Biinicnlamlsche Berichten. hem tie afkeurende beoordeeling van het ontwerp in de pers g<_ roft'en. Tot dusver heeft hij kunnen voorkomen dat door officie ren wederleggingen tegen die beschouwingen geschreven werden, maar dit zal hij moeilijk kunnen blijven doen indien de Itijksdags- presidontcn hunnen invloed niet aanwenden om verdere afkeuring in de pers te beletten. Be presidenten deden hiertoe het zwijgen, dewijl zij geene kans zagen den keizer de verlangde verzekering te geven. De Fremnnitjc Zeilung merkt dienaan gaande op, dat eene poging in dien zin van de zijde der presidenten bij de pers om verschillende redenen een ongunstig onthaal zou vinden, De legerwet is eene regeer» ngs- voordracht als elke andere. Tegenover's kei zers verklaring dat er sedert jaren aan haar gearbeid is, klinken de bekende verklaringen van den minister van oorlog in den vorigen Rijksdag dubbel vreemd, toen deze zeidedat de leger-innchting destijds op eeuige kleine onderdoden na als volkomen voltooid mocht worden beschouwd. De keizer ontving gisteren liet presidium van den Rijksdag. Z. M. begroette de voor zitters, vooral den beer Von Levetzow, met grooto hartelijkheid. Van de bij den Rijksdag ingediende voorstellen roerde de keizer alleen aan, dat tot legerversterking, welks bijzonder gewicht hij op den voorgrond stelde, bedoeld ontwerp is rnet grooto zorg voorbereid; ook militaire autoriteiten zijn geboord, terwijl de keizer zelf zich over enkele punten heeft ver klaard. De keizer gat zijne ontevredenheid er over te kennen dat de pers, zonder het ontwerp van meer nabij te kennen, er reeds een afkeurend oordcel over heeft geveld. OOSTENRIJK. De Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp, waarbij de handelsbetrekkingen met Turkije geregeld worden, aangenomen. ITALIË. Het Kabinet heeft besloten het ontwerp betreffende de stichtingen van liefdadigheid, geljjk het door den Senaat is gewijzigd, weer bjj de Kamer in te dienen. Het doel dezer poging is hoofdzakelijk tijd te winnen, want pet wordt als een uitgemaakte zaak bescliou wd, dat de Kamer bet ontwerp in zijn oorspron- kelijken vorm zal handhaven. Een twist tus- schen Senaat en Kamer is dus toch onver mijdelijk, zoodat do toestand niet verandert. Overigens laat de regeering door de Agenzia Stefuni ter openbare kennis brengen, dat koning Humbert zich volkomen met de houding van den minister Ciïspi in deze aangelegen heid kan vereenigea. Pe gemeenteraad van Florence heeft be sloten de kerk Santa Croce in een wereldlijk Pantheon te herscheppen, waarin, om te beginnen een marmeren plaat zal worden aan gebracht, vermeldende de heldendaden van achter heil. Doch deze duivels schenen eerder niet de elementen te kampen, dan dat zij ze wisten te beheersclien. Salis herinnerde zich, dat deze wezens de groot ste overeenkomst hadden met den persoon, die eens zijn lieve burchtjonkvrouw neen, den vischjongen van Capri och neen, de vbella Anita" wenkte. Zij boezemden hem geen vrees in, maar ver vulden het hart van den jongen man met de zoete hoop, dat hij eenig spoor van haar zon hebben weergevonden. De vuurspuwende berg wa* niets dan een kolenhut *n de zwarte duivels eenvoudig kolenbranders in levenden lijve. Hij kon terecht de hoop voeden, een dak te vinden voor dezen zondvloed in miniatuur en ook, om verder iets te vernemen van zijn beminde Anita, Hij greep Styx vast bij den tengel, werkte zich met hem zoo goed mogelijk door de dicht begroeide struiken, nu eens struikelend over een boomwortel, dan weer uitglijdend op een gladden Garibaldi, tot niet geringe ergernis van bet Vaticaan. SPANJE. De ministerraad iieeft besloten aan generaal Daban gratie te verleenen van bet hem opge legde vestingnrrest. AMERIKA. In den Senaat werd Woensdag liet zilver- ontwerp van Jones behandeld, ofschoon Jones zelf afwezig was. Eene geanimeerde maar vruchlelooze beraadslaging volgde, waar bij verschillende senatoren uiteenloopende inzichten en amendementen ontwikkelden. Maandag voortzetting. EERSTE KAMER DER STA TEN-GENERA AL. Zitting van 9 Mei. In deze zitting is aangenomen het ontwerp tot onteigening ten behoeve van den locaal- spoor va» Sauwerd naar Roodeschool. Bij het debat over het hoofdstuk koloniën kwam de heer Van Zuylen op tegen de afkeurende woorden, in het verslag gericht tegen den afgetreden minister Keuchenius, als volkomen onnooclig en ongewenscht. Van dezen minister vertrouwt spr., dat hij niet blindelings zou ingaan op de plannen van de koffie-eoniniissie en dat Hij in de 13illitonzaak niet zou eischen, dat de maatschappij beginnen zou, alle aanspraken prijs te geven, gegrond op liet contract van *1882. De heer Muller verdedigde het Kaïnervotum van 131 Januari tegenover de verwrongen beteekenis. aan die afstemming gegeven sterk betreurde hij dat deze minister den schijn deed ontstaan de leuze van den Islam tegenover bet Christendom, niet als eene valsehe leuze te beschouwen. Hij zal afwach ten de daden van den minister, dringt er op aan dat deze niet zal ingrijpen inde bevoegd heden van den gouverueur-generaal en be toogt de wenschelijkheid der afschaffing van den suikeraccijns en beperking der koffie cultuur. De heer Van Gennep verdedigde ook tlS* afstemming van de begrooting in Januari, en vond de nota van antwoord van den minister zonderling. Dat de leuze valsch was is een qunlificatie van deze Kamer, hij hoopt dat de minister niet volkomen de homogeniteit met zijn voorganger zal bewaren en keurt de zending van den heer Groeneveld naar Cochin- China af. De heer Melvil van Lijnden sloot zich ge heel aan bij den heer Van Zuylen en be toogde dat de handelingen der regeering na" afstemming van hoofdstuk X niet door partij belang waren beheerscht. De heer Fransen van de Putte verdedigde het verslag tegen de onjuiste aanvallen. Hij vraagt of' de circulaires, düor den heer Keu chenius uitgevaardigd, den ministerraad heb ben gepasseerd, wijst op liet verderfelijke om steen, en naderde zoo het geestenbailet, dat zich weinig om hem scheen te bekommeren. Daar ontdekten de helhondpn zijn spoorten minste zij sloegen geweldig aan, zoodat de echo het gebas in het wond voortplantte. Door dit alarm opgeschrikt, wendde de grootste der reuzen zich om het was Samuel 1 Ja, Samuel, die voor «enigen tijd het ideaal van den jongen man bowrakte sWat!" riep do zwarte met een heesche, doch klankvolle stem en keerde den vreemdeling zijn donker gezicht toe, waarop de ergernis dui delijk was te lezen. sEen jong heerschap met een paardjeWie had dat voor den duivel go- dacht T' ïZeker mijnheermijnheerEn ik weet niet, waar ik een droog plaatsje moet vin den oDat zou u ook bij»onder weinig helpen, want deze wolkbieuk duurt den geheeien nachtik ken ze maar al to goed. Ik begrijp niet, wat gij heden in 't donker in dezen stroomenden regen het Mahomedauisme te bestreden en betoogt dat zendelingen nooit door liberale regeeringen zijn geweerd. De minister van koloniën ontkent ten sterkste dat partijbelang voorzat bij de oplos sing der crisis of dat het belang van Indië daardoor zou worden geschaad. Hij erkent dat de leuze van den Islam tegen het Chris tendom schadelijk had kuunen werken, maar de onderlinge verhouding tusschen de beide godsdiensten heeft wel degelijk in het Januari- debat gewogen. In de Billitonzaak zal hij niet eisehen dat de maatschappij beginne met hare aanspraken op te geveu. De wenken van don heer Muller omtrent den suikeraccijns zal hij met zijn ambtgenoot van financiën overwegen. Het hoofdstuk is daarna zonder stemming aangenomen en de Kamer gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 9 Alci. In de zitting was aan de orde het wets ontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelijl'den bij de militie te land, lichtingen van 1884 en 1885, en voor de ingeiijt'den bij de zeemilitie der lichtingen van •1885 en van 1886. De heer De Beaufort ontkende het bestaan van buitengewone omstandigheden, die eene dïonstverlonging rechtvaardigen en protes teerde tegen do toekenning aan deze wet van het karakter eeuer noodorganisatie van het leger en liet incidenteel beslissen over een 7-jarigen militie-diensttijd. De heer Schimmelpenninck van der Oye beschouwde het voorstel slechts als eene noodwet, waarop is terug te komen en die niets prejudicieert op den duur van den diensttijd, waarover eerst bij de dienstplicht wet wordt beslist. De lieer Sehaeprnan bestreed de dienstver- lenging. Er dreigen geen oorlogsgevaar of verwikkelingen. Men zul prejudicieeren op de legerwetien en stilzwijgend wordt een 6-jarige diensttijd gedecreteerd. Daarom zal bij voor stellen) slechts 6, en geen 7 lichtingen in dienst te houden. De heer Seylfardt verdedigde krachtig de voorgestelde z. i. dringend noodzakelijke leger versterking en de heer v. Loben Seis betoogde dat de eischen der dienstplichtigen niet worden verzwaard door dezen noodzakelijken maatregel. De heer Guyet betwistte de noodzakelijk heid van het in dienst benden eener Ce lich ting zeemilitie en de heer Sanders bestreed mede het ontwerp, als liggende in onze ge brekkige iegerinrichting, en niet in een huiten- gewone omstandigheid. De heer Rooseboom, het voorstel steunende, hoopte dat de legerwetten nog dezen zomer door de Kamer kunnen worden onderzocht. De minister van oorlog trachtte de bezwaren te ontzenuwen. De bewapening van andere op den weg in het woud doet Daar kan men wol overnachten *Maar bij wien dan?" »\Vel, bij Samuelriep de zwarte en trok daarbij aan zijn ha sdoek, dio niet meer zoo vuur rood was als den vorigen keer. »\Vanneer gij zoo goed zoudt willen zijn hernam Salis met vreugde. >Ja, waarom niet Meent gij dan, dat ik een menscheneter of een kanibaal ben? Hé, Abal! SethEnochBlijft ondertusschen op uw post, boort gij Ik heb nu wat anders te doen J" Bij deze woorden trad Samuei op Salis toe en reikte hem de zwarte hand. Salis was bij dien vrij krachtigen handdruk te moede, of hij den duivel »gehee! op zijn band" had. Hij voedde de hoop, dat deze duivel hem nu niet in de hel, maar in het paradijs zou voeren. Onwillekeurig dacht hij daarbij aan het gesprek, gevoerd met den gocdhartigen dichter Kind, over seen goeden duivel" en neen armen dui vel" twee uitdrukkingen, waarin het goed- mogendheden schept een buitengewonen toe. stand. De druk der miliciens wordt niet ver- zwaard, want tot werkelijke diensten worden zij niet opgeroepen Hij zal niets nalaten tot bespoediging van de indiening der legerwetten, omdat hij vurig naar beslissing verlangt. Ook de minister van binnenlandsche zaken betoogde dat het ontwerp geen druk oplegt, in zoover de in dienst gehouden miliciens van den schutterplieht vrij zijn. Na discussie nam de regoering over een amendement van den heer Van Kempen, om 5 in plaats van 6 lichtingen der zeemilitie in dienst te houden, maarzij bestreed krachtig liet voorstel van de heeren Sehaepmau en Haffmans, om den diensttijd van land- en zeemacht slechts met 1 jaar te verlengen. Dit voorstel werd bij gemengde stemming verworpen met 39 tegen 35 stemmen, waarna de gewijzigde wet werd aangenomen met 40 tegen 38 stemmen. Na de aanneming, zonder stemming, van do pensioenregeling van de geëmployeerden op daggeld in 's rijks militaire inrichtingen, is de Kamer op reces uiteengegaan, SCHIEDAM, 10 Mei 1S90. Het aantal sterfgevallen aan pokken in da laatste 5 jaren bedroeg in Nederland 184, waarvan in *1884 02, in 1885 31, in 1886 72, in 1887 18 en in 1888 1, Dc overledenen waren gedurende die vjjf jaren verdeeld over de ingezetenen in 8 pro vinciën, waarvan *107 in Noord-Brabant, 51 in Zuid-IIollanil, 8 in Gelderland, in Noord- Iloiland, 5 ui Friesland, 4 in Drente, 2 in Groningen en 1 in Limburg. In de provinciën Overijsel, Utrecht en Zeeland kwam in die 5 jaren niet éen sterfgeval ann pokken voor. Per 100U inwoners kwamen in de laatste jaren jaarlijks ongeveer 25 inentingen Voor, liet is zeker niet algemeen hekend, dat onze hoofdstad ook een naamgenoot heeftin de Zuidafrikaansche republiek. Daar is een dorp Amsterdam, dat vroeger Roburnia heette, maar na den oorlog van 1881, als blijk van sympathie voor ons land, naar de Ncderlan,d- sehe hoofdstad is vernoemd. Veel moois schijnt 'net Transvaalsche pete kind onzer Amstelstad echter niet te zjjn. Althans in een correspondentie van do Volks stem wordt zeer geklaagd over den treurigen toestatui van het plaatsje eri er op aange drongen, dat de regeering het dorp overneme, hetwelk nu het eigendom van eene maat schappij is. (Ar. v. d. D.) De meikeverplaag schijnt zich in de streken van Zevenaar dit jaar geducht te doen gel den. Nauwelijks toch is de zomer in het land, of men ziet gansehe zwermen dier insecten. Vooral te Oud-Zevenaar en Henven en Aerclt ziet het er slecht uitgeheele- trossen hangen aan heggen en struiken, waar aan natuurlijk in enkele dagen geen blad meer te vinden is. aardige Duitscbe volk zijn modelijden betoont met den armen uitgeworpen natuurgod, Samuel ging nu den wandelaar en het paard voor en bracht ben door een portaal van rots wanden, waar zich op den act;tergrond een klein gebouwtje verhief. De eene wand hiervan was wellicht voor de eeuwigheid gebouwd, daar hij uit een uiussief stuk rotswand bestonJ; des te bouwvalliger schenen de andere muren daar zij van hout en leem waren opgetrokken. Van dezen leem- muur reikten tot den rotswand eenigo oude planken, en dit geheele samenstel noemde de eerlijke duivel zijn stal, waarin hij dan ook zonder verdere plichtpleging aan Stijx een plaatsje aanwees. Het materiaaldat voor dak dienst deed, was zoo primitief mogelijk, daar liet onkel bestond uit een dicht net van sti ui- ken varens en mos, dat zich als een natuur lijke mantel over het gebouwtje uitstrekte. {Wordt vervolgd.)/

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6