Gemengde Berichten. te (noet no de wet echter gewijzigd worden Op de laatste wet op den fabrieksarbeid wordt gewezen, doeh tevens aangeduid, hoe onvolledig die arbetd thans nog is. Wel geven de schrij vers nog geen concept aan, hoe in het vervolg wettelijke regeling geschieden moet, maorzy geven een uitvoerige beschrijving van de be staande verhoudingen in da fabriek van den beer Van Marken te Delft. Wel stemmen de schryvers toe, dat niet op iedere fabeiek deze verhouding toepasselijk zal zijn; maar aSsde hoofdbeginselen van die regelmg overal toe passing gevonden zullen hebben, dan zal het overige een vraag van wijziging zyn, om zu voor iedere industrie pasklaar te maken. Wy bevelen de lezing van dit degelijk ge- schrik, dat in een zeventiental bladzijden vela opmerkenswaardige gedachten bevat, ten teerste aan. Het jaarverslag van het genootschap «Lief- dadtgheid Daar vermogen" geeft enkele eigen aardige stanltjes ten beate uit de bedelaars wereld. Het bestuur maakte kennis met een, die everdag als bedelaar, jb avonds als een heertje gekleedop gemeubileerde kamer wonend, 'smorgens om 10 uur nog re bed ligt. Eene zich noemende vrouw B, lichtte twee maal daags de lieden met voorgewenden geeuwhonger op; bij onderzoek aan het door haar opgegeven adres, was zy daar eenvoudig piet te vinden, doch kwam men toch op andere wyze vau hare juiste woonplaats en haar bedrog op de hoogte. Een zoogenaamde doofstomme zwerver met <en arm, bleek na opname in eene zieken verpleging twee armen te hebbenda eene, toen geheel vergroeid, had hy twaalf jaar, tegen het lichaam gedrukt, verborgen ge- houden om deernis te wekken. Aangaande de geruchten die te Enschede de ronde doen, verneemt Tuiantia dat nog geen difioitief besluit genomen is om alle fabrieken gedurende een zekeren t|jd te sluiten, omdat eenige werkgevers liever, alvorens tot dezen maatregel van tegenweer over te gaan, met hunne goedgezinde werklieden wilden Spreken en hen waarschuwen voor de kwade gevolgen die het ook voor hen zou hebben jodien de werkstaking by de firma Ter Kuile f$ Morsman langer ondersteuning vond en daardoor, hoe onrechtvaardig ook begonnen, toch tegen beter in werd voortgezet. Eon slager te Rotterdam heeft op eenige lotenwelke hy had in de verloting van da vee-tentoonst<-lhng aldaareen vette koe en een vet eelnmp getrokken. N(en meldt aan de N. jfc. Ot dat deberv. kerk te Apeldoorn in brand staat. De heer Hemi Rxe, zendeling- leeraar te de jongeling, en zijne oogen bevestigden, dat bij Waarheid sprak. Helena, wie.' blikken de zijne ontmoetten, bloosde. Juffrouw Neumann en Edmund teekenden bet reeds door don heer Formann gereed ge maakte contract en de eerste uitte den wemch, dat de jongeling onmiddellijk in dienst zou treden. Edmund verklaarde zich daartoe terstond bereid en wilde zich verwijderen. Eene vriendelijke uit- noodiging om aan het ontbijt deel te nemen, dat gereed stond, hield hem terug. Helena zat aan tafel naast Edmund. Mot kiesche bevalligheid spoorde zij den gast aan om toe te tasten, terwijl de gastvrouw den ouden heer bezighield en met dezen nu en dan blikken van verstandhouding wisselde, wanneer zij de jonge lieden met stil genoegen bespiedden. Na het ontbijt nam Edmund afscheid om zich terstond naar het bureau in de Friedrichsstraat te begeven. Eenigen tijd later volgde Helena hem daar heen om naast bem hare gewone plaats in tenemen. De wednwe bleef met den heer Formann alleen tchter. Madrasgeeft in de Ind, Gids eenige mede- deeiingen omtrent de straatpredibing onder de Hindoes.' Voor deze prediking worden de vroege ochtenduren en da tyd tegen zonsondergang gekozen. Dan vooral is het geluid van een lodische straat als «het geluid van vele wate ren"'. De prediker spreekt in de inlandsehe taal ea maakt er zyn werk vanvooral aan halingen uit de heilige boeken der inlanders in zyne korte toespraken te lasschen, diehjj afwisselt door gezang. Dit gezang wordt begeleid door een muziek-instrumentwant het volk houdt veel van muziek, In bet algemeen wordt een prediker niet lang aan het woord gelatenzonder dat men hem met eene vraag of tegen,werping jn de rede valt. Een paar voorbeelden hiervan ontieeoen wij aan de hierboven genoemde mededeeling. Eens betoogde een ïolander uit bijbelteksten, dat ook de God der Christenen een mensche- ljjke gedaante had. Een anderen keer begon de opponent de gedachtenwisseling aldut «Gjj zegt dat de christelijke godsdienst de eenige ware godsdienst is. Nu valt het niet te loochenen dat er vele godsdiensten in de wereld zijn, evenals er vele soorten van vruchten be staan. Men heeft de mangga, men heeft de guava, men heeft de banaan. Elk van die vruchten heeft haar eigen smaak en bekoor lijkheid. Sommigen geven de voorkeur aan deze, au' a aan die. Aldus is het ook met de verschillende godsdiensten gesteld. Sommi gen verkiezen dezen, aoderen verkiezen dien godsdienstsmaak en idiosyncratic beslissen. Uw godsdienst is goed voor u; de onze is goed voor ons." Maar alle argumenten zjjn niet van gelijke waarde. Eens over den afgodendienst spre kende, stelden wy de ongerijmdheden daarvan in 't lichtmen neemt een steen, zeiden wy, breekt hem in tweeën, en terwijl men het eene stuk by de deur neerlegt om tot dorpel te dienen, maakt men van het andere een beeldop het eene stuk zet men zyo voeten, 'bet andere vereert men I «Wat is naar1 vóir ongerijmds in werd ons door een inlander geantwoord: «Hier zyn twee vrouwen: de eene is uw echtgenoot en de andere is uw schoonmoederaan de eene betoont gjj eer bied, aan de andere geeft g(j een trap." Pernli. Io een door den raad vastge steld eo door Ged. Staten goedgekeurd politie- reglementz'yn ook eeDige artikelen opgenomen betreffende de haven, Nu doet zich hier het vreemde geval voor, dat de haven een afzon derlijk lichaam is, metpen afzonderlijk bestuur en administratie. Dat bestuur ontvangt de havengelden, heeft een reglement, benoemt havenmeester enz., besteedt werk aan en be taalt alles wat op de haven betrekking heeft. Ook \a de haven door een tolboom van de gemeente gescheiden en moet ieder, die door den boom wil r'yden, daarvoor 40 cent betalen. D« JLler. De gemeenteraad heeft aan de heeren Halbertsma en Cramer te's-Hage eene voorloopige concessie verleend voor den aanleg van eene stoomtram DelftMaassluisNaald wijk over de Lier, Zes der voornaamste steenkolenmaatschappijen in Noord-Ameiika hebben besloten de productie der steenkolen te beperken. Er is to Londen een ambt in de Engelsche staatskerk vacant, waarvoor wel vele liefhebber» zullen zijn. Het salaris is 1000 p. st. en genot van vrijs huisvesting. Het ambt is feitelijk eene sinecure, want het eenige, wat de houder te doon heeft, is9 Zondagen in het jaar eens preek te houden. De heer Louis Wolfers, Nederlander van afkomst, mandenmaker te Londen, heeft weder van bet Engelsch postdeparteraent voor 3 jaren, tegen 20.000 pd. st. of f 20.000 per jaar, do levering van manden voor het briovenvervoer var- kregen. Het getal deelnemers aan het aanst. interna tionaal geneeskundig congres te Berlijn Wordt op 5000 geschat. Men denkt dat de keizer het geleerde gezelschap persoonlijk zal begroeten. In het Belgische leger worden tegenwoordig proeven genomen met een nieuwen luchtballon voor oorlogsgebruik, uitgevonden door den be kenden luchtscbipper Godard. Deze ballon, die eon inhoud heeft van 3000 kubieke meter, wordt niet met gas, maar met verwarmde lucht gevuld voor de vulling is slechts 3 a 4 kilogram stroo noodig. Daar de verwarmingstoestel zóo is inge richt, dat de vulling ook voortgezet kon worden, wanneer de ballon in do lucht zweeft, zoo kan hij met zijne bemanning van twee personen zoolang in de hoogte blijven, tot de geheels voor raad brandstof verteerd is, dat is gedurende 3 a 4 uren. Wanneer de ballon opgevouwen is, kon hij door 10 man zonder bezwaar vervoerd worden. Deze ballon, die door do eenvoudige wijze van vulling uitmunt, zou voor onze koloniën zeer aan te bevelen zijn. De Russische regeoring heeft reeds een derge- lijken ballon bij den uitvinder besteld. De Engelsche en Amerikaansche vereerders van Pasteur zullen hem met Puschen een album aanbieden, waarin een aantal geleerden en andere mannen van naam hulde brengen aan zijne verdiensten. De prins van Wales heeft op de eerste bladzijd" geschreven«A ce grand Mon sieur Pasteur, Ie bienfaiteur de la race humaine". Het is voorts opgeluisterd met teekeningen van Sir Fred. Leighton, Alma Tadema en zijn vrouw, Sir Noel Paton en Du Maurier, van Punch. De Nestor der rondzwervende Zigeuner», de 00-jarige Kalocsay, is dezer dagen to Rozenberg in Hongarije overleden. Hij was geboren op d« openbaron weg en had maar zelden onder «w dak geslapen, daar zijne meeste nachten in zijn verplaatsbare tent werden doorgebracht. Merj vond den ouden man, van koude gestor ven,voor de deur van een herborg liggen. Kalocsay wa» onder zijn stamgenooten zeer geacht om mear. malen betoonden moed. Hij bezat kundigheden van verschillenden aard en sprak verscheiden» talen. «Wat schoone droomriep de eerste, «doch ook, welk een ramp, als hij nog op het beslissend «ogenblik door den vader van mtjn armen man mocht worden vernietigd. Als deze nog altijd eens von geone verzoening wilde weten «Houd u verzekerd, dat hij niet meer de oude is. Hij en zijne zuster hebben in den loop der jaren menig nuttige levensles ontvangen. Wan neer ik zijne laatste brieven goed begrepen heb, dan heeft er bij hem eene verandering ten goede plaats gehad, die niet anders dan ons ten beste kan komen. Als de jaren ons nader en nader naar het »ind der levensbaan voeren, dan denkt en doet men wel wat anders dan op een leeftijd, waarin het bloed nog krachtig door onze aderen stroomt. Wees en maar gerust ophet stoute stuk, door mij opgezet, zal tot een goed einde geraken." De weduwe drukte haren ouden vriend de hand. Voorloopig is het doel bereikt, waarnaar ik zoo lang gereikhalsd heb. Mijn zoon heb ik terug. Ik wil volgens de wenschen van mijn onvergetelijken echtgenoot alles beproeven om bet tot eene ver zoening mat zijne familie te brengendoch gelukt dit niet, dan ook ben ik vast besloten, mijne rechten als moeder te doen gelden. Ik heb nu genoeg om het Edmund aan niets te laten ont breken enals het zijn moethem afstand te laten doen van zijns vaders erfdeel. Het hart heeft ook zijne rechten, mijnheer do burgemeester, en dit dringt mij zoo ta spreken." «En gij krijgt uw kind terug en zult weer het genoegen hebben voor hem te zorgen. Gister avond ontving ik een briefkaart van uw schoon vader met de mededeeling, dat hij nog heden over wil komen om behulpzaam te zijn bij het zoeken naar eene betrekking voor Edmund." Juffrouw Neumann werd weer minder gerust, «Och hemel, wat zal dat geven, als hij Edmund bij mij terugvindt? Wolk een ellende hangt on» misschien nog boven het hoofd! Ik hen bang voor den ouden heer. Hij heeft nooit iets dan ongeluk over mij gebracht en zelf is hij als voor het ongeluk geboren «Houd u maar bedaard. Wellicht gelukt het ons nog ook hem gelukkig te maken. Het is mijn plan mijn ouden vriend dadelijk in tegenwoordig- Te Portage, in de "Vereen. Staten, is een pat. sagiarstrem in hotsing gekomen met een goede rentrein. De twee locomotieven en twaalf waggons worden verbrijzeld, vier menschen werden gedood en verscheiden anderen ernstig gewond. Onder de slachtoffers was ean bruidspaar. Te Burin (Newfoundland) hoerschte een diph. therits-epidemie. Een geneesheer was er niet, maar een katholiek priester, Walsh genaamd, zorgde zoo goed voor de zieken, dat slechts en- kele sterfgevallen voorkwamen. Ten slotte viel echter de priester zelf als slachtoffer zijner naenschlievendheid. Bij Potgoritza is men thans bezig met belang wekkende opgravingen ter plaatse van het oude Dioclea, do vaderstad van den Komeinschen keizer Diocletianus. Aan die opgravingen werken 400 Montenegrijnen, onder leiding van den Rus- sischen schrijver Rowinski. De muren der oude stad zijn reeds te voorschijn gebracht en men heeft verscheidene belangrijke opschriften ge-' vonden. De vorst van Montenegro stelt veel belang in deze opgravingen. Te Cettinje zal onder zijne redactie een geschrift verschijnen. Een zuil van den ouden tompe! van Diana te Euphess althans een stuk daarvan is thans te zien in het Britsch Museum te Londen, Dit overblijfsel van den vermaarden tempel, welke afbrandde in den nacht waarin Alexander de Groote werd geboren, is door den heer Murray met veel geduld en bekwaamheid in elkaar gezet uit de naar Engeland overgebrachte fragmenten- Het heeft behoord tot de zuilen welke bij den bouw in de 6e eeuw vdor onze jaartelling aan den tempel geschonken werden door koning Croesus van LyditS, Men heeft Barnum gevraagd iets nieuws te bedenken voor de Amerikaansche wereldtentoon stelling van 1893. De reclamekoning heeft- daarop het volgende plan voorgesteld: In bet museum te Boolak, in Egypte, ligt het gebalsemde lijk van Ramses II, met dat zijner dochter, die Mozcs opvoedde, en andere perso nen van de Pharao-familie uit dat tijdperk.- Barnum wil nu eenige dezer mummiën van de Egyptische regeering te leen vragen, om te Chicago aan het volk der IDe eeuw de perso nen, die 2000 of 3000 jaren geleden een rol speelden in een van de belangwekkendste bedrij ven der wereldgeschiedenis, in eigen gedaante te laten aanschouwen. heid van schoondochter en kleinzoon te brengen. Dit oogenblik moest toch eenmaal komen, en hoe eer het komt, hoe beter voor beide partijen. Heden namiddag vind ik u immers inden winkel?" «Zeker, mijnheer." «Nu, tot weerziens dan. Last al het aridera gerust aan mij over." De heer Formann vertrók en reed naar huis- Bij het aankomen opende Klemm met een bui tengewoon ernstig gelaat het portier. Men kon het den oude best aanzien, dat hij iets geheel bijzonders op het hart had. «"Wat is er Klemm vroeg zijn heer. «Wie long leeft, mijnheer, beleeft veel; dat zeg: ik," sprak Klemm op bijna zalvenden toon. «Dat zal niemand u tegenspreken, Klemm!'r «De heer Neumann nit Maagdenburg zit al een vol uur op uwe kamer te wachten. Hij is do- oude niet meer, dat scheelt veel. De dagen schijnei* bij hem voor jaren te tellen." Wordt vervolgd.) Vit N< een gov Cincinna heeft oa twee- a dooden ii er 300 op het c Op wi dag een de paard ijpoor ac en een f werden een huk eveneens Te Ha gazijn in en 14 ei Een f asn deü 301 vier f2550. lu dei Sc het overl Broeder allen onz Schi Voor ontvangei liefde Ec hartelyke Schi De No te Sc h i koopsn Eene PBGI dea Kor ouheuglyl kolen- i met daar Voorts ©UN da Alles a schikt toi Voorts ten der g Allen, breeder o Veili en a s I a telkens "si »DB Hoi gen; inr inzage et kantore vi ta Schi

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2