Biimeiilantlsclio Berichten. worden, was er niets voorgevallen, dat de tusschenkomst van troepen noodig maakte, pe tusschenkomst van troepen moet eerst in geval van volstrekte noodzakelijkheid plaats hebben. Thans zijn er maatregelen genomen, opdat van nu af de orde niet weder verstoord worde. Te Fulneck en Misach heeft het volk de door joden gehouden tapperijen geplunderd. De orde werd door troepen hersteld. ITALIË. Zooals men weet, heeft de Italiaansche Ka mer verlof gegeven tot vervolging van haar medelid Costa, waarop deze zich uit de voeten gemaakt en zijn ontslag ingediend heeft, zij nen kiezers te Revenna te kennen gevende, dat hij zich niet meer beschikbaar zou stellen, daar hij toch zijn mandaat niet kon vervullen zonder gevaar te loopen in de gevangenis te geraken. Zijne oude kiezers hebben echter an ders geoordeeld en opnieuw hunne stemmen op den afgetreden afgevaardigde uitgebracht, die met 6889 van de 6957 gestemd hebbende kiezers is gekozen. De aanhangers van Crispi hadden geen candidaat gesteld, in de stellige verwachting toch de nederlaag te zullen lijden. De sociale bladen raden den heer Costa aan om naar Italië terug te keeren, teneinde te zien of de minister den moed zal hebben zijne arrestatie te gelasten. Bij het gisteren te Napels gehouden pro gramma-feestmaal gaf' de afgevaardigde der oppositie, de heer Magliani, in eene redevoe ring zijnen bijval te kennen met het door keizer Wilhelm genomen initiatief in het belang van het welzijn der werklieden. Wat het evenwicht op het budget aangaat, zoo is dit z. i. weer te herstellen door hervorming der belasting op de geestrijke dranken en de tabak, welke 20 ii 30 millioen zou ople veren, en door eene besparing van 30 tl 40 millioen op de uitgaven voor het leger en de marine, zonder daardoor de kracht en hecht heid der militaire organisatie te schaden. Het land, zeide hij, verkeert in eene crisis, maar nog is niets verloren. De middelen tot redding zijn in handen van de regeering en het parlement, aan welke hij zijne eerlijke roedewerking zal verleenen, wanneer de open bare meening Item ondersteunt. Uit Milaan wordt gemeld, dat sedert enkele dagen revolulionnaire plakkaten zijn verspreid in de stad Como. De bevolking is daar zeer opgewonden. Maandagavond werden talrijke meetings gehouden door socialistische en anarchistische werklieden. De prefect heelt militairen ontboden teneinde de politie bij te staan, die niet meer bij machte was de orde te handhaven. Een bataljon infanterie is gisteren uit Milaan riaar Como vertrokken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 April. Geen nieuwe ontwerpen zijn ingekomen. Morgen heeft het afdeelings-onder/oek plaats. Donderdag te 11 uur zijn het hoofdstuk koloniën en de verzekering van de toepassing der vrijheidsbeneming aan de orde. De ministers van marine en van oorlog hebben hunne memorie van beantwoording ingezonden omtrent het wetsontwerp tot regeling der pensioenen van de mindere geëmployeerden, enz., op daggeld werkzaam hij de inrichtingen van 's rijks zee- en land macht. Daaraan is toegevoegd een gewijzigd wetsontwerp. De regeering verklaart hoogen prijs te stellen op het spoedig tot stand komen van dit ontwerp. Uit een financieel oogpunt kan het ontwerp geen overwegend bezwaar opleveren, daar de verbooging van uitgaven eerst na ver scheidene jaren geleidelijk tot f'110,000 zal stijgen. Bij de wijzigingen is o. a. de diensttijd bjj pensioen wegens ongeschiktheid van 20 jaren op een maximum van 40 jaren gebracht. Bij suppletoire begrooting van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 4890 is f220,000 uitgetrokken als subsidie aan het waterschap van den Ouden l.Tsel in de kosten van ver betering van die rivier, daar watergraaf en heemraden van dat waterschap den minis ter hebben medegedeeld tot aanbesteding dier werken te zullen overgaan. Ook is voorgesteld aan de gemeente Wage- ningen een subsidie van ruim f13,000 toe te staan voor het inrichten van de haven aldaar tot vluchthaven, tot welke subsidie reeds bij de begrooting voor 4888 is besloten. De door den Hoogen raad aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ingezonden lijst van aanbeveling van zes candidaten, teneinde daarop te kunnen acht slaan bij het opma ken der nominatie voor de vacature eener raadsheer-plaats in genoemden raad, ontstaan door het overlijden van den raadsheer mr, C. D. Asser, bestaat uit de lieeren mrs.: lo. S. M. S. de Ranitz, raadsheer in het gerechts hof te 's-Gravenhage2o. D. S. Mom Visch, raadsheer in het gerechtshof te Arn hem 3o. Jhr. S. Lotnan Trip, vice-presi dent van de arrondissements-reehtbank te 's-Gravenhage; 4o. A. Telders, advocaat- generaal by het gerechtshof te 's-Gravenhage 5o. \V. van der Kaaij, kantonrechter le Leiden; Go. C. Asser, rechter in de arron dissements-reehtbank te 's-Gravenhage. SCHIEDAM, 23 April 1890. Op last vau Z. M, den Koning moeten iedere maand de conduite-staten van alle officieren van liet regiment grenadiers en jagers naar het I.oo worden opgezonden. Bij kon. besluit is dr A. M. Prins, te Renkum, met ingang van 1 Mei a. s,, be noemd tot landbouwlceraar. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal Zaterdag 26 dezer niet plaats hebben. De heer Jacob Boot is benoemd tot consul- generaal van Denemarken te Amsterdam In de Delftschc Opmerker komt een artikel voor van den heer \V. F. Tak te Schiedam, waarin hij op onoinstootelijke wijze, met inededeeling van de artikelen, advertentiëBmanifesten enz. van de antire- volutionnaire partij aantoont, dat in Mei 4888 de heer Domela zijn zetel in de Tweede Kamer to danken had aan den direeten steun der (tot voor weinige dagen vroeger recht streeks met de anti-revolutionnairen in ver hand slaande) kiesvereeniging sile Drie ge meenten", aan iict lid van het Centraal Comité der anti-revolutionnairen \V. Üiemer, Christelijk gereformeerd predikant te Dok- kuin, en aan de indirecte hulp van De Standaard. Wegens mogelijke ongeregeldheden in de noordelijke provinciën, ten gevolge van werk stakingen in de veenderijen, is aan den minis ter van oorlog het voorstel gedaan, om de mi liciens van de lichting 1SS9, behoorende tot bet 4 e reg. inf., die 30 dezer met onbepaald verlof zouden vei trekken, voorloopig onder de wapenen te houden. Een nieuw gevaar ontdekt. De R.-k. Ifoordbrabantcr had dezer dagen de instelling Floralia te 's-Iieriogenbosch een beetje aanbevolen en beeft, dat zuur moeten boeten. Een zijner lezers toch las die aan beveling niet zonder bevreemding, daar, volgens hem, Floralia een dochter is van bet Nut en geen ander doel beeft »dan om het naturalisme te bevorderen". Doodeiyk verschrikt van het denkbeeld van zoo iets verdacht te worden, haast de Jtfbr. zich dan ook om n volgaarne te ver- klaren, dat het blad door de welklinkende namen van enkele Fioralia-vrienden misleid is, en dat 't het met den schrijver van het ingez. stuk volkomen eens is". De toestand van den gepens. luitenant- generaal Knoop is eenigszins vooruitgaande. Deed de toestand van dr. Van den Bergh Maandag 11. reeds het ergste vreezen, thans schijnt onmiddellijk gevaar geweken te zijn. Hoop op hei-stel van den lijder mag echter niet meer werden gevoed. {Stand.) Mr. J. B. Hengst, gedurende 46 jaren burgemeester der gemeente Boxmeer, heeft den Koning eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. De hoofdingenieur van 's rijks waterstaat in Gelderland en Utrecht, de heer A. L. de Bruijn Kops te Arnhem, verkeert ten gevolge eener beroerte in een zorgvollen toestand. {Utr. Dbl) In de ïGoupil-Gallery", te Londen, zijn nu honderd schilderijen en dertig teekeningen van den Ncderiandschen schilder Anton Mauve ten loon gesteld welke voor bet mee- rcndeel in 's kunstenaars atelier waren bij zijn dood en nu door de weduwe worden verkocht. Domela Nieuwenhuis zal Zaterdag, Zondag en Maandag te Middelburg, Vlissingen en Terneuzen komen spreken om propaganda voor het socialisme te maken. Meu meldt uit Enschede aan de N. J2. Ot. Nauwelijks was het detachement infante rie, onder bevel van de 1ste- en 2de-luite~ nants llarreveldt en De Jong, in zijn kwartier, of de militairen werden door zekeren J. Spits Jz. uitgescholden. Dij werd in hechtenis genomen en naar liet politiebureau gebracht, waar nu weldra bleek dat men te doen had met een gewezen schutter, die nog zes von nissen te ondergaan of f 168 boete te betalen had, zoodat bij onmiddellijk op last van den auditeur bij den schuttersraad word gearres teerd om in provoost-arrest te worden over gebracht Tot het ondergaan van dit arrest werd hij gistermiddag naar Almelo over gebracht door den bode van den schutters raad, met begeleiding van marechaussees. Door drie broeders van den gearresteerde werd in de Ocngehische straat eone poging gedaan om hem te bevrijden, waarbij tegen woordig was liet hoofd der politie, de heer burgemeester v. |1, Zee. Alle drie werden, nadat de marechaussees genoodzaakt waren geworden van hunne wapenen gebruik te maken, gearresteerd. Ook de veenarbeiders te Compascuunr hebben het werk gestaakt. Velen werden ge noodzaakt onvrijwillig daaraan deel te nemen. Nadat de looneischen waren bekendgemaakt, gingen de arbeiders, op aanmaning van de marechaussees, rustig naar huis. In de venen te Vroomshoop en Daarler- veen hebben de arbeiders eveneens het werk gestaakt. Men schat het getal op ongeveer 600. De marechaussees uit Almelo waren terstond aanwezig, doch er geschiedden hoe genaamd geenc ongeregeldheden onder de werkstakers. Het bedrag, dat zij meer eischen, is nog onbepaald. De turfmakers werken door. Te Beets is gistermorgen te 9 uren appèl gehouden. Duizend werkstakers waren tegen woordig. Er werd besloten vol te houden, liet volgend appèl is bepaald op aanstaanden Maandag. De heer Domela Nieuwenhuis voerde het woord Er werden ruim 2QO brooden uitge deeld. Het plan bestaat dat Zaterdag de groote verveners zullen vergaderen. Sommige ver- veners hebben in alle eischen toegestemd, doch geen arbeider werkt en geen schip kan geladen worden. Ook in de veenderijen in de Krim, gem. Ambt-Ilnrdenberg en Gramsbergen, hebben de turfgravers liet werk gestaakt. De rust werd niet gestoord. Maandag zijn 25 huzaren uit Deventer overgekomen om, zoo noodig, de orde te handhaven. De burgemeester te Vlachtwedde heeft bij proclamatie bekendgemaakt »De burgemeester der gein. Vlachtwedde, vernomen hebbende, dut de werkstaking onder de veenwerkers hier een gevolg is van opruiers, voornamelijk uit de naburige Drentsche gem. Emrnen en Odoom, noodigt de goedgezinde arbeiders uit hunne werk zaamheden te willen hervatten, en zullen zij daarbij desnoods door de bajonet worden be schermd." Door ongeveer de helft der veenarbeiders is bet werk hervat, nadat hun eiscli voor 't grootste deel door de veenbazen ingewil ligd werd. In de Exloënnonden hebben vele verveners met hun werkvolk afgerekend en vertrokken die arbeiders naar Pruisen, waar zij bij het graven van het nieuwe Eemskanaal f 3 per dag kunnen verdienen. Honderden keerden huiswaarts, die verklaarden genoeg van die urebulie" le hebben. De gevolgen van deze werkstaking zullen zijn: minder turf' en daardoor hooger prijzen, minder verdiensten en daardoor grooter armoede, omdat de beste tijd voor graven en bagge ren! met niets doen voorbijgaat. Omtrent de werkstaking te Beets schrijft men aan de Ja*. Ct. Het begint hier thans woeliger te worden de werkstakers hebben Vrijdag te Terwispet gepoogd de aan don arbeid zijnde werklieden te dwingen mol den arbeid op te houden, in wolk voornemen zij door de marechaussee verhinderd werden, die de menigte deed af trekken. Zaterdagmorgen waren eenige werklieden te Heets begonnen met een schip voor Hol land te laden, toen de werkstakers, dit be merkende, hen uit het werk joegen, waarna zij in optocht door de veenderijen trokken met roode vlaggen aan stok kan gebonden. Op den straatweg stootten zij op marechaus see, de roode vlaggen werden opgeborgen en men ging do herberg van E. Dam in, waar vrij wat aan Bacchus geofferd werd. De marechaussee hield een oog iu het zeil, zij patrouilleerde tot des avonds laat en dank die voorzorgen kwamen geene ongeregeld heden voor. De werkstakers hebben ook gelden ont vangen en opnieuw brood; het eerste moet aanleiding gegeveven hebben tot het verbluf iu de herberg, waar tal van socialistische liederen gezonden werden. Zaterdagavond ruim 11 uur is te IJeest- stci/.waag een detachement infanterie aan gekomen. sterk 40 man, onder bevel van den luitenant Lc Fèvre. Te Gorredïjk poogde men de tram te laten derailleeren door stokken op de rails te wer pen en zongen socialistiscligezinde inwoners vrijheidsliederen toen de trein passeerde. De soldaten werden eerst in logementen ingekwartierd. Zondagmiddag te 4 uur wer den zij geplaatst in bet oude schoolgebouw te Beotsterzwaag. De leiders der werkstakers deelen mei» dat de strike tot liet uiterste zal worden vol gehouden en reeds fondsen bijeen zijn om nog 8 weken te staken. De aanvoer van kievitseieren op Vrijdag, te Leeuwarden, bedroeg 5- a 6000 stuks tegen ruim het dubbele getal in dezen tijd in vorige jarendeze geringe aanvoer en de nog hooge prijzen zijn toe te schrijven aan liet gure weder er. de nachtvorsten, De gemiddelde prijs per stuk is 17 cent, tegen 20 cent een week te voren. Te IJ muiden werd Maandag jl. door liet flink optreden van den machinist Sanders ecu

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3