Feuilleton. SAMTTJEL A0. 1890. Zaterdag 3 Mei. N°. 7492. "V er-en-veert gsb© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. "~k UITGEVER: J~ ODÉ. 20'/a li2i/8 70 IS Via 17% H 10% 343/l« ■I8V10 '0% 'Va (iü/s 07'% 5 gisteren lieden de ide siuin- vord door '.envijl de ste da^en. irijk, Tur- fll. ;or, alleen 1/5. tank 1%, loeit ibial- Ition Tin "7|5/i6 ü'/sl '.öi 'sobiig. GOURANT. Abonnementsprijsper kwartaalƒ1.85. JVusco per postdoor het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominers - 0.10. B IJ It E A Cr MARK T, K 12 4. Advertkntieprijs: van 1—10 gewone regels mot inbegrip van cene Courant1.10» Iedere gewone regel meer. - 0.10» öRiEMAAi. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAN». Het oiTicieuse Koloniale blad bevat het keizerlijk besluit, waarbij de aanmunting van zilvergeld met het beeld des keizers en van kopergeld met den rijksadelaar er op, voor rekening van de DuitschOostafriknansche verecniging wordt goedgekeurd. Uit Lagos is bericht ontvangen, dat de ontdekkings-reiziger kapitein Zeuner aan koorts is gestorven. De president der rijksbank, Von Deehend, is "Woensdagavond overleden. Bij de Rozenlhalerpoort te Berlijn verza melden zich gisteren tegen 1 uur ongeveer 2000 arbeiders en trokken door de Miinz- strasze naar het Alexaiulerplein. De menigte gedroeg zich rustig en gaf de politie geen aanleiding tot optreden. Bij de politie is dan ook van ernstige rustverstoring niets bekend. Bij de hier gevestigde groote fabrieken Schwarzkopf, Vulkan, Sell wering enz. werkt alles. Het aantal dergenen, die vrijaf namen, is gering. Tegen den middag trok een troep van 500 lieden naar het Ploelzenmeer, door politie tot Nordufer begeleid. Anderen gingen Biet hunne gezinnen .stoomboottochtjes maken. Voor den avond zijn overal voorzorgsmaat regelen genomen. Te Sprottan in de steen bakkerijen, en eveneens in de Wilhelinshiitte te Enlau, zoomede te Wallwitz en Nieder- leschen wordt overal gewerkt. Ook aan de ■werven, labrieken en werkplaatsen te Kiel wordt gearbeid. Uit Leipzig, Lübeck, Bremen, Keulen en Nordhausen wordt gemeld, dat dat alles kalm is. Overal zijn des avonds vergaderingen belegd tot het bespreken van den 8-urigen arbeidsdag. Koi t. 12.0.Ï 47.00 ■j 47.80 47.00 11) 50 05 101.25 40.70 'romessen Uit Metz, Wiesbaden, Munster en geheel Westfalen, uit Straatsburg en den Elzas en uit Nurriberg wordt bericht dat overal ge werkt wordt. Te Stettin zijn slechts weinig werkstakers. Te Neukirehen zijn de mijnar beiders allen aan 'twerk, eveneens in het mijndistriet Dortmund. In de rijkswerkplaat sen te Spandau is alles aan het werk. Voor den avond is, zoo noodig, aan de arbeiders bescherming van de troepen toegezegd. In het mijndistriet Zerickau en aan de fabrieken wordt algemeen gewerkt. Nergens wordt de orde gestoord, In de 439 fabrieken van het industrie district Chemnitz zijn van de 30 818 werk lieden slechts 3 zonder kennisgeving van wettige redenen weggebleven. Te Mublhausen in den Elzas evenzoomet uitzondering dergenen, die reeds vroeger het werk staak ten, is van geen feestvieren sprake en evenmin te Haringen, Rosseln, Forbaoh en Saarge- mund. Te Dresden is alles rustig. De bijeen komsten, waai- Bebel en Singer spraken, had den een kalm verloop. InDantzigwordtbijna overal gewerkt. De werklieden van éen olie molen en de bij de vestingbouw geëmployeerde werklieden werden door eenige jongelieden opgehitst en verlieten het werk, De rad draaiers werden gearresteerd, een volksoploop op de marktplaats door de politie uiteenge jaagd en alle vergaderingen in de open lucht verboden. De ex-kanselier Von Bismarck beeft aan den Berijjnsehen berichtgever der New-York Heralddie hem te Friedriehsruh is gaan in terviewen over de Mei-betooging, geantwoord dat hij daaraan niet veel meer gewicht hecht dan aan een optocht van het leger des heils. Wanneer hij nog minister was, dan zou hij de werklieden bedaard hun gang laten gaan, om hen niet in den waan te brengen dat de regeering bang van hen is, De strijd tussehen kapitaal en arbeid zal wel nooit ophouden, zoo besloot hij, tenzij alle mensehen engelen worden, maar dan zou ook ai'»» vooruitgang onmogelijk zijn, gelijk op de ei: tulen in de Stille Zuidzee, waar de menschen duizenden jaren als vreedzame dieren geleefd hebben. Hij acht het echter noodig dat alle partijen zich aaneensluiten tegen het socialisme, om dat dit slechts kan voeren tot een soort van slavernij, en van de maatschappij een soort tuchthuis zou maken, waar onverstandige praters het hoogste woord voeren. De Ilamb. Nachr. bespreekt de wijze, waar op de Duitsche pers hare mededeelingcn over Bismarck heeft ontvangen. »De vijandige pers, zegt het Hamburger blad, kan zich niet ver heffen tot de. gedachte, dat de vovst, die veertig jaren aan zijn werk heeft gearbeid, hk niet met zijn eergevoel bestaanbaar acht, zich thans daarvan af te wenden, indien hij gelooft, ook in zijne tegenwoordige positie nog nuttig te kunnen zijn. Men spreekt over eene prikkelbaarheid bij den vorst, door zijn ontslag opgewekt, maar men vergeet, dat zijn lange diensttijd hem eene hooge mate van objectiviteit heeft verleend, en dat zijne poli tiek door de tegenwoordige ministers wordt voortgezet. Het pleit voor het plichtsgevoel van den in menig opzicht gekrenkten vorst, dat hij, in het belang van het vaderland, weer in het politieke worstelperk wil »af- dalen." ENGELAND. Gisteren was in Londen alles rustig. Op Vertelling van E. M, BACANO. 6. Met deze woorden drong de nu zoo kalme poüet, als betooverd door de gesluierde gedaante, door de omstanders, en do vrienden kwamen nog tijdig genoeg in do tont om voor do domos, die hen waren voorgegaan, drie stuolen te bemachtigen. 2e plaatsten deze zoo ver mogelijk naar voren en ontvingen vriendelijken dank voor hunne voor komendheid. Zoodra zij gezeten waren, hadden de violetkleurige dame en de kloine enkel aandacht voor de kooien der wilde dieren. De beenderigo met het wonderlijk groene kleed en de bril schonk •den galanten ridders ecliter al haar aandacht. Salis in 't bijzonder overlaadde ze met dankbetui gingen en onderhield zich met hem op een diepen bastoon over de natuurgeschiedenis van leeuwen en tijgers en wierp hem door hare glazen door- Wonde blikken toe. »Vindt u niet, dat het in deze tent ondraaglijk warm. is?" zei Kind, terwijl hij diep ademhaalde, tot do slanke violetkleurige. «Inderdaad, u heeft gelijk hernam de dame en sloeg den sluier over liet hoofd, waardoor een droefgeestig, jeugdig, aristocratisch gelaat, omlijst door goudblonde lokken, zichtbaar werd. «Menagerie-tenten bezitten een eigenaardige at mosfeer, zooals men veelal in broeikassen aan treft: het is of ieder dier de temperatuur van zijn land beeft meogebraclit. Zie die hyena eens akelig gluipen en tandknarson. liet is onverdraag lijk «Niet waar?" hernam de dichter; hij wilde alles wel toegeven, zoo diep hadden hem haar schonne blauwe oogen getroffen. De orang-outang uil Borneo, die op zijn boom tak heen en weer kroop onder wild gegrijns, en eindelijk een gekortwiekte adelaar, die baar bij zonder intoressoerde en jinar diep medelijden gaande maakte, hielden haar onophoudelijk bezig. Langzamerhand werd het gesprek levendig, in tiemer en helde het wel eenigszins over naar liet sontimenteelereeds geloofde de dichter zoover te zijn gevorderd, dat hij ongemerkt den naam en do woonplaats van de onbekende kon te weten komen, toen deze plotseling den sluier weer voor 't aangezicht trok en zich met eene vriendelijko buiging verwijderde. Haar beide gezellinnen volgden baar op den voet. De welvoeglijkheid liet niet toe, dat Kind haar volgde. En toen hij na eenige seconden zich insgelijks naar den uitgang spoedde, hoorde hij het rollen der koets en het getrappel dor paarden nog slechts aan het eind van het marktplein. Toon de béide vrionden da menagerie verlieten, had zich bet gebied hunner overdenkingon be langrijk uitgebreid en gewijzigd terwijl voorheen de bm chtjonkvrouw Salis en Samnel den dichter onophouilelijk luid beziggehouden, dacht de laatste nu enkel aan de violetkleurige blondine. In zijn logonir~t zocht bij op eene in 't oog vallende wijze inlichtingen omtrent haar in te winnen, lokte den baron meo naar openbare wandel plaatsen in de stad, keek links, zag rechts, maar nergens was een zwarte koets, een span zwarte paarden of een blonde violetkleurige dame te ontdekken. Op den terugrit, die langs den breeden straat weg moest plaats hebben wegens het zwellen vele plaatsen werden meetings gehouden om te protesteeren tegen lust optreden der politie, waarbij zeer heftige redevoeringen werden, gehouden. De sprekers verklaarden, dat 't volgend jaar op 4 Mei een groote volksdemoii- stratie zou plaats hebben, ondanks alle politie machten en bajonetten der soldaten. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: Woens dag ontvangen berichten maken melding van eene revolutie, welke in Paraguay zou zijn uitgebroken. Er zijn verscheidene doodenen gewonden. De telegvaphische gemeenschap is afgebroken. De Standard meldt uit Solia, dat Rusland aan Servië geert geweren geschonken, maar aangenomen heeft, 00 millioen stuks zonder garantie te leveren, betaalbaar in termijnen. De rooverijen in Servië nemen toe. F R A N K R IJ K. Louise Michel werd aan de gare te Lyon gearresteerd, toen zij uit den trein stapte, te gelijk met Thévenin, wegens vroeger ge houden opruiende redevoeringen. Beiden zou den gisteravond in de Salie Favier het woord voeren. Guesae, werd gearresteerd, toen hij uit de vergadering van het manifestatie- comité kwam. Twee anarchisten zijn Woensdag te Mar seille gevangengenomen wegens opruiing tot moord en plundering. Gisteren was het te Parijs vrij kalm. De stad zag er als gewoonlijk uit. Alleen in het centrum waren eenige winkelhuizen en ma gazijnen gesloten. Overal werd gewerkt. Een paar keeren heeft er een botsing plaats gehad tussehen een bende met stokken ge wapend en politie-agenten, die overrompeld werden, maar versterking kregen en toen der rivieren, werden de avonturen, die men op de heenreis had opgedaan, druk besproken. Salis bracht steeds het eerste deel daarvan ter sprake, maar even vaak viel hem de dichter met het tweede deel in de rede. Toen er echter omtrent de dames in de menagerie geen ophelderingen meer mogelijk waren, gelukte het don barofl het gesprek over den woudgeest" vul go, de «burchtjonkvrnuw" overheerschond te maken. Hij herinnerde zich, reeds dikwijls van dezs iets gohourd te hebben; ook uit zijn kinds heid was hem nog een zwak beeld bijgebleven tan een sprookje, waarin de burcht in het wond te pus kwamen nog wat. «Een omgebracht kind 1" vulde de oude Ferdi nand aan. die ook uit deze streek geboortig was. De jonkvrouw was uit den Rothenbm g, waarvan nu nog eenige puinhoopen aanwezig zijn zij had een kind vermoord, om zich meester te maken van een schat, die duizenden goudguldens moest bedragen Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1