A0. 1890 Woensdag 23 April. IM°. 7484. Tweede Blad V ier-en-veertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEYER: J. ODÉ. Bimieiilamlsche Berichten. Gemengde Berichten. GDURANÏ. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per postdoor het gehecle Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. B IJ II E A 17HARKT, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mot inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt togen tweemaal berekend. SCHIEDAM. 22 April 1890. De Maaslode, die zich duchtig den mantel heeft zien uitvegen door Het Centrum, omdat zi aanried Yan de Velde niet te stemmen, begint bij te draaien, nu de candidaat, naar het heet, geruststellende verklaringen heeft afgelegd. Welke die binnenskamers afgelegde verklaringen zijn, weet zij blijkbaar niet, maar zij vindt daarin, in verband met hetgeen hij te Bleiswijk gezegd heeft, reeds grond hem vriendelijk te gemoet te treden. Hem ging, zegt zij, de instandhouding van het bondgenootschap zeer ter harte, en dan is de vrede geteekend. Dit is zeker te Bleiswijk gebleken, dat de heer Van de Velde dolgraag de katholieke stemmen hebben wil. Wat hij eigenlijk denkt van den dienstplicht, hij, die staat op den bodem van het Program, kan uit zijn orakel taal niemand opmaken. En dat is in de ge geven omstandigheden ook maar het ver standigst. Het anti-rev. orgaan De. Vaderlander (ex- Wageninger) beveelt de verkiezing van jhr. mr, Yan Karnebeek aan. Lezers schrijft zij stemt in geen geval den candidaat der Roomschen en der doleerenden, Omtrent het plan om de bisschoppen te laten beslissen, zegt de N~. 11. Ct, nog het volgende Ja, als de prinsen der Kerk zich doen hooren, dan zwijgt alles. Het is als olie die de opgezweepte golven in een oogwenk tot staan brengt. Maar meer ook niet. Den stormen verbieden andermaal op te steken vermag zelfs het hoogste geestelijk gezag niet, En wie aan het woord dor bisschoppen de macht zou willen toeschrijven om bv. Bahlmann tot vrijhandelaar en Vermeulen tot voorstander van eene belasting op het roerend vermogen of Schaepman tot bewonderaar van het koloniale uitzuigingsstelsel te maken,zou toonen in de Roomsche wereld een vreemde ling te zijn. Aan den toestand die, zooals De Tijd klaagt, »voor ons eene ramp en voor hen die buiten staan eene ergernis" is, zal voop het oogenblik een einde gemaakt zijn; de onedele en beschamende strijd zal worden gestaakt; maar de oorzaak van dit alles is niet weggenomen, de afgrond is met bloemen be strooid, niet gedemptde ergernis is geweken, maar het kwaad niet genezen, en achter eene' decoratieve eenheid woekert eene ver deeldheid, die, aan het oog onttrokken, te zijner tijd met te verwoestender geweld zal ibsbarsten naarmate zij lang"' met kunst middelen in bedwang gehou».- a is." Ct. schrijft naar aanleiding van het monster verbond »In Den Haag zien de Katholieken het al te goed in, dat er t' avoud of morgen een breuk zal komen in het fragile voorwerp, dat de Irechterzijde" heet. Vandaar dan ook dat men druk in de weer is, om met het oog op de dingen die komen zullen, nieuwe plan nen te beramen: een nieuwe Kiesvereeni- ging, een nieuw Katholiek dagblad inz. Het laatste is al meermalen aan de orde geweest, maar toen is men door de bedreigingen van ongenade van het conservatieve hoofdorgaan nog teruggedeinsd. Sedert evenwel het Haag- sche Dagblad slag op slag bij de stembus verliest en met eiken dag zijn invloed begint te zien dalen, meenen de Katholieken, dat liet voornemen om een eigen orgaan op te richten, al hebben we luer nieuwsbladen te over, niet mag worden losgelaten. Vermoedelijk zal liet nieuwe blad met 1 Juli e. k. het licht zien en bij den uitgever Ten Hagen, president der Ka tholieke Kiesvereeniging, verschijnen. In vloedrijke politieke mannen zullen er de pen in voeren. Het is alleen nog onzeker of't een groot blad dan wel een goedkoop klein orgaan zal worden." De Ilaagsche correspondent -.au de N. G. Naar Het "Fad. verneemt, had de heer Mackay als minister van binnenl. zaken een veel omvangrijker herziening der kieswet voorbereid, dan het thans ingediende ontwerp, een herziening, waarbij zonder in het kiesrecht zelf wijziging te brengen, verschillende gebre ken der wet waren verbeterd en in verschil lende leemten was voorzien. De heer Lobman echter, vreezende niet voor de aanstaande ver kiezingen met deze .hervormingen gereed te kunnen komen, heelt zijn ongeduld niet kun nen bedwingen, en daarom voorloopig alleen het gedeelte, dat de districts-verknipping be handelt, aanhangig gemaakt. De commissie van toezicht op de rijks academie heeft aan Z. M. den Koning haar verslag uitgebracht omtrent den toestand dier instelling over 1889. Het collego van hoogleeraren zegt zij leed een zwaar verlies door het overlijden van prof. J. A. Alberdingk Thijm, wiens groote gaven en verdiensten lang bij onze instelling in dankbare herinnering zullen blijven. (Men weet, dat jhr. dr. J. Six den heer Thijm op volgde). Op 1 Januari 1889 studeerden aan de aca demie 54, welk cijfer hij den aanvang der zomervacantie tot 56 steeg. Bij den aanvang van den wintercursus meldden zich hiervan 38 opnieuw aan. Door toelating van candida- en steeg dit getal tot 52 op uit0. Dec. aldus verdeeld42 kweekelingen of voor alle klas sen ingeschrevenen (23 heeren en 19 dames) en 10 leerlingen of voor éen of meer lessen ingeschrevenen (9 heeren en 1 dame). De opkomst bleef bevredigend, in eenige klassen zelfs goed en bijzonder vooruitgaande. Alleen do avoiul-teokenklasse bleef, vooral wat de dames betreft, schraal bezocht. In het be zoek van de theoretische lessen was eenige vooruitgang. Die in de aesthetiea en kunst geschiedenis moesten, na het overlijden van prof. Alberdingk Thijm, worden gestaakt. De graveerkunst telde ook verleden jaar nog geene beoefenaars. Daarentegen vermeer derde het aantal kweekelingen in de etsklasse; alle aanvragen daarvoor werden zelfs niet toegestaan. Dit geschiedde alleen in die geval len, waar aan de aanvragers voldoende be kwaamheid in het teekenen kon toegekend worden. Van het voornemen om gedurende den zomer een wedstrijd in de schoone bouwkunst te doen plaats vinden moest afgezien worden, aangezien in het reglement der academie eenige wijzigingen noodzakelijk zijn om een wedstrijd in dit vak uitvoerbaar te maken. De commissie vertrouwt, dat bij eene alge- meene herziening der wettelijke bepalingen, welke den werkkring regelen, de aandacht opnieuw op dit punt worde gevestigd. Een uitgeschreven wedstrijd in de schilderkunst, waarvoor reeds alle voorbereidende maatrege len genomen waren, kon evenmin doorgaan, wegens ongenoegzame deelneming. Het voornemen bestaat, de inzendingen van de heeren P. Pander, P. Ph. Rink en E. Jacobs (aan welke jeugdige kunstenaars het koninklijk jaargeld opnieuw werd toegekend tot voortzetting hunner studiën in Italië of te Parijs), in dit voorjaar ter bezichtiging te stellen. Yan het werk dezer kunstenaars werd, ten gevolge van Zr. Ms. goedgunstige beschik king, deels als aanmoediging, deels ter uit breiding van de verzamelingeu der academie, aangekocht: een levensgroot beeld in gips: »De Rust" (door E. Jacobs) en kopieën van de schilderijen«Las meninas, van Velasquez, en «Johannes de Dooper als kind", van Mug rillo, beide berustende in het Prado-Museum, te Madrid (door P. Ph. Rink). Onder de talrijke schenkingen behoort die door de ontbonden maatschappij«Felix Men tis" van hare merkwaardige, deels unieke verzameling afgietsels, in 1777 aangelegd en tot in het begin dezer eeuw voortgezet en bijgehouden. In een schrijven dd. 19 Maart 11. meldt de consul-generaal te Rio de Janeiro dat, volgens een bericht, voorkomende in het Journal do Conuncrcio van dien datum, er redenen bestaan om de raming van den Rio-koffieoogst van Rio de Janeiro over 1889/90 in dier voege te wijzigen, dat de opbrengst op 2y3 millioen in plaats van op 2y4 millioen zak wordt geraamd, terwijl de 1890/91 er oogst in plaats van op 2l/s millioen op 3'/s mil lioen zak wordt geschat. Betredende de koffiecultuur op Porlo-Rico is hel volgende ontleend aan een schrijven van den consul te Sanluim van 17 Maart 11. De kofïie-ongst bedroeg in 1888 23,225,385 K.G., terwijl in 1889 de opbrengst slechts 16,425.796 K.G. was, welke vermindering te wijten is aan het minder gunstige weder. Men schat dat de opbrengst van den koffie- oogst van het loopende jaar zelfs die van 1888 zal overtreden, ofschoon de oogst van dat jaar een voor dit eiland zeer groote was. De gemiddelde prijs van den 1888« oogst was '18 cents per pond of doll. 18 per 46 K.G., terwijl de prijs in 1889 gemiddeld 23 cents per pond bedroeg. De openingskoers van dit jaar was 22 a 22ys cents voor ge wone en 23 ii 24i/s cents voor uitgezochte soorten. Thans wordt 24 a 26 cents geno teerd met veel vraag tiaar gewone soorten voor Cuba en naar betere qualiteit voor Europa. De uitvoer van den 1889«r oogst bedroeg te zamen 16,425,796 K.G. Ongeveer 59,000 acres zijn op Porto-Rico voor de koffiecultuur in gebruik, en de cul tuur breidt zich steeds uit ten gevolge van de liooge prijzen der laatste jaren. Uit Amsterdam wordt aan de N. E. Ct. gemeld De gisteren op den AYesterdokdijk samen scholende kolenwerkers, die het werk ge staakt hebben, zagen gistermiddag hunne plannen mislukken. Toen de Engelsche boot Snowdown met eene lading kolen voor de hoeren Hudig Biokhuijzen het dok binnen voer, werd zij onmiddellijk gevolgd doorliet stoombootje van Oostzaan, waarvan de man schap, uit 40 Oostzaners bestaande, op het dek overklom om de lossing te bewerkstel ligen, lieden kan de boot ledig zijn en ver trekt de Snoivdoton weder. De politie wist de orde te handhaven onder de werkstakers. Te Schattendorf, in het Zwitsersche kanton Uri, is gestorven een ware held, de spoorweg wachter Naepili. Dank zijne bovenmenschelijke inspanning en merkwaardige tegenwoordigheid van geest, deed hij in den nacht van 31 October 1887 den oxprestrein van den St. Gothard, twee passen voor de brug van Axen, stilstaan, juist toen deze instortte. Twee seconden later zouden twee honderd personen in het meer der vier kantons gestort zijn. Sedert dien nacht verkeerde Naepili, die een gratificatie van 200 francs als erkenning van zijn heldmoedig gedrag ontving, in een staat van verzwakking, waaruit de dood hem verloste. Hij laat een weduwe met vier jonge kinderen na. Bij een brand te Orunienbaum (aan de Fin- sche Golf), in een gedeelte van het keizerlijk paleis, zijn zeven menschen om het leven ga- komen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5