t BiiiiiciilaiKlscIie Berichten. STAT EN-GENERA AL. koopwaren, van "welken aard ook en onver schillig waar zij vandaan komen, een recht lad valorem" te heffende rechten op wapens en alcohol moeten echter volgens de bepa lingen van het congres geheven worden. De Engelsche afgevaardigden keurden het voorstel onmiddellijk goed. De Duitsehe, Italiaansche, Portugeesehe en Franschc afge vaardigden wilden hierover eerst hunregee- ringen raadplegen. De Nederlandschc afge vaardigden hielden zich ten opzichte van het voorstel onzijdig. Z tV I T S E It L A N 1), De Ciroote Raad te Bern heelt eene wet goedgekeurd tot oprichting eener universiteit te Lausanne. ITALIË. Men gelooft in parlementaire kringen, dat de beraadslaging over de begrooting van buitcnlumisehe zaken, die gisteren een aanvang nam, opnieuw aanleiding zal geven tot ern stige discussion betreffende Afrika; de oppo sitie zal de regeering er van beschuldigen, de leening tuut koning Menclik op te losse gron den te hebben gewaarborgd; de helling der douane-rechten in llarrar, ais schadeloosstel ling, acht men onmogelijk. De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend, waarbij bezuinigingen worden ingevoerd en verklaard dat de be- grooting voor het dienstjaar 1890-91 volkomen in evenwicht zal zijn. Er loopt een gerucht dat de regeering, teneiude het tekort op de hegrooting te dek ken, zal voorstellen een lucilers-monopolie in te voeren. SPANJE. Generaal G'assola is overleden. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van een voorloopig tusschen Nederland en Frankrijk gewisselde verklaring, hierop neerkomende, dat de souverein, wien het seheidsrechter- schal opgedragen is in het geschil over de grensregeling in Suriname, niet langer ge houden is hetzij de Lawn, hetzij de Tapanahoni als grens aan te wijzen, gelijk eerst door onze ï'egeering geëischt werd, maar eventueel als tusschenliggende oplossing een andere grens kan aanwijzen. Offlciecle Berichten. Bij kon. besluit is benoemd tot raadsheer in den lioogen Raad der Nederlanden, mr. S. M. S. de Ranitz, thans raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. SCHIEDAM 13 Mei 1890. Dr. P. J. .lansen ontving op zijn feestdag Zaterdag ji. talrijke bewijzen van be langstellingen waardeering van zijne collega's, patiënten en verdere stadgenooten, waardoor deze dag bij den geaehten jubilaris voorzeker steeds in aangename herinnering zal blijven. Zondagvoormiddag, per trein van 41.29, z\jn fzaak de Koster en Joh. Oostenburg, de inbrekers in 't kantoor van de firma Zoet mulder Zn.naar de gevangenis te Rot terdam overgebracht. In ons vorig bericht deelden wij mede, dat de naehtwaker Jac, Groenendaa! den politie-ageut 11. A. Eijkelboom vergezelde, doch bij nader onderzoek is ons gebleken, dat het de nachtwaker T. Ritman was; eerst genoemde kwam echter dadelijk te hulp snellen. Gisteravond waren wij in de gelegenheid, eene uitvoering van de afdeeling zanggezel- scliap der vereeniging ïPaulus" bij te wonen. Is het seizoen voor dergelijke gelegenheden reeds wat ver gevorderd, door doeltreffende maatregelen wist men de gewenschte tem peratuur aan te brengen. Het gezelschap, dat aanmerkelijk was ver sterkt en waaronder goede, verdienstelijke krachten schuilen, opende den avond met »De Kinderkruistocht" van Martin Schultze, De koren in dit toonwerk werden krachtig, frisch en in den juisten toon uitgevoerd; vooral voldeden ons liet reislied, in den aan vang droefgeestig, aan het slot krachtig en opgewekt; liet gondellied, waarbij men zich als in een gondel verplaatst waande; delof- zang, zoo gevoelvol en met gloed annge- heven. Wat de solo's betreft, de pelgrim en de slaaf (beiden liassen), door der.zelfden persoon voorgesteld, ofschoon geen dank bare rollen, werden zuiver en beschaafd ten gehoore gebracht en konden meer onze goed keuring wegdragen, dan dit een vorige maal het geval was. Het trio met slotkoor zetten de kroon op het werkde sopraan was, hoe wel uiterst bescheiden, niettemin helder en klankrijk; zij is dan ook een zeer gewaar deerde kracht bij de vereeniging. Iu «Die I'lucht der Heiligen. Familie" van Max Biuch waren eveneens goede gedeelten; de inter vallen waren geleidelijk en vormden harmo nische ensembles. In de tweede afdeeiing werden wij vergast op een tenor-solo van den heer C. II. B., die in «Cantate van Mozart liet bewijs leverde, over welke zeldzame gaven hij te beschikken heeft en welk een verdienstelijk lid de vereeniging in hem bezit. Een dave rend applaus wius het bewijs der sympathie, welke men voor hem koestert. Bovendien werden wij vernist met eene extra bijdrage van de jeugdige sopraan-zange res mej, M. P., die ons uit het oratorium »Paulus" van Mendelssohn de heerlijke aria: «Jerusalem, Jerusalem! die du tödtest die Proplieton," vertolkte. Voorwaar, een zoo jeugdig persoon, met zulke talenten toege rust, belooft veel voor de toekomst en zal eenmaal een voorname plaats onder de Nederlandsehe zaugeressen innemen. Geen wonder dan ook, dat deze aria davex'enil werd toegejuicht en gebiseerd. 'Ter afwisseling gat de heer L. v. dt'V. eenige viool-solo's ten beste, van welke »Die Blume van Uauser en «Stkndclien" van Erslëkl het best slaagden. Terecht kan de zangvereeniging sPaulus" met genoegen terugzien op een avoud als deze. Een ia sterkte toenemend koor, be gaafde solisten, een zich toewijdend directeur, een steeds belangeloos medewerkend, welsla gen verzekerend pianiste ziedaar een com binatie van elementen, waarop men trotsch mag zijn 011 welke den bloei bestendigen. Onvermoeibaar is de gewaardeerde juffrouw 1' cltzerenter, die steeds tot medewerking bereid is, Moge dit ensemble nog lang in oendracht samenwerken, opdat liet den leden van sPaulus'' nog menig aangenomen avond bezorge niet alleen, maar tevens oogenblik- ken verselialle tot edele zielsverheffing, welke de muziek in ons wekt. Zaterdag is dc nieuwbenoemde ordonnance- officicr graaf Dumouceau door den adjudant van dieust mm Z, M. den Koning voorgesteld. Eenigen tijd daarna is deze oflicier ook aan II. M. de Koningin voorgesteld. Z. M. heeft den gepensionneerden generaal- majoor jhr. Klerck, behalve tot opper-inten- dant der koninklijke paleizen, benoemd tot Z. M. adjudant-generaal bij 's Konings Mili taire Huis. Tevens verneemt men dat Z. M. aan jhr. Klerck den titel van baron heeft verleend. (JV. li. Cl.) De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal eerst half Juli terugkomen, o. a. tot afdoe ning van het voorstel tot verlenging van den militie-diensttijd. (W. li, Cl.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 15 Mei a. s, niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 40 dezer bedroes: hij dc Nederlandsehe Bank f 45,922,037.04 en bij de betaalmeesters- 4,476,919.44 Te zamen 47,398,950.48 De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Ilartsen, gaat heden met zijn echtgenoote voor een paar weken naar Wiesbaden. De commissaris des Konings in Zuid-Hol- iand, mr. C. Foek, keerde gisteren van Parijs in de residentie terug. De toestand van den generaal M. D. van liimburgStiruiri, sedert geruimen tijd lijdende, is in de laatste dagen zeer zorgelijk geworden. De enquête-commissie zal, naar wij ver nemen, spoedig hare werkzaamheden begin nen. Overeenkomstig de bepalingen der wet heeft zij zich in drie commissiën gesplitst. Van eerie der commissiën is de lieerRochussen algemeen voorzitter, van rechtswegepresident, terwijl de andere afdeelingen respectievelijk zullen gepresideerd worden door de heoren Kerdijk en Veegeus. (Vad.) Volgens Colonics and India onderhandelen de regeeringen van Nederland en Duitschland over eenen verkoop van Nederlandsch Nieuw- Guinea aan Duitschland. Voor de plaats van den lieer W Mcrkel- bach, die gekozen is tot lid der Eerste Kamer, is door de katholieke kiesvereeniging in de districten, Breda, Bergen-op-Zoom en Ooster hout, in eene Vrijdag te Breda gehouden vergadering, tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld: de heer F, II. M. Smits, bierbrouwer te Breda. Blijkens een ontvangen bericht is de luitenant ter zee 2e klasse jhr. W. F. van Spengler overleden ten gevolge van zijne op Poeloe Waij (Atjeh) bekomen wonde. De civ, ingenieur E. Haverkamp, laatste lijk werkzaam bij de «Philadelphia Bridge Works" te Poüstown (Pennsylvanië) in de Ver. Staten van Amerika, is benoemd tot adjunct-ingenieur bij de Ned.-Zuidafri- kaansclie spoorwegmaatschappij, en vertrekt 46 Mei a. s. naar de Transvaal. (iV. I.) Naar wij vernemen, zal van Juli tot Sep tember op het Prado, te Marseille, eene internationale tentoonstelling gehouden wor den van voedingsmiddelen en al wat daar mede in verband staat, hygiëne in den uitge- breidsten zin genomen en scheepvaart. |Aau deze laatste aldeeling zal eene retrospectieve tentoonstelling van preeisie-instrumenten voor de scheepvaart worden toegevoegd. Tot commissaris voor de Nederlandsehe afileeling is benoemd onze iandgenootde heer Schamp, 18 Traverse du Chapitre, te Mar seille, bij wien kosteloos alle nadere inlichtin gen voor deze tentoonstelling te verkrijgen zijn. liet hoofd bestuur der «Nederlandsehe Maat schappij ter bevordering der pharmacist heeft zich tot den minister van biunerilandsche zaken gewend met het verzoek, eene per manente Pharmacopee-commissie tuin te stel len. De tank van zoodanige connnissm zou dan zijn het beproeven of aangeven van nieuwe of verbeterde wijzen van onderzoek, zoowel van reeds gebruikelijke als van nieuwe geneesmiddelen, teneinde naar gelang dei- gebleken behoeften een bijvoegsel aan de Pharmacopee stunen te stellen. Naar wij vernemen, zal aan de crediteuren van den onlangs overleden notaris K. te Warga (Fr.) omstreeks 25 procent kunnen worden uitgekeerd. Door de weduwe zal, bij uitbetaling van de polis der levensverzeke ring, het bedrag der betaalde jaarpremiën aan den boedel worden teruggegeven. (Ar. v. d. D.) Aan een particulieren brief uit de Mina- hassa ontleenen wij liet volgende: Sedert 7 September van het vorige jaar is de natuur hier om zoo te zeggen nog niet rustig geweest. Eerst de vreeselijke herhaalde aardschokken bij dag en nacht; toen de ont zettende storm, die hier overal zooveel schade aanrichtte, waarbij de Thorbeeke V met lmre geheele lading koffie op de reede van Menade verging en op hot land o. a. een tabaksaan- plant met de schuren geheel vernield werd, en na dien tijd voortdurend bij nacht en dag weder aardbevingen. Wij zijn allen duizelig, omdat er voortdurend beweging in den grond is, wel niet lievige schokken, maar hot lijdt toch geen twijfel of er is eene onderaardsche werking of gisting. Het is hier een rare vul kanische rommelOfschoon het midden in den rageiitijd is (13 Maart), hebben wij het tegen woordig smoorheet en dan weer plotseling verraderlijke windvlagen, waardoor iedereen kou vat. Gelukkig behoort de kinkhoest nu weer tot het verledene; die heeft om Nieuw jaar het grootste deel der kinderwereld hier aangetast, en rouw gebracht in vele families, vooral onder de inlanders. Ook de heer mr. A. B., te Dordrecht, ont ving dezer dagen een brief van Anselmo Ruiz Perez, waarin deze, thans gevangene te Barcelona, verklaart, vroeger in Nederland te zijn geweest en in de nabijheid van Dord recht eene som van 500,000 frs. te hebben begraven, terwijl overigens de inhoud gelijk is aan dien van de brieven, elders ontvangen, In eene gecombineerde vergadering van patroons en werklieden in het timmervak te Winschoten is besloten de werklieden naai' gelang van bekwaamheid in klassen te ver- deelen, en het loon, vau 42 Mei a.s., af vast te stellen op 46 cent per uur voor de hoogste, en op 43 cent voor de laagste klasse. Indien de werkzaamheden worden uitgevoerd zonder bijlevering van materialen, zal het loon met nog een cent per uur verhoogd worden. Vrijdag jl. zijn twee koeien toebehoorende aan de veehouders J. v. d. Marei en A. v. d. Ende, te Vlaardingen, in het weiland door den bliksem gedood. Houben, vader en zoon, uit Melick-Herken- bosch, aangehouden in verband met den aldaar gcpleogden moord, zijn Zaterdag ten gevolge der aanhouding van Simons, die reeds vol ledig bekend hoeft alleen de dader te zijn geweest, uit de gevangenis te Roermond ont slagen. Desneltrein Ylissingen-Bredaheeft Zaterdag middag aan den overweg bij het station Etten een meisje overreden en onmiddellijk gedood. Het hoofd en een been werden afgereden. Daar de boomen van den overweg vóór de aan komst van den trein behoorlijk gesloten zijn, moet verondersteld worden, dat het meisjr zieh door het openen der boomen toegang tot den weg heeft verschaft. YJaarilingcn. Door de harddraverij ver eeniging »De Eendracht" alhier is besloten, op 48 Juni a.s. twee harddraverijen te hou den. Voor den middag een harddraverij van boerenpaarden, die nimmer een prijs hebben gewonnen, waarvoor als prijs zal worden be stemd een pendule en als premie een met zilver gemonteerde zweep, en na den middag een harddraverij met paarden van zessen klaar, maar waarbij de bepaling zal opgeno men worden, dat paarden, die prijzen hebben gewonnen boven de 200 guldenniet moe- mogen dingen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2