A°. 1890. Maandag 12 Mei. N°. 7498, Derde Blad. i er-en-veertig'ste Jaargang. AART, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGÏTv¥Rr~j7 ODÉ. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke Hommers- 0.10. B ET II EAU: M A IS K T, IC 13 4. neon Advertentiepiu van 110 gewone rogels met inbegrip v.in eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Drikmam, geplaatst wordt tegen twekmaai, berekend. VKUSliilG van het verhandelde In de vergadering van liet Nulsde- liartcment, gehouden den Oen Mel 1890. I. Do notulen van het verhandelde in de vergadering, gehouden den '14 Februari jl, worden gelezen en goedgekeurd. De volgende ingekomen stukken komen ter tafel: II. Eene missive van het hoofdbestuur met verzoek om opgaven voor den volksal manak van 1891, Besloten aan het verzoek te voldoen. III. Eene missive als boven Betreffende het doen van aanvragen cm subsidie ten behoeve .van bijzondere scholen Aangenomen voor kennisgeving. IV. Eene missive als boven daarbij ter kennisneming aanbiedende een exemplaar van «de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, haar werken en streven naar de be hoeften des tijds", opgesteld door don alge- meeneti secretaris, onder mededeeling dat het voor elk lid van het departement kos teloos een exemplaar ter beschikking stelt. Wordt besloten voor ieder van do leden een exemplaar van dat werkje aan te vragen. V. Eene circulaire van liet bestuur van het Nieuw-Malthusiaansehe Hondmet ver zoek om als lid van dien Bond toe te treden. Voor kennisgeving aangenomen. VI. Berichten van de lieeren M- Jleijl'njers en A. de Visser, dat zij voor hun lidmaat schap van het departement bedanken. Kennisgeving. VII. Rapport der Commissie van onderzoek, in zake het voorstel van de heer S. A. Mans c s., luidende als volgt: Aan hel Department Schiedam der Maatschappij tot Hui van 't Alge meen, De Commissie, door U benoemd op '14 Febr. 1.1. ingevolge voorstel van den lieer S. A. Maas c. s., heeft allereerst onderzocht den toestand der verschillende instellingen van Uw Department. De leeslihliotneek. Deze laat veel te wen- schen over. De middelen zijn even voldoende, om den boeken de hoogst noodige opknap ping te geven, niettegenstaande commissa rissen aan die opknapping eigenhandig helpen. Door het groote gebruik worden de boeken letterlijk vèrlezen en moeten er veel naar de snippermand. Voor aankoop van nieuwe is zoogoed als niets beschikbaar en daarom zijn bestuurders blij, dat het aantal lezers afneemt. Die afneming acht de Commissie een zeer treurig verschijnselin hoofdzaak, zoo niet geheel, schrijft ze het daaraan toe, dat de lezers te weinig nieuwe boeken kun nen krijgen. Wil de bibliotheek aan reiielyi eischen voldoen, dan zou een vermeerdering der inkomsten van f40.— per jaar noodig zijn. Tot toelichting voegt de Commissie hierbij een statistiek over de laatste 5 jaren betref lende het aantal lezers, de gewone en bui tengewone ontvangsten, de uitgaven en de uitgaven voor nieuwe boeken. De volksvoorlezingen, Deze verkeerden voor een paar jaren door samenloop van omstandigheden in benarden toestand, docli door krauhtigen, zedelijken steun van bet Departement, dat haar bovendien een voor- deeliger huurregeling bezorgde, zijn ze uit den nood geholpen en thans in bloeieuden toestand. Bewaarscholen Ook deze verkeoren in voldoenden staat en verlangen geen steun. Cursus voor hantlenarleid. Deze zeer nuttige instelling stond tot 1888 voor een steeds groeiend tekort, dut begin 1889 f 04. bedroeg. liet bestuur van den cursus heeft zich toen van verschillende voorstauders een jaarlijksche hulp van 1'83.weten te ver- schallen. Niettemin bedraagt liet tekort thans nog 1*26.en het zal in het loopende jaar, volgens opgemaakte begrooting, waar schijnlijk weder met f22.— toenemen. En men weet, dat dergelijke bijdragen meestal een sterke neiging tot vermindering toonen. Zeer wenschelijk ware bovendien de aan schaffing van een draaibank, waardoor onder wijs en bezigheden meer afwisselend en veelzijdige!' zouden worden. Dan acht de Commissie liet zeer jammer, dat niet een grooter aantal jongens van onvermogende ouders voordeel genieten van deze instelling, wat met betrekkelijk weinig geld te berei ken zou zijn, omdat een groot doel der kosten gelijk blijft bij vermeerdering van 't aantal leerlingen. Op zijn minst beliooren zooveel leerlingen, desnoods kosteloos, te worden toegelaten, als zonder verhooging der uilgaven van salaris en lokaalhuur moge lijk is. Tot dien grens kost elke niet-beta- letide leerling ongeveer f 1Met weinig geld is dus in die richting veel te bereiken. Tot toelichting voegt de Commissie hierbij een overzicht van den geldelijkcn toestand van de oprichting tol nu. Dit onderzoek heeft de Commissie over tuigd, dat de toestand der verschillende instellingen minder ongunstig is dan hel voorstcl-Maas c. s. zou doen denken. Daarin komen de woorden voor»van oordeel, dat het departement, zoo al niet geheel, dan toch grootendcels, in gebreke blijft aan dat «deel zijner roeping" (het steunen der inrich tingen) «te beantwoorden". Naar het een parig gevoelen der Commissie, dus ook vim de 4 leden, die genoemd voorstel hebben onderteekend, zijn die woorden wat sterk gekleurd gebleken. Slechts 2 der instellin gen verkeeren in gclnnooden niet alleen deze, maar ook de leesvergaderingen "nebben moeten lijden door 't geldgebrekterwijl het reglement er li voorschrijft, zijn er :lcn Incision tijd muur 5 gehouden. Doch aan den anderen kant behoede men zicli :oor voldaanheid, daarvoor bestaat geen aanleiding en een linke hervorming behoort te worden tot stand gebracht. De Commissie is van oordeel, dat de lees bibliotheek en de cursus voor handenarbeid grooteren geldelijkcn steun verdienen. Over bet nut dier instellingen behoeft niet te wor den uitgeweid; bestreden wordt het niet. Maar dan mag men ook niet voldaan zijn, als ze een kwijnend bestaan voortslepen dan behaoren ze te worden in staat gesteld, in steeds ruimer kring zegen te verspreiden. En is dit eenmaal bereikt, ook dan mag geen doodende tevredenheid heersehen. Ons Departement mag met eenige voldoening terugzien op hetgeen het tot stand heeft gebracht. Maar stilstand is achteruitgang, c' "'il het Nut aan zijn roeping getrouw blijven, dan behoort het een open oog te hebben voor de verandering der volksbehoef ten. Lr zijn nog tal van instellingen te stichten en maatregelen te nemen, die de arbeidskracht, de welvaart en de ontwikkeling van het volk kunnen bevorderen. Gaat men de instellingen na, door de verschillende Nutsdeparteinenten gesticht, dan vindt men zonder moeite een tien- of twintigtal, die ook hie" wenschelijk, zoo niet noodig zijn. Dwaas zou het wezen, nieuwe ondernemin gen op touw te zetten, zoolang de bestaande, waarvan de goede werking niet aan twijfel onderhevig is, niet voldoende kunnen worden gesteund. Maai' zoodra dit wel kan, moeten nieuwe middelen worden aangepakt, die ons nader kunnen brengen tot liet ideaal van een krachtig, welvarend, gelukkig volk. En voor de meeste van die middelen is geld, zoo niet de hoofdzaak, dan toch een belangrijk en onmisbaar vereischte. De Com missie heeft zich daarom de vraag gesteld, hoe het dep. voor de instellingen meer geil delijken steun zou kunuen krijgen. In de eerste plaats natuurlijk door vermeerdering van het ledental. In alle of bijna alle ge meenten van gelijke bevolkingssterkte als de onze. is het ledental belangrijk grooter en beproefd moet dus worden ons getal te vergroolen. De laatste financieele commissie (zie Volksalmanak 1890 bladz. LXVVII) spreekt de wenschelijkheid uit, dat »vele '«departementen in dezen het voorbeeld van «sommige departementen, o.a. die te Rottcr- «dam en te Groningen, volgen, waar men «aanvankelijk met goede resultaten eene «commissie in bet leven heeft geroepen, die «hen, welke geene leden der Maatschappij «zijn en het li. i. konden en moesten worden, «in hunne woningen opzoekt en aanspoort «zich aan te sluiten bij eene Vereeniging, »die nog altijd een groote kracht in liet land «is en nog zooveel goeds lot stand tracht «te brengen". Ook Uw Commissie is van oordeel, dat de instelling eerier speciaal daarmee belaste commissie veel belooft, limners men kan daarin die personen kiezen, welke voor bedoelde taak 't best berekend zijn, en deze zullen, als uitdrukkelijk daarmee belast, ziel ook vuil de verantwoordelijkheid dier taak krachtig bewust wezen. De Commissie zou 't bovendien wenschelijk vinden, een bekwaam en bezielend redenaar uit te uoüdigen, het doel van liet Nut en de wijze, waarop bot dit tracht te bereiken, te komen bespreken in een vergadering, ook voor niet-leden toegankelijk. Zoo'n lezing zou misschen van tijd tot tijd eens kunnen worden herhaald. Een ander middel om voor de instellingen meer geld beschikbaar te krijgen, is gelegen in een oordeelkundiger verdeelitig der inkom sten. De Commissie wenseht telken jare een begrooting van inkomsten en uitgaven te zien vastgesteld door de vergadering op voorstel van het bestuur. De besturen der instellingen kunnen dan tijdig hun toestand en behoeften kenbaar maken en de vergade ring kan beslissen, voorgelicht door het be- stuu", hoe de beschikbare gelden liet nuttigst kunnen worden besteed. Een groot voordeel van zoo'n wijze van handelen zal zijn, dat de kennis van en de belangstelling in die instellingen er grootelijks door zullen worden bevorderd. Voorts is de ComnXssie van gevoelen, dat in aanmerking genomen de behoeften en het nut der andere instellingen een wel wat te groot deol der inkomsten wordt be steed aan de lezingen. Te dien opzichte is Art. 28 van hot Huishoudelijk Reglement een te belemmerende bepaling. Ham's inziens zouden in plaats van minstens G, minstens 4 lezingen moeten worden voorgeschreven. En om te voorkomen, dat daarvoor door de vergadering oen te geringe som op de be grooting zou kunnen worden uitgetrokken, moet bepaald worden, dat als honorarium minstens flOO.moet worden beschikbaar gesteld. De vergadering houdt dan do be voegdheid, het aantal lezingen en de daarvoor bestemde som grooter dan die minima te nemen. De Commissie heeft, op grond van 't vorenstaande, de eer U de volgende voor stellen te doen I. Er wordt benoemd een commissie van werving van 4 leden, waarvan er elk jaar een volgens rooster aftreedt. II. Art. 28 van het Huish. Reg. wordt gelezen: «Eiken winter worden minstens 4

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9