1 A0. 1890. Maandag 28 April IN0. 7488. Eersle Blad i ©r- en- veertigste Jaargang-. Biiiiieiilamlsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsda; UITGEVER; J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal JiYanco per post, door liet gehecle Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. BCIIËAV: MARKT. G, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel rneer- 0.10. Driesiaai, geplaatst wordt tegen tweemaai. berekend. Schiedam, 2G April 1890. Dezer dagen bevatte het Fransche blad la Liberie een artikel,, waarin met zekere opgewondenheid den was neergeschre ven Frankrijk zal de slagen tellen. Welke slagen daarmede bedoeld worden? Geen andere, dan die er zullen vallen, wanneer Prins Bismarck den strijd tegen het bestaande regeeringsstelsel in Duitschland aanbindt, of liever, wanneer de hoogst geplaatste per sonen daar te lande met elkander in het krijt zullen treden. Zou het zulk een vaart lnopen Zou de man, die zijn keizer en heer, toen deze hem den hertogstitel •wilde opdringen met de woordenik wil uw naam groot maken, ten antwoord gaf: mijn naam kan niet grooter gemaakt wor den, zou deze vijfenzeventigjarige meenen, dat een strijd, gevoerd in de pers, misschien in den Rijksdag, dan wel zou bijdragen tot verhooging van een roem, als slechts weini gen hebben verworven We weten 't niet, maar zoowel is zeker, de strijd is in de bladen begonnen, en daar nu juist een te Hamburg verschijnend orgaan het eerst dien strijd aanbond, on Bismarck niet verre van Hamburg is gevestigd, was het niet meer dan natuurlijk, dat de gedachte dadelijk oprees: daar zit de ex-kanselier achter. Nauwelijks had de nieuwe rijkskanselier, generaal Caprivi, in den Pruisischen Land dag zijn maiden-speech gehouden, of het Wad Hamburger FFachrichten nam die rede voering onder handen. Het vond, dat Bis marck daarin was aangemnd er. meende dat men nimmer vergeten moest, dat hij nog leeft en dat hij weder, zoo hij slechts wilde, op het tooneel der politiek kon ver schijnen en zijn rol spelen. Natuurlijk bleef dit artikel niet onbesproken, en de Freisin- nige Zcitung liet duidelijk doorschemeren, dat ze geloofdehier was de ex-kanse lier zelf aan 't woord geweest; minstens had hij liet artikel geïnspireerd, 't geen trouwens op lm ',1de neerkomt. Dozen slag trachtte de Hamburger LTachriehten met •een nieuwen te beantwoorden. De redenee ring van dat blad was als volgtBismarck heeft liet bedoelde artikel niet geïnspireerd. Maar als hij 't gedaan had, mocht dat toch zoo vreemd niet heeten; men kan niemand verhinderen, zijn gedachten over den loop der zaken door middel van de pers te ver duidelijken. Bismarck is lid, en wel levens lang, van het Pruisische Hoerenhuis. Wan neer hij daar mocht willen verschijnen, Wanneer hij daar mocht willen spreken, wie zou het hem kunnen beletten? Meer nog, wanneer de vorst den wensch zou uitdrukken: Ik wil lid van den Duitsehen Rijksdag worden, die wensch zou door duizenden ingewilligd jvorden. Wie zou in staat zijn, den staatsman terug te houden van het tooneel, waarop hij onge veer dertig jaren zulk een schitterende rol heeft vervuld? Wie zou hem het zwijgen opleggen? Generaal Caprivi heeft schoon zeggen: Er is slechts een wil in het rijk, die van den keizer. Hij vergete niet, dat er twee machten zijn, en al worden ze niet met name genoemd: ze zijn de keizer en de ex-kanselier, prins Bismarck. Ziedaar een redeneering, waartegen niet veel valt in te brengen, al straalt er onver holen spijt uit eiken regel door. De Freisinnige Zeiiung antwoordde er dan ook maar niet op, doch gaf een verhaal ten beste van een receptie ten huize van den ex-kanselier. Aan de industrieelen uit Ham burg, die hem hun opwachting hadden ge maakt, zou hij namelijk hebben medegedeeld, dat hij wel degelijk kanselier bad willen blijven, maar dat hij het met den keizer niet had kunnen vinden. En dat was weer veroor zaakt door anderen, voornamelijk door een persoon, die alles aan hem te danken had; een minister, cn andere hofdignitarissen, die hadden tegen hem geconspireerd. Ziedaar een verhaal, dat deze week de ronde deed. Jammerlijk is en blijft de historie. Iedereen, vriend en vijand, had Bismarck een ander heengaan voorspeldmaar nu hij heen gegaan is, moest het ook uit zijn. Slechts de vijanden van de bestaande orde van zaken, en de Franschen, die Bismarck de rampen van '70 en '71 nog steeds wijten, verheugen er zich over. «Ze zullen de slagen tellen." Er is al genoeg partijgeknoei in de wereld, om niet te wenschen dat persoonlijke quaestiën ten minste zooveel mogelijk op den achtergrond worden gelaten. Te Parijs schijnt men niet gerust over de manifestatie dor arbeiders, die tegen 1 Mei is aangekondigd. Ten minste uit enkele plaatsen zal het garnizoen tegen dien dag naar Parijs oprukken om de militaire macht aldaar te versterken. Men schijnt voornemens te zijn, de inanifesteerenden bij de minste wanorde lijkheden uiteen te laten jagen. Overigens blijkt uit alles, dat men hier te doen heeft met een opgeschroefde zaak. Hoofddoel blijkt te zijn het verkrijgen van een normalen arbeidsdag van acht uren. Den Isten Mei zal bij het bureau der Kamer van afgevaar digden een daartoe strekkend verzoek worden gedaau. De inanifesteerenden zullen voorzien zijn van herkenningsteekens, natuurlijk in roode kleur, en reeds is een manifest uitgevaardigd, waarvan het slot luidt: «Werklieden van ^Parijs, gij zult den Isten Mei met die orde en waardigheid vieren, die liet kenmerk zijn van liet nationale pro letariaat zegge de nationale armoede strevende naar zijn vrijmaking. Leve de de mocratische en sociale republiek 1 Intusschen doet president Carnot een reis door een gedeelte van Frankrijk. Misschien is wel het merkwaardigste van die reis een bezoek aan het eiland Corsica, de bakermat 'der Bonapart.es. Natuurlijk werd ook het oude huis van genoemde familie bezocht, en al vindt een prins Jerome Bonaparte het onbe tamelijk, dat een president der Fransche republiek den drempel van het stamhuis der Bonapartes durft overschrijden, de namen Bonaparte en Carnot, mannen van naam tijdens de eerste republiek, zijn niet zoo heel vreemd aan elkander. SCHIEDAM, 26 April 181)0. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maaudag 5 Mei, des avonds ten half- negen ure. Bij kon. besluit is de minister van oorlog, 1. W. Bergansius, kolonel der artillerie bevorderd tot generaal-majoor bij dat wapen. De heer W. Little, bij koninklijk besluit van 15 November 1889 benoemd tot consul der Nederlanden te Adelaide, is in die hoe danigheid door de Britsche regeering erkend. Op het aanstaande concert van de «Sym- phonievereeniging" komt een solo-nommer voor, uit te voeren door den heer M. Meer- loo, en wel op de Violon d' amour. Vroeger was dit een zeer geliefkoosd instrument, dat later echter op den achtergrond werd ge drongen, doch waaraan door Mcijerbeer in De Hugenooten weder een plaats werd inge ruimd. Tegenwoordig begint het weer in den smaak te vallen, 't Is een instrument in vioolvorm, met elf snaren, waarvan vier koperen nn<tg» de zeven andore liggen. De onderste vier zijn medeklinkende sna ren; het klankeffect moet zeer schoon zijn. We ontvangen de elfde aflevering van de Handelingen der Nederiandscbe Vereeniging tot het verleenen \a.n hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. Die aflevering loopt over de jaren 1887 en 1888; de vereeniging telt hier te lande 88 comité's en 130 correspondentschappen Hot hier be staande comité, dat reeds bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog was opge richt, heeft in 70 niet onbelangrijke bijdragen verstrekt, zoowel ten behoeve van do Duitschers als van de Franschen, en eveneens heeft het zich in het begin van den Atjch- oorlog niet onbetuigd gelaten. Volgens hei verslag bestaat hier ter stede ook een dames comité, van het eerste is volgens het verslag de heer mr. A. K. J. van der Drift voor zitter en secretarisvan liet tweede vervullen mevrouw II. JansenHoppe en mejuffrouw M. M. van der Schalk de genoemde betrek kingen. De langdurige vrede waarin we ons ge lukkig mogen verheugen, is ooi-zaak, dat het «Roode Kruis" wel wat op den achter grond treedt. Toch blijkt uit het verslag, dat de afdeelingen niet slapen maar dat verscheidene ook in vredestijd nuttig trachten te zijn; hier worden materiaal, hulp en versterkingsmiddelen aan behoeftige zieken verstrektdaar bijdragen aan een Diaconessen- huis verleend elders inrichtingen geopend voor de opleiding van verplegers en ver pleegsters. Men ziet, ook in vóllen vredestijd s voor een vereeniging als het «Roode Kruis" nog wel een arbeidsveld open. Gaan we na, dat de beide comité's te Schiedam te zamen slechts zestig leden tellen, dan durven we er gerust een opwekkend woord aan toevoe gen, en vrngen slechts een gulden per jaar, voor deze philanthropische vereeniging. Velen hebben voor haar edel doel hun leven ge waagd en verloren wien zal de kleine jaarlijksche bijdrage hinderen? Nog hevelen we de lezing van liet belang rijk verslag ten sterkste aan. De leden van het comité zullen het gaarne aan belang stellenden ter inzage verschaffen. Het be vat roerende bladzijden, waarvan alleen plaatsgebrek de opname in ons blad ver hindert. De verkiezing van een lid der Staten van de provincie Zuid-Holland in liet hooldkies- di.strict Sliedreeht, ter vervulling der vacuture, ontstaan door bet overlijden van den heer L. A. van Haaften, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Juni a. s. Herstemming, zoo die noodig mocht zijn, zal geschieden op Dinsdag •17 Juni d. a. v. Wat ls waarheid T Den avond voor de Delftsche verkiezing legde La Standaard er nadruk op, dat de heer Van de Velde zonder eenig voorbehoud «ons program" en het program van actie had aanvaard. Dienzelfdea avond meldden de katholieke bladen, dat deze candidaat ten opzichte van den dienstplicht zeer geruststellende verkla ringen bad afgelegd. Terecht bad de JY. It. Ct. haar veront waardiging over zooveel dubbelhartigheid, zulk een valsch spel geuit, wat De Standaard weder aanleiding gaf in een stroom vau ver- wijtingen over liet Rutterdainsche Bad los te barsten. Natuurlijk hield de Bolt. voet- bij stuk, waarop nu De Standaard ant woordt «Als de heer Van de Velde, zonder eenig voorbehoud, verklaart het program van actie, dat «afschaffing van de plaatsvervanging" vraagt, te aanvaarden; en van' den anderen kant wordt beweerd, dat mr. Van de Velde

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1