IN0.7499 Tweede Blad. A0. 1890. Woensdag 14 Mei. i er-en - ve ertigste J a a r g a n Biniienlaiiclsclie Berichten. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVERJ? ODÉ. AhonnementspriJS, per kwartaal JFranco per post, door het gehcele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50, - 0.10. BintË/lVi <11 A XI K T, 13 1 8 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip v.ui eene Courant1.10. Iedere gewone regel ineer. - 0.10. IlruEsiAM, geplaatst wordt tegen tweëmvai, berekend. SCHIEDAM 13 Md 1890, We ontvingen van ile Nedeiiandsche vor- eeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen de volgende cir culaire, die we, zal ze begrepen worden, in haar geheel dienen op te nemen. Ze luidt aldus Het voorbeeld door den heer W. A. Schol ten gegeven, om ten behoeve van anderen in het openbaar uiteen te zetten, wat naar zijne ondervinding de beste manier is oin de ge volgen van het een of ander fabrieksongeluk te voorkomen, verdient navolging. Terecht merkte dr. J. Th, Mouton daar omtrent dezer dagen op s Menig mbrikant heeft ervaring van onge lukken m in den regel zal hij, wiens werk- plaats een ongeluk trof, niet nagelaten heb- »ben maatregelen te nemen, om de herhaling daarvan te voorkomen. De mededeeling van dzulke ongelukken, eene korte beschrijving »van de toedracht er van, van de gevolgen »die het ongeluk voor de werklieden had, en »de maatregelen genomen ter voorkoming ivan herhaling, zou ongetwijfeld voor velen van groot nut zijn." Aan ZijnEd. zijn wij het denkbeeld -- gehuldigd om eene poging te wagen, teneinde nog op de a. s. veüigheidstentnonstelling eene verzameling van dergelijke mededeelingcn te kunnen overleggen. Zal dit plan gelukken, dan behoeven wij Uw aller hulp en medewerking door middel van de inzending, voor 31 Mei a. s. aan het adres van onzen voorzitter, van al datgene wat IJ in dezen uit eigen ervaring of die van anderen, bekend is. U gelieve daarbij vooral niet te angstvallig te vragenis dit of dat wel de moeite eener mededeeling waardJuist de bekendmaking zal daaromtrent, ook voor U zelf, bet noodige licht verspreiden en het staat U immers vrij ons voor te schrijven of uwe mededeeling met of zonder vermelding van uwen naam in zijn geheel en woordelijk, dan wel in uit treksel en verkort, in onzen bundel moet op genomen worden. Wij vertrouwen, dat al het overige met voldoende duidelijkheid in bijgaand biljet van inzending is uiteengezet en geen verdere toe- Uchtiug behoeftintusschen zijn wij gaarne bereid die, des verlangd, te geven. Slechts zij het ons vergund U te wijzen op het groole nut, dat eene talrijke inzending van gegevens, voor alloNederlandsche nij veren zal hebben. Wij verwachten deze zoowel van degrootere als van de kleine werkgevers, van fabrikanten, anueiners, architecten en ambachtsbazen van wei'klioden-verecnigingen. machinisten, ambachtslieden en andere werklieden in écu woord, van allen, die eeuige ervaring hebben opgedaan omtrent ongelukkken bij den arbeid. De verzameling dn/er bijdragen zal kost bare bouwstoffen leveren voor handleidingen op het gebied van fabriekshygiène, hulp bij ongelukken en voorkoming daarvan zij zal geraadpleegd worden door de mannen, die tan een theoretisch standpunt, deze moeilijke vraagstukken, hoogstens ten halve kunnen overzien terwijl ieder iets uit den rijken schat zijner ervaring ten beste geelt, wordt weder- keerig een ieder gebaat door de kennismaking met de ondervinding van anderen. Een half uur tijds heelt elkeen voor de goede* zaak wel beschikbaar (evenals altijd, zij die liet drukste werk hebben nog het eerst); ervaringen op het gebied van ongelukken, hebben wij -helaas allen 't komt er dus slechts op aan om te willen en dezen wil ten goede, mogen wij als voorhanden be schouwen bij allo nijvcren, hetzij patroon ot werkman, tot wien wij ons verzoek richten. Maar de tijd die ons vóór de opening der tentoonstelling overblijft is kortwilt ons dus. zooveel in Uw vermogen is, behulpzaam zijn om bekendheid te geven aan onze aanvraag en om hare beantwoording uit te lokken, ook bij hen, wien inderhaast geen circulaire is geworden. Bij de circulaire is een biljet van inzen ding gevoegd, hetwelk gemakkelijk in te vullen is. Gaarne bevelen we liet door de voreeniging gewaagde in de aandacht on/.er industrieel en aan. De bekendmaking van een of ander onheil, de oorzaken en de gevolgen daarvan, de maatregelen tegen herhaling genomen, de middelen die tot bet verleenen van hulp zijn gebezigddit een eu ander kan niet anders dan gunstig werken en in de toekomst heil zame gevolgen hebben. zullen meer moeten Het gehcele bedrag, dat De minister van binnenl, zaken heeft aan de commissarissen der Konings verzocht de voorzitters der commission voor het eindexa men der hoogere burgerscholen aan te schrij ven, voortaan in tie verslagen dier commis sion op te nomende namen en voornamen der geslaagde candidaten, den datum hunner geboorte en de school waar zij onderwijs hebben genoten; 2o. het aantal candidaten van iedere school dat aan het mondeling examen deelnam, slaagde of werd algewezen 3o. den dag waarop de examens zijn aange vangen en die waarop zij zijn geëindigd, henevens het aantal dagen dat zij hebben geduurd. Bij den Baad van State is in onderzoek het wetsontwerp, waarbij naar aanleiding van de herschatting eene nieuwe repartitie van de belasting op do gebouwde eigendom men wordt voorgesteld. Gelderland, Zuid- I lol land en Friesland betalen dan thans, als rijksbelasting zal worden geheven, zal echter ruim een millioen kleiner zijn dan liet bedrag, dat nu gelieven wordt. Dit laatste staat in verband met de te verwach ten regeling van de verhouding lusschou rijks- en gemeente-fmanciiin, waarbij o. a. aan de gemeente de bevoegdheid wordt toe gekend meer opcenten op liet ongebouwd te heffen. Volgens hot ïlaarl. Dagblad zijn op hot ministerie van oorlog plannen aanhangig vooreen bijzonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aangelegd van den lloek-van-JIolland over Scheven!ngen, Katwijk-aan-Zee, Zandvoort en IJmuiden, van J.lmuiden verder door tot Hel der. Om nu dit werk niet voor rekening van het departement van oorlog te laten door gaan, zou het worden uitgevoerd door water staat. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en belere communicatie te verkrijgen met de verschil lende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 een be gin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn Van een veel omvattender werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreincn, welke door zijlijnen onmiddellijk liet strand zouden kuunen berei ken. Het grootc voordeel van zulk een kust- spoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmateriaal eon uit gestrekte kuststreek kan beschermen. Zoob.v. in den morgen oen vijandelijke scheepsmacht een aanval op ccnig punt der kust zou doen, dan zal, zoodra men de manoeuvres van don vijand heeft verkend, onmiddellijk een pant- sertrein op het bedreigde punt zijn. De gehcele afstand van den Uoek-van- Uolland toL I.lmuiden zou in twee uur por spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk hoeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- en tramlijnen van de verschillende plaatsen waarlangs zij loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in iiet vuur bracht worden. Voortaan zal bij bet sluiten van contracten voor belangrijke werken ten behoeve van 's rijks marine niet meer do gebruikelijke be paling worden opgenomen, dat een gedeelte der aannemingssom bij de goedkeuring dei- overeenkomst wordt uitbetaald, en zulks ten einde den staat voor eventueele schade te vrij waren. I)n Standaard vindt, dat de Nederlandsehe ministers geen bijzonder aangenaam leven hebbenbetrekkelijk niet ruim bezoldigd, mikpunt van Kamerleden en pers, slaven van hun ambt. Den ganschon dag zijn zij in ito weer de loopende zaken af te doen eu bezoeken te ontvangen, en eerst des avonds inden zij tijd om eens te denken over liet in schels bren gen van ontwerpen of memories. §Mr. Keu- clienius kwam bijna nooit voor's nachts drie uur te bed." En oj) den dag van audiëntie of dat de Kamer zit, is het nog erger Do Stand, is van oordeel, dat daarin ver betering moet komen. Ten eerste dienen do ministers buiten den dag van audiëntie er een bepaald spreekuur op na te houden, ten tweede moeten zij wat minder adminis trateurs zijn. liet eerste punt licht liet blad slechts met een enkel woord toe. Ter verdediging van bet tweede denkbeeld wijst bet er op, dat de ministers in andere groolere landen vrucht baarder op wetgevend terrein zij n dan Neder landsehe ministers, wijl zij de gewone admi nistratie overlaten aan hun secretaris-generaal. Dat deze daardoor een gewichtiger betrekking erlangt, zelfs, als hij met den minister is opgetreden, ook weder met dezen heengaat, is geen bezwaar. Desnoods zou hij ook over detail-aangelegenheden inlichtingen in de Kamer kunnen geven. Onze politieke mannen zouden zich door een dergelijke regeling in de administratie kunnen inwerken, na hun aftreding als se cretaris-generaal, als Kamerlid het debat op administratief terrein kunnen leiden en zoo een uitstekende pépinière vormen voor aan staande ministers. Secretaris-generaal en land zouden heiden er door winnen. De secretaris-generaal in een hoogere, een politieke positie erlangen en beter bezoldigd worden. In den regel zou bovendien niemand als minister optreden, die niet eenige jaren als secretaris-generaal in de geheimen der administratie was ingewijd en een nieuw Kabinet behoefde niet een groot deel van zijn tijd zoek te trakeu om op de hoogte van de zaken te komen. Bovendien zou de minister daardoor tijd winnen om zich meer bezig te houden met het algemeen politiek beleid, met den wetgevenden arbeid en met het optreden onder het publiek, zoo als in het buitenland. En dit laatste is noodig. »Een minister gaat zich al spoedig inbeel den, dat de residentie heel het land is; wordt onfrisehverliest de kennis van wat er onder het volk omgaat, en boet daardoor een groot deel van zijn kracht in. »Zoodoende gaat de minister bijna geheel in de administratie op, en wordt, met alle respect, een eminent lid, liet zij zoo, maar lid dan toch van bet korps Haagsche bureau listen. i)Vandaar, dat onze wetgevende arbeid zoo

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5