si Heldt, betoogde dat de quaestie der werk liedenverzekering nog niet rijp is en waar schuwde tegen staats-socialisme. Hij verdedigde het ontwerp in het belang van den staat en den werkman. De minister van marine, het ontwerp ver dedigende, noemde de regeling voordeelig voor de werklieden, wat de heer Heldt er van zeg gen moge. Pensioenregelingen voor andere werklieden- categorieën zullen overwogen worden. De heer Goeman Borgesius ontkende tegen over den heer Hintzen, dat hy en de heer Kerdijk drijven naar dwang en staats-socia lisme. Zij stellen het particulier initiatief zeer hoog. De algemeeno beraadslaging is gesloten. De artt. 1 tot 5 zijn aangenomen. In behandeling kwam een amendement van de commissie, om het minimum bedrag van Jiet pensioen, van f 100 op f 150 te brengen. De lijst der werkzaamheden is aangevuld met eene interpellatie over het consulaat te Bassorah en het voorstel tot verlenging van den militiediensttijd. Het amendement der commissie werd aan genomen mot 53 tegen '17 stemmen, eveneens het voorstel van den heer Rooseboom om de vijf gunstigste der laatste 10 dienstjaren bij de pensioenberekening aan te nemen, opdat loonvermindering geene pensioen-verminde ring brenge. Bij lichaamsgebreken, die voor altijd handenarbeid beletten, wordt liet volle pensioen toegekend. Een ameudement van den heer Heldt, om den werklieden, ook de op hun verzoek ont slagene, op hun (30e jaar aanspraak op pen sioen te geven na 10 jaren dienst, werd be streden door de regeering, die minder be zwaar had tegen het amendement-Seret, om na 20-jarigen diensttijd dat rechttoe te kennen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, S Met 1800. "We vestigen opnieuw de aandacht op den cursus in stenographic, welke de heer J. L. Wéry a. s. Maandag, 12 dezer, hoopt aan tè vangen. De stenographic, die in 't buitenland steeds meer beoefenaars telt, en zich ook reeds in ons land over een tamelijk getal mag ver heugen, is een van die vakken, welke ons zeer te stade komenniet alleen is zij nuttig voor de stenografen van Kamers en andere lichamen, maar ook voor ieder ander, daar zij een masra kostbaren tijd bespaart. De lieer Wéry doceert volgens het systeem Stolze, een systeem, dat uitmunt door een voud en dat zeer bevattelijk is, We wekken daarom onze stadgenooten op tot deelneming aan dien cursus, te meer, daar de vorige met succes is gevolgd. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal Zaterdag 10 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1889 aan 's rijks munt vervaardigd en afge leverd zijn a. voor rekening van den staat: lo. Nederland 200,000 25 - centstukken en 2.800,000 10-centstukkea2o. Overzeeselic bezittingen niets b. voor rekening van particulieren204,961 iO-guldenstukkenuitmakende eene nominale waarde van f 2,379,010. (Staats-Ct.) De commissaris des Konings in Zuid- Holland, mr. C. Fock, vertrok gisteren, ver gezeld van zijn echtgenoote, voor eenige dagen naar Parijs. De heer Ferguson, Zr. Ms. minister-resident en consul-generaal in China, is hersteld van «je ongesteldheid, welke hem weerhield, naar zjy'n post terug te keeren, en zal eerstdaags 4e terugreis naar zijne standplaats aannemen. Ten gevolge zijner hevige ongesteldheid, zal mr. Boer zijne betrekking als burgemeester van Utrecht moeten nederleggen. Als zijn opvolger wordt genoemd mr.jhr. Van Asch van Wijk, burgemeester van Amers foort. Bij den op den SnMeijl. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van den waterstaat en het loudswezen is als volgt waargenomen; in de Westgeulaan de zwarte-tonnenzijde 74.0 decimeter50 meter benoorden de lijn der roodé gelcidelichten 75.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 74.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 74.0 decimeteraan de witte-tonnenzijde 50.0 decimeter verder bin nenwaarts vari af bovengenoemde lijn50 meter benoorden de lijn der groene geleide lichten 75.0 decimeterop de lijn der groene geleidelichten 74,0 decimeter50 meter bezui den de lijn der groene geleidelichten 71.0 deci meter grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 71.0 decimeter. Als grondslag voor de getijseinen wordt, bij gewoon laag water, aangenomen 71 dM., zijnde het minste water in de 100 M. breede vaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijnen. Vdgens een medodeeling, aan een Ber- lijnsch blad gezonden door een deelhebber in de maatschappij voor de UuitscheOost- afrikuansche stoomvaartlijn, te Hamburg, heeft deze zich voor den tijd van tien jaren verbonden tot den dienst der volgende lijneu lo. Eene hoofdlijn tussehen Hamburg en Delagoa-baai, met aandoening eener Neder- Inndsche of Belgische haven, waartoe op de keuze de goedkeuring des rijkskanseliers wordt vereischt; voorts Lissabon, Napels, Port-Said, Aden, Zanzibar, Dar-es-Salaam, of een amies e door den rijkskanselier aan te wijzen kustplaats, en Mozambique. 2o Eene kustlinie tussehen Zanzibar en La- mu over Bagamoyo, Saadani, Pangani, Tn(V ga of Dar-es-Salanm, Pemba en Mombassa. 3o. F.ene kustlinie tussehen Zanzibar en Inhambana over Kilwa, Lindi, Bso, Queli- mane en Chilvane. Op de eerste en derde lijn zullen jaar lijks dertien vaarten (om'de vier weken) in elke richting worden gedaan; op de tweede lijn jaarlijks 20 vaarten (om de veertien dagen). De laatste berichten uit de koloniën om trent den suikeroogst luiden als volgtIn Louisiana is door de overstrooming der Mississippi ongeveer een vijfde gedeelte van den suikeroogst van dit jaar vernietigd. De schade wordt op niet minder dan 5 millioen dollars geschat. Op Cuba is het weder ver beterd. Het heelt flink geregend, waardoor de bezorgdheid voor den aanstaanden oogst is opgeheven. Op Trinidad heelt aanhoudende regen het inoogsten van het riet ernstig ge stoord vele plantages werden genoodzaakt het werk te staken. Naar wij vernemen, zullen dit jaar de zoogenaamde Panopticumtreincn loopen van Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem gedurende Juni, Juli, Augustus en September, en wel vat» Rotterdam en Deu Haag, op Dins- of Donderdagen en van Utrecht en Arnhem op Woensdagen. De prijs zal zijn van Den Haag, Rotterdam en Utrecht 'ie kl. f6.50, 2e kl. f5.50; van Arnhem le kl. f7.50, 2e kl. f0.50. De voorstellingen der Münc heners te Rot terdam blijken bij elke vertooning meer de belangstelling te verdienen. Het spel van dit gezelschap staat oneindig hooger dan dat der Meiningers. DeheerenMax Hofpauer, Grunert, Ernst, eu de dames Schöncken Schöneken vooral! Cornelie Nettslag, Toni Diglas, Ella Jenke en Leni Scheller behooren tot de eerste tooneel-artisten. De monteering is boven allen lof verbeven. Groote aantrekkingskracht bezitten het citerspel, het zingen, hetjoedelen en het eigenaardige dansen en springen, de optochten, de volksspelen enz. Reeds hebben de Mi'mchener tot groote voldoening »üer Hergottschnitzer von Ammergau" en »Der Prozesshnnsl" gespeeld en zullen heden een hunner merkwaardigste en boeiendste stukken ten toonele brengen»Der Pfarrer von Kirch- feld". Ieder, die belangstelt in het werkelijke - volkstooneelspelvoortreffelijk gespeeld en gemonteerd, worden deze voorstellingen van ïDe Meiningers uit het Hooggebergte" aan bevolen. Uit bet jaarverslag van het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier blijkt, dat op 1 Jan. jl. liet aantal contribueerendo leden 2G00 bedroeg. De reke ning sluit met een saldo winst van f13,623.48. Bovendien bezit het fonds aan inschrijving op het grootboek eene som van f 201,000. De gemeenteraad van Leiden zou in zijne vergadering van heden besluiten over het definitieve plan voor de te bouwen Stads- zaal, zooals dit door B. en W. is aange boden. Enkele wijzigingen cn verbeteringen zijn in het voorloopig aangenomen plan ge bracht het totaal der kosten wordt op f152.550 geraamd. Uit de venen te Beets wordt aan de AT. 12. Ct. gemeld De werkstaking is geëindigd of liever ze is uitgegaan als een nachtkaars. Bij liet op Maandag jl. gehouden appèl bleek het, dat vele werklieden gehoor gegeven hadden aan de stem hunner kameraden, die hen, zooals wij vroeger mededeelden, bij advertentie luidden uitgenoodigd weder aan het werk te gaan. Slechts een duizendtal personen waren tegenwoordig, d. i ongeveer een derde van het aantal, dat het rarig appèl bijwoonde. Natuurlijk maakte het op de aanwezigen een hoogst onaangename)!.indruk, dat Domein. Nieuwenluiis ditmaal schitterde door afwe zigheid. Zoolang de opgewonden arbeiders in eene stemming waren om naar zijne inbla zingen te luisteren, zoolang zijn woord een evangelie was en hij door het geven van een onnoozele honderd gulden een storm van toejuichingen kon doen ontstaan, zoolang hij in een woord de arbeiders kar. exploitee- ren voor zijne socialistische bedoelingen, was hij steeds aanwezig en altijd haantje de voorste. Thans, nu hij begrijpen kan, dat hij door de misleide menschen ter verant woording zou worden geroepen, nu men hem zou willen houden aan zijn woord en belofte, schijnt hij bet veiliger geoordeeld te hebben in Den Haag te blijven. Wel echter was er een zijner adjudanten, de socialist Stien- stra, van Drachten, maar dezen werd heel handig bet zwijgen opgelegd. Deed de bur gemeester weten, dut de socialisten niet zon der zijne toeslemming het woord mochten voeren, de werklieden gaven duidelijk te ver staan, dat zij von zijne voorlichting in het geheel niet gediend waren. Jammer voor dezen hoilsapostel, die op zijne wijze de werklieden exploiteert en van liet opruien der arbeiders eene broodwinning maakt. Te Oldenouwer althans, waar hij het, toen er voor een paar weken eene werkstaking uit gebroken was, ook nuttig oordeelde zijn licht te laten schijnen, ging hij, nadat lnj zijne redevoering geëindigd had, met zijne pet bij .de werkstakers rond om giften in te zame len voor zich zei ven. Zoo was dan alleen de appèlnicester aan liet woord. Op zijne vraag of men al dan niet wenschte te volharden, waren er ofschoon de rneest gewillige arbeiders natuur lijk afwezig en aan het werk waren dui delijk twee strooiningen waarneembaar, maar nog eenmaal wonnen het de schreeuwers. Men besloot te volharden bij de gestelde eischen, met fle liggelden incluis. Men gaf den bazen een uur bedenktijd, eene uitermate kinderachtige vertooning, daar dezen duidelijk genoeg en met de meest mogelijke beslist heid hebben te kennen gegeven die eischen in geen geval to zullen toestaan. Er was dan ook geen sterveling, die aan de mogelijk heid daarvan dacht. Toen ging het appèl uiteen, het laatste dat gehouden is, daar zij voor het vervolg door den burgemeester van Opsterland verboden zijn. Reeds hij het verlaten van hef appèl gaven velen lmn voornemen te kennen om, in weerwil van de gevallen beslissing, den vol genden ochtend den arbeid te hervatten. Dan wordt voor de weinigen, die zouden willen volhouden, de toestand totaal onmogelijk. Intusschcn zullen 20 span, d. i. 300 arbei ders, naar Duitschland vertrekken, om aldaar hun geluk te beproeven. Is dus de weikstaking zoogoed als geëin digd, de gevolgen er van zullen zich nog lang doen gevoelen. De geleden schade kan niet meer hersteld worden, en deze beloopt voor de meeste werkstakers een f 50 a 60, daar een Hink trekker een weekloon van f18 k 20 maken kan. Droevig is dan ook het vooruitzicht voor deze arme menschen. Toch schijnen de socialisten van oordeel, dat zij niet genoeg kwaad gebrouwen hebben. Althans ook in den grooten voenpolder van \Vest-S< -ilingwerf, waar 500 arbeiders bet werk staakten, zijn zij verschenen om de leiding der zaak op zich te nemen. Daar zijn het Wever en Van Emmenes, die hunne hetlleer prediken. Het is echter na het te Beets gebeurde wel te verwachten, dat de werklieden den rug zullen toekeeren aan mannen, die speculceren op de ellende des- volks en deze liefst zoo groot mogelijk maken, daar zij dan een vruchtbaren grond vinden voor de zaden van tweedracht en klassen haat, die zij met zoo kwistige hand uitstrooien. Aan het strand te Schevenigen voor het Kurhaus is men thans bezig met den her bouw van de montngncs; JBt/sses. Deze onder neming gaf het vorige jaar belangrijke baten. Uit de gemeente Pernis vertrekken Zaterdag. 27 personen naar Noord-Amcrika. Zooals men zich herinnert, verdween voor eenigen tijd de notaris K. teWarga en werd zijn lijk na eenige dagen uil het water opge haald. De vrees, dat zijne financiën in de war waren, heeft zich maar al te zeer be waarheid. Van do bij hem gedeponeerde gelden zal slechts 15 a 20 pCt. terechtkomen, daar tegenover een actief van f24,000 een passief van f 120,000 staat. Vooral de burger man en kleine winkelier worden daardoor getroffen. Mocht mon meenen dat Spanje en Turkije do eenige landen in Europa zijn, waar de- salarissen aan de ambtenaren niet worden, uitbetaald, ook in Nederland doet zich dit- geval voor, namelijk in de Drentsehe ge meente Vries, waar de gemeente-ambtenaren nog steeds wachten op hun driemaandelijksch- traktement Een aannemer, aan wicn de ge meente tot nog toe de f 4000 niet uitkeerde voor het bouwen eener school, heeft thans op eenige gemeente-eigendommen beslag ge legd. Het Sportblad verneemt, dat dr. Neville Goodman, hoogleeraar aan de universiteit te' Cambridge, II. Vrijdag, na een langdurig lijden, is overleden. Als bestuurslid van den- schaatsenrijdersboiid van Groot-Brittannië be zocht bij herhaaldelijk onze internationale hardrijderijen, en aan hem vooral hebben wij' de komst van zoovele bekende Engclsche' rijders te danken. Als schrijver van het uitstekende werk over hardrijden»Fen Skating" verwierf hij Siclr den rijden Neder welvei Te jengei vooro1 tijd bi na lui vond, den 1 mocht rige b armbe bij de Din bet st te 's- vevooi De broedt de eei ons la te Wi jaren opgen klooslt t m, i d-.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2