Binncnlaiidsclie Berichten. E, SPANJE. De internationale conferentie tot bescher ming vnn den industrieelen eigendom zou Dinsdag te Madrid bijeenkomen, krachtens de overeenkomst den 20n Maart 1883 te Parijs geteekend door de gevolmachtigden \nn Frankrijk, België, ltaiië, Nederland, Spanje, Portugal, Zwitserland, Servië, Brazilië, Guatemala en San Salvador. Duitschland, dat niet tot de overeenkomst is toegetreden, heeft niettemin een gemachtigde naar Madrid gezonden om de zittingen bij te wonen. Daarverscheidene gevolmachtigden nog niet te Madrid waren, zoo zal de plechtige opening eerst den 7n dezer plaats hebben. De heer Vega de Armijo, minister van lmi- tenlandsche zaken, zal alsdan het voorzitter schap waarnemen. lu den Senaat heeft de heer Montero Rios de staatkunde der regeering ten aanzien vnn generaal Daban verdedigd. De voorzitter stelde voor de zitiing voort te zetten. I>e oppositie verklaarde "er zich tegen. De zitting weid daarna opgeheven. Het mecreiuleel der dagbladen en de open bare meening zijn in de zank-Daban gunstig voor de regcering gestemd. De brief van Daban staat niet gelijk met een pronunciamento jnaar is een op zich zelf staande daad van on gehoorzaamheid aan de militaire discipline. De regeering he oil besloten met kalmte en be leid te handelen, mam* tevens met alle kracht welke de behartiging der haar toevertrouwde belangen noodzakelijk maakt. Men kan op een snelle en afdoende behandeling van dit geval rekenen. De pogingen van hen die in Spanje een jironpiimavmnto zouden willen uitlokken, zullen blyken ijdel te zijn. SEKTIR Een lid der oppositie interpelleerde de regeering over eene schending van het Ser vische grondgebied door do Oostenrijksciie politie te Vichnitza, die daarbij eenen Sar- vischen boer had neergeschoten. Grouitch antwoordde dat Servië ecne schadeloosstel ling heeft gcëischt voor de weduwe van den gedoode. Hierop nam de Skupschtina met overgroote meerderheid eene motie van ver trouwen in de regeering aan, haar tevens aansporende om met hare stappen te dezer zake krachtig voort te gaan. SCHIEDAM, 8 April 1800. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat de inzendingen ter tentoonstel ling van voorwerpen van kunstnijveiheid en V! ouwelijke fuuiie handwerken vanwege de Schiedamsche Kunsttereeniging, alhier te houden van 6 tot en met 13 dezer, aan de verwachting beantwoorden, zoodat de vele moeiten en zorgen, wolke de beide comitë's zich .voor deze tentoonstelling gegeven hebben, met liet gewenschte succes zijn bekroond. "Wij wenschen dat aan deze tentoonstelling een druk bezoek zal te beurt vallen. Maandag vergaderde het bestuur v./d. fllgemeenen bond van R--k. kiesverenigin gen, onder voorzitterschap van jhr. Jos. de Lacourt, te Utrecht, en Dinsdag het bestuur van den Noord- en Zuidholl bond, met mr. Bahfmann als president, te 's-Gravenhage, beide over de hnn.endedicnstplicht-quaestie. Door een der bladen (Set Centrum) wordt jieden medegedeeld, dat de toestand van dr. Schaëpman weder minder gunstig zou zijn, en Dij gisteren eene keeloperatie heeft moeten ondergaan. Wij kunnen dit bericht in zooverre tegen spreken, dat de ongesteldheid bestaat in eene lichte, keelaandoening, die door eene zeer ge wone. geneeskundige behandeling en eenige <3agen rust geheel zal weggenomon zijn. Hét geval is van niet de minste befeckenis. (Mb.) De bekende Haagscho correspondent va* de Zutph. Ot. schrijft het volgende: Bij de bcgrooting van koloniën zal ongetwijfeld ook een belangrijk debat gehouden worden over Snrinamenaar aanleiding van de vreemde houding door den gouverneur tegenover de Koloniale Staten, en vooral tegen die leden van de Staten, die tevens gouvernementsambtenaren zijn, aangenomen. Die zaken zijn voorgevallen, of althans eerst bekend geworden nadat de begroo tingen in December door de Tweede Kamer waren afgedaan en in de Eerste Kamer is er steeda heel terloops over gesproken. In de Tweede Kamer heeft men nu van minister Mackay nadere inlichtingen gevraagd, maar die scliriftelijko in lichtingen gaven nog weinig licht. Interessant zou het zeker zijn eens kennis te neinen van de notulen van het verhoor, dat de gouverneur de ambtenaren, tevens leden van de Staten, heeft laten ondergaan, maar dat stuk is alleen voor de leden ter inzage nedergelegd. Wat als ik het goed begrijp, betcekent 't, dat de leden dor Kamer den inhoud van dat stuk bij de openbaie discussie niet mogen gebruiken tot motiveering van hunne stem en dat kan hen toch in een lastige positie brengen. Stel eens dat uit den inhoud van dia geheime notulen mocht blijken, dat de gouverneur werkelijk de vrijheid en zelfstandigheid der leden- ambtenaren heeft aangetasten hen voor de keuze heeft gesteld om bf te stemmen tegen voorstellen, die den gouverneur onaangenaam zijn, of den staatsdienst te verlaten. In dat geval zou werkelijk die hooge magsstraatspei soon ten onrechte in zijne hoogo wnaidigheid worden gehandhaafd en zon het landsbelaug meebren gen dat de volksvertegenwoordiging in de gelegen heid was ronduit hare meening uit te spreken. Maar publiciteit zou zeker niet minder gewenscht zijnindien uit den inhoud van de geheime stukken mocht blijken dat er in deze zaak erg overdieven is en dat da gouverneur wel met bedoelde ambtenaren een vriendschappelijk onder bond heeft gehad maar er in de verste verte niet aan geducht heeft hen te intimideeren of op hunne zelfstandigheid als leden der Staten inbreuk te maken want in dat geval zou da gouverneur jnist door de openbaarmaking van het verhoor in de publieke opinie weer worden gerahabili-*' teerd. Ais men echter mag afgaan op hetgeen de Surinaamsche Maden hebben gepubliceerd, dan is dat laatste zeer onwaarschijnlijken in een brief van een lid der Staten las ik dezer dagen dat het nog erger geweest is dan 't in de Suri naamsche bladen is voorgesteld. Trouwens, als de bedoelde notulen op de houding der tegeering een gunstig licht werpen, dan zou, dunkt mijde, regcering op pubiiekitiaking zelfs prijs stellen. Aan alle officieren der dd. schutterijen in Nederland is de navolgende circulaire ver zonden De ondergeteekenden, officieren der dd. schut terij der gemeente Amersfoort, nemen de vrijheid beleefdelijk het volgende onder uw* aandacht te brengen, In de dagbladen staat vermeld, dat 29 officieren der dd. schutterij te Rotterdam vermeend hebben hun ontslag aan Z. M. den Koning te moeten aanbieden naar aanleiding van eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, opge nomen in de Nieuwe Roltcrdamsche Courant van Woensdag 19 Maart 1890, Tweede Blad A. Naar aanleiding van die missive achten onder geteekenden het zeer wenschelijk u dringend uit te noodigen tot het bijwonen van eene alge- nieene bijeenkomst van officieren der schutterijen in Nederland, die op Maandag den 7den April (2e Paaschdag), des namiddags te éen uur, zal plaats hebben in de bovenzaal van het ztiotel Krasnapolsky" te Amsterdam. A, M. Tromp van Holst, majoor-comman dant: G. J. Buijs, 1 e-luit -adjudant; P. A. I. Blmn, kapiteinG. J. Slothouwer, kapi tein W. Croockewit, W.Az., 1 e luitenant G. Beins, 2e luitenant; Ji'A. Sandberg, 2e luitenant; J. R. van de Gumstrr, 2e luitenantH. II. E. Morren, olflcier van gezondheid. De heer Domela Nieuwénhuis heeft in het district Schoterland Tokening en verant woording gedaan" aan zijne kiezers. Zaterdagavond sprak hij te Gorredijk voor 350, te Akkrum Zondagmiddag voor 300 en Zondagavond te Heerenveen voor ongeveer 800 personen. Er werd zeer weinig gede batteerd. Onder applaus werden moties aangenomen tot goedkeuring van zijn gedrag als Kamerlid. Naar aanleiding van het rapport van de commissie uit de Tweede Kamer, belast met het onderzoek derregeeringsinlichtingenopde adviezen van bergwerkers over belommering in de exploitatie der Yalkenburgseho groeven, hebben de bergwerkers andermaal een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin wordt aangetoond, dat bij het verleenen van de concessie aan de gemeente Valkenburg iu 1883 uitdrukkelijk is bepaald, dat de berg werkers in hun arbeid niet mogen worden bemoeilijkt. Omtrent het te Kota Radja op te richten algemeen grafmonument ter nagedachtenis aan de in den strijd tegen Atjeh gevallenen, deelt de commissie, die zich hier te lande belast heeft met het inzamelen van bijdragen, in het Militair Blad het navolgende mede: In plaats van een eerste van hier verzon den ontwerp voor voormeld monument, dat niet ter uitvoering is kunnen komen, is thans een nieuw ontwerp vervaardigd en ter beoor deeling aan de commissie te Kola Radja toe gezonden. Indien deze zich met het voorgestelde kan vcreenigen, bestaat het vooruitzicht, dat wel dra een annvang zal kunnen gemaakt worden met den bouw van een gedenkteeken, dat, naar het oordeel der commissie, aan het doel beantwoordt. De som, die door de Nederlundsche com missie bij die te Kota Radja kan worden beschikbaar gesteld en thans nog op rente is uitgezet, beliep op *1 januari jl. f2750.08. Evenals hot vorige jaar heeft de heer A. K. Okkinga thans directeur der weldra te openen fabriek »Insulinde", van fijne melkproducten te Breukelen aan Z. M. den Koning de eerste grasboter gezonden. Hetzelfde geschiedde op denzelfden dag ook door den heer J. A. Bos, te Leiden. De heer J. C. M. van Diggelen, te Am sterdam, heeft aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage vergunning gevraagd tot het exploiteeren van tram-omnibusdiensten bin nen deze gemeenteop de wijze als te Amsterdam en te Botterdam bestaat, en hem toe te kennen het recht om, met de daarbij te bezigen voertuigen en bespanningen, standplaatsen in te nemen aan het station Holl. spoor, op de dagelijksche groenmarkt, in de Zeestraat (einde Mauritskade), en op die punten, waar later de behoefte mocht blijken. De dienst zou aanvankelijk worden geopend door de Wagenstraat, Veenestraat, Hoogstraat en Noordeinde. De Nederlandsche bezittingen en koloniën zullen op het internationaal telegraafcongres te Parijs vertegenwoordigd worden door den heer Perk, hoofdcommies aan het departement van koloniën, terwijl de heer Van Eek, in specteur-directeur der rijkstelegraaf te Am sterdam, den hoofddirecteur der posterijen als 2e gedelegeerde voor Nederland zal ver gezellen. Onze consul te Buenos-Ayres, de heer L, Van Riet, meldt van daar i. d. 4 Maart jl.: In aansluiting aan liet bericht van 21 Febiuari jl. dient gemeld te worden, dat de alhier lieer- schande linnncieele crisis een steeds dreigender aanzien vei krijgt (hel goud-agio heeft het tot dusver onbekende cijfer van 26U bereikt, d. w, s, papier dollar 260: goud dollar 100) en op alle takken van bedrijf in zeer toenemende mate een hoogst nadeeligen invloed uitoefent. Kooplieden, industrieelen, landeigenaren, kortom- ondernemers op elk gebied zijn verplicht hun zaken steeds meer in te krimpen, en als een - natuurlijk gevolg daarvan is de plaatsing van immigranten uiterst moeilijk. Onder dete omstandigheden wordt aan allr belanghebbeniien, onverschillig welk beroep zij uitoefenen, den ernstigen rand gegeven van een verhuizing naar Argentinië voorloopig af te zien, Deze republiek zal de thans bestaande moei lijkheden zonder twijfel wel weder te bovelj komen, en dnn opnieuw den weg van vooruitgang opgaan. Dat tijdperk vnn nieuw leven dient echter door landverhuizers afgewacht te worden. Thans treilen zij hier een land aan, dat gehukt gaat onder een crisis van beteekenis. waarvan het einde nog niet te voorzien is. De gemeenteraad van Nieuw-Beierland heeft eene verordening vastgesteld tot beperking van den arbeid van kinderen beneden *12 jaren gedurende de schooluren. De lieeren Van de Sande Bakhuyzen en Bosscha' woonden Maandag de zitting der Fransehe academie van wetenschappen bij. Eerstgenoemde is naar Parijs getrokken om- irt de nationale bibliotheek de manuscripten- te raadplegen voor zijne geschiedenis van Huvgens, die hij voornemans is te schrijven. De heer Bosscha zal op de sterrewaebt werk zaam zijn, otn naar de methode van Maurice Loewy de constante aberration te bepalen; In het gebouw der koninklijke academie voor fraaie kunsten te Berlijn is Dinsdag een tentoonstelling van werken der Nederlandsche- kunst uit de zeventiende eeuw geopend. Zij bestaat grootendeels uit schilderijen van IIol- landsche en Vlaamsche meesters: Rembrandt,. RuysdaelOstade, Ilals, Steen, 'Rubens, Van Dijck'Deniers enz.maar ook uit Üelftsch aardewerkantieke meubelen en kunstvoor werpen van (verschillenden aard. liet ten tooir gestelde is deels uit de koninklijke paleizen r deels uit de verzameiingeh van particulieren- In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal op 10 Mei e. k. eene internationale ten- toonstelling worden gehouden van katten em kunstvoortbrengselen, op katten betrekking" hebbende. Als prijzen worden uitgeloofd 1 gouden, 8 verguld zilveren, 2i zilveren en 25 bronzen medailles. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool bedraagt de gevallen regen over Maart jl. 52 mM. tegen 40.5 mM. over dezelfde maand van 1889. De kunstwerken, vervaardigd door de hoeren- P, Pander, P. Pli. Rink en Ed. Jacobs, op hunne studiereizen respectievelijk in Frankrijk en Spanje, gedurende 188889, zullen kos teloos ter bezichting worden gesteld in bet Academiegebouw aan de Stadhouderskade te Amsterdam, van 8 tot en met 13 April a. s.r van des voorm. 10 tot des nam. 4 ure, en op den Zondag van 1 tot 4 ure nam. Men schrijft uit Valkenburg: Meldden wij dezer dagen, dat reeds voor f 20,000 aandeelen waren genomen in het hier op te richten sanatorium, onder directie van den heer Collavd, thans kunnen wij. mededeelon, dat genoemde som verdubbeld is en reeds voor ruim f 40,000 aandeelen geplaatst zijn. Bij gelegenheid van het groote christelijke zangersfeest, hetwelk den 25n Juni te Apel doorn zal gehouden worden, zullen als spre kers optreden de heeren ds C. Hatlink, ds. Heinëken, ds. Adama van Scheltema en ds. Wiersma, Hoe laag de loonen in sommige streken van Noord-Holland nog zijn, bewijst het vol gende Een zeildoekwever te Assendrift ver zekerde onlangs, dat hij in 14 dagen fS'/s verdiend had, waarvan f2.74 af moest voor huishuur, plaatsing van zijn weefstoel, zeep en brandhout, zoodat hij per week f2.88 overhield om met zijn gezin van te leven. jl worn afloo drie onde sone naau wen ulmc eerst Door niet de k met lenen werd bekw Ilovei een hond een l het ti De dader verba Te liuzur beten, aan d prof. zoudei De scheid' iermim en me zoek u keistee Naar nog ali Bul, t liet w dat,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2