De regeering is bescherming verschuldigd aan alle godsdienstige gezindten. Beirekkelijk het Czechisch-Duitseh verge lijk verklaarde de minister dat de regeering het vergelijk heeft aangemoedigd. Het Hongaarsche parlement is Maandag geopend. ITALIË. Zondag is te Rome een democratisch con gres geopend. Ben vierhonderd vereenigingen waren er vertegenwoordigd. Omstreeks 50 afgevaardigden namen deel aan het congres. De afgevaardigde Bovio werd tot voorzitter benoemd. Alle voorgestelde resolution werden aangenomen. Ziehier eenige tier voornaamste er van: volledige onafhankelijkheid der rech terlijke macht; vergooding aan do afgevaar digden (in Italië hebben namelijk de reden van het parlement kosteloos vervoer op de spoor wegen, doch zij krijgen geen geldelijke ver goeding); het recht van oorlog en vrede toege kend aan het parlement; vrijheid van druk pers en van vereeniging en vergadering; sta king van den arbeid aan do vestingwerken anu do zijde der Fransche grenzenhandels- troctnat met Frankrijk; vrede met alle staten zonder vernieuwing van het drievoudig ver bond vermindering van den actieven dienst der soldaten tot den jaar; afdanking van 82,000 soldaten; benoeming van een civiel persoon tot minister van oorlcg; verhooging der bezoldiging van de openbare onderwijzers; hervorming van hef hooger onderwijs. De minister heeft bij de Kamer eene reeks wijzigingen op de begrooting voor 1890/1891 ingediend en de ophanden zijnde aanbieding aangekondigd van nieuwe wijzigingen, welke eene nieuwe bezuiniging van 28 millioen ten gevolge zullen hebben. PORTUGAL. Het is onjuist, dat Engeland eri de Ver- eenjgde Staten aan Portugal eene nota hebben doen ter hand stellen, waarin een categorisch antwoord wordt gevraagd ter zake van den Lorenzo-Marquoz-spoorweg. De zaak zal door arbiters worden geregeld. De Kamer heeft het voorstel tot erkenning der voorloopige regeering van Brazilië ver worpen. SERVIE. Het ministerie is voltallig. Jovan Djaia is benoemd tot minister van binnenlandscbe zaken, Nikolatch tot minister van onderwijs, Tiuiclmnowitch tot minister van landbouw, Growitch blijft president-minister, met de portefeuilles van oorlog en builenlandsche zaken. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat taliooze Amerikaansclie dag- en weekbladen Bis marck's modewerking hebben verzocht, In het congres is voorgesteld om aan allen, die tijdens den vrijheidsoorlog een gevange nisstraf van minstens 60 dagen hebben onder gaan, een pensioen te verleenen. Te Chicago is een komplot ontdekt, dat zich ten doel stelde de moordenaars van Cronin in vrijheid te stellen. Bij alle mede plichtigen vond men sommen gelds in bank papier, revolvers en vijlende hoofdopzichter van de gevangenis was omgekocht. De huis kapelaan ontdekte liet komplot, doordat hij bemerkte, dat de gevangenen iets onder hun buis verborgen hielden. De moordenaars zijn nu in gepantserde cellen gebracht, en worden streng bewaakt. ZUID-AMERIKA. De president der republiek heeft de zitting van het Argenüjnsche congres geopend. In de openings-boodschap ontbreken de gebrui kelijke zinsneden niet omtrent de goede be trekkingen met het buitenland, en de svensche- ljjkheid van zuinigheid in liet financieel beheer, van bescherming der nijverheid en der kunst, van bevordering van 's lands hulpbronnen, en van ontwikkeling zjjner politieke instel lingen, met name door hervorming van het kiesstelsel. Binnen!audschc Berichten. SCHIEDAM 14 Mei 1800. De Tweede Kamer zal op Dinsdag 3 Juni e. k. tot hervatting der werkzaamheden terug- keeren. Zondag jl. had, onder begunstiging van fraai weder, een match plaats tusschen do Schiedamsciie cricketclub iHermes" en de Rotterdamsche cricketclub ïVictoria". In de eerste inning was Hennes", die bet eerst aan het bat. kwam, zeer ongelukkig, daar hare beste spelers achtereenvolgens uit gingen, totdat de heer A. Dirkzwager aan het bat kwam, die achtervolgens 2 slagen van 6 en een slag van 3 runs deed. De uitslag der eerste inning was, (lat »IIermes" 22 runs had gemaakt. Daarna kwam «Victoria" aan, welke zeer goed speelde. liet aantal runs, door haar in de 4e inning gemaakt, bedroeg 42, zoodat «Victoria" 29 runs meer had dan «Hermes". Was het (lelden van «Victoria" gedurende deze inning uitstekendhet bowlen vou «Hennes", vooral van de heeren .T. D. Backer en A. Dirkzwager, was niet minder goed. Na de lunch begon de tweede inning. In deze inning toonde «Ilermes" eens zijne krachten, terwijl liet fielden van i>Victoria" minder was dan gedurende de eerste inning. «Her mes" behaalde nu 35 runs, zoodat, toen Victoria" aan het bat kwam, het totaal der runs van «Hermes" 57 bedroeg. Victoria" had dus nog 10 runs te maken om den match te winnen. Spoedig waren deze door de eerst aankomenden gemaakt, maar daarna werden slechts weinig runs gemaakt en de batsmen spoedig na elkander uitgebowld. Het fielden van «Hennes" in deze inning was zeer goed, vooral dat van den heer C. de Lange Jr., die 3 batsmen ontving. In deze inning behaalde «Victoria" 29 runs, zoodot haar totanl 71 bedroeg, en «Victoria" den match met 14 runs won. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Zuid-Holland voor het jaar 1890, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaalkomen de namen van 535 personen voor, waaronder van onze stad- genooten de heerenmr. A. J. Beukers met een belastingaanslag van f 1242,40s; C. A. Beukers f 731,07s; J. T. Beukers f758,961; W. A. Beukers f 942.29; C. Broeksmit f 1148.19; C. A. van der Burg f 010.62s; A. van Uuysen f 8I6.051; A. Daalmeijer f 605.53mr. A. K. J. van der Drift f 1185.27s; II. R. M. A. van Gent f991 11; J.L. Gouka f 656.12; T. P. Jansen f levi.13; M. Kra nen f 625.73s; J. Loopuyt f 1007,58s; S. A. Maas f 849.53s; T. C. Melchers f 1062.62; J. J. G. Nolet f 1038.04; J. II. Ris Ilzn. f 8?ft.59; C. J P. van der Schalk f774,04; J. M. van der Schalk f 2595.54s, J. Tak f 1164.08; W. F. Tak f 801,75; Dr. C. J. Vaillant f 740.61s; L, Vrijland Jz. f 1030.03*; J. J. Zoetmulder f 770.81. Te Overschie D, van der Eijk f 595,53s; P. Hoogerbrugge Jzn. f 1284.08; P. Ouwe leen f 611.17. De hoogste aanslag is die van A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar f 9287 25s; de laagste aanslag is die van jhr. mr. II. G. C. L, Janssens f590.25, Het overzicht van de maand April betref fende de opbrengst der rijksmiddelen geeft blijkens den heden verschenen staat geen. gunstige uitkomst. In plaats van vooruitgang is die opbrengst f385,000 minder dan iri de zelfde maand van 1889 (f 9.692,498 9873 tegen f10,077,811,24), en dit wel door «der zoetigheid schuld". De accijns op de suiker nl. bleef niet minder dan f476,000 ten achte ren, evenzoo die op de bieren en azijnen f 5000. De overige accijnzen vloeiden daaren tegen ruimer, en wel het gedii tilleerd f94,000, het zout f 10,000, de zeep f 4000 en het ge slacht f 28,000. Ook de rechten op den invoer waren ruim f25,000 hooger. De indirecte belastingen bijeengenomen leverden te zamen f50,000 meer op, hoezeer de onderdeelen niet alle die opgaande beweging hebben ge volgd, want de zegelrechten bleven f49,000 en de registratie-rechten f33,000 ten achte ren, terwijl de hypotheekrechten stationnair waren, zoodat het sucoessie-reeht met een avans van f131,000 tegenover April 1889 de schaal nog gunstig deed overslaan. Op de directe belastingen werd f !9,0ü0 meer geïnd. De domeinen leverden f 136,000, de posterijen f 1000, de rijkstelegrafen mede f 1000 minder op. De loodsgelden daarentegen een kleinigheid meer, en wel f800. Do totale opbrengst gedurende de eerste vier maanden dezes jaars beloopt f34,721,324.72 tegen f 34,097,779.84 in hetzelfde tijdsver loop van het jaar 1889. De' gewone audiëntie van den minister van binnenlnndsche zaken op Zaterdag '17 dezer zal niet plaats hebben. Uit 's-Gravenhage wordt bericlT, dat de herziening der wet betreffende de besmet telijke ziekten cn de opheffing van den vaccine-dwang stellig nog dezen zomer mag worden verwacht. Volgens het Vaderland is jhr. C. Hartsen, minister van buitenlandsche zaken, door Z. M. den Koning tot baron verheven. Door de heeren C. Hartsen Jbzn., P. van Geer en A. J. van Pescli, vroeger leden dei- beide thans ontbonden staats-commissiën tot onderzoek omtrent eene pensioen-regeling voor de burgerlijke ambtenaren en hunne weduwen en weezen, is een adres tot de Eerste Kamer gericht, naar aanleiding van deze zinsnede, voorkomende in liet voorloo- pig verslag over de pensioenwetten Men sprak het vertrouwen uit, dat de financicele berekeningen, waarop deze voor drachten steunen, door de uitkomst zullen blijken juist te zijn." Ook zij verklaren vast overtuigd te zijn, dat de uitkomsten aan de verwachting zullen beantwoorden, eu stellen er prijs op te ver klaren (lat ook zij de aanneming der bij de Kamer ingediende en voor velen zoo be langrijke wetsontwerpen hoogst wenschelijk achten. Een ander gewichtig punt meenen zij echter aan de aandacht der Kamer te moe ten onderwerpen, nl. nu het volgens nadere ervaring blijkt, dat de levenskansen der amb tenaren veel gunstiger zijn geweest dan die door de beide staatscommissiën bij hare be rekeningen zijn aangenomen, bij de beraad slaging ovei de ontwerpen door de Kamer hierop zal gewezen worden, en bij de Ifegce- ring zal worden aangedrongen, zoowel op eene goede inrichting der administratie van het op te richten weduwen- en weezenfonds, als op het verzamelen van gegevens op het geheele gebied der levens- en sterftestatistiok, welke bij latere wijziging dor nu in behan deling zijnde voorstellen volstrekt noodzake lijk zullen blijken. Wat Vrijdag in de Tweede Kamer is voor gevallen, is zooals het Jlbl. doet opmerken, een voorspel geweest van wat het laad te wachten staat, wanneer de aangekondigde militaire wetsontwerpen inderdaad aan do orde zullen komen. Nagenoeg alle leden der R.-k. partij op twee nade heeren Borret cn Bevers hebben gestemd voor het amendement van de heeren Seimepman en Hafiinans tot verkorting van den diensttijd, in strijd met het voorste! en de verdere plannen der regeering. Van d® anti-revolutionnairen stemde alleen de heer Huber voor dit amendement. Zoo stonden de bondgenooten zeer scherp tegenover elkander; de anti-revolutiomairen als lijfwacht van den R.-k. minister van oorlog, die door bijna al zijn eigen partijgenooten werd bestreden. Men kan nu nagaan, hoe het spannen zal als de militiowet in behandeling komt. Deze gebeurtenis werpt een zeer eigenaar dig licht over hetgeen bij de verkiezing in Delft is voorgevallen. De vrede onder de bond genooten is daar bewaard door de dubbel zinnige, zoogenaamd «geruststellende" ver klaringen van den anti-revolutionnairen candidaat. De R.-k. kiezers hebben daarmede genoegen genomen. En nu reeds ervaren zij, wat die verklarin gen waard zijn. Bij zulk een gewichtige stemming staat de toen gekozen candidaat met al zijn partijgenooten vlak tegenover de R.-katliolieken. Dc minister van oorlog heeft den kolonel A. Romswinekel benoemd tot commandant van de groep Gorinchein, met omliggende forten. De luit. kol. J. F. H. Boonaeker is opge treden als toegevoegde eerste genie-officier van den commandant der stolling van de monden der Maas en het Haringvliet. De minister van oorlog heelt, naar het Sportblad verneemt, de som van f(300 aan de Militaire Spo. tvereeniging toegezegd en 1150 voor elk der drie regimenten huzaren, om te besteden in het belang van het jacht en terreinrijden der officieren. Het bericht betreffende den generaal M, D. van Limburg Stirum blijkt gelukkig met- juist geweest te zijn. De generaal is, ofschoon hij sedert geruimen tijd niet meer kan loopen, overigens vrij wel, en zijn toestand is in den laatsten tijd geenszins verergerd. (N. B. Cl) Naar men aan het N. v, 2V', mededeelt, werden door eenige belangstellende heeren pogingen aangewend om het pensioen van den gepensionneerden kapitein vanhet Indisch® leger, Willink Keljen, in kapitaal om te zetten, waarmede genoemde heer naar Cali fornia zal emigreeren. Aanvangende 1 Juli a. s. zat dagelijks een expres-trein loopen van Parijs over Mons naar Brussel. De trein zal Parijs verlaten te 12,40 's nam. en te Brussel aankomen te 6.07 's nam. Een deel van denzelfden trein zal zich afscheiden te Aulnoye, met bestem ming voor Luik, om daar te 7.30 en te- Namen te 6.16 's nam. aan te komen. De Sliedrechtsche kiesvereeniging heeft voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, in do vacature, ontstaan door het overlijden van den lieer L. A. van Iluaften, met 35 van de 36 stemmen candidaat gesteld den beer W. M. van Haaften. Volgens gerucht zou de anti-revolutionnaire partij den heer Van Her wijnen van. Giesen-Nieuwkerk tot candidaat proclameeren. Tot deskundigen in zake het vvaterverver- schingsvraagstuk te 's-Hage zijn thans door B. en W. benoemd de "hoofdingenieur van den waterstaat II. de Bruyn alhier, de luit. ter zee le kl. H. Bernelot Moens en de schei kundige tlr. Bakhuis Rooseboom, Deze hoeren hebben de benoeming aangenomen. (Fad.) Naar bot Centrum verneemt, heeft de be voegde autoriteit den conducteurs verboden bij aankomst aan liet station Beest te roepen «Beest iuitstappendoch in p!aató daarvan duidelijk verstaanbaar «Station Beest' daarvoor in de plaats te stellen. De «Nationale Vereeniging" te 's-Hnge heeft in hare Maandagavond gehouden vergadering

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2