A". 1890. Donderdag 1 Mei. N°. 7490. KENNISGEVING. Feuilleton. Si^JVtTJJEL. ier-en-veert: g' s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiidsclie Berichten. UITGEVER: h ODÉ. G 0 UIIA N T. Abonnementsprijs, per'kwartaal Franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f'1.85. - 2.50. 0.10. BüttSAÏs MARKT, 13, 124. gewone regels met Advertentieprijs: van 110 inbegrip van oene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. r Oproeping onder de wapenen van N tliclen-Verlofgangers der LI6- TIKTGEN van-1887 en 1888. De Burgemeester van Schiedam; Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris del- Konings in de provincie Zuid-Holland van den 40 April jl A, No. 014 (2de'Ard.); Brengt bij deze ter kennis van üe'daarbij belang hebbenden, dat de Milicien-Verlofgangers van de llgtingen van 1887 en 188S, beboerende tot de navolgende korpsen, dit jaar onder de wapenen worden geroepen gedurende den tijd hieronder voor ieder korps aangegeven. LIGTING 188 7. Ie, 5e en 8e egiment Tnjanteric, van 11 Augustas let en met 13 September. Ie regiment Veld-ArtUle al Ir batterijen, van, 18 Augustus tot en met 19 September, 2e regiment idem, alle batt., van 14 Julij tot en met, 15 Augustus, 3e regiment idem, alle batt,, van 18 Augustus toten met 19 September. Korps Rijdende Artillerie, alle batt., van 27 Augus tus tot en rnet 30 September. Korps Pontonniers, le kompagmo, van 9 Augustus tot an met 12 September, 2o van 12 Julij tot en met 15 Augustus. LIGTING 188 8. le Regiment Vesting-Artillerie, 1e, Oe en 8e kom- jagnio, van 12 Mei tot en met 14 Ju.iy, 10c kchip. tan 2 Junij tot en met 5 Julij, 2e, 3e, 4e, 5e en 7e komp. vnn 4 Augustus tot en met 6 September, 9e kemp. van 25 Augustus tot en met 27 September. 2a Regiment Vesting-Artillerie, le, 3e, 5e, 8e en 9e kompagnie van 12 Mei tot en met 14 Junij, 2e, 4e, 8e, 7e en 10e komp. van 25 Augustus tot en met 27 September. 3o Regiment Vesting-Artillerie. 2e, 3e, 4e, 5e en 8e kompagnie van 8 Augustus toten inet 10 September, le, Oe 7e, 9e en 10e komp. van 12 September tot en met 15 October. 4r Regiment Vesting-Artillerie. 2e en 9e komp. te» 5 Mei tot en met 7 Junij, le komp van 16 Mei tot en met 18 Junij, 3e en 4e komp. van 2 Junij tot en met 5 Julij, 5e koinp. van 16 Junij tot en met 19 Julij, 12e komp, van 11 .lulij tot en met 13 Augustus, He komp. va n 14 Julij tot en met 10 Augustus, 13e komp. van 11 Augustus tot en met 13 September, 6e en 7e komp'. van 18 Augustus tot en roet 20 Septem ber, 8e en 10e komp. van 22 September tot en inet 25 October. ICorps Benielroepen der ligting 1887 (de Vesting- telegratlsten uitgezonderd), van 4 Augustus tot en met <j September, die der ligting 1888 (de Vesting-telegrafisten uitgezonderd), van 26 Juuii tot en met 30 Julij. Korps Genietroepen der ligting 1888 (de Vesting- telegrafisten), van 7 Julij tot en met 16 Julij. 2e coinp. Hospitaalsoldaten der ligting 18817 Ynn 11 Augustus tot en met 13 September. /ordende de betrokken verlofgangers verwit tigd, dat zij ril:! voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting dour ben bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevinden; dat2tj zich echter vooraf ter Gemeente- Seeretarie moeten vervoegen, zoowel tot het aftee- kenen van hun verlofpas als tot het ontvangen van le passage-biljetter. en daggelden, waarop zij blijken zullen aanspraak te hebbendat de verlofganger, die in gebreke blijft op Ml bepaalden dag onder de wapenen itomeu, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden en iiijdie aan de op- roeping niet voldoet, als deserteur zal worden be- andeld; dat hij, die wegens ziektt of gebreken aan de oproeping niet kan oldoen, daarvan moet doen blijkei door eene ter Gemeente-Secretarie over te geneeskundige verklaring, onder verpligting zich, na zijne herstelling, bij zijn korps te vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te /orden geoefend. En lat, na deze openbare kennisgeving ieder milicien hierin batrokken, geacht wordt van zijne verpligting kennis te dragen, waardoor hij gehouden is, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven cokomst te voldoen, en derhalve later geeue onwetendheid ten deze 'zal kunnen voorwenden. Schiedam, den 29sten April 189J. De Jiurgemeti'-. voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. F It A N K B IJ K, De regeering, die reeds in de vorige week begonnen was met het inrekenen van.enkele bekende opruiers teneinde deze op 1 Mei van de straat te hebben, en nog meer der gelijk volkje op het oog had, heeft thans uitvoering doen geven aan haar voornemen om vóór genoemden datum schoon schip te maken. Reeds Zondagavond werden te Ver- saillos twee personen (Italianen) gearresteerd, die aan de soldaten gedrukte manifesten ronddeelden, waarin zij werden uitgenoodigd om niet te aarzelen op de officieren te schieten, zoo deze hun bevalen eene charge uit te voeren tegen de maniiesteerenden op 1 Mei. Maandagmiddag werd de reeks arrestatiën voortgezet met de inhechtenisne ming van den markies De Morés, die, zooals mei'; weet, in de laatste dagen meermalen in anarchistische bijeenkomsten gelegenheid zocht zijne denkbeelden aan den, man te brengen. Nadat men zich van zijn persoon verzekerd had, op het oogenblik dat hij zjjne woning wilde binnengaan, werd door den commissaris van politie Dulac eene huis zoeking gehouden in de straat Samte-Anne 76, waar het verkiezings-eomité (comité Morés) zijn zetel had, en beslag gelegd op een aantal stukken alsmede op eene uit voerige correspondentie aan De Morés toe- behoorende. Deze correspondentie omvat brieven uit België, - Duitschland en Italië, alwu.tr de zoogenaamde anti-semitische can- uidffst bij de gemeentunuuls-verkieziugeu op Zondag betrekkingen onderhield met een zeker aantal revolutionnairen. Ter zelfder tijd heeft men beslag gelegd op manifesten, met uitnoodiging aan de werklieden tot deelneming aan de manifestatie. Op dat oogenblik had ook een onderzoek plaats in eene geheime drukkerij in de rue des Trctis- Bornes, behoorende aan den markies De Morés, en waar de manifesten gedrukt waren, in de rue Sninte-Anne in beslag genomen en die te Versailles aan de poorten der kazer nes werden rondgedeeld. In die drukkerij bevonden zich op het oogenblik, dat de politie er kwam, nog een zekere Paul Reclus, zich noemende ingenieur, en drie werklieden zij werden allen gearresteerd, daar het bleek dat die lieden hun werk maakten van eens drukke propaganda in de wijk, waar z\j brochures verspreidden welke zij zelf schreven. De Zondag te Versailles gearresteerde Italia" nen hadden verklikt waar de drukkerij was. Nog meerdere arrestatiën hadden plaats iu den loop vun Maandagavond, o, a. van zekeren Prévot, secretaris der uitvoerends commissie van de werkinansbeurszekeren Cuisse, een anarchist, en zekeren Mordacq, Boulangistisoh candidaat bij de gemeenteraads verkiezingen en secretaris van den markies De Morés. Nog meerdere arrestatiën zullen plaats heb ben, daar, naar men verzekert, meer dan 20 commissarissen van politie bevelschriften tot inhechtenisneming hebben ten uitvoer te leg gen. De possibilisten blijven den eersten Mei thuis'; alleen komen zij 's avonds bijeen tot het onderteekenen van een adres ten hehoevS van een werkdag van acht uren, welk adres dan op een naderen dag naar de Kamer zal worden gekacht. Daarentegen zouden een 20,000 werklieden, betrokken bij liet bouwkundig vak, den 1 Mei rnanifesteeren, waarhij zich dan nog een 1 U,0l'0 glasblazers uit de naburige gemeenten zou den aansluiten. De maniiesteerenden zullen ten 2 ure op de place de la Concorde hijeen- komen en eene delegatie uit hun midden zal dan een vei-zoekschrift aan de quaestuur der Kamer overbrengen. Daarna zal men in optocht rondtrekken en des avonds zal eene groote bijeenkomst plaats hebben, waar de gedelegeerden verslag zullen doen van hunne zending. Eindelijk nog verzekert men dat Naquet, Laguerre en Laisant weer nuar Jersey zijn, Vertelling van E. M. BACANO. 5. Het geluid van trommels klonk thans bui len, waarna de levenslustige waardin in haar Volle breedte in de deur verscheen, terwijl ze met een vriendelijken, honigzoeten glimlach uitriep: «Dat is van de menagerie aan de overzij Omdat de dierenOmdat de kinderen geen school hebben op dit uur, wordt er getrommeld!" «Hemel, de dieren riep Salts uit, terwijl hij in zijn volle lengte opsprong. «Juist daarom zijn wij hierheen getrokkenMaar die woudgeest 'sEn die Samuel,"fluisterde Kind. «Maakt u dan gereed, om naar de tent te gaan, die midden op het marktplein staat!" Het was een reusachtig gevaarte, bekleed met roodgestreept linnen, solied en stevig opgebouwd. Bonte schilderingen waarop de vreeselijkste dieren met reusachtige wilden op leven en dood streden, prijkten naast den hoofdingang. Velerlei soorten van apen kropen stangen op en af en heen en weder, slechts in 't vluchten ver hinderd door dunne kettingen; papegaaien, grauw en groen, geel en blauw gevederd, en witte kakatoe's wiegden zich droomerigin ijzeren ringen, terwijl ze nu en dan een krijschend geschreeuw uitstieten. Aan den ingang zat een heldhaftig uitziend persoon van omstreeks vijftig jaren met een dikken, koolzwarten snor, hoogstwaarschijnlijk de eigenaar van de menagerie, professor signor Cassina. Hij droeg eene witte broek en stijve boorden, een blainve, rijkversierde jas en een roode muts, waaraan een blauwe kwast bengelde, op zijn gitzwart, weelderig hoofdhaar. Zoo deed zich de professor voor, de man, door alle mogelijke potentaten met medailles en sterren begiftigd en door tailooze geleerde gezelschappen gediplomeerd. Maar z.ich zijner geleerdheid op dit oogenblik weinig bewust, had hij slechts oog en oor voor een elegante, met zwarte paarden bespannen koets, die over bet marktplein op de menagerie-tent toerolde en tegelijk met Salis en Kind voor dit gebouw aankwam. Beiden stieten een kreet van verbazing uit. Salis greep krampachtig den arm van zijn vriend en beefde over zijn geheele lichaam Hij hoopte de schoone, blauwe woudfee weer te zien en Kind verwachtte met ongeduld een tweede verschijning van zijn goeden Samuel. Geen van beiden scheen te ademen. Een be diende in donkere livrei sprong van den bok on opende liet portier Een statige, (licht gesluierde dame, in een elegante, violetkleurige kleeding, steeg uit het rij tuig. Een dartel, lief, klein en beweeglijk ding volgde; hut laatst kwam een groote vrouw te voorschijn, die volkomen een caricaluur van een man was; zij droeg een groen kleed, eeno stof, die de schrijvers der kanselarij als inkt- mouwen plegen te dragende hals van deze lange, hoekige persoon werd omsloten door een stijven boord, zooals de mannen ze dragen. Het borstelige, roode baar was kort afgesneden en had veei van het haar eener pruik. Op het hoofd droeg ze een verkreukelden zijden hoed, waarop een bos veeren, die bijzonder vee! op ganzepennen ge leken, prijkte; aan de handen droeg zij ongehoord groote zwarte handschoenen, op den neus een groene biil, terwijl op de laatste eene groote inkivlek het toilet voltooide. De treden der koets werden weer opgeslagen J geen der uitgestegen personen had met do juffer van den Rothenburg, nog minder met Samuel of een der boschgoden, eenigo gelijkenis. Zeer in zijne verwachtingen teleurgesteld, stond Salis als een beeld der. wagen aan te kijken, als of deze zich nogmaals zou openen om zijn kin derlijk, zwartoogig boschmeisje uit te laten. Maur Kind voerde hem mot zacliten dtang mee, en lluist ei de hem in 't oor: «Zie toch die violetkleurige dame eensWelk een voortreffelijke iiouding en hoe elegant en majestueus die bewegingen Twee plaatsen eersten rang, mijnheer profes wr Cassina 1 Spoedig!" (IVoidl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1