Woensdag 9 April. N°. 7474. 1890. KENNISGEVING. Vier-en-veer tig*s te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. AART» Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J, ODÉ. BVKBACi MABR™ E» 134. p. j. van dijk van matknesse. DUITS CH1AND. In eene door den keizer uitgevaardigde Kabinetsorder wordt bepaald, dat voortaan cm de openvallende plaatsen in het officieren corps aan te vullen, niet alleen zonen van en adel, van officieren en van ambtenaren benoemd zullen worden, maar ook jongelieden iuit fatsoenlijke burgerkringen. De keizer Ikeurt de particuliere geldelijke bijdragen, i-die door enkele commandanten gevorderd worden, of; daarnaar mag het aanzien van iet officierenkorps niet afgemeten worden, De keizer heeft in het bijzonder hoogachting voor die regimenten, welke met geringe middelen hunnen plicht getrouw en met opgewektheid weten te vervullen. Slechts voor commandeerende generaals en staf officieren is het noodzakelijk, dat zij geen bezwaren behoeven te maken tegen het innemen van de hoogste rangen in eenig regiment, wegens de daaraan verbonden opofferingen van geldelijken aard. De keizer stelt het den commandanten ten plicht, alle daarvoor in aanmerking komenden in het streven naar den officiersrang aan te moe digen, en zorg te dragen dat de levenswijze van het officierenkorps eenvoudig en weinig kostbaar zij. De keizer zal daarmede voortaan by zijn oordeel over de geschiktheid der commandanten rekening houden. De toe- nemende weelde moet met allen ernst en nadruk worden tegengegaan. Volgens de National Zcit. zal de blijvende meerdere uitgaaf, welke uit de verwachte militaire voorstellen zal voortspruiten, jaar lijks 18 millioen mark bediagen. De Köln. Zeitg verneemt uit Mombassa van jl. Vrijdag, dat de zending van Ehlers bij den sultan van Mandara volkomen is i geslaagd. Met acht andere stamhoofden heeft de sultan de Duitsche vlag geheschen. Uit Bucharest seint men aan de Koln. Zcit dat Hollandsche ondernemers aan deRumeen- sche regeering het voorstel hebben gedaan 'tot het oprichten eener scheepvaartmaat schappij; vier stoomschepen, onder Rumeen- sche vlag zullen varen. ENGELAND. Naar de Times uit Zanzibar verneemt, heet het nu weder dat Emin wenscht zijne ver bintenis met Wissmann ongedaan temaken, om naar Europa te komen. Honderden exem plaren zijner Arabische proclamatie zijn het binnenland ingezonden. Het schijnt thans, dat het opperhoofd van Mandaara, door de Buitsehers tot sultan verheven over Chagga en Kilimandjaro, niet zoo tevreden is met de geschenken van den keizer, als de Duitsche bladen het voorstellen. Hij verlangt bovendien nog Krupp-kanonnen en mitrailleuses. Peters en luitenant Tiedemann moeten nabij Kavi- ronde verblijf houden. Tiedemann is gewond. De Times verneemt uit Rangoen, dat het Siamsche regeeringsbeleid geheel gewijzigd schijnt te zijn. Mïjnconcessies worden nu ge- reedelijk verleendmaar de concessie aan een Europeesch syndicaat om 500 mijlen spoorweg aan te leggen werd ingetrokken. De Times verneemt uit Lissabon, dat Serpa Pinto zich inscheepte van Loanda naar Lissa bon. De Standard hoort dat de Portugeesche regeering te Parijs 2,000,000 p. st. heeft op genomen tot den aankoop van nieuwe oorlogs schepen in imitschland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Noord-Amerika. Voor den bouw van vier kruisers mogen Engelsche scheeps bouwers niet mededingen. ITALIË. De Jtiforma meldt dat koning Humbert den onlangs afgetreden minister \anbuiten- landsche zaken, Spullen, benoemd heeft tot grootkruis der orde van Mauritius en St.- Lazarus,als erkenning voor diens bemoeiingen tot handhaving der vriendschappelijke betrek kingen tusschen Frankrijk en Italië. De paus betuigde zijn ingenomenheid met den uitslag der Berlijnsche conferentie, in antwoord op de ontvangst van het rapport door den Duitsdien gedelegeerde, bisschop dr. Kopp, aan Z. H. gezonden. SPANJE. 'ot de punten, die op het programma der internationale conferentie ter bescherming van den industrieden eigendom voorkomen, belmo ren o.a. de volgende Een voortbrengsel, dat in een der eon- tracteerende staten onwettiglijk een valsche herkomst aanwijstkan in elk dier staten in beslag genomen en aan den invoer onttrokken worden. De inbeslagneming kan plaats hebben in den staat, van waar de valsche aauwijzing van herkomst is gekomenof in den staat, waar liet voortbrengsel is ingevoerd. De inbeslagneming zal op last van het open baar ministerie geschieden vanwege de belang hebbende partijof door liet openbaar minis terie, overeenkomstig de wetgeving in eiken staat. Zij zal niet geweigerd kunnen worden aan de industrieelen of handelaars, die geves tigd zjjn in landenbehoorende tot de con- tracteerende staten. Indien de voortbrengselen in doorvoer zijn, dan kan van de overheid de inbeslagneming niet gevraagd worden. De beraadslagingen der conferentie zullen wegens baar diplomatiek karakter niet open baar zijn, B U L tt A R IJ E. In weerwil dat de buitenlandsclie pers blijft volhouden, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije afgebroken zijn, is dit bericht toch volkomen ongegrond. Het hoofd van het Bulgaarsche agentschap te Belgrado heeft die stad niet verlaten. AMERIKA. De Senaat heeft een wetsontwerp aange nomen, waarbij er eene keuring wordt inge steld over alle voor uitvoer bestemde soorten van vleesch en spek. Daarbij wordt tevens de president der republiek gemachtigd den in voer'-nm vee te verbieden als voorbehoed-' middel tegen epidemieën. SCHIEDAM, 8 April 1890. Heden werd op gebruikelijke wijze herdacht de fiöste verjaardag van H. K. II. de groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, ge boren prinses Sophia der Nederlanden, zuster dos K.mings. Het bezoek, dat op de beide Paaschdagen aan de tentoonstelling van voorwerpen van kunstnijverheid en vrouwelijke fraaie hand werken werd gebracht, overtrof de stoutste verwachting, te meer daar het weder gisteren allesbehalve uitlokkend was. De gunstige indruk, dien de bezoekers op den dag der opening hadden gekregen, maakte deze ten toonstelling tot het onderwerp van aller ge sprekken, zoodat ieder zich opgewekt gevoelde, er heen te gaan. Gisteravond vooral was het bezoek zoo druk, dat men schier niet in staat was de voorwerpen te bezichtigen, en men zich met den totaal indruk moest tevreden stellen De verlichting gaf aan het geheel een be koorlijk aanzien, zoodat het ons niet ver wondert, dat de »Schiedamsche Kunstver- eenigiug" heeft besloten, ook Donderdagavond de tentoonstelling toegankelijk te stellen. In de met vlaggen en wimpels versierde iaan, welke toegang geeft tot liet tentoon stellingsgebouw, baadde men zich als 't ware in een lichtglans, door de »Y"-verlichting ver spreid, die aan de naaste omgeving een tooverachtigen aanblik schonk Ruim 2000 personen hadden reeds /gister avond bij de sluiting de tentoonstelling bezocht. Er werden ook vele bewijzen van toegang it f 1geldig voor den geheelen duurder tentoonstelling, verkocht» Een zeker niet benijdenswaardige taak was die der jury van de tentoonstelling van kunst nijverheid, doch zij heeft zieh daarvan, blijkens de bekroning, welke wij hieronder laten volgen, op lofwaardige wijze gekweten. BEKRONINGEN. Ie prijs zilveren medaille. Leerlingenprijzen 2e bronzen le pr. bronzen med, 3e d diploma. 2e diploma. A. Handwerkslieden en Leerlingen* Beeldhouwers, No. 1. Pdasterkapiteel ie prijs en f 5, prijs van de Redactie der Schie- damsche Courant, A. Kok. Ivoor- en Kunstdraaiers. No. 2. Een Ivoren breibakje, zes dito plaatjes voor schilder werk, een dito waaier, een dito broche, een. dito hand met zilver, een dito medaillon, een dito servetring, een dito schilderpalet, een dito groote broche met knoppen, een dito kleine broche met knoppen, eenige dito ge sneden beestjes, twee dito manchetknoopen, 2e prijs G. Schiebaan. Meubelmakers No. 3. Eenige kinderspeel- meubelen, 2e prijs M. P. Feltzer, no, 7. een dames-schrijfbureau, 2e leerlingenprijs, L. Cappetti. Steenhouwers. No, 8. Een naamsteen, 2e prijs P. van den Berg, no. 9, een grafmonu ment, 2e prijs K, Doesburg, no. 10. een twaalfvlak met diversen steenslag, 3e prijs A. C. Verdijsseldonck, no. 12 een grafmonu ment, 3e prijs B H. Heijster, no. 15 een (kantoor)-naambord, 1e leerlingen-prijs J. J. Doesburg. Kuipers, No. 16, Een bufi'etstel, 2e prijfl J. de Vos, no, 17 een buffetvaatje, 1e prijs van denzelfile, no. 18. een bodemloos vat, inhoud 1 liter, 3e prijs J. A. Hitman. Timmerlieden. No. 19. Een bloemenstan- daard, 2e prijs P. Slavenburg, no. 21. een turf bak, 3e prijs M Westerveld, no. 22. een dito, 1-orijs en f 2.50 A. Wensvoort, no. 24. «en afsluithek, 2e leerlingen-prijs J, van Riet, no. 25. een naaidoosje, le leeilingen-prijs Pieter Kool, no. 26. een krulslede, 3e prijs J. Plooij, no. 29, een wandbetirnmering met teekening, le leerlingen-prijs Adolf van der Kleij Jr. no 30. een landhek, 3e prijs J. A» Wesbeek. Koperslagers, No. 35 Een Beker geheel gedreven, le prijs IlennJ Fons, no 36. een Kruisstuk uit éen stuk, bestuursprijs f5, J. A. Stieber, Wagenmakers. No. 38. een bokkenwagen, le prijs en flQ, A. Jordaans Jr. Scheepmakers. No. 39. een haringlogger met teekening (onvoltooid), 4/44 ware grootte, le prijs J. S. van der Ster, no. 40. een visch- logger (Schiedam I), 1/50 ware grootte, le prijs \V. Tak, no. 41. een barkschip (onvol tooid), 1)94 ware grootte, de prijs A. A. van Leeuwen. Mandenmakers. No. 44. een slagersmand, COURANT. "Abonnementsprijs, per kwartaal 1 franco per postdoor het geheele Kijk Afzonderlijke nomraers i.85. - 2.50, - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone r-jelg met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- 0,10. Drievhui, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouder»van Schiedam flelet op art. 81 der Wet tot regeling van het ager Onderwijs; j Brengen ter kennis, dat op de Secretarie ter naga is gelegd de Staat der kinderen boven de Ïjii en beneden de ticaalf jaren, welke niet gevonden worden op de lijsten by art. 80 der aangehaalde wet bedoeld, en waarvan het niet bekend is, dat ,ij zich niet meer in de gemeente bevinden. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den Oden April 1890. liurqetntnter en Wethouders voornoemd, De Secretaris A. W. MULDER. '4

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1