Biniicnlandsclie Berichten. K o I o n n. ming en eveneens met of zonder de mede werking der Porte, De militaire procureur te Sofia eischt de doodstraf voor majoor Panitza en dwang arbeid voo» diens medeplichtigen. Het proces zal de volgende weck beginnen Een Russisch onderdaan, Lajin genaamd, heeft den commissaris van politie Kretew te Sofia doodgeschoten, op het oogenblik dat deze hem wilde arresteren, omdat hij ver scheidene Bulgaren met een revolver bad be dreigd. De moordenaar is door een bediende van het Duitsche consulaat, waarin hij ge vlucht was, gevangengenomen. Hij werd in het bezit gevonden van drie geladen revolvers. A M E It I K A. Het comité voor buitenlandsche zaken uit den Senaat heeft eene motie aangenomen, waarbij den president dei Unie verzocht wordt te onderhandelen niet Engeland en Mexico, om den Chineezen te beletten in Xoord-Aineriku, binnen te dringen uit Canada en uit Mexico, Het Hooggerechtshof beeft de wet, waarbjj bepaald wordt dal de executie van misdadigers door middel van electricitcit zal geschieden, in strijd met do grondwet verklaard. De executie door elcctriciteit van een veroor deelde, welke deze week moest plaats hebben, is daarom verdaagd. Te New-York is er weer sprake van om- kooping in het gemeentebestuur. Een redac teur van de Evening Post, welk blad daar omtrent het een en ander mededeelde, werd wegens laster in hechtenis genomen, maar na behandeling van zijne zaak voor het gerecht door de gezworenen vi ijgesproken. Er is door het Staatsbestuur eeue commissie benoemd om de zaak te onderzoeken. Te New-York en te Chicago hebben tal rijke betoogingen plaats geluid ten gunste van den achtuurs werkdag, doch dc orde werd niet verstoord. TWEEDE KAMElt DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 Mei. Ook heden lokte het ontwerp betredende liet recht tot vrijheidsbeneming nog een uit voerig debat uit. De minister van justitie kwam te geinoet aan den wonsch der rnpporteiirs-couimissie, door beperking der bevoegdheid van parti culieren, 0111 woningen binnen te treden bij ontdekking op heeterdand, tot misdrijven, waardoor het recht niet is uitgestrekt tot overtredingen. Verschillende leden hadden ernstig bezwaar tegen bet gevaar, gelegen in de toekenning van het recht aan particulieren, om terstond, nadat een misdrijf is gepleegd, den dader te vatten in de woning. het christendom ivas bekeerd, maar nog naar lichaam en geest een beidin was; haar gebruinde huid en zucht tot ojischik deden dit genoeg zaam zien. De/a dingen nam haar kind, een meisje, tot buur verderf van haur over, zooals men nader zal zien. Dit kind, Werrnuthis ge- itanmd, was levendig van aard cn zeer schoon, ondanks haar gele gelaatstint en groote, smach tende oopen rijkdom ontbrak haar echter. Een prins van koninklijk bloed, die op een reis het slot aandeed, werd op haar verliefd en vertelde haar in 't geheim, dat hij haar wel wilde huwen en aan het hof brengen, als ze maar een bruid schat kon aanbrenuen, die een vorstin betaamt. Toen voer de geldduivel in het iiavtje van de cchoone Weiniuthis en liet haar niet met rust. Die hield haar 's nachts don slaap uit de oogen. Toen geschiedde liet, naar de bewering van geloolwaardige personen, dat de zwarte jager, die in het R-thharten- woud zijn kwartier had op geslagen, haar op een duisteren nacht in liet oor (luisterde, om hem te volgen alsdan zou hij baar de plaats wijzen, waar de schat lit; vei borgen. Daaraan gaf Werrnuthis gehotr zij stond op en Vooral de heeren De Geer en Reekers vreesden dat velen van dit recht misbruik zouden maken, waardoor vele buitenbewoners blootgesteld zouden worden min het door zoeken hunner erven door landloopei's. Een amendement van den heer Hartogh wilde het recht beperken tot het geval van heeterdaad en de plaats van het misdrijf. Het umundemenl-Hartogh werd verworpen met 37 tegen 24 stemmen. Art. 2 werd aangenomen met 42 tegen 23 stemmen. Dc commissie voor de verzoekschriften bracht rapport uit over liet adres-Tindal. Na de agitatie in het land wave eene gerust stellende verklaring van den minister wel gewenscht. Zij stelt dit echter niet voor en zou een onderzoek naar de juistheid der ver klaringen vau de gehoorde deskundigen be neden de nationale waardigheid achten. Zij steit voor, uederlogging ter griffie of afschrift te zenden nan den minister. De heer ijehaepman stolde voor, enkel nederlegging ter griffie, daar het zonden van een afschrift eenvoudig de Kamer zou maken tot boodschapster van den adressant. De heer Ilohlt stelde voor, verzending naar den minister, met verzoek om inlichtingen in het belang van het land en van klaarheid in de zaak. De lieer Lieftinck steunde dit sterk. De heeren Van Houten en Van der Feltz bestreden de waag om inlichtingen. Wat de heer Ti nihil beweert, is bekend en eischt geen inlichtingen. Wil men de ziuik bespreken, men doe eene interpellatie, los van den heer Timlal. De conclusie van den heer Ileldt is ver worpen met (58 tegen 8 stemmendt con clusie der commissie is verworpen mot 02 tegen 43 .stemmende conclusie van den heer Schaapman (nederlegging ter griffie) is goedgekeurd. De inteipellatiën der heeren Ileldt en Glimlenmm zijn op de agenda, geplaatst. De lieer Van Kerkwijk lmett verlof ge-» kregen, op een naderen dag te interpol leer en over de beleediging het Nedeiiamlsch con sulaat te llassorah aangedaan en de voldoening door de Turksche regeering gegeven. De heer Itooseboom heeft verlof gekregen om op een naderen dag vragen te richten tot de ministers van oorlog en buitenlandsche zaken over den inhoud van iiet Tindal-adres. Dinsdag voortzetting der behandeling van het wetsontwerp betredende de vrijheids beneming, - Staat van oorlog cn beleg. Bij art. 187 der grondwet wordt bepaald, dat, tot handhaving van de uit-of inwendige veiligheid, elk gedeelte van het grondgebied des rijks door of vanwege den Koning in staat van oorlog of in staat van beleg kan volgde den zwarte, trap op trap af in een diep graf, waar deze uitriep aWerp hierop een herkenriingsteeken. En ais gij drie bloeddruppels uil het hart van een jong geboren kind om twaalf uur 's middernachts op dit graf zult vergieten, zijl gij in het bezit van twintig pannen vol gedegen goud De bui'chljonkvrouw, dour afgrijzen bevangen, sloop in haar kamertje terug, en toen ze 's mor gens ontwaakte, herinnerde ze zich, een bloedrood halsdoekje op het graf te hebben geworpen. Zo meende echter, dat ze lind gedroomdmaar ze kon tiet bewuste doekje nergens terugvinden; het was verdwenen. Men vertelt verder, dat op het gezegde uur door WertUUthis een kind men weet niet of het haar eigen was op het graf is geofferd geworden en dat juist denzelfden nacht de prins kwam, omdat hij tot macht en rijkdom was geraakt. Toen deze bloedsporen vond op de trap, die naar Werrnuthis' kamertje voerde, werd hij door afgrijzen bevangen en stiet hij met eigen hand den rioik in het zondige hart der jonk vrouw, waai na hij ontvluchtte» worden verklaard cn dut de wijze waarop en de gevallen waarin zulks kan plaats hebben, ea de gevolgen daarvan bij de wet zullen worden geregeld. Ter uitvoering van evengemelde voorschrif ten strekt de bij de Tweede Kamer ingeko men wetsvoordracht. Daarbij is bepaald dat in het algemeen de wettelijke sanctie op tie instelling van den staat van oorlog en den staat van belog moet worden verleend, dat die goedkeuring binnen eene maand na het intreden dier toestanden moet worden gevraagd eu dat deze terstond hij kon, besluit worden opgeheven, wanneer het betrekkelijk wetsvoorstel niet wordt aangenomen. Alleen voor liet geval van oorlog wordt de bovenbedoelde bekrachtiging niet vereischt, daar de noodzakelijkheid om in dit geval den staat van oorlog of dien vuti beleg te bestendigen, niet aan twijfel onderhevig is. Elk gedeelt van het grondgebied des rijks kan bij kon, besluit in staat van oorlog of in staat van beleg worden verklaard 4o. wanneer oorlog of oorlogsgevaar ont staan is; 2o. wanneer binnenlandsche onlusten do in- of uitwendige veiligheid van het rijk in gevaar brengen. Wanneer de veiligheid van eenig gedeelte van liet grondgebied des rijks in dadelijk gevaar wordt gebracht, kan dat gedeelte door het militair gezag vanwege den Koning in staat van beleg worden verklaard. De heer Ileldt heeft voorgesteld art. 41, 4e lid, van Ik', wetsontwerp, houdende rege ling van de pensioenen van de geëmployeer den bij de inrichtingen van 's rijks zee- of landmacht te lezen als volgt »Aan mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden, die minstens tien jaren bij de rijksinrichtingen of werkvaartuigen werk zaam zijn geweest, wordt, bij omslag, hetzij op verzoek overeenkomstig de aan liet slot van art. 5 bedoelde regelen, hetzij ten ge volge van een maatregel van bestuur, door liet hoofd van het betrokken departement van algemeen bestuur afgegeven een bewijs dat zij, bij het bereiken van den ouderdom van zestig jaren, aanspraak hebben op een pensioen, berekend op den voet vau art. 6, doch met weglating der bepaling omtrent het minimum van het pensiombedrug". SCHIEDAM, 3 Mei 1S!)0. Door den raad van commissarissen der sNederlumlsche Heidemaatschappij" is be sloten, de 2de algemeene vergadering te houden te Arnhem, en wel op Zaterdag den 5den Juli e. k. Behalve vaststelling der rekening over 1889, en behandeling der vraagpunten door de afdeelingen en corres pondentschappen nog op te geven, zullen Do vader van Werrnuthis gaf al zijne goederen toen aan een klooster en trok zelt de monnikspij aan. Later werden de gevloekte muren in den oorlog algebioken. Toch ligt neg immer de schat djep onder den grond bedolven, ten spijt van alle onderzoekingen dut* Zweden, die als .ware hyena s de aarde tot de ingewanden omwroetten. De geest van Werrnuthis bhjlt echter ten eeuwigen dage in de nabijheid der muren, nu eens in de godnnnte van een jagetin met valken, dan weer als herderin met schapen, later als leelijk woiiilmensch, om de meisjes en jongelingen over to halen, den schat te verwerven. Dit werd gevolgd door een toepasselijk woord van den schrijver, waarna het bandschritteindigde. Dag bij dag ging voorbijde avonturen in het wond en in de menagerie verleren steeds meer liet romantisch karakter en namen steeds ruwer omtrekken aait. En de historie van Weiniuthis, die bij den eersten oogopslag zoozeer overeenkwam met de werkelijkheid, waarin do beide vrienden een oogenblik hadden geleefd, werd aan alle zijdon bekeken en uitgemaakt voor een sprookje, dat enkel waard was aan kinderen verteld te worden. daar besproken worden de proefvelden en het instellen van een onderzoek naar de woeste gronden en duinen in ons land, en zullen aangeboden worden de door het dagelijksch bestuur der maatschappij op gemaakte concept-statuten om het aangaan van vennootschappen voor houtteelt te vergemakkelijken. Te Gouda is de jaarlij ksche algemeene vergadering van de verecnigmg tot bevor dering der homoeopatie in Nederland ge houden. De voorzitter, dr. Voorhoeve, deelde mede, dat de vcreeniging zich in tocnomendea bioei mag verheugen. Het aantal leden is ia liet afgeloopen jaar belangrijk toegeno men. De uitgave van het Maandblad is boven verwachting geslaagd. Mede doorde bemoeiingen dor vereeniging heeft zich in Amsterdam een hoinoeopatisch arts gevestigd» Aan Z. M. den Koning is een adres ge zonden, teneinde een leerstoel voor da homoeopatische geneeswijze aan een onzer universiteiten te verkrijgen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen dc heer II. C. Voorhoeve Jzn. te '.s-Gravenliage en gekozen de heeren dr. D. K. Munting Jr. te Amsterdam en IC. W. Tuin- z.ing te Rotterdam. Utrecht werd als plaats van samenkomst voor liet volgend jaar aangewezen. Onderscheidene rentenierskooplieden knechts, neringdoenden en bovendien een aantal luidjes, die van hun opgespaarde pen ningen een onbezorgden ouden dag dachten to genieten, vorkecren te üneek en andere gemeenten in groote ongerustheid over de nagelaten zaak van den plotseling overleden kassier en effectenhandelaar S. Hoewel over de hoegrootheid van het tekort nog niet kan worden geoordeeld, schijnt de kans. om van liet met speculeeren verloren kapitaal veel terug te erlangen, uiterslgering te zijn, Intusschen is liet krediet van onze overige geldwisselaars op dit oogenblik zeer geschokt, cn loopen velen hier zoo hard zo kunnen, om hunne penningen bij hunnen kassier op te eiselion. Cnrn^ao, 11 April. Op de gebruikelijke wijze word op 8 April jl. de geboortedag van II, K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, gemalin van Z. K. H, den groothertog van Saksen Weimar Eisenach, iu deze kolonie herdacht. De zieken die zich in 's lands hospitalen op Mundo Nobo bevonden, zijn naar het RilYort overgebracht, aangezien ceno vulko- mene desinfectatie der hospitaal-gebouwen noodig is geoordeeld. De muren zullen worden afgebikt, terwijl nieuwe vloeren zullen worden gelegd. Maanden verliepen na dit voorval. Emil S.ilis bestuurde zijne goederen en was eerste knecht in zijn molen; Friedrlch Kind schreef op mooie dagen in zijn tuin on, was het weer regenachtig, dan zocht hij de witgekalkte rncicnkainer op, waarin zich zakken met zemelen, eene fraaie, niet zwart linnen overtrokkon Schrijftafel, eene kleine flesschenbatterij, een tinnen grogbeker, een lamp, een pijpenrok en een bloemtafel bevonden. Hier schreef hij ijverig voort nan don text van zijn uFieischülz". ,Mr.ar in bet binnenste van dn bei de vrienden loofde de gedachte aan do jongste" avon toren steeds voort; de beelden worden niet ge heel uitgewischt door die der werkelijkheid, welke laatste zoo snel en veelvuldig voor elkaar plaats I maken. Nergens vond Emil zulke donkere schit terende oogen als van de biirchtjunkvroiiw en nergens vond Kind zulk een lieflijke gestalte als- van die voorname blonde dame in de menagerie* tent te Biunn, die zooveel indruk op hem had. gemaakt. {Wordt vervolgt/.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2