GSciucngde Berichten. PEK TELEGRAAF. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. Jrleclitza ken. V s sc lie rij Kerknieuws. den zeer verdienden dank der Engelsclie rijders. Menig tvaardeerend artikel over de Nederlandsche wedstrijden vloeide uit zijn welversneden pen. Te Naaldwijk viel Dinsdag een negenjarige jongen op eenc zame plaats in den tuin voorover in een diepe sloot. Eerst geruimen tijd later werd hij door zijn vader, die hem na lang zoeken op den bodem van het water vond, op het droge gebracht. Men beschouwde den knaap reeds als dood, doch gelukkig mocht dr. 'Vollenhoven, na eene zeer langdu rige behandeling vooral door de bekende armbeweging er in slagen de levensgeesten bij den drenkeling weder op te wekken. Dinsdagavond is de bliksem ingeslagen in het station van de Westlaudsche stoomtram te 's-Gravemande, waardoor eenige schade veroorzaakt werd. De bierbrouwerij, door de paters minder broeders te Maastricht op te richten, zal niet de eerste zijn, door eene geestelijke orde in ons land gedreven. De paters redemptoristen te Wittem hebben reeds voor ongeveer twee jaren eene bierbrouwerij naast hun klooster opgericht, en leveren bier aan de andere kloosters dezer orde in Nederland. Uit Leeuwarden meldt men aan de 2i.jR.Ct. Zooals voor eenige dagen door ons ïs ge meld, werd Vrijdag jl. een scharenslijper dood in zijn bed gevonden, als waarschijnlijk gevolg van het misbruik van sterken drank. De vader, die in hetzelfde kwaad was ver vallen, werd in bet stadsziekenhuis opgeno men als lijdende aan delirium tremens. Daar is deze eergisteravond ook overleden. De toestand van vervuiling en verwaarloozing waarin beide personen verkeerden, gaat alle beschrijving te boven. De woning moest worden gereinigd en ontsmet. Beide slacht offers van den sterken nrank hebben Donder dag een hunner laatste meubels, een spiegel, te gelde gemaakt, om uit de opbrengst aan hun dranklust te voldoen. Pernis. De heeren A. Koole en H. Slroijk hebben ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Oud-Beierland. Daar het den heer J. J, A. Kuis gebleken is, dat de brug over de Oude Maas niet sterk genoeg is om een locaalspoor over +e laten, zal hij nu trachten, van de verschillende gemeentebesturen ver gunning voor het maken en exploïteeren van eene stoomtram te verkrijgen. Volgens zijne verklaring is het benoodigde kapitaal aanwezig. Oud-Beierland. De vereeniging jOiuI- Deierlands gemeentebelang" heelt zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, om te verzoeken dat het voorstel Bahlmann betref fende graanrechten worde verworpen. Maandag heeft hot s Aardrijkskundig Genoot schap" te Londen in de Albert Hall ter eerc van Stanley een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar o. a. ook de prins en prinses van Wales met twee hunner dochters, de hertog van Edin burgh, de graaf van Parijs en verscheidene ministers tegenwoordig waren. De beroemde reiziger, die bij zijn komst roet veel geestdrift werd begroet, sprak daar een uur lang over zijn jongste reis. De kroonprins overhandigde hem een gouden eerepenning en aan zijne metgezellen bronzen medailles. Dinsdag is Stanley naar Windsor gegaan, waar hij tot gisteravond de gast was van koningin '"■Jo'".- 1 s de ntvaimachinenfabriok van Sin- f tri1' y afgebrand. De schade, daardoor V'.i v :dt op twee milliocn dollars ge- )r\r 'kon brand zijn drie duizend arbei dt u -l 'lyf ;eyvorden. Da maatschappij heeft reeds een contract ge sloten voor den herbouw in twee maanden tijds. Van een bescheiden, schier onbekend berg dorpje werd Davos, in het Zwitsersche kanton Grauwbunderland, binnen weinige jaren een over de geheele wereld beroemd Luft-Kur-Ort. Hetzelfde staat mogelijk te wachten aan het tot nu toe vooral niet minder onbekende Waadt- landsclie dorpje Leysin, eer. verloren plekje in de bergen, vóór 1878 misschien alleen bekend aan de bewoners van het land en enkele toe risten, en eerst in dat jaar, door bet aanleggen van een zijpad, met den grooten weg in ver binding gebracht. Toen bsgon men het, wegens zijne hooge lig ging op het Zuiden en zijn beschut zijn tegen den noordenwind, als eenvoudig winterverblijf te bezigen, waar men bij den boer logeerde, zoo goed en zoo kwaad het ging, en zich bij de heerlijke lucht uiterst wel bevond. Voor eenvoudigen en niet al te zeer met aard- sche goederen gezegenden bestuan dergelijke rus tige plekjes echter zelden lang althans niet in Zwitserland. Vroeg of laat verschijnt de on vermijdelijke Actiën-maatschappij", die er een groot hotel' bouwt of uKurhuus", en er zoowat alles bederft, alleen de lucht niet. Ook te Leysin wil men een zoodanig groot hotel bouwen, geschikt voor winterverblijf, om zoodoende meer arme long- en borstlijders in staat te stellen van de heeilijke lucht herstel of leniging te ontvangen. fn eene kleine kapel, aan den weg tusschen Barnes en Mortlaka, in Engeland, verscheen dezer dagen tijdens de godsdienstoefening een beer. Algemeene paniek, groot gegil van vrouwen en kinderen en sterk gedrang naar de uitgangen. De boer bewees echter met de beschaving in aanraking geweest te zijn, nam plaats in een der verlaten kooi banken en zag tevreden in bot rond. Inmiddels geraakte de predikant, wiens leerrede dus plotseling tot een einde was geko men, zeer in de engte. De piodikstoel was na melijk door zooveel domos beklommen, dat van den eerwaarden heer bijna niets te zien was. Toch raadpleegde bij uit het gedrang met eenige moedige mannen ovor de beste middelen om den ongewonon kerkganger te verwijderen. Gelukkig verscheen daarop de oigenaar van den beer, die uit de herberg van het dorrp bleek weggeslo pen te zijn. De beer en zijn baas omhelsden elkander en verlieten welgemoed het kerkgebouw. Door professor Lewis, leeraar aan het konink lijk marine- college te Greenwich, werd in bet instituut van naval architects eenc lezing ge houden over het zelfonthranden van steenkolen- ladingen. Hij beschouwt het luchten van de kolen een voortreffelijk middel ,egen zelfontbranding, wanneer men daarmede eene duurzame afkoeling der kolen kon bereiken. Dewijl dit echter niet mogelijk is, brengt juist de toevoer van versche lucht het gevaar van ontbranding teweeg en is dit luchten het slechtste wat men doen kan. Het stof der kolen bezit de eigenschap gassen op te zuigen, waardoor dio stof verhit wordt. Dit opzuigen der zuurstof heeft eene chemische uit werking op de in de kolen zich bevindende gas vormige deelen, waardoor weder nieuwe hitte wordt voortgebracht, die meerdere gasopneming bevordert en waardoor eindelijk de hitte zoo groot wordt, dat eene ontbranding der kolen moet vol gen. Derhalve is de slotsom van zijne bewering, dat iedere verscho toevoer van lucht, wnarmede natuurlijk nieuwe aanvoer van zuurstof gepaard gaat, het gevaar voor zelfontbranding vermeer dert. Vele hnisvrouwen verkeeren in de dwaling, dat eene pctroleum-lamp of kooktocstol minder olie zal verbranden, wanneer de pit lager ge draaid wordt. Gewoonlijk slagen zij er slechts in, een afschuwelijken reuk in het vertrek te doen ontstaan. Zicli werkelijk te overtuigen, dat het hoofddoel der bezuiniging bereikt is, daar aan wordt niet gedacht. Deed men dit, dan zou de uitslag slechts do verwachting bevredigen. Een deskundige betoogde onlangs in een tech nisch blad, dat de hoeveelheid gas, uit de pe troleum door de hitte der vlam ontwikkeld, tot de grootte dier vlam in geene verhouding staat. Het komt in dit geval uitsluitend op de verhit ting van den bovenrand der pit aan en deze ver mindert, door de pit lager te draaien, bijna niet. De gevolgen dezer averechtsche poging om te bezuinigen zijn daardoor geen noemenswaarde besparing van olie, verontreiniging der kamer lucht met niet of slecht verbrande petroleum- daiop on een doordringende voor de gezondheid schadelijke reuk. IIEN HAAK, 8 Mei. Eerste Kamer. Aangenomen inet 34 stemmen tegen dOhet voor-stel-Reekers (ophefiing van het verbod van het vissehen met den wonderluiil in de Zuiderzee). De minister van waterstaat ver klaarde nog niet te hebben geadviseerd op de ontslag-aanvraag van het college voor de zee- visscherij, en het wenschelijk te achten, dat op liet verzoek werd teruggekomen. Voorts is aangenomen met 37 stemmen tegen 2 de wijziging der wet op de inkwar tieringen voor de levering van paarden in oorlogstijd. Morgen is koloniën aan de orde. OEN HAAG, 8 Mei. Tweede Kamer. Afgedaan is dc pensioenregeling voor dag gelders aan militaire inrichtingen. Het be ginsel geen pensioen bij tussehentijds vrij willig ontslag is gehandhaafd. De eindstem ming is aangehouden. De heer Guyot hield eenc interpellatie over de waarborgen voor schepen in aanbouw en de fabriek van stoomwerktuigen tc Amster dam bij de financieele moeilijkheid waarin die fabriek erkeert. De minister van marine achtte de beantwoording vooralsnog schadelijk in 's lands belang. Na protest tegen die weigering door de heeren Hintzen en Viruly besloot de, Kamer met 52 stemmen tegen 20 de interpellatie te verdagen totdat 's lands belang een antwoord toelaat. Op de interpellatie van den heer Heldt over het onvoorzichtig optreden der justitie tegenover de werkstakers to Iloogeveen ver dedigde de minister van justitie het kalm optreden en het beleid der politie tegenover ruwe en slecht ter faam bekende personen. Door de oNederl, Bell-Tolephoonmaatsclmppij" wordt eene teclustrceksche verbinding aangelegd van Amsterdam over Amorsfnort naar Arnhem. De lijnen zullen over den Ouster-, Staats- en Rijnspoorweg gespannen worden. Do aanvraag der kerkelijke overheid bij het gemeentebestuur te Venlo om een pro-gymna- siuia te mogen oprichten, is niet alleen gunstig ontvangen, maar in eene officieuss zitting is besloten, den ondernemers f 1500 jaarlijks sub sidie te geven in plaats van f500, zooais ge vraagd was, indien de kerk genegen is, een gymnasium te stichten, in plaats van een pro- gymnasium. Te Bolnes, gemeente Ridderkerk, zal eerstdaags eeno school met den bijbel worden geopend, aan vankelijk voor 90 leerlingen. Met 1 October dezes jnars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de rijkskweek scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd, van haar verlangen om geplaatst te worden, vóór 45 Juli e. k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin zij haie woonplaats hebben. Staaln-Ct De agenda voor da algemeene jaarvergadering der Vereeniging voor christelijk nationaal school onderwijs, op 29 Mei te Zwolle te houden, bevat behalve de jaarlijksche werkzaamheden o. a. de navolgende voorstellen Van de hoofdcommissie: Do vereeniging schrijve een niaulve rentelooz» leening uit van f 100.000. De algemeene vergadering besluit: Met ingang van het boekjaar 1890/91 houdt de subsidie voorop de particuliere leiding op. Van de hulpvereenigirig EnumatilDe' ver eeniging geve voor de verschillende opleidingen gelijke subsidie voorde opieiding van onderwijzers. Van de hulpvereeniging Nijmegen: De alge meene vergadering spreke de wensclielijkheid uit om, wanneer do toepassing der gewijzigde school wet de vereeniging daartoe in staat stelt, vooral de opleiding van onderwijzers voor onze scholen te steunen en eenigszins eon equivalent te vinden voor de 25 pCt., genoemd onder 2 van art. 45 der bedoelde wet. Van de hulpvereeniging AmsterdamDe al gemeene vergadering wijze de middelen aan, die het particulier initiatief kan aanwenden om het groot aantal kinderen, da: vooral in onze grooto steden nog van onderwijs verstoken is, daarvan te voorzien. Van de hulpvereeniging Reden: Acht de alge meene vergadering het al of niet wenschelijk, dut door de besturen der christelijke bijzondere scholen nu reeds stappen worden gedaan bij de gemeentebesturenteneinde ondersteuning te verkrijgen voor on- of minvermogende oudors, die hunne kinderen van onze scholen willen doen gebruik maken 1 De rechtbank te Uaarlem heeft 3. W. M., tuinder te Beverwijk, vrijgesproken van poging tot doodslag, doch wegens poging tot zware mishandeling tot 9 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank te Roermond heeft Dinsdag den afwezigen notaris Clercx, te Weert,Jverktaanl in staat van kennelijk onvermogen. De Middelburgsche rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak van een herbergier te Sint-, Jansteen, die op 16 Juli jl., bij gelegenheid van eene verkiezing voor leden van den raad dier ga- mcento, twee kiezers heeft omgekocht, door eenc gift van 50 cent te beloven en inderdaad to betalen, om hun kiesrecht alzoo uit te opfenen, dat op hun stembriefje de naam werd geplaatst van 1', de Kerf, welk stembriefje door hen ook in de bus is geworpen. De rechtbank heeft beklaagde veroordeeld tot f50 boete, subsidiair 21 dagen hechtenis, en hem tevens 5 jaren ontzet van liet recht van kiezen en verkiesbaarheid bij Krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezingen. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 70 ton zoutevisch. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen 1 sloep met 38 ton zouterisch, 25 heilbotten, 300 scheirisschen, 1 ben rog, 1 ben vleet en een partijtje schol. Do geheele vloot is thans binnen. KRALINGSCfIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 71 zalmen, die voor f 1,25 tot 1,5ri per Va kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 2380 elften, die f0,90 tot 1.10 per stuk opbrachten, en 1 steur. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: te Akkerwoude c. a. ds. R Klein, te Gasselte te Kedichem ds. P. van der Metilen, te Wadenooiente Katwijk.-aan-7.ee ds. C. Plug, te Oostknpelle; te Dreischor de heer II. R. Offer- Uaus, cand. te Utrum. Bedankt: voor Herwijnen door ds. M. J. ti. Wolff, te Ommeren (Betuwe) voor Druten door ds. D. J. Veen, te Borgharen. Door liet provinciaal kerkbestuur van Nooul- Holliuid zijn tot candidate!» tot den heiligen dienst toegelaten de heeren M. Bloein en A E. C. I'ont, candidatcn in dc theologie aan de Utrechtschc universiteit.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3