A°- 1 Gemengde Berichten. Buite ïleesvergtuleringen gehouden, bestemd tot nhei. aanhooren van voordrachten enbïjdra- ïgeti, in overeenstemming met het karakter '3.en het doel der maatschappij. Voor het ^honorarium dezer lezingen wordt jaarlijks ïop de begrooting minstens fiOO.toe- ïgestaan." III. In Art. 49 van het Huish. Heg. wordt tussohen do 1ste en 2de al. gevoegd een nieuwe, luidende: Voor ieder dienstjaar wordt door het departement een begrooting svan inkomsten en uitgaven vastgesteld. De ^penningmeester dient daartoe in de vergade- sring van April een ontwerp in." De Commissie meent aan het bestuur te moeten verzoeken toepassing van Art. 25 van het Huish, Iteg., omdat de voorgestelde reglementswijzigingen anders eerst, ingevolge Art. 2't, in October kunnen worden behan deld. Naar haar oordeel zijn hier werkelijk «buitengewone omstandigheden" aanwezig en zou een uitstel van een halfjaar zeer te betreuren zijn. Ten slotte meent de Commissie met eenige voldoening te mogen meedeelen, dat boven staande overwegingen en voorstellen, hoewel aanvankelijk eenig verschil van gevoelen be stond, de instemming van al haar leden hebben gevonden. Zij gelooft eenparig, dat aanneming barer voorstellen, het departement nieuwe krachten zal toevoeren en nieuw leven zal geven en dat het daardoor grooter en veclzijdiger nut zal stichten. De Commissie voornoemd S. A. VERNÈDE, Voorzitter. M, C. M. DE GROOT, Secretarie Schiedam, 21 Maart 1890. Na voorlezing van dit rappor., brengt de voorzitter daaromtrent het volgende prae- advies van het bestuur uit: Het bestuur van het Nutsdepartement; met genoegen kennis genomen hebbende vau het rapport der commissie, benoemd om het voorstel S. A. Maas c. s. te onderzoeken, oindat daarin wordt geconstateerd, dat het der commissie gebleken is, dat het depar tement, met betrekking tot de inrichtingen onder zijn beheer, niet {ten minste niet grootendeeh) in gebreke gebleven is aan zijne roeping te beantwoordenwaarom de commissie iu haar rapport dan ook verklaart dat die qualificatiewelke in het voorstel S. A. Maas c. s. voorkomt, te sterk gekleurd is gaarne alles willende aanwenden, wat be vorderlijk kau zijn aan de instandhouding en den bloei dier nuttige instellingen, om welke reden het gunstig adviseerde op het adres van genoemde voorstellers tot het benoemen eeneb commissie van onderzoek ofschoon niet geheel medegaande met de considerantia die tot de voorstellen der com missie van onderzoek hebben geleid, omdat het niet gelooft, dat de aangegeven middelen tot verbetering krachtig zullen medewerken tot meerderen bloei van het departement; niet willende verzwijgen dat, waarde com missie erkent dat verschillende inrichtingen, die daaraan behoefte hebben, door particu lieren, daartoe opgewekt door het bestuurs departement, geldelijk worden gesteund, het gaarne zoude gezien hebben dat de commissie in haar rapport ook blijken had gegeven van waarde te hechten aan den moreel en steun van het departement ten behoeve zyner inrichtingen, omdat het departement, uit den aard der zaak, toch wel nimmer belang rijken fmancieelen steun zal kunnen ver schaffen heeft de eer der vergadering te adviseeren, de drie voorstellen, in bet rapport vervat, aan te nemen. Van de bevoegdheid, hem verleend bij art. 25 \an het huishoudelijk reglement, om reeds aanstonds tot de voorgestelde wetswijzigingen over te gaan, heeft het bestuur geineend geen gebruik te moeten maken, nu deze vergadering eprst in de maand Mei kan worden gehouden. De voorgestelde wijzigin gen kunnen naar zijn oordeel thans alle ge voeglijk worden uitgesteld tot de maand October, die voor reglementswijziging is aan gewezen. Voor tot de behandeling van genoemd rapport wordt overgegaan, worden de punten van beschrijving voor de a. s, algemcene vergadering aan de orde gesteld, alsmede de benoeming van eenen afgevaardigde en van diens plaatsvervanger. Tot afgevaardigde wordt by eerste stem ming benoemd de heer S. A. Vcrnhle. Aan gezien deze verklaart die benoeming ditmaal onmogelyk te kunnen aannemen, beeft eene nieuwe stemming plirnts, waarvan de uitslag is, dat als zoodanig 'wordt gekozen de heer F. llüvcrschmidt en tot diens plaatsvervan ger de heer W. F. Tak De punten van beschrijving geven weinig aanleiding tot discussie. Op voorstel van het bestuur verklaart de vergadering zich ver volgens ten gunste van de voorstellen, ver meld onder de punten III-XI, XIII en XV, zonder echter den afgevaardigde aan een bepaald imperatief mandaat te willen binden. Het uitbrengen van zijn stem omtrent de voorstellen vermeld sub XII en XIV van - den beschrijvingsbrief, wordt aan zijne pru dentie overgelaten. Vervolgens stelt de voorzitter, de heer dr. C. J, Vaillant, aan de orde het rapport der Commissie in zake het voorstel S. A. Maas c. s., met het daarop uitgebrachte praeadvies van het bestuur Aangezien dat praeadvies slechts het ge voelen van de meerderheid van het bestuur uitdrukt, en hij zich niet onvoorwaardelijk met dat advies kan vereenigen, ontwikkelt hy persoonlijk zijne meening over het rapport. In het benoemen eener Commissie van werving zegt hij niet veel heil te zien. Ook meent hij dat het ledental hier, in vergelij king met zooveel grootere steden als Rotterdam en Amsterdam, niet gering is. Wel zyn er kleinere gemeenten met meer leden, doch dit zijn meest plaatsen waar men lid van 't Nut is om delezingen. Bovendien is Schie dam in hoogst ongunstige verhouding, zoowel om de vele fabrieken, waardoor een groot deel der bevolking tot den ambachts- of fabrieksstand behoort, als door de scherpe verhouding waarin sommige partyen tegen over elkaar staan en wier aanhangers voor een groot deel tot de bestrijders van 't Nut belmoren. Ofschoon niet gekant tegen het nemen van een proef om te trachten op de voorgestelde wijze in de meerdere behoeften van het departement te voorzien, acht hij eene dodelijke wetswijziging in dien zin wel wat gevaarlijk, waarom hij het volgende amen dement op de voorstellen der Commissie indient: ïDe omlergeteekcnde stelt voor de voor- sstellen der Commissie voorloopig aan te j nemen, doch over 2 jaren te beslissen of, »op grond van de alsdan opgedane ervaring, »al of niet tot eene wetswijziging zal worden ^overgegaan." De heer Elzevier Dom geeft te kennen dat hij als lid in eea zeer ongunstige positie tegenover het bestuur staat, dat het rapport heeft kunnen lezen, waarom hij verzoekt, wanneer dergeiyke zaken te behandelen zyn, ze voortaan ter visie te leggen. Ook wijst hij er op, dat ingevolge het reglement 6 lezingen moeten worden gehouden en dus, zonder wetswijziging zooals de motie van den voorzitter beoogt dat getal niet, zij het ook bij wijze van proef, mag worden verminderd. De heer P. Loopuijt zegt zich geheel te vereenigen met de zienswyze van den vorigen spreker. Ook hij acht het nemen van zulk een besluit, zonder wetswijziging, onwettig. Tegen'wetswijziging kau toch ook geen be zwaar bestaan, want werkt ze niet goed, dan kan de wijziging weder worden inge trokken. De lieer P. la Verge zegt dat, ook ia weerwil van het rapport der commissie en het praeadvies van het bestuur, hij er nog niet overheen is zijn stem omtrent de zaak te wijzigen. De besparingen die men zich voorstelt acht hij te gering. Verscheidene leden zullen hun lidmaatschap opzeggen Zyn amendement is bepaald: 6 lezingen te houden Ook zou hij zr de voorkeur aan geven de contributie met 50 cents te ver- hoogen, dan verkrijgt meu betzelfde resultaat, als door 2 lezingen af te schaften. In ver mindering van het getal spreekbeurten ziet hij eene ontbinding van 't departement. De beer Elzevier Dom vraagt of er geen maximum van contributie bij de wet is vastgesteld. Hem wordt door den voorzitter geantwoord, dat dit bet geval niet is. De beer mr. A. Tak stelt voor, de zaak aan te houden en hot rapport ter visie te leggen. De heer S. A. Vernide zegt het zich ten plicht te rekenen, als voorzitter der commissie van onderzoek, ook zijn stem in deze ver gadering te doen hooren. Was het voor hem en zyne beide mede leden van het bestuur aanvankelijk niet van bezwaar ontbloot, deel der commissie van onderzoek uit te maken, vooral nu enkele leden in het voorstel eene zydelingsehe af keuring meenden te zien van de door het bestuur tot dusver gevolgde gedragslijn; hij haast zich de verklaring af te leggen dat de commissie op de meest aangename wijze hare vergaderingen heeft gehouden. En hoezeer men het over alle punten niet volkomen eens was, toch verheugt hij er zich over dat de voorstellen die zij deed, met eenparige stemmen werden aangenomen. Wat aangaat de opmerking, voorkomende in het praeadvies van het bestuur, namelijk: idat het gaarne zoude gezien hebben dat de commissie blijken had gegeven waarde te hechten aan den marcelen steun van 't departement ten behoeve der inrichtingen'", naar aanleiding daarvan, en om de houding van zich zeiven en zijne beide medebestuur ders in dezen in een juist daglicht te stellen, moet hij verklaren, dat ook in de commissie door hem op dien steun met kracht is ge wezen. Hij mocht echter geen meerderheid verkrijgen voor bet denkbeeld om het par ticulier initiatief, waarvan het Nut tot dusver zooveel goede vruchten had geplukt, niet geheel uit te sluiten. De zaak thans tot October geheel van de baan te schuiven, acht hy onnoodig. Wel degelijk kan het benoemen eener commissie van werving naar zyne meening lieden ge schieden, daar hiervoor geene reglementswij ziging noodig is. De beide andere punten van het voorstel, als niet van urgenten aard, nu de maand April toch reeds verstreken is, kunnen thans gevoeglijk worden uitgesteld tot de maand October, die bij het reglement is aangewezen ter behandeling van de voor steilen waarbij wetsherziening noodzakelijk is. Het bestuur zal zich gaarne willen verbinden voorloopig in geen geval meer dan vier spreekbeurten te bezetten. Hij stelt daarom voor heden eene com missie tot het aanwinnen van leden te be noemen en de behandeling van de beide andere punter, van het voorstel der com missie, met het daarop door den voorzitter ingediende amendement, te verdagen tot de vergadering in October a. s. De heer la Verge geeft te kennen zich met het voorstel van den heer Vernódc best te kunnen vereenigen, vooral, omdat door mogelijke aanwinst van leden door de be moeiingen van de wervings-commissie, liet aannemen van de beide andere voorstellen misschien onnoodig zal blijken. Het voorstel van den heer Vernède daarna in stemming gebracht zijnde, wordt met alge. roeene stemmen aangenomen. Aan het bestuur wordt,'op voorstel van den heer A, K. Eemtsar, ondersteund door den heer la Verge, overgelaten de leden dei- commissie tot aanwinnen van leden te benoemen. Het bestuur verklaart die opdracht aan te nemen en te zullen trachten leden voor die commissie te vinden. De vergadering wordt hierop gesloten. Vergadering van do Kamer van koop. handel en fabrieken le Schiedam van Vrydag O Biel 1890. Aanwezig zijn de bh. I. J. G. Noiet, voor- zitter, J. Th. Wittkampf, J, Meijer J.Pz., mr. W, H. Jansen en P. M. J. A. Lagerweij, De notulen der vergadering van 3 April 1890 worden door den secretaris voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt besloten, zooals respectievelijk door den voorzitter wordt voorgesteld. Op uitnoodsglng van de Kamer van koop- bande! en fabrieken te Alkmaar, wordt besloten zich te wenden tot Z. E. den minister van water staat, handel en nijverheid, met verzoek, het aanbieden van telegrammen bij telegraafkantoren met beperkten dienst te vergemakkelijken, door het aanbrengen van bussen, waarin dan, wanneer het kantoor gesloten is, ten allen tijde de tele grammen zouden kunnen worden geworpen. Aan de orde ishet ontwerp faillieten recht en surcéance van betaling, Op verzoek van den voorzitter wordt door den secretaris een concept- antwoord voorgelezen aan Zijne Excellentie den minister van justitie over dat ontwerp. De ver gadering besluit, dit antwoord nader aan het oordeel eener speciale commissie te onderwerpen, waarin worden benoemd de bh,: mr. A. K. J. v. d. Drift; mr. W. H, Jansen er. P. M. J, A. Lagerwey. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. A.BONNE3 Franco t Afzonder De meeting op Zondag in Hydcpark te Lon den ten bate van den 8-uur-werkdag rooet een van de indrukwekkendste zijn geweest ooit te Londen, dat paradijs der meeiingen gehouden. De werklieden-comités en de politie waren steeds te zamen werkzaam voor het handhaven der orde bij deze vergadering van eventjes 300.000 menschen. Niet éen storend incident kwam voor. Mevrouw Besant, de parlementsleden Graham en Michael Davitt en de heeren John Burns, Tom Mann, Ben Tilletf. en Drummond voerden het woord. De zeven afdeelingen namen moties aan ten gunste van de wettelijke invoering van den 8-uur- werkdag of wei 48 uur voor de week, de soci aal-democratische natuurlijk onder bijvoeging, dat hun middel tot verbetering van den toestand het beste en het goedkoopste in het gebruik is. In het gebergte bij Eparies (Hongarije) is dezer dagen een groote vogel aangeschoten, dia bij nadere beschouwing bleek een fraaie Condor (Sarcoramphus gryphus) te zijn, welke toevallig in de Karpathen verdwaald moet zijn geraakt of, waarschijnlijker, uit een diergaarde is ont snapt. De heer C. V. Boys, leeraar te South Ken sington, is, volgens een der Engelsche bladen, er in geslaagd een vraagstuk op te lossen, dat Tyndall, lord Rosse en prof. Langley niet konden vinden, ni. de quaestie, hoevee! warmte do md4h geeft. Met kwartsdraden maakte hij een uiterst gevoetigen warntte-meter, dia de warmte eener kaars op l-i/4 Eng. tnijl afstand aanwees. Met dit toestelletje toonde hij aan, dat de warmte die de maan op de aarde geeft gelijk staat met die eener kaars op 21 voet afstand. Deze uitkomst komt geheet overeen met de verwachtingen von prof. Piazzi Sinytli, wiens waarnemingen hebben bewezen dat de maan, al is zij veertien dagen lang aan da stralen eener onbewolkte zon blootgesteld, betrekkelijk koel blijft. Be ke in Silezi avond d Gnesen i Koningsl zijn gen reist. De Ri verleden degelijk i van redt 3en tussc genaamd met de v commissi De con -afgevaard regeeriug kntholieki ren als r hoorzaam wedde va Windt) 'het aanbc commissie stemde e( de nalior dat zagen scheen De redt over de k -der betee staats-seci jmendsuh; geland na meest de en terugh jongston t den voorgi die na J hopen, do met kolou droge opn woordige daarin za£ stations %t Zijne spo Sclnoaerm •en half A ren", voir Rechts das -eenio-e seh tegenstand Na de houden re dat hij iri r-sisehc Hui •eene soor

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 10