A". 1890. Woensdag 30 April. N°. 7489. Eerste Blad >pu ier-en-veertigs^te Jaargang. uitgevebTT odé. Bnltenlaiidsclie Berichten. A.ART, Binneiilandsclie Berichten. teders, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Olnsdagu 5. r d a m. ENGELAND. Te Lissabon ontvangen dépêches uit Rio Janeiro melden, dat de Braziliaansche minis ters van financiën en van buitenlandsche zaken hun ontslag hebben genomeneerst genoemde -wegens de moeilijkheden bij het oprichten van notenbanken, en laatstgenoemde wegens geschillen tnet het hoofd der politie. Volgens geruchten in de clubs komt graaf Herbert von Bismarck in Mei bier en zou prins Bismarck voornemens zijn, in den zomer Schotland te bezoeken. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de Porto de onderhandelingen betreflende Egypte met Engeland hervat heeft. Be Porte wenscht Engelands ontruiming van F<?ypte en tevens handhaving der Turksche souvereini- teitsrechten in den Nijl-Deita, ofschoon zij niet begecrig is aldaar na den aftocht der Engelsche troepen terstond werkdadig te intervenieeren. De onderhandelingen over een Engelseh-Turksch handelsverdrag vorderen goed. Beide mogendheden o'oen concession en zijn het reeds over twaalf artikelen eens ge worden. De Times verneemt uit Zanzibar, dat Emin met CflO lastdragers, 5 Lhiitselie officieren en een sterk korps Nubische soldaten van Bogamoyonaar bet binnenland is opgerukt. Hij zal zich waarschijnlijk naar bet noordelijke uiteinde van het Tanganyika-meer richten. Volgens bericht uit Durban zal de lieer t Dutoit, hoofd van het dep. van onderwijs in de Transvaal, als zoodanig aftreden, ten gevolge van de ziekte zijner vrouw, welke hem nog geruimen tijd belet terug te keeren. F R A S K B IJ K. De uitslag der Zondag gehouden verkiezin gen voor den Parijsehen gemeenteraad is aldus: Gekozen zijn 21 personen, als: 12 republikeinen, 8 conservatieven en -1 Boulan- gist. Voor de 59 overige zetels moeten her stemmingen plaats hebben. Daarvan staan in 42 wijkeu de kansen gunstig voorde republi keinen, n 13 gunstig voor de Boulangisten en in 4 gunstig voor de conservatieven. De .anti-semiotische candidaten hebben zeer wei nig stemmen gekregen. Ongeregeldheden zijn er niet voorgevallen. Een telegram uit Sofia in de Temps meldt, dat er aldaar ecnige ongerustheid heerscht op de tijding, dat eene gewapende bende, komende uit llumenië langs de Donau, het doip Vyanovatz heeft aangevallen. Onmiddel lijk zijn troepen uit Widdin gezonden. Te Widdin hebben verscheiden inlieehtenisnemin- ,gen plaats gehad. Er zijn proclamaties tegen prins Ferdinand en Stambouloff verspreid. Het ministerie van marine heeft aan den ministerraad dépêches medegedeeld, waaruit blijkt dat de toestand geen verontrustend karakter heeft. duitschlan». De Hamburger Aacftrichten wil weten, dat de Duitsche gezanten naar hier ontboden zijn, met liet dooi om over eenige aanhangige quaestiën te beraadslagen. De bekende sociaal-democratische volks menner, liet voormalig lid van den Berlijn- schen gemeenteraad Goercki, is heden wegens verduistering en wissel-vervalsching tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. O O S T E N B IJ K. Te Biala zijn geene nieuwe wanordelijk heden voorgevallen, maar niettemin zijn bijna alle gegoede gezinnen van Biala en uit den omtrek naar hemberg of Iirnkau gevlugt. Het garnizoen is versterkt. ITALIË. De Capitan Frarassa deelt een eigenaar dig besluit mede van den gemeenteraad van Cataniü. Genoemd lichaam, waarvan de groote meerderheid tot de socialistische partij be hoort, heeft besloten zich niet meer aan de avondscholen gelegen te laten liggen, doch de gelden, welke daarvoor uitgetrokken zijn, aan een werkliedenvereeniging ter hand te stellen. SPANJE. Men gelooft dat het aantal werklieden te Barcelona, ingeschreven om deel te nemen aan de werkstaking op 1 Mei, het cijfer van 50,000 zal bereiken. De werklieden zeggen echter dat zij diegenen, welke de orde zouden willen verstoren, aan de overheid zullen over leveren. De troepen zullen geconsigneerd worden. S E R V I E. Particuliere berichten bevestigen dat een honderdtal Bulgaarsdie emigranten in Ru- menië zijn binnengedrongen, en wel in het district Widdin, teneinde de bevolking in opstand te brengen. De poging mislukte evemvel. AMERIKA Volgens eene dépêche uit Rio Janeiro, be houden de ministers Ruy Barbosa en Boca- juva hunne portefeuilles, en is alle oneenig- beid in het Kabinet verdwenen. liet voorloopig bewind van Brazilië heeft zijne goedkeuring gehecht aan het besluit van bet pan-Amerikaansch congres, om alle ge schillen tusschen Amerikaansche staten langs scheidsrechterlijken weg op te lossen- Luidens een bericht uit Montevideo is een ministerieele crisis in Brazilië ontstaan. Bar bosa, minister van financiën, en Bocajuva, minister van buitenlandsche zaken, hadden ontslag gevraagd. Officieel» Berichten. Bij kon, besl. is met 16 Mei 1890 deluit- generaal J. M. van der Star, chef van den generalen staf, op zijne aanvrage op pensioen gesteld, ffldOO 'sjaars, met's Konings dank betuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem ann 2. M. en aan den lande bewezen; is, met 16 Mei benoemd tot chef van de generalen staf's Konings adju dant in buitengewonen dienst de generaal- majoor F. M. B. ridder Alewijn, van het wapen der artillerie, tlmns op nonactiviteit die in verband daarmede, te rekenen van den zelfden datum, in zijn rang wordt overge plaatst bij genoemden staf. Benoemd, bij den grooten staf, tot Zijner Majesteitts adjudant in gewonen dieust, buiten eenig bezwaar van 's rijks schatkist, de luite nant-kolonel J. E. Simon, van het regiment grenadiers en jagers. SCHIEDAM, 29 April 1890. Jl. Woensdag of Donderdag is uit de kajuit van de in de Kielhaven alhier gelegen heb bende sleepboot Eureka, ten nadeele van den kapitein, door middel van braak gestolen een bedrag van f25.Door de politie is als ver dacht voor dezen diefstal te Rotterdam aan gehouden de persoon van A. B., matroos op genoemde boot. Hij had nog f20 in zijn bezit. Hij is gisteren naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl,, te 11. iö uur, is de postkar in de Schie ge reden. vermoedelijk doordien het paard schrikte. De koetsier viel van den bok, doch heeft zich gelukkig niet ernstig bezeerdde twee brievenbestellers, die in de kar zaten, zijn er nog tijdig uitgesprongen. Bet paard is, na zich losgewerkt te hebben, door de Noordvestgmcht tot aan de Konijnenbuurt gezwommen, en daar op den wal gehaald. De postpakketten zijn, zonder dat cr bescha diging aan toegebracht is, uit de kar gehaald, welke Zondagochtend op het droge is gebracht. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 1 Mei e. k. en die van den minister van marine op Vrijdag 2 Mei niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandscbe Bank f '12,974,Ti2.Ql1/a en bij de betaalmeesters- l,781,C62.74'/s Te zameu 14,755,77476 Tegenover de ongunstige berichten, welke omtrent den gezondheidstoestand van den heer H. J. Bool lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wethouder te Leiden in sommige bladen voorkomen, kan liet Leid sche iJbl. mededeelen, dat die toestand integendeel van dien aard is, dut de heer Bool weldra, zonder onvoorziene omstandigheden, weder in staat zal zijn de vergaderingen dei' Tweede Kamer bij te wonen. Naar men verneemt, hebben de pogingen om in Ben Haag op te richten eene land bouw bank tot verschaffing van krediet aan landbouwers tot een gunstigen uitslag geleid. Yercenlglnj; tot bevordering der be langen van ridders van de Mil. WUlems-Orde „MoedBeleid en Trouw". Nu heden het 75-jarig bestaan der Mili taire Willems-Orde herdacht wordt, hebben wq ondergeteekenden ons tot een comité vereenigd, om werkzaam te zijn in het be lang der Ridders van die Orde beueden den rang van officier. "Wij wenschen hun, wanneer ze uit den militairen dienst treden, het leven in de burgermaatschappij te vergemakkelijken hen te ondersteunen, wanneer zij buiten eigen schuld in armoede geraken hun behulpzaam te zijn bij het zoeken naar eene betrekking. Wij willen zooveel mogelijk zorgen, dat zij, die in het belang van ons vaderland de eer onzer vlag ophielden en een voorbeeld gaven van zelfopoffering, niet bezorgd behoe ven te zijn voor het lot dat hun weduwen en weezen wacht. In den aanhef der wet van 30 April 1815 zeide 2. M. Koning Willem I, dat de ver leening der Orde «bijzonder geschikt is tot opwekking en aankweeking der militaire deugden". Aan de aankweeking der militaire deugden heeft elk volk behoede. De Militaire Wil lems-Orde houdt een ideaal omhoog van tucht, onzelfzuchtigheid, plicht, vaderlandsliefde en eer. Ze geeft wijding aan zekere d iden van zelfopoffering, die zonder berekening, zonder dat op gevolgen gelet wordt, verricht worden alleen omdat ze plicht zyn, omdat de eer gebiedt. Onze geëerbiedigde Koning, volkomen in stemmende met ons denkbeeld, heeft bereids het Beschermheerschap aanvaard der te stichten vereeniging. Hartelijk hopen wij, dat wij ook gesteund zullen worden door onze landgenooten, nu wij uit gillen en juarlijksche bijdragen pogen een fonds bijeen te brengen, cm d'r keur bende van onze Koninklijke Marine en van ons leger, zoowel hier als in de Indien, te toonen, dat ons volk den mannen dankbaar is, die de eer der vlag boeg houden. Landgenooten, steekt met ons den ridders der M. W. O. bij het intreden in de burger» maatschappij de broederhand toe! ide wet. rukkend d-Agent ledam. G0URAN1. j^nONNEMENTSPRiJS, per kwartaal/"d.85. franco per post, door liet geheele Rijk- 2,50. Afzonderlijke nommers- 0,10, BDIIËAV: HARKT, B, 124. Advertentieprijs: van 110 gawane regels met inbegrip van eene Courantf iAOr Iedere gewone rege' meer0,10. Drienaal geplaatst wordt togen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1