i Gemengde Berichten. Aan het voorloopig bestour van het te Leiden tc vestigen Centraal ïsraëlietisch Kinder- en Doorgangshuis" werd dezer dagen, bij schrijven uit Zevennar, namens mevrouw de weduwe M. SpeijerRosenberg, aldaar, een ruim en alleszins geschikt pand te Leiden ten geschenke aangeboden, tot vestiging van het gesticht. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat het vorstelijk aanbod met erkentelijkheid aanvaard is. Bij gelegenheid van den IOOsten verjaar dag van den heer Ludwig, zijn heden te Utrecht aan het Predikheeren-kerkhof en aangrenzende straten de vlaggen uitgestoken. {V. D.) Omtrent de bekende ^Confederatie", Nedcr- landsche vereeniging tot bereiding van meik- nioducten te Delftshaven, lezen wij in De Huisvrouw, dat zij zich aan het hoofd geplaatst heeft van een nieuwe groote onderneming ten doel hebbende dagelijks belangrijke melk- transporten naar Londen enz. te exporteeren. Bedoelde firma heelt namelijk een middel gevonden om melk, zelfs gedurende den zomer, veertien dagen volkomen versch en zoet te houden, en de proefnemingen moeten boven alle verwachting goede resultaten op geleverd hebben. Wij hebbens eens gelegenheid gehad, zegt het blad, liet etablissement der Confederatie met zijne verschillende afdeelingen voor room boter- en kaasfaliricage (zuivelbereiding) te bezichtigen, en wij bekennen volmondig dat onze verwachtingen, welke wij van deze nu vier jaar bestaande onderneming koesterden, ver overtroffen zijn geworden. Wij vonden daar de nieuwste machines op het gebied dei- zuivelbereiding vertegenwoordigd, en de ijve rige directie heeft zich klaarblijkelijk alle uitvindingen van den laatsten tijd ten nutte gemaakt. Groote Deensche centrifugen en separatoren scheiden voortdurend den room af van de enorm groote hoeveelheden melk welke gedurende den dag in zuivere kannen versch aangebracht worden, en het gaat alles zoo bewonderenswaardig hand in hand, dat b.v. de melk die 's morgens om 8 uur ge leverd wordt, veeris twee uur later uit den afgescheiden zoeten room in de fijnste boter veranderd is. Ook do afdeeling voor kaasbereiding geeft veel interessants te zien, en ook hier kan men den grootstcn vooruitgang waarnemen. Het gehcele, zeer uitgebreide etablissement kan met recht geiden als een voorbeeld der zuivelbereiding, en niettegenstaande de groote bedrijvigheid heerscht overal een zindelijk heid en accuratesse, die wezenlijk te roe men zijn. Het Vlrcchtsch Dbl. vestigt de aandacht op een dezer dagen verschenen, door tal van dames uit Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Baarn, De Bildt, Bunnik, Drieher- gen, VGravcnhoge, Groningen, Haarlem, Jutfans, Leeuwarden, Leusden, Loosdrecht, Maartensdijk, Renen, Rotterdam en Spanke ren ondevteekenden omzendbrief, waarin een beroep wordt gedaan op de milddadigheid van ons volk, ter verwezenlijking van wijlen prof. Donders lievelingsdenkbeeld: een to Utrecht op te richten naar de cischen van den tegen- woordigen tijd ingericht Nederlandsch gast huis voor ooglijders. Nog ongeveer 180.000 moet worden hijeen- gebracht, en dan kan, met behulp van het reeds beschikbare kapitaal, betgeen verlangd wordt tot stand komen. Giften en inschrijvingsbiljetten worden in gewacht bij baronesse d'Aulnis de Rourouill geb. Twiss (Utrecht, Maliesingel no. 24). Over de toegezegde sommen zal door haar worden beschikt in de eerste helft der maand Mei e. k., tenzij de gelden eerder mochten zyn toegezonden. rine, dat vanwege het departement van ma rine wordt uitgegeven, bedroeg liet aantal vaartuigen van oorlog op 1 Januari jl. als volgt t. Schepen tot verdediging van kustenzeegaten, reeden en stromen. Gepantserde schepen 5 ram- schepeu, 2 rammonitors der 1o en 5 der 2e klasse, 5 monitors der 2e klabse, 5 stoomrivier- vaartuigen. Ougepantserde schepeu 31 stoom- kanonneerbooten, 44 torpedobooten groot model, en 24 torpedobooten klein model. b. Schepen voor algemeenen dienst. Gepant serde schepen: 2 ramtorenschepen en 1 paut- serdektorenschip. Ongepantserde schepen7 sebroefstoomschepen der le, 1 idem der 3e en 4 idem der 4e klasse, 1 raderstoomschip, 1 zeilschooner en 1 stoomschoener. c. Schepenbestand voor bijzondere diensten. Wacht- en kostschopen 2 fregatten en 1 korvet, 2 instructie- en exercitievnartuigen. 3 fragatten, 1 zoilkorvet, i schoenerbrik, 2 brikken, 1 zeil- korvet, 1 kanonneerboot, 1 oud-schroel'stoomschip 3o klasse, 4 drijvende batterij, 1 oud-schroef- stooroschip 3e klasse, 1 drijvende batterij, '1 oud- schroel'stoomschip 2e klasse, 4 flotille-vaaituig, 1 kanonneerboot en 1 oud-schroefstoomschip 4e klasse. Opuemingsvaartuigen 1 radei stoomschip. d. Schepen der Indische militaire marine2 korvetten, 4 pantserdekkorvet, 2 iaderstoomsche pen der 2e en 4 der 4e klasse, 44 schroefstooro- sehepen der 4e klasse, 3 opncmingsvaai tuigen en 4 torpeduboot groot model. Volgens het jaarboekje der kon, Ned. ma- Ook te Antwerpen wordt door de diamant- werkers-vereeniging de openbare liefdadigheid ingeroepen voor de maunen van ïdiet vak", die lijden door de tegenwoordige crisis. Er zijn in de Scheldestad 200U diamantwer kers zonder werk. Dezer dagen is melding gemaakt van een wedstrijd voor Noord- en Zuidnederlanders, in het voordragen var. werken van Joost van den Vondel, uitgeschreven door de te Am sterdam gevestigde rederijkerskamer van dien naam, ter gelegenheid der herdenking van haar 25-jarig bestaan. Deze wedstrijd ?al reeds op 6 Mei a. s. plaats hebben, terwijl als prijzen zullen worden uitgeloofd: lo, de groote zilveren eere-medaille, be schikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Amsterdam; 2o. cenc zilveren medaille der Kamer; 3o. eone bronzen medaille der Kamer. De verdere bijzonderheden aangaande den wedstrijd en de overige feestelijkheden zullen binnen enkele dagen worden bekendgemaakt. Tot de juryleden zullen, behalve prof. dr, Pierson, behooven dr. G. Kalff en de direc- dcr Tooneelschool, de heer Bowbcrg Wilson. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van den dichter Lamartine, wordt door de Fran- sehe academie van dien naam een buitenge wone internationale wedstrijd uitgeschreven in 'teikunde, muziek,teekenkunsten paeda- gogiek. De prijzen voor de vrij© en voor de gegeven onderwerpen bestaan uit kostbare kunstvoorwerpen, boekwerken, medailles enz. Het programma wordt op franco aanvragen verstrekt door den president der academie Lamartine, te Menou par Varzy (Nièvre). Het correspondeerend lid dier academie voor Nederland, de heer Ch. Beltjens, te Sittard, is mede bereid op franco aanvragen inlich tingen verstrekken. Eenige dagen geleden, heeft zich bij een broodbakker te Dordrecht vervoegd een per soon, naar uiterlijk te oordeelen polderwerker van beroep, voorgevende ploegbaas te zijn van een 20 A 28 man, die een werk moesten uitvoeren aan den Biesbosch alhier en hij het daarvoor benoodigde brood op wekelijk- sche afbetaling door gemelden bakker gaarne geleverd zou willen zien. Nadat een en ander was besproken, vertelde de man dat bij nog eenige inkoopen in de stad moest doen, doch daartoe niet genoegzaam van geld was voor zien, waarom luj aan den bakker f 6 ter leen vroeg, welk bedrag, na de levering van het brood, waarmede dezer dogen een begin zou worden gemaakt, kon worden vereffend. Daar de ploegbaas tot heden niets verder van zich liet hooren, stelde de bakker, die goed geloovig genoeg was geweest de ge vraagde fö te leeuen, een onderzoek in, waarbij hem bleek, dat noch het een noch het andere waarheid bevatte zoodat de bakker derhalve de dupe is geworden van een han- digen bedrieger. (D. O.) Omti'ent de surprise-kamer, die zich op de fancy-fair te Utrecht, ten voordcelde van het ooglijders-gasthuis zal bevinden, deelt men het volgende mede aan het U. D.: »Het is aan het dames-comité gelukt, de beroemde waarzegster Heróphilé suit Kairo" te laten overkomen. Op de bovengalerij van de groote zaal in Tivoli zal deze in hare fantastisch ingerichte vertrekken voor ieder te consulteeren zijn. De chiromante Heró philé troont te midden van hare tooverworeld, eene verzameling wonderlijke voortbrengselen van natuur en menschelijke kunstvaardig heid. In haar laboratorium zullen hare helpsters bezig zijn de tooverdranken te bereiden, en zal ieder zich de middelen kun nen verschaffen om jong en schoon te blijven, om te behagen, om zijne wenschen vervuld te zien, enz. enz. ïHeróphilé zelve zal ieder, die dit verlangt, uit de >lijnen" der band waarzeggen. Deze kunst, de zoogenaamde chiromantie, reeds in de oudste tijden bekend en toegepast, kan men verder bestudeeren uit de door Heróphilé thans uitgegeven handleiding. Kort en bon dig wordt daarin uiteengezet wat de hoofd trekken der chiromantie zijn. Wij leeren hoe de voornaamste sÜjnen" in de hand heeten, hoe zij normaal verloopen, welke afwijkingen het meest voorkomen en welke voorspellingen men daaruit kan doen. Heró philé's ^Beknopte Handleiding voor de ken nis der Chiromantie" wordt allen, die de fancy-fair bezoeken, aanbevolen. Eene duide lijke afbeelding maakt de studie gemakkelijk, en wat de sierlijkheid der uitgave zelve be treft de naatn van de firma Beijers is een voldoende waarborg daarvoor." Boor de hoeren J.P. Nord en L. Goudsmit te Amsterdam wordt een nieuw gepatenteerd toestel in den handel gebracht, de ssnelplak- ker" genaamd, waarmede de behangers in buitengewoon korten tijd zonder behulp van schragen, planken en stijfselkwast een kamer of plafond kunnen behangen. Dit apparaat belooft een ware uitkomst in drukke tijden voor behangers te zijn. "Volgens de ons toe gezonden gebruiks-aauwijzing is de bewerking zeer eenvoudig, zoodat ieder behanger zich gemakkelijk op de hoogte kan stellen, terwijl door besparing aan stijfsel een groot voordeel verkregen wordt. De prijs is zeer matig te noemen, slechts 25 gulden."Voor beiangstel- lendenzullen genoemde heereneen bijeenkomst houden in 't Nutsgebouw, N. Z. Voorburgwal 212 te Amsterdam, op Vrijdag 11 April, das avonds te halfacht precies, alwaar het toestel in werking te zien zal zijn. Dinsdagavond heeft op de poel tussehen Koog a'd Za«n en 't Kalf een treurig ongeluk plaats gehad. Zeven molenmakers en hun patroor, allen te Koog a./d. Zaan woonachtig, hadden zich na. afioop der werkzaamheden aan den molen »het Windei", staande aan den Kalverdjjk, in een schuitje begeven om daarin huiswaarts te keeren. Door een wind vlaag sloeg het ranke vaartuig om en zonk zes der molenwerkers en de patroon ver dronken vier hunner waren hoofden van een talrijk gezin, éen laat zelfs eene vrouw met 10 kinderen achter. De man, die gered werd, had zich zoolang met belnilp van een riern zwemmende boven water weten te houden, totdat ijlings toegeschoten hulp hem uitzijn gevaarlijken toestand verloste. Te Appelsga is een zevenjarig knaapje, ter wijl de ouders nog in de veenderij werkzaam- waren, te dicht bij het vuur gekomen, waar door zijne kleederen in brand geraakten. Toen er hulp kwam opdagen, was het knaapje reeds zoodanig met brandwonden overdekt, dat het eenige uren later, na een hevig lijden, stierf,. Naar De Tijd verneemt, zal in den loop dezer week bjj de firma wed. J. R. van Ros- sum, te Utrecht, een vlugschrift van dr. Schaepman verschijnen, getiteld: »DeRech terzijde en de persoonlijke dienstplicht". Delft. Gisternamiddag vergaderde in s Veritas" de centrale kiesvereeniging sNeder- land en Oranje". Al was de opkomst gering, toch was de vergadering levendig. Verschei dene candidaten voor de vacature in de Tweede Kamer werden besproken. Ten slotte bepaalde men zich bij de keuze van den heer mr. H, A. van de Velde, burgemeester van Loos duinen. Voor de Provinciale Staten liet de verga dering de bepaling der gedragslijn over aan het bestuur. (Delv.) Vorst Bismarck heeft vóór zijn vertrek uit Barlijn al zijn bedienden bij zich ontvangen en hen allen ontslagen op drie na, die mede naar Fiiedriclssridi gaan. Al de bedienden, tot den minsten stalknecht toe, kregen hun volle jaargeld uitbetaald en daaren boven nog fraaie geschenken. Aan eenigen van 's vorsten personeel moet' een niet onbelangrijk, pensioen verzekerd zijn, waarvan zij stil kunnen leven. In België hebhen dezer dagen hevige onweders- gewoed. Te Leuven is de middelste toren van het schoone stadhuis door den bliksem getroffen en belangrijk beschadigd. Het verzoek om gratio voor de jonga vader moordenaars van Crewe, de gebroeders Davias, i» slechts door de Engelsche regeering ingewilligd voor zoover het den 4 7-jarigen George betreft,. Zijn doodvonnis wordt veranderd in levenslangen dwangarbeid. Maar zijn 49-jarige broeder Richard zal de doodstraf ondergaan. De jongelieden doodden, zooals men weet, hun vader, omdat deze hunne moeder mishandelde. Een misdaad van gelijken aard als Jack the Ripper's vrouwenmoorden is dezer dagen te Helena, in Montana (Ver. St.) gepleegd. Daar is een vrouw op straat gevonden, vermoord en op de bekende wijze verminkt. De dader moot een Chinees zijn. Er werden 30 Chineezen ge vangengenomen. maar of de moordenaar onder hen is, weet men nog niet. Volgens de Petite Marseillaise is de politie te Mazagan in Marokko een aantal afschuwelijke moorden op het spoor. Acht kisten, die door een karavaan vervoerd werden, bleken even zoovele vrouwenlijken te bevatten, die allen van het hoofd, ontdaan waren. De afzender der kisten was uit zijne woning gevlucht. Vermoedelijk is dit eene vleesch geworden blad zijde uit de Duizend en een Nacht". Tentoonstelling van Kunstnyverheld en Vrouwelijke fraaie Handwerken. laten totdat uit tt jnet c massa fontei) Bij niet h eene verwij als ee lieer gaarne Vernu dert i succes vtmzel cent uit te daar in dit dat ge en dal stellini damsc inzend meldir lieer verlevi lampe overda degene zijn ge dient i of et- gading schare en slan expose* en goe dergelij geheel gaarne draaier te zijn practise met de welke aan toe Tegc IV. Na de aandachtige beschouwingen der inzen dingen van den werkman en der afdeeling- vrouwelijke fraaie handwerken, onttrekken wij ons voor een oogenblik aan die aangename maar inspannende taak, om ons onder de meuschenmassa te begeven en ons door haat te laten dragen, waar zij wil. Een aangenaam licht verspreidt zich over dc voorwerpen het is avond, het gas is ontstoken en geeft met den rossigen gloed, welken het overal uitstraalt, nog meer bekoring aan deze feestzaal. Vol, stampvol is de zoal; de meeste be zoekers kunnen niets zien, beweren ze, en toeft zijn ze tevreden; geen, diemoppert, lietgetuigt van algemeene belangstelling, zeggen ze, en zoo- merkt hoogte

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2