b Of in functie zijnde burgemeesters en an dere personen als burgerlijke ambtenaren bunnen worden aangemerkt, kan later alsnog afzonderlijk worden overwogen. Uitvoerig ontkent de minister van financiën dat ambtenaren eigendomsrecht bezitten op een mogelijk overschot van het weduwen fonds. Tegen wijziging der wet op de inkwar tieringen zijn in de afdeelingen der Eerste Kamer bezwaren ontwikkeld, aan de grond wet ontleend, terwijl sommigen de regeling niet urgent oordeelen. Vele lede. konden 2ich echter vereenigen met lut ontwerp. Terwijl vele leden op de bekende gronden het ontwerp houdende verbodsbepalingen tegen het d'-agen van wapenen bestreden, achtten vele anderen regeling uoodig. Uet wetsvoorstel-Reekers tot opheffing van bet verbod van bet vissehen met den won dei kuil is door vele leden gunstig ontvangen andere bleven het bestrijden. SCHIEDAM, 22 April 1800. Men meldt van bet Loo: De gezondheidstoestand van Z. M. den Ko ning is. vooral in de laatste dagen, uitmun tend. Met bijzondere opwektheid houdt L. M. zicli mot verschillende aangelegenheden, be paaldelijk met de zaken van leger en marine bezig, terwijl de Koning, wat in geruimen tijd niet kon plaats bobben, nu en dan we derom des avonds doop liet Loo dienstdoende heeren van het gevolg in zijne vertrekken ontvangt teneinde zich een gedeelte van den avond met hen te onderhouden. De aflevering van bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen zal plaats hebben voor Schiedam te Rotterdam, in de Hears, op Donderdag 1 Mei a. s., 's morgens te 8 uur. Voor Vlaar- dhigcu te 's-Gravenliage, in liet Gebouw van Kunsten en WetenschappenDinsdag 6 Mei, 'emergens te 8 uren. Wij lezen in Jthrnunia, orgaan voor Rijn en binnenscheepvaart, bet volgende De Kamer van koophandel te Schiedam heeft aan haar ziister-iustellingen aan den Rijn het verzoek gericht om haar jiogingen, Schiedam tot aanlcghaven voor de Oost- afrikaansche stoomvaartlijn te kiezen, te willen steunen. Met een goeden uitslag in dezen zal Schiedam zich wel niet mogen vleien, wegens de in 't nog lonpende voordeden, welke Rotterdam als aanleghaven boven 'die andere havtns in zich sluit. Bij beschikking van den min',.,ter van finan ciën zijn nn-t ineang van 1 Mei van Schiedam naar Rotterdam overgeplaatst de heeren Iv, D. Sanderson, P, J. Mulder, .1. Jansen, J, C*. van de Putte, W. F. van Bonthein, allen kommiezen bij rijksbelastingen. Tot vader en moeder in bet ziekenhuis te Apeldoorn zijn benoemd L. Mastenbroek en htgerioote te Schiedam. Bij kon. besluit zijn inde staatscommissie voor de ai beids-enquète beiioenmd: tot voor zitter jhr. mi'. Rocbtisseti, lid van den Raad van State; tot leden de heeren: Van Alphen, Kerdijk, Kolkman, Yeegons, allen leden der Tweede Kamer; J. Th. de Bordes te 's-Gra- venbuge; Jan-en. burgemeester van Tilburg; mr. G. Lepoole te Leiden; dr. N. Reeling Brouwer te Leeuwarden; jhr. mr. O. Q van Swinderen te Groningen; A. J. Visser te 's-Gravenhnge; S. M, van Wijck, steenfabri- kant te Renkurn; tot lid-secretaris mr. J. C. fh. Heijligers, O.-L rechterlijk ambtenaar te s-Gravenliage; tot adjnnt-secretarissen jhr. nr. P. J. A. A M, van Nisnen tot Sevenaar, idvocaatte Arnhem, mr. W, 11.Royaardste I'lrecht en mr. J. A. Stonp, advocaat te 's-Gia- venhage. De minister van marine, kapitein ter zee Dyserinck, is benoemd tot schout-bij-nacht. Ook de adjudant des Konings in gewonen dienst, de kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll, is bevorderd tot schout-bij-nacht. De gewone audiëntie van de ministers vair financiën en van oorlog op Donderdag 24 dezer en die van den minister van marine op Vrijdag 25 dezor zullen niet plaats hebben. Dc minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 49 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank 12,095,829.40 en bij de betaalmeesters - i ,790,761 ,'12'Za Te zamen f 14,48(),590.52'/ü Blijkens van den consul te Port-Saul ont vangen bericht mogen, sedert den I5den dezer, schepen met eenen diepgang van 7 M. 80 door het Suez-kanaal transi toeren. De vroeger geoorloofde diepgang was 7 M. 50. (Sf.-CL) Uit Don Haag wordt geschreven, dat met zekerheid de herziening der wet betreffende dc besmettelijke ziekten de opheffing van den vacciuedvvang nog .lezen zomer van den minister De Savornin Lolunau mag verwacht worden. Naar men aan de JV. 21. Cl. mededeelt, wordt er weder eens van hnogerliaiul onder zoek ingesteld naar berichtgevers omtrent militaire aangelegenheden. Volgens inlichtingen van liet Vatl. open baart zich in den laatston tijd in den toe stand van mr. Verniet s van der Loefi', lid der Tweede Kamer merkbare vooruitgang en hebben de gene :sheeren alle hoop op zijn herstel, ook al zal de lijder nog cenigen tijd volkomen rust mouten houden. Onder dc opwekkings- en nanvurings- middelen hij de verkiezing te Dol It is er een van bijzonderen aard, ni. oen gedicht van mevr. Bcmgnerts-Smeets, vervaardigd in de nachtwake aan het ziekbed van haren echtgenoot, waarin wordt aangedrongen op instandhouding vun 'i verhond der kerkelijke partijen, oin krachtig te zijn in den strijd tegen hot ongeloof. Naar aanleiding van liet gebeurde in ver hand met de ontslag-aanvrage van de Hottcr- damsehc .schutterij-ollicicren, deelt dallang- sche Coiua'<t het volgende mede: Een vertrouwbaar bericht zegt, dat de bovenbedoelde officieren geruimen tijd voor de indiening van bun geïncrimineerd adres daarover het advies vroegen vanhet Kamerlid jhr. mr. A. F. do Savornin Lobman, die hun voorgenomen optreden zou bobben goedgekeurd; en dat de minister jhr mr. A. F. de Savor nin Lobman liet bewuste antwoord dan ook heeft onderteekend zooals dit met stukken van dngelijksclien aard natuurlijk geschiedt zonder bepaald te hebben nagelezen wat men hem voorlegde. De begroeting van het hoogheemraadschap van Scliieland voor 1800 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 1 74378.81'. Onder de inkomsten komt voor een bedrag van f 38'162, als om slag van Schielands peuninggeld a f 1.90 per ÏLA.j onder de uitgaven voor kosten van gewone, buitengewone en nieuwe werken komt voor eene som van f 43 720.32. Voor de betrekking van bode van Scliieland die met 1 Mei a. s. komt open te vallen ten gevolge van dc pensionneering van den bode C. Vooiïps. die ruim 43 jaren die betrekking heelt waargenomen, hebben zicli 130 sollici tanten aangemeld. De jaarwedde is f 800. Te Mcppe! is Vrijdagavond, in een druk be zochte bijeenkomst der liberale kiesvereeni- ging, na een langdurig debat, de handelwijze afgekeurd van die liberalen in die gemeente, waardoor het mogelijk werd, dat voor eenige dagen een anti-revolutionnair is gekozen als lid van de Provinciale Staten. Tot opzichters bij de Zuidafrikaanschc spoorwegmaatschappij zijn benoemd cle hee ren J. Luglen J. Gzn., te Alkmaar, en J. D. Staats, te Amsterdam. In een Vrijdag 11. te Enschede gehouden vergadering van fabrikanten is met eenparige stemmen besloten, dat geen der werkstakers gedurende een jaar bij een der andere fabri kanten werk zal erlangen. Mochten zij vóór 5 Mei a. s. het werk niet hervat hebben, dan zullen allo fabrikanten slechts 4 dagen in de week gedurende 14 dagen werken. Helpt die maatregel nog niet, dan worden alle fabrie ken stilgezet. »De voortdurende socialistische woelingen rtojien fabrikanten tot dezen harden maatregel Men schrijft uit Enschede aan de N. B. Cl. Zaterdagavond is op last van den burge meester eene openbare vergadering der socia listen bij G. Mantel, alwaar W, P. C Ilels- dingen, Van Rotterdam, sprak over />Gecn vrede, maar strijd", ontbonden, omdat de Spreker de justitie aanrandde. Korten tijd daarop was de burgemeester nogmaals ver plicht om eene herberg, waar zij weder ver gaderden, te sluiten. Ook Zondagochtend had er te Enschede eene zeer onstuimige vergadering ten huizo van den socialist Mantel plaats die, zooals men beweerde, alleen voor genoodigden was en waar men de politie weigerde binnen te laten. De burgemeester, ter plaatse gekomen, heeft toen uithoofde van het groote rumoer dat er gemaakt werd, tie aanwezigen gelast uiteen te gaan, waaraan voldaan werd. Uit Enschede meldt men anti de 2sr. 21. Cl. De toestand wordt meer gespannen. Er licerschl gioote beweging ir. de straten. Gis teren zijn aangekomen zestig infanteristen. Schutterij, marechaussee en politie doorkrui sen de stad. Er hebben reeds enkele arrestaties plaats gehad. Uit Deventer vertrok gisteren een peloton van 26 huzaren, onder don In luit. De 1 mijn, naar Deilemsvaart, benevens een dot. van 24 man infanterie naar .Schoonoord Het bestuur van de afdeelwg Groningen van den sociaaJ-democratische» hond heelt aan den burgemeester dier gemeente vergunning ge vraagd, om nj) den Isten Mei a. s. eene be tooging te mogen houden voor don werkdag van acht uren, bestaande uit een ojitocbt, opgeluisterd door muziek, fakkels en vaandels. Die vergunning is geweigerd. Wegens voortdurende werkstaking te Heets en Terwispol zijn Zaterdagavond te 8 uren 40 man infanterie en 1 officier naar Heetster- zwaag vertrokken. Do winkelier 11. P. te "Wolvega is in de vorige week eensklajis spo.rloos verdwenen. Eerst vreesde men, dat hem een ongeluk overkomen was, doch thans heeft inen zeker heid, dat hij naar Amerika vertrokken is, zijne vrouw met vier kinderen onverzorgd achter latende. liet monument op het graf van Jacob ilo- bein, op het kerkhof le Ylissingen, zal nu don 8n Mei a. s. onthuld worden. Te Zutfon is de brievenbesteller D. W. gevangengenomen. Hij wordt verdacht hom toevertrouwde gelden, tot het uitbetalen van jiostwissels in de buitenwijken, verduisterd te hebben en op de wissels valsche handteeke- ningeu te hebben gesteld. De verkoop van schilderijen en teekeningen, ingezonden op de fancy-fair te Utrecht, heeft het aanzienlijke cijfer van f3500 opgebracht. Voor do verloting werden verschillende schoone stukken aangekocht. Aan den Heisehendijk tusschen Pernis en- Charlois zijn gisterochtend drie arbeiders woningen, bewoond door Teunis Keltir Rokus Molenaar en Jan Ketting, doorbrand vernield. Aan een tienjarigen schaapherderszoon te Heinkenszand, din dezer dagen een tweejarig kind uit een grooten waterput redde, is dooi den burgemeester aldaar namens een inge zetene van 's Graven huge een premie van 2.50 uitgereikt. Iloe goed liet kan zijn, dat brievenbestellers eenige kennis van vreemde talen bezitten, bleek onlangs in het zuidelijke provinciestadje II. Daar kwam een brief aan voor «Onkruid" .Steenweg, te 11." Men informeerde overal, tot zelfs bij den burgerlijken stand, doch de Heer Onkruid was eon onbekend persoon. Een der bestellers, die wat Fransch geleerd had, kwam op den inval het adres le vertalen. Onkruid is in 't Fransch «Mallieibe", en Malherbo is een le II. bekend persoon. En inderdaad bleek de brief bij den heer Malherbo aan het juiste adres bezorgd te zijn. De bekende industrieel de heer W. A, Schoften deelt in de Bron. Qmi. Courant een eenvoudig middel mede bij verwondingen door vuur, kokend water enz. Door zeer velen wordt, wanneer iemand zich heeft gebrand, een verkeerde handelwijze gevolgd, omdat men nog steeds in do meening verkeert dat hel aanwenden van koud water nadeolig werkt, wijl daardoor dc brand naar binnen slaat. Door een aantal voorbeelden uit zijne ondervinding bewijst de beer Schollen dat juist koud w»t"r hel eenige afdoend middel' is om de gevolgen vun brandwonden te voorkomen, liet zijn zeer verrassende resultaten welke hij mededeelt, welke onge twijfeld velen zullen aansporen de raad van den schrijver op te volgen. Den Hung. Sedert het midden der vorige week is een bediende bij een zeer geacht bankiershuis hier ter stede niet meer ten kantore verschenen. Daar hij en zijn gezin niet meer in hun woning verblijven, ver moedt men dut hij dc stad heeft verlaten. Ten kantore waar hij werkzaam was is niets gebleken van eenige malversatie. Volgens gerucln moeten hem toevertrouwde waar den, door eene elders woonachtige dame, die thans overleden is, verdwenen zijn, is de justitie reeds in de zaak gemoeid en heeft deze reeds een onderzoek aangevangen. Van benadeeling van andere jiersonen is tot dus ver niets gebleken. Den Haag. 11. M. de Koningin heeft een belangrijke geldelijke bijdrage ter hand doen stellen aan de leiders van den op 15 en 16 dezer alhier ten behoeve van de vacantie- koloniën gehouden bazaar. Namens II, IC. H, de prinses Ven Wied zijn belang. "Jke iukoopen aldaar gedaan. Donderdag jl., bij het doen derde II. Com munie door de R.-k. kindereu te Nijmegen, reden de koetsiers met hunne rijtuigen, als gewoonlijk bij zulke feesten, weer onzinnig hard door de stad, om in den kortst moge- lijken tijd een aantal «vrachtjes" naar de- kerk te kunnen brengen. Dientengevolge werden eene vrouw en een 4-jarig kind overreden, met het noodlottig gevolg, dat de vrouw deerlijk gekneusd bewusteloos werd opgenomen, terwijl bet kind zoodanige kwet suren uit- en inwendig bekwam, dat het daaraan reeds is overleden. Tegen den. koetsier is proces-verhaal opgemaakt.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2