b Gemengde Berichten. kapitein, adjudant; E. F. C. II. J. baron van T-yll van Serooskerkenritmeester, ordon nans-officier; C. li. F. graaf Duinonceau, generaul-mnjoor, particulier secretaris. De functionaris voor het Kabinet is nog niet aangewezen. Onze vroegere stadgenoot dr. L. V. Hoog, arts te Katwijk-aan-Zee, is aldaar Zaterdag jl,, na cene koi to ongesteldheid, op 31 -jarigen leeftijd overleden, lloezoer de overledene om zijne bekwaamheden zoowel als omdenaan- genamcri omgang, vooral met zijno patiënten, algemeen geëerd werd, bleek bij de plechtige teraardebestelling van zijn stoffelijk over schot, weiko onder den toevloed van het geheolo dorp plaats had. Nadat de burge meester, het hoofd der school voor uitgebreid onderwijs on de predikant den overledene hadden geschetst als een toonbeeld van on overtroffen werkzaamheid en ijverige plichts betrachting, zonk i!e kist met bloemen over dekt in do groeve. De letterlievende en zangverceniging vKunst na den arbeid" te 's-Ginvenhage heeft den l iden dezer een nalionalen wedstrijd gehou den in voordrachten., bij gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan. Aan dezen wedstrijd werd o. a. deelgenomen door de Sehicdamsche reciteervereeniging «Door Vriendschap ver- eenigd" eu aan baar lid den heer C. Kerssen in de afdeeling luim een eervolle vermel ding (diploma) toegekend. De staatscommissie tot onderzoek van den toestand van den landbouw zal den 2n Juni hare vergaderingen te 's-llage hervatten. Het Viid. spreekt thans het bericht der verhefiing van jhii llartsen tot baron tegen. Uit Deventer en omstreken is aan den minister van waterstaat enz. een adres ge richt, door vele spekslagers en landbouwers onderteekend, met verzoek om van regee- ringswege het buitenlaiidseh vleesch, spek, enz. te merken, teneinde te voorkomen, dat langer bedrog worde gepleegd met den uitvoer van vreemd vleesch onder den naam van Ilollanilsche waar. In de Woensdag jl. te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van stemgeiedi- tigde aandeelhouders in de Nederlandsche Bank is liet dividend over het boekjaar 1889/00 vastgesteld op f79. Het bestuur rler vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam beeft voor dit 'jaar als eersten Beursvacanticdag vastges-teld Zateitlaf Mei a. s. Naar wij vernemen is voor de stailsschouw- burgleening te Amsterdam ingeschreven tot een bedrag van ongeveer f300,000. Er was f900,000 gevraagd. Het dividend der stoombootreederij «Maas sluis" os er bet af'geloopen boekjaar is vast gesteld op 10 pCt. Het gemeentebestuur van Londen heeft ter eere van Stanley eene schitterende receptie in Guildhall gegeven. In antwoord op de toe spraak van den lord-mayor hield hij, luidens een telegram aan de N. RCt., eene rede, de belangrijkste welke men tot dusver hier van hem geboord beeft, geheel tot verdediging van zijn politiek standpunt. Hij zeide zich niet te willen uitlaten over de waarhe:d of de onwaarheid van Emm-paehAs verhaal over üijjn verraadhij verklaarde Emin's handel wijze niet te kunnen begrijpen, maar hot natuurlijk te vinden dat deze in Duitschen dienst getreden is. Einin kon geen hoofd ambtenaar \nn de «Britsche Oost-Afrika-maat- schappij" worden, want dit was krachtens het charter dier maatschappij niet geoorloofd. Stanley zeide verder, dat hij niet kon in stemmen met de Engelschen als deze jaloersch zijn van het voortdringen der Duitschers in Afrika. Engeland had zich van het Congo- gebied en van Oost-Afrika meester kunnen maken. Het liet toe dat anderen dit deden en moet nu ook in de gevolgen dezer politiek berusten, daaronder begrepen dat België in den Congo-staat honderd pCt. winst maakt door hulp in woorden. Stanley acht voor het overige concurrentie voor Engeland niet nadeelig. Met mededingers komen Engelschen altijd beter vooruit dan zonder. Scherp keurde hij de Engelsehe gevoels-politiek iu koloniale aangelegenheden af. Ilij stelde zijnen land- genuoten de Duitsche manier ten voorbeeld. De Duitschers houden er geen kwakers, geen vredegenootschappen en geen sentimenteels pers op na. Dezelfde kwaker-partij, die over hem den staf breekt, heeft voor de vrijmaking der Afrikanen niets gedaan, terwijl de huizen der kwakers opgevuld worden met voorwerpen, door slavenarbeid voortgebracht. Stanley brandmerkte dit als huichelarij. Wil Engeland in Afrika vooruitkomen, dan moet liet niet stilzitten en afkijken wat anderen doen, maar zelf doortasten. Deze uitlatingen hebben veel sensatie ge maakt. De meeste ochtendbladen zwijgen er over. Alleen de Times brengt een verzoenend hoofdartikel, waarin het opmerkelijk is dat de redactie traetaten, welke Stanley met negerht den beweert gesloten te hebben, aanneen als feitelijk bestaande. L jij liet agentschap der Ned. Bank te Dues. ,rg is een valseh bankbiljet van f'100 vertoond. Het biljet onderscheidt zich door de volgende gebreken van een echt bankbil jet het papier is gladder dan dat der echte biljettenlicht geel van kleur en bestaat uit twee aaucengeheehte bladen, hetgeen bij be vochtiging aanstonds blijkt. Do druk van dc voorzijde is niet scherp en maakt den indruk langs photographischeii weg verkregen te zijn. Aan de keerzijde staat naast de aanhaling der wet van 29 Juni 4854 «Staatsblai" in plaats van «Staatsblad". Bovendien zijn middelste figuren van bet netwerk te zeer aaneengedrongen. Het biljet was gemerkt 13 I 4935 en ge- teekend 29 November 4880. Op de door het bestuurder «Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst" in 1889 uitgeschreven prijsvraag (het ontwerp van een gerechtsgebouw in eene stad van 25,000 zielen) is de prijs niet toegekend. Evenwel is het ontwerp sJustitia" (ontwerper de heer J. van der Sluis, architect-opzichter bij de landsgebouwon te 's-llage), eene eervolle ver melding benevens f 475 waardig 'gekeurd. Op de 2e prijsvraag: het ontwerp eener dubbele villa, kwamen 42 antwoorden in. Bekroond werd de lieer Paul J. de Jongh, architect te Amsterdam, met de uitgeloofde zilveren medaille benevens flOü. Eene eer volle vermelding werd toegekend aan L. Smit, opzichter-teekenaar te Arnhem. Op de 3e prijsvraag: «eene gesmeed ijzeren trap" kwamen 2 antwoorden in. Bekroond met den prjjs werd het ontwerp der hoeren W. L. Bruckman en A. W. van Malsen, te Den Daag. De tentoonstelling van moderne schilderijen uit particuliere verzamelingen, die te Rotter dam georganiseerd wordt door het bestuur der Academie, zal den 25n in het gebouw aan de Coobest geopend worden. Zij zal hoogstens 200 stukken bevatten, maar belooft zeer interessant te wezen. Ook te Leiden wordt een dergelijke ten toonstelling voorbereid, maar daar worden ook werken uit verzamelingen buiten de stad bijeengebracht. Uit Deventer is Woensdag, onder aanvoe ring van kapitein Staring, een detachement infanterie, groot GO rnannaar Appelsga vertrokken, om daar de rust te handhaven bij de werkstaking. De heer W. II. Lucas te 's-Gravenhage is benoemd tot chef d'orchestre van de opera te Grenoble. Bij den wedstrijd van de Fransche «Asso- ciation de campositeurs de musiqne" werd den lieer Lucas voor zijn «Ouverture solen- nelle" de 4e prijs (zilveren medaille) toege kend. Vad Evenals het vorige jaar, verklaren mr, A. C. Valetonenmevr. J. P. Wesseliuk, teUtreeht, zich bereid gelden in ontvangst te nemen, om de mingegoeden in de gelegenheid te stellen, tot herstel van gezondheid de buiten lucht te genieten. Zij richten daarom in het bijzonder tot allen, die op reis gaan, het ver zoek om een kleinigheid voor dat doel te offeren en zich in dien vorm eene vrijwillige «reisbelasting" op te ieggen. Verscheidene aanvragen uit verschillende oorden des lands zijn reeds weder ingekomen. Door een commissior.nair in effecten te Haar lem is in het begin der vorige week een be hoorlijk verzegeld pakket met aangegeven geldswaarde naar Utrecht verzonden. Eenige dagen later vernam hij, dat de geleidebrief wel, doch het vrij aanzienlijk geldelijk be drag niet was gevonden. De brief' schijnt de sporen te dragen van geopend te zijn voordat de geadresseerde dien in ontvangst had genomen. UaarlCl.) Als een bewijs van de ontzaglijke toe neming van liet verkeer tusschen de oude en nieuwe wereld mogo dienen, dat de kajuiten van alle tot begin Juli van New-York naar Europa vertrekkende mailstoomers bezet zijn. Dat deze stroom van passagiers er op bedacht is, zich plaats voor de terugreis te verzekeren, blijkt uit het feit, dat het grootste deel der in de maanden Augustus en September be schikbare kajuitsruimte van de mailstoomers der N. A. S. M., die naar New-York ver trekken, reeds is besproken. Door Jienry W. Pope is een nieuwe stang- bliksemalleider uitgevonden. Deze bestaat uit een slingerenden metalen kogel, waaronder, en wel zoo nabij mogelijk, eene metalen plaat is aangebracht. Het geheel wordt in een huisje van blik gesloten. De kogel staat met den geleidingsdraad, de metalen plaat met den aarddraad m verbinding. Op zijn weg naar de aarde springt de clectrische vonk van den kogel op dc plaat over, brengt daarbij den kogel tot slingeren, en verhindert zoo het sameusmelten der metalen deelen en het optreden van daarmede samenhangende storingen. De toestel is eenvoudig en billijk te maken. Voor telegraaf- en telephoongeleidingen wordt het in het bijzonder aangeprezen. Te Nijmegen doet zich bij een 16-jarig meisje, dat in den afgeloopen winter iu lichten graad aan iniluenza heeft geleden, een geval van snona" of lethargie voor. Nadat zij nagenoeg twee etmalen had geslapen, mocht het den geneesheer gelukken haar te doen ontwaken, doch na dien tijd verkeert zij weer in lethargischen toestand. Uit den Bredaschcn gemeenteraad. De heeren hadden het over de verbouwing van eene school en de benoeming van een paar onderwijzers. De heer Smits: «Mijnheer de voorzitter ik heb vrede met die oproeping, als we hier door maar niet in principe uitmaken, dat de school aan de Nieuwehuizen zal worden verbouwd." De voorzitter: «We zitten hier toch niet om elkaar voor den gek te houden?" (Hila riteit). De heer Smits: (Driftig.) «Dat doet ge ons zoo dikwijls! Ge houdt ons altijd voor den gek! Wat duivekater is dat! Denkt ge soms, dat ge met een kwajongen te doen hebt, die zich bij den neus laat nemen (Op schudding De voorzitter: «Nu, nu De heer Smits: «Ik ben niet van plan me te laten behandelen als een kwajongen Den Ilaag. Dinsdagnacht zijn studenten op het Buitenhof alhier slaags geweest met een troepje burgers. De in den aanvang ont stane woordenwisseling leidde tot een bloedige vechtpartij, waarbij tegenover de studenten gebruik werd gemaakt van messen. Een hun ner ontving zes messteken. Woensdag zijn door de politie drie personen, die cian deze snijpartij hebben deelgenomen, aangehouden. De zwaar verwonde jongeling moest des nachts tweemalen verbonden worden. Wateringen. Dinsdag overleed plotseling de heer II. W. Metman, notaris alhier. Een diepen indruk maakt de dood van den waar diger! man, die nog Maandag met jeugdigen ijver in zijne talrijke betrekkingen werkzaam was. Gedurende het dertigtal jaren, dat hij hier gevestigd was, heeft hij zich de achting van de geheele gemeente verworven. In tal van colleges ontstaat door zijn dood eene ledige plaats, die moeilijk aangevuld zal kunnen worden. Het gemeentebestuur ver liest in den overledene, oud-burgemeester van Ridderkerk, een bekwaam lid. De Ned. herv. gemeente mist haren president-kerk voogd. Polderbesturen verliezen hun ijveri- gen en nauwgezetten secretaris en penning meester. Amsterdam. Het stoffelijk overschot van doctor Westcrman werd Dinsdag jl. in tegen woordigheid van duizenden vrienden, graf waarts gedragen. Een dertigtal kostbare, geurende bloemkransen en kruisen, waaronder eenige uit het buitenland, dekten de lijkkist. De kapel van bet zevende regiment infanterie voerde bij de aankomst van bet lijk op het kerkhof en bij het geopend graf Chopins treurmarsch uit, waarna de heer Beuker, bestuurslid van «Avtis", de heer Schmitz, directeur der Amsterdamsche omnibus-maat schappij, de heer Max Weber, professor in de zoölogie, de heer Van Bemmelen. directeur der Rotterdamsche diergaarde, de verdiensten van den overledene huldigden. De schoonzoon van den ontslapene, mr. Mouthaau, dankte in welsprekende taal voor de hulde en eer, den overledene be .vezen. Utrcelit. Mr. YV. R. Boer, burgemeester dezer gemeente, neemt in beterschap toe. Utrecht. Er heeft zich alhier een dames comité gevormddat zich ten doel stelt iederen werkdag eene gelegenheid te openen tot heilgymnastische behandeling van kinderen van onvermogende ouders die aan rugge- graats- of andere lichaamsverkrommingen of afwijkingen lijden. De behandeling geschiedt geheel kosteloos door den heer Teepe, heilgymnast, eu onder toezicht van dr. Van der Meulen, beiden alhier. James Nasmytb, welbekend als de uitvinder van den stoomhamer, is Zaterdag in den ouder dom van 82 jaar op zijne villa «llammerfleld" in Kent overleden. De heer Nasmyth, een man van veelzijdig vernuft, deed indertijd ook van zich spreken door zijne theorie omtrent doel 'Jl aard der Egyptische pyramiden. Hij meende gegronde redenon le hebben tot de onderstelling? dat deze gevaarten voor de oude Egyptenaren voorwerpen van godsdienstige vereering waren, als in lijnon nabootsend de schuin neerschie tende stralen der zon, wanneer dit hemellichaam zelf achter eeno wolk verbergen is.-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2