Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Kerknieuws. 0 n d e r w ij s. nationals tentoonstelling voor oloctriciteit voor te bereiden, welke den ln Mei 1891 te Frankfort zal worden geopend. Men beeft dezer dagen verscheideno manuscripten van Mozart gevonden, in een verzameling oude muziekhandschriften van den boekhandelaar Cornish, te Manchester, Daaronder zijn twee con cert-stukken, welke door Mozart geschreven werden toen hij nog een kind was, en voorts verscheidene stukken van de opera Mithridales (gecomponeerd te Milaan in 1770), De vondst ge schiedde geheel toovallig; niemand vermoedde, dat onder die oude muziek nog -zulke kostbare manuscripten waren, ofschoon ongeveer twintig jaren geleden de oorspronkelijke partituur van Handel's Messias ook in die verzameling gevonden werd. Het is heel vreemd, dat niemand toen op de gedachte is gekomen, om er nog eens te zoo ken naar andere belangrijke manuscripten. Onlangs is de nieuwe haven van La Plata ge opend. De rivier La Plata moest voor het aan leggen van die haven over eene lengte van 4200 meter uitgebaggerd en afgedamd, en het nieuwe kanaal door steenen golfbrekers tegen verzanding beveiligd worden. Hiertoe moesten afzonderlijke steengroeven worden ontgonnen, waar 600 tot 700 menschen werkten en die per spoor naar de nieuwe havenwerken moesten worden vervoerd. De kosten bedragen omstreeks 18 millioen dollars. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van den Nederlandschen ingenieur J. A. A, Waldorp. Menscheneters, De mail uit Australië meldt, dat het schip Eliza Mary strandde op Malli- colo, een van de eilanden van de Nieuwe He- briden. Een en vijftig menschen, passagiers en bemanning, moeten door de eilandbewoners ge dood en daarna gebraden en opgegeten zijn. Acht- en-twintig personen wisten zich te redden. De Amerikaansche regeering zou een oorlogsschip naar de llebriden hebben gezonden om de menschen eters te tuchtigen, De X in 's menschen leven. Het Romein- sche kruis X, als cijfer gebruikt om 't getal van 's menschen levensjaren uit te drukken, heeft een zeer zinrijke, zinnebeeldigs beteekenis, welke misschien nog door niemand werd opge merkt. Tot in 't vijfde jaar vindt men geen spoor van kruis of leed. Nauwelijks echter wordt dit bereikt en het kind een A-Ë-C-boek in de handen gespeeld, of de beide bovenste takken van 't kruis vertoonen zich in de getal letter "V. Op 't negende jaar, als de eerste debatten over 's knapen toekomst plaats hebben, komt het volledig te voorschijn, ofschoon nog beschermd door een verzachtingsteeken (IX), 't welk waarschijnlijk de moederlijke teederheid aanduidt. Vervolgens op het tiende, wanneer de knaap instituut of gymnasium betrekt, of een ambacht leert, is dat scherm verdwenen, het kruis X vertoont zich naakt en kaal. Met de twintig voegt zich een tweede naast het eerste (XX), dat is de liefde met haar hartzeer tegen het dertigste komt het derde opdagen (XXX) het lieve huiskruis voegt zich stilletjes naast de andere en wordt tien jaren later door het ambts- en kinderkruis opgevolgd (XXXX). Nu schijnen de kruisen te wijkenda man op zijn vijftigste jaar staat op den hoogsten trap des levens de hartstochten zwijgen, het gerijpte verstand zwaait den staf der heerschappij en geeft hem voor eenigen tijd de kracht cm ieder kruis met den voet te troden. Nu denkt hij, heb ik *t gewonnenmaar hij ziet weldra een nieuw X naast de met de zoovee! zwoegen be reikte Lhij is LX jaren geworden vrienden en bekenden verlaten hem, hij zelf gevoelt den ouderdom met eenen nasleep van gebreken naderen, ondank is het loon zijner goede daden, berouw dat zijner overtredingen. Nu groeit het getal der X aan om iaat weer af teCnernenhij wordt LXX, geest en lichaam beginnen hem te begeven; de jonge wereld laat hem alleen staan hij is LXXX, de last der kruisen doet hem graf waarts buigen; nog éon? doch neen, het negen tigste levensjaar komt als een engel der ver troosting, de X verminderen tot een enkel (XC), de prikkel des iijdens verstompt, de laatste strijd genaakt. Eene korte poos nog schijnen nieuwe X zch te willen verhellen (XCIX), leven en dood worstelen, totdat eindelijk de koning der ver schrikking, die zoo kwaad niet is als de wereld hem afschildert, den weerlooze van alle kruis verlost en in liet gebied der rust binnenleidt. Om wollen goed te wasschen. Men neemt hiertoe lauw, vet zeepwater en wascht hierin do kleederen stuk voor stuk, zonder ze vooraf te hebben laten trekken. Men herhaalt dit met schoon zeopwater en voegt voor rokken hier een weinig blauwsel aan toe. Dan hangt men de stukken, zonder zo uit te wringen, ter stond te drogen. Op deze wijze behandeld, blijft het wollen goed helder en zacht. Bij kon. besluit 2 Mei jl. is bepaald, dat met 1 Julie, k.de zoogenaamde emolumenten, welke tot dusver op de postkantoren werden genoten wegens busrecht, levering van cou ranten, plaatsing van advertentie» enz., zullen worden afgeschaft. De ambtenaren krijgen een schadever goeding, in den vorm van toelagen. In verband hiermede zal het busrecht, naar een nieuwen maatstaf geregeld, te rekenen van 1 Juui a. s. ten voordetic van 's rijks schatkist wordeu geheven. Tevens zal blijven bestaan de gelegenheid oin zich op de postkantoren te abonneeren op binnen- en buiteulansche couranten en tijdsehiften tegen vooruitbetaling van het abonnementsbedrag. Bij kon, besluit is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienst zaken tusschen besturen der bijzondere lagere scholen en de besturen der bijzondere kweek scholen en nonnaailessen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen ter eene, en de inspecteurs van het lager onderwijs, de districts- en arrondissements-sehoolop- zieners binnen het ressort ter audere zijde alsmede tusschen de besturen der bijzondere lagere scholen ter eene, en de commissarissen des Konings en de Gedeputeerde Staten dei- provincie ter andere zyde. Voortaan kunnen, behalve naar de Oostenrijk- sche postkantoren, te Konslaniinopel, Beyrouth, Salonika en Smyrna, mede aangeteekende brieven roet aangegeven geldswaarde verzonden worden naar de Oostenrijksche kantoren te Caïfa, Candie, Canée, Cavalle, Dardanellen, Durazztf, Jafla, Kerassundo, Mételin, Preoesa, Retimo, Rodi, Sam- soun, Scio, Vatti, Trebizonde en Valona, allen in Turkije gelegen. Er kunnen door uiaschonkomst der Bciteche postadministratie postpakketten verzonden worden naar de Bermuda's eilanden. Het verschuldigde port bedraagt tot 1 Kg. fl.37'/s, van 1 tot 3 Kg. f2.621/s, van 3 tot 5 Kg. f 3.87i/s- Het pakket moet van 2 douane-verklaringen voorzien zijn. Door tusschenkomst der Engelsche postadmi nistratie kunnen postpakketten, het gewicht van 5 Kg. niet te bovengaande, verzonden worden naar Mexico. Het in Nelt-rland verschuldigde port bedraagt tot 1 Kg. f1.C2i/, van 1 tot 3 Kg. f2.87Vj, van 3 tot 5 Kg. f4.12'/s- Het pakket behoort van twee douaneverkla ringen vergezeld te zijn. Vloeistoffen of zelf standigheden, welke licht vloeibaar worden, vruchten, groenten, loterij biljetten er. circulaires zijn niet ter verzending toegelaten. Door de ge adresseerden in Mexico is bovendien 12!/s cent bosteigeld per pakket verschuldigd. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat eerstdaags, overeenkomstig het onlangs gedaan verzoek van de Friesche maat schappij van landbouw, van rijkswege, onder leiding en toezicht van den districts-veearts te Leeuwarden, proefnemingen zullen plaats hebben met de inenting tegen de besmettelijke vlekziekte der varkens in de gemeenten Oost- en Westdon- geradeel. De bloembollenveilingen te Wa-sonaar hebben «en zeer goeden afloop gehad. Tulpen en narcissen brachten veel op, crocussen echter weinig, soms 3 bedden ruim fl. Er zijn veel bollen uit het land van do bloembollen naar het Wcstland ge gaan. De druiven in het "Westland staan veelbelo vend, do raamdruiven beginnen te bloeien, terwijl de koude muur deze woek voor de eerste ntaal verbonden zal kunnen worden. De pruimen zuilen slechts matig dragen, naar het zich laat aanzien. Van de eerste zending rundvee, vanwege het »Ned. Landbouw-comité" naar de internationale landbouwtentoonstelling te Buenos-Ayres gezon den, zijn er 7 stuks onderweg gestorven en kwamen er 10 in zulk een staat aan, dat zij voor rekening van assuradeuren moesten worden gelaten. Van da. overige 19 waren 14 volkomen gaaf, maar hadden 5 onderweg gekalfd, terwijl alle zoer hadden geleden. Van de 50 beesten der tweede zending kwamen er 46 uitmuntend aan; 1 hengst 2 stuks wolvee en 1 varken waren onderweg gestorven. De opening van de tentoonstelling is verdaagd geworden tot 4 Mei, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat het huitenlandsche vee tijd had om in beter conditie ie komen. De tentoonstelling moet bijzonder fraai zijn. liet Naderhutdsche vee ver keert in uitmuntenden staat en een der eerste prijzen is aan een Nederlandsch paard ten deel gevallen. De reseda, welke om haar aangenamen geur zoozeer gezocht is, kan tot aardige boompjes worden opgeleid, die dan blijvende planten wor den. Daartoe kiest men een krachtige plant, die men alleen in een pot plaatst en telkens, wan neer een bot ontspruit, moet men zich haasten, die weg te snijden. In den herfst neemt men de onderste takken weg, zoodat de plant een stam verkrijgt en den vorm aanneemt van een boom in miniatuur daarna zet men hem in andere aarde en in een anderen pot, plaatst dien in een warm vertrek en begiet hem dagelijks. In het voorjaar zal men opmerken, dat de stam hars achtig wordt. Men ga steeds voort de zijtakken weg te snoeien, naarmate zij zich vertoonen, en geve een behagelijken votm aan de kroon van het boomdje. In het begin van het derde jaar heeft men schors, tian kan men ophouden met den snoei der botten en binnep weinige dagen za! de plant blcom drogen en dit gedurende vele jaren eiken zomer herhalen. Floralia Om afgesneden bloemen lang goed te houden, geve men ze dagelijks fiisch water en worpe hier in eon snuifje kalisalpeter. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, door bemiddeling der provinciale besturen, van de gemeentebesturen de volgende opgaven verlangd ter zake van het lager onderwijs: 1°. "Eene opgave of er eene regeling bestaat omtrent de toelating van kinderen uit hunne gemeente op de scholen van andere, en, zoo ja, met welke gemeente of gemeenten, met duide lijke vermelding of die regeling in 1889 is in- gevoerJ dan wel reeds vroeger bestond 2°. eene opgave of van de regeling of regelin gen in 1889 is gebruik gemaakt; 3°. mededeel ing of op 31 December 1889 in het geheel geen schoolgeld voor de openbare lagere school werd geheven; 4°. een opgave of ter opleiding van onderwijzers voorzieningen zijn getroffen, met vermelding van de wijze, -waarop dit is geschied (art. 12, 6de lid, der wet op het lager onderwijs) 5». eene opgave of er in den loop van 1889 schoollokalen zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in den godsdienst, en, zoo ja, hoevele; 6°. eene opgave van het getal gevallen, waarin art. 29, 1ste, 2de en 3de lid, en art. 30, 1ste lid zijn toegepast; 7". mededeeling of, ter nadere verzekering van het plaatselijk schooltoezicht, eene commissie in 1889 is ingesteld, dan wel reeds vóór dot jaar bestond (art. 70, al. 2, der wel); 8°. mededeeling of art. 79, a), 2, der wet is toegepast 9<j. mededeeling of gevolg is gegeven aan het bepaalde bij art, 82, al. 1, der wet, met opgave of zulks is geschied bij afzonderlijke verordening, dan wel of de verbodsbepalingen een onderdeel eener verordening, b. v. politieverordening uit maken 10°. eene opgave of gevolg is gegeven aan het bepaalde bij art. 82, al. 2 en 3, der wet en, zoo ja, wat len deze is verricht; 11°. eene opgave van hot getal dor openbare onderwijzers, andere ambten of bedieningen ba- kleedende; hieronder wordt het geven van onder wijs hij rijksnormaallessen niet begrepen 12°. eene opgave of onderwijzers een aandeel en, zoo ja, hoeveel in de schoolgelden hebben genoten boven de in art. 26 der wet be doelde vaste jaarwedde. Voor tien studenten in de medicijnen bestaat aan eene der Nederlandsche universiteiten ge legenheid om tusschen 1 Aug. 1890 en ultimo Juli 1891 in opleiding te worden genomen voor do betrekking van officier van gezondheid 2e kl. bij liet leger in Ned. India, onder genot vaneen subsidie van f5600. Uit Renkum meldt men van 13 dezer aan de iY. R. Ct,: Niettegenstaande te dezer plaatse naast de openbnre school eene school met den bijbel staat, neemt het aantal leeilingen op eerstgenoemde inrfêhting voortdurend belangrijk toe. Deze ver meerdering is ook hieraan toe te schrijven, dat gedurende den'-laatsten tijd van do school met den bijbel, waar het geheole onderwijzersperso neel de doluerende richting is toegedaan, door de ouders een aantal kinderen naar de openbare school zijn overgeplaatst, zoodat het ondet wljzers- personeel moet warden uitgebreid. In de gisteren gohoudon zitting van den gemeenteraad werd dan ook besloten tot de benoeming van eene onderwijzeres over te gaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen*, te Harmeien ds. M. J. Bournan, te Amersfoortte Lunteren ds. J. C. G. Gobius du Sart, t« Benthuizen te 's-Heer-Hendriks- kindoren en te Wissekerke de heer K. A, de Groot Az,, carol, te Utrechtte Ileerjansiand en te Bar en Latum de heer A. J. Roozemoijer, cand. te Arnhem te Kollumerzwaag, te Kuinre en te Gelselaar de heer A. M. Bloem, cand. te Utrechtte Wichmond en Wanneperveen de heer G. Boersma, cand. te Utrechtte Brielle (toaz.) ds. B. W. Colenbrandor Hz., te Naaldwijk; te Berlikum ds. J. Vonk, te Oldebroek; te Hemmen de heer P. J. van Malle, cand. te Bergen-op-Zoom te Kortenhoef de heer D, Ozinga, cand. te Nieuwer-Amstel. Bedankt: voor Oud-Beierland door ds. II. Doorn veld, te Huizen voor Lemmer c. a. door ds. Tap, te Baambruggevoor Leiden door ds. IJ. J. Bootsma, te Zoetermeervoor Ex- morra er, Allingawier door ds, G. Salomons, te Nieuw e-Peke!a; voor Akkerwoude c. a. door ds. R. Klein, te Gasselto. Tot lid der atgemeene synode is benoemd de heer VV. M, Houwing, te Havelte, en tot zijn secundus de heer dr. P. H. Itoesingh, te Emmen. De geschillen te ICIundert op kerkelijk gebied zijn geëindigd. Bij schikking is overeengekomen dat de doleerenden aan de hervormden betalen de som van f4960. Dinsdug- had te Voorthuizen de overdracht plaats van het kerkeraads-archief en de diaconalia der herv. gem., die tot dusverre nog hadden berust bij de doleeronde gemeente. Twee afge vaardigden van hot classicaal bestuur van Har derwijk, daartoe gomachtig I, benevens de con sulent en mr. Van Bolhuis, advocaat, maakten de vergadering uit, voor welke de rekening en verantwoording plaats had, hetwelk door den geheelen kerkeraad der doleerende gemeente op de meest welwillende wijzo geschiedde. Weldra zal er nu bij de herv. gem. te Yoort* Huizen een kerkeraad worden benoemd.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 10