan den minister, die bijna 30 jaren aan het hoofd der regeering in Pruisen beeft gestaan. De Bondsraad, van welk lichaam Von Bis marck als rijkskanselier voorzitter was, heeft afscheid van hem genomen io ee» adres, dat in de hartelijkste bewoordingen vervat is en bem gisteren werd aangeboden. De Berlynsche Politische Correspondent meldt het volgende omtrent de arbeids-con ferentie Zaterdag zal de derde algemeene vergadering gehouden worden. De commissie voor den arbeid io de mynen is van govoelen dat het werken in ondernemingen, welke voor het leven of de gezondheid schadelijk zijn, beperkt moet wordeo. Het blijft aan ieder land overgelaten of dit doel bereikt zal worden langs den weg der wetgeving, der uitvoerende macht of der overeenkomst tusschen-patroons ea werklieden. De commissie voor den Zon- dagsarbeid zal in de algemeene vergadering voorstellen eene overeenkomst tusschen de verschillende regeeringen tot stan-i te brengen betreffende de uitzonderingen op de Zondags rust. De commissie voor den kinder- en vrou wenarbeid is het eens geworden dat arbeider van 14- tot 16-jarigen leeft yd des nachts en op Zondagen niet mogen werken. Hun wer kelijke arbeid mag hoogstens zes uren duren, met tusschenpoozen van minstens anderhalf uur. Ook voor jongelieden van 16 tot 18 jaren moet een arbeidsduur en moeten be schermendebepalingen voornacht- en Zondags- werk ingevoerd worden. Gisteren zou zoo moge lijk de eerste lezing in alle comnnssiëo af- loopen, zoodat de redactie der besluiten voor goed vastgesteld zal bunnen words, m het midden der volgende week. Dezelfde Correspondent zegt, tot verbetering van andere onjuiste berichten, dat de prins van Wales met zijnen zoon Zondag een be zoek van byna een uur by prins Bismarck heeft afgelegd. De Bondsraad heeft van den afgetreden rijkskanselier afscheid geoomen in een hem Maandag toegezonden, in eenen toon van warme vereering gesteld adres. ENUELAHil). Ie het Lagerhuis diende de minister Balfour een wetsontwerp in, strekkende om het terug- knopen van Iersche pachthoeven door de pachters gemakkelijk te maken door middel van voorschotten uit de schatkist, waartoe een fonds van 33 millioen ponden sterling zal bestemd warden. Het ontwerp werd in eerste lezing goedgekeurd. De commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft eene resolutie asL^iisoraso, verzoekende dat door den presi dent der Unie worde benoemd eene commissie van 3 personen, om met een gelyk aantal Canadeesche commissarissen in overleg te tredeu over middelen om het handelsverkeer naar Amerika met Canada te vergemakkelij ken; althans bijaldien Canada zijnerzijds den wenech daarnaar openbare. De commissie be veelt de aanneming harer resolutie aan, waar mede beoogd wordt het opheffen van alle fiscale afscheiding tusschen Canada en Noord- Amerika. Een Braziliaansch syndicaat heeft nabij New-Gastle een scheepsbouwwerf aangekocht, om daarop groote stoombooten voor de stroo men in Zuid-Amerika te bouwen. De raad van den onderkoning van Britsch Iodië heeft een voorstel om het inkomend recht op sterke dranken van 5 op 6 ropy en te brengen aangenomen. Het Lagerhuis heeft by tweede lezing goed» gekeurd het wetsontwerp betreffende de ver* deeling van land onder de Iersche pachters. Aan de Times wordt uit Zanzibar geseind S De Engelscbe consul Johnston, te Mozambique aangekomen, rapporteert dat de officieren en de bemanning van eeo Engelsch schip streng zijn geboycot door da Portugeezen. De Engel sehen waren bet mikpunt van zeer beleedigende bejegeningen. De kanselier der schatkist zal den 14dan April de begrooting indienen. De minister Chaplin heelt een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk het afmaken van besmet vee, dat thans voor rekening der plaateelyke besturen geschiedt, op kosten van den staat zal geschieden. Met de waarheid stemt niet overeen wat de Tribune meldt, dat Engeland en Italië onderhandelingen hebben aangeknoopt over ion gemeenschappelijk optreden teg.m Kasstila (Soedan) met hulp van Egyptenaren en Abyssiniërs. De Timet meldt uit Weenen dat, naar aanleiding van Bismarck's aftreding, de sultan een scherp onderzoek gelastte omtrent de militaire rijksmiddelen met het oog op onmid dellijke mobilisatie. Aan de Daily News wordt uit Belgrado van eene opzienbarende redevoering melding gemaakt, welke de minister voor openbare werken, ter verdediging van een wetsontwerp tot het aanleggen van een spoorweg naar da kolenmijnen van Sauje, uitgesproken heeft# De minister zeide in de Skupttchina dat Servië by d»n tegenwoordigen hachelijken poliiteken toestand onafhankelijk van den bnitenlandschea kolenaanvoer moest zyn. Pasitch wordt waar- Novelle van C. FISCHER—Saltstein. R Dit zeggende, keek zij Edmund vriendelijk aan en voegde er aarzelend bij •Ais deze beer ons bij geval met zijne meerdere kennis een oogenblik zou willen helpen." Er schoot een straal uit de oogen van het jonge meisje, nik ga den briel halen I" riep zij. »Er is hier in den winkel zooveel afleiding," iprak juffrouw Neumann tot Edmund. rZoudt gij niet liever met mij in het bureau willen gaan V' Eer Edmund kon bedanken, stond hij reeds achter de portière in het elegante bureau fraai gesneden houtwerk, stoelen met rood zijden lumens en zoo alles naar evenredigheid. Tegen over het raam zat eene bejaarde dame ijverig ^pennen. Zij sloeg geen oog uit haar boek op, toen de juffrouw met hare dochter en den jongen heer het vertrek binnentraden. Eene minuut Jator zat de jonge dame voor eene sierlijke schrijftafel over den Franschen brief heengebogen, en was reeds bezig aan Edmund de voor haar zoo moeilijke plaatsen aan te wijzen. De jongeling beproefde over de leuning van den stoel heen den brief te lezen, en een weinig achter waarts stond juffrouw Neumann met de hand tegen bet hart en een traan in het oog de liellijko groep te aanschouwen. Het gelukte Edmund werkelijk bet schrijven van den heer Maltem tot helderheid te brengen, al wist ook hij geen nadere verklaring van hot chenille-garneersel te geven. Jufliouw Neumann en hare dochter wisten nu genoeg en bedankten den jonkman om strijd voor zijne bemoeiing. Edmund had nog wel meer Franselm brieven willen vertalen, zoo goed beviel hem deze omge ving doch de welvoeglijkheid eisclite, dat hij zich thans terugtrok. Hij nam afscheid, maar nam naar zijne kamer indrukken mede, die na werkten. »Dat is een goed begin hier to Berlijn," sprak hij glimlachend bij zich zelve, terwijl hij zijn pakje met kantwerk op de sofa wierp. Hij was op dit oogenblik vervuld van dankbaarheid jegens zijne tante, die hem in zoo goed gezelschap ge bracht had. De dankbare neef was echter ondank baar genoeg om in 't geheel niet te denken aan tanto's tallooze vermaningen, zich tcoh niet door een eersten indruk te laten medesleepen en voor al tegen vreemd vrouwvolk op zijne hoede te zijn. Hij had morgen wel graag weer eene boodschap in den modewinkel willen doen. Gelukkig had juffrouw Neumann hem bij het afscheid aangemoedigd, ""aar dikwijls to komen bezoekenzijne huip kon eens weer worden ver- eischt. Doch neen, dit laatste had zij niet gezegd, en eene winkelierster moest hare klanten wel uit- noodigen terug to komen zonder boodschap kon hij met fatsoen niet weer naar den winkel gaan. Dus een brief aan tante bij het pakje inge sloten en daarbij het aanbod om, als zij over de boodschap tevreden was, hem nog maar eens eene opdracht te zenden. Hij zou ze met genoegen uitvoeren. Toen de brief geschreven en ingesloten was, werd het dienstmeisje er mee naar de post gezonden. Nu ging Edmund in de stad wat straten en winkels zien. Ja, ook winkels, en daarbij ver dwaalde hij alweder naar de Friedrichsstraat en tuurde op een afstand door de spiegelruiten, of er zich ook misschien oen lief kopje tusschen al het uitgestalde moois vertoonde en of hij het ge laat der vriendelijke winkeljuffrouw ook nog eens weer mocht aanschouwen. De heer Formann ook was heden in de besto luim. Hij dwaalde echter niet door de hem zoo bekende straten, maar stapte vergenoegd door zijne kamer en wreef zich in de banden. Had Klemm hem zoo gezien, dan zou hij bij zich zeiven gezegd hebben: »de oude lieer heefteen goede buizeker weer een streek uitgevoerd, dier goed gelukt is". Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1