Biimenlamlsclie Berichten. waarop 70.000 wevers vertegenwoordigd waren, werd besloten aan de weverscenlra een lijst van uniforme loonen ter overweging te geven, en, tenzij zij die loonen goedkeuren, de mak zelf in handen te nemen. Door ongeveer 20.000 werklieden is te Aberdeen een demonstratie in de open lucht gehouden, ten gunste van een achturigcn werkdag. DU 1 T S C II L A N D. De voorzitter der Rijksdag-commissie voor de legerwet had den rijkskanselier den wenseh medegedeeld van eenige leden dier commissie, om inlichtingen aangaande den staatkundigen toestand te ontvangen. De rijkskanselier heeft schriftelijk geantwoord dat hij tot zijn leed wezen geene belangrijke inlichtingen daar omtrent kon geven. Bijzonder wat het drie voudige verbond aangaat kon hij niet anders dan herhalen hetgeen algemeen bekend is, namelijk dat het verbond onveranderd in wezen en er in de betrekkingen der verbon den mogendheden onderling hoegenaamd niets veranderd is. De prins-regent van Beieren heeft in een brief aan den aartsbisschop van Munchen zijn leedwezen betuigd over het voornemen om dit jaar de groote vergadering van Daitsche katholieken te Munchen te doen houden. Zijn leedwezen, omdat bij die samenkomst aldaar niet geschikt acht ter bevordering en bevestiging van den vrede, waarnaar de bezadigd denkenden uit alle kringen der stad dringend verlangen. De brief eindigt aldus: »Het is mijn levendige wenseh, dat, alvorens jk nadere maatregelen in overweging zou hebben te riemen, om naar mijn recht en plicht voor den vrede te waken, door u nog maals met liet comitë van katholieken, inzon derheid met bet domkapittel, worde be raadslaagd en mij de uitslag daarvan ten spoedigste worde medegedeeld". Naar aanleiding daarvan heeft bet comité uit de katholieken besloten, af te zien van het plan om die vergadering te Munchen te doen houden. BELGIE. Het internationale mijnwerkers-congres is gisteren te Jolimont bijeengekomen. Er zijn een aantal afgevaardigden uit bet buitenland, onder welke de drie leden van het Engelsche Lagerhuis, Burt, Crawford en Fennerwick. Een Belgisch gedelegeerde heette de aan wezigen welkom op den welkomstgroet werd door gedelegeerden uit Engeland en uit West- falen geantwoord, waarop het congres over ging tot de verkiezing van zijn bureau. O O S T E S It IJ K. Volgens het clericale Vaterland zou te Damascus weder een gruwelijke moord door Israëlieten gepleegd zijn. Een Arabische jongen was door eene jodin en eenige andere joden vermoord. Van overheidswege werd streng verboden over de zaak te spreken. (In 1840 werden een aantal Joden te Damas cus gruwelijk vervolgd, omdat zij van den moord op een Griekschen priester verdacht werden.) In de voorstellen, welke Maandag jl. bij den. Boheemse!ten Landdag werden ingediend betreffende de schikking in zake de verte genwoordiging van het groote grondbezit in de wetgevende Kamers, worden aan de Duitsche partij 20 zetels toegekend. ZWEDEN. De Eerste Kamer heeft het regeerings- voorstel. tot verzekering van werklieden tegen ongevallen en tot het in het leven roepen eener rijks-verzekeringsinrichting, verworpen. RUSLAND. Volgens de Petersburgsche Novosli hebben Karden in Turksch-Armenië de christenkerk te Torpahkala verbrand en verscheidene Christenen vermoord. Het blad vertelt ook, dat de Armeniërs eene deputatie naar den shah van Perztë zonden, om hem te verzoeken /icli in dat rijk te mogen vestigen. De depu tatie werd echter op de grenzen doorTurksche autoriteiten aangehouden en teruggebracht. ITALIË. Do paus zal in dc tweede helft van Juni een consistorium bijeenroepen, waarin drie kardinalen zullen benoemd worden. Naar aanleiding van een gezegde van Imbriani, die, van Oostenrijk sprekende, ge zegd had, dat de politiek der triple-alliantie door generaal Marselü was goedgekeurd, die nooit in het vuur was geweest, heeft de generaal zijn twee getuigen, Ricotti en Geimet aan Imbriani gezonden, welke Bovio en Cuvallotti tot getuigen gekozen heeft. Maandag bevatten de dagbladen echter een proces-verbaal, waarin verklaard wordt, dat Imbriani's woorden uitsluitend een politiek karakter hadden, eri dat het iucident daarmee is afgeloopeu. Te Genua vond Zondag de plechtige over brenging van bet gebeente van drie in 183,') doodgeschoten verdedigers der vrijheid plnnts. Minstens HitiOü personen woonden deze plech tigheid bij, waarondef vele senatoren en afge vaardigden, benevens deputaties van GO vrij metselaarsloges lnj herhaling trachtte de politie tevergeefs de vlaggen van de Oberdank- clubs in beslag te nemen. Verscheiden politiebeambten werden daarbij gewond. De Kamer heeft met 142 tegen 53 stem men het wetsvoorstel aangenomen tot op richting van een monument voor Mazzini. De heer Crispt is niet gelukkig bij de ge deeltelijke verkiezingen. Maandag moest in het tweede kiesdistrict eene stemming plaats hebben voor een afgevaardigde, ter vervanging van den radicaal Andrea G'osta, wmos arres tatie onlangs door de Kamer was toegestaan. De heer Costa had toen zijn ontslag genomen en was de grenzen overgetrokken. Hij is nu Maandag herbenoemd, maar hij zal thans evenmin zijn zetel kunnen innemen als vroe ger, aangezien de politie hem zal inrekenen zoodra hij zich op Italiaansch gebied vertoont. De prins van Napels wordt van zijne reis in het Oosten half J uni te Itome terugver wacht. Uit Afrika wordt gemeld, dat Ras Alula Menelek als Negus heell erkend en den met de Italianen gesloten vrede goedkeurt in 't be lang van het land. Volgens berichten uit Madrid heerseht thans in Spanje overal rust en is de spanning, we gens de werkstakingen ontstaan, algemeen verminderd. PORTUGAL. De heer Navarro heeft in de Kamer den minister van buitenlandse® zaken geïnter pelleerd over de jongste verklaring van lord Salisbury, voigens welke de onderhandel:.igen tusschen de kabinetten van Lissabon en Lon den geen betrekking hebben op de vrije vaart op do Chire en de Zambesie, aangezien Engeland nooit beeft opgehouden die beide rivieren als internationale wegen te beschou wen. De minister antwoordde, dat het juist is dat Engeland steeds aan Portugal liet recht betwist heeft, de vaart op genoemde rivieren alleen te regelen, maar dat Portugal dat recht altijd voor zich geëischt heeft. De oplossing dezer quaestic is echter onafschei delijk van die over het bezit van grondgebied, Welke tusschen beide landen hangende is, en wat deze laatste betreft, worden de onder handelingen voortgezet op eene wijze, welke eene spoedige, bevredigende oplossing doet verwachten. Meer kon de minister op het oogenblik niet zeggen; het gansche ministerie aanvaardt echter de volle verantwoordelijkheid voor zijne handelwijze in dezen. S E R T I E. De burgerlijke eu militaire raad van ver- dodiging in zake het Panitza-kornplot te Sofia heeft, met het oog op de nieuwe mili taire wet, besloten, der Sobranje te verzoeken den krijgsraad onbevoegd te verklaren en de zaak door de burgerlijke rechtbank te doen beslissen. Als grond voor dit verzoek wijst de raad op de omstandigheid, dat zoo wel burgerlijke als militaire personen bij de samenzwering betrokken waren. BRAZILI E. De jongste berichten uit Puerto Allegro melden, dat de troepen zich verbroederden met het volk, na eerst daarop geschoten te hebben. Troepen en volk zetten daarop ge meenschappelijk clou landvoogd van de pro vincie Rio-Grande af. Men wil niets weten van Bavbosa's bankplan. liet beet dat men geneigd is zich tegen het plan desnoods ge wapenderhand te verzetten. SCHIEDAM, 21 Mei 1890, 11. M. de Koningin heeft Zaterdag, in ge zelschap van de Prinses, een uitgestrektcn rijtoer gemaakt met een panier en o, a. een bezoek gebracht aan Tongeren, onder Epe. Den 'In Juni zal da zomerdienst langs den llollandscben spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken alsdan van Schiedam: Naar Amsterdam: 6.12, 8.06,9.57,10.47, 4*1.41, 3.02, 3.44, 5.26, 7.38 en S.59. Naar 's-Ilage12.32 en 6.34. Naar Leiden: 10.14 en 11.35. Naar Rotterdam: 7.41, 8.53, 9.20, 9 59, 11.15, 11.29, 12 58, 1.34, 3.15, 4.27, 5.05, 0.50, 8.01, 9.09, 10.22, 10.42 en 11.44. Naar den Helder: 8.06, 10.13 (ie en 2e kb), 11.41, 3.02 en 7.38. De staatscommissie tot onderzoek van den toestand van den landbouw zal den 23n Juni a. s. hare vergaderingen te 's-Gravenliage hervatten. De rijks-commissie voor dc examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aan vangende den lön Juni, ten 9'/s ure, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Om tot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder overlegging van eene geboorte-akte en inet opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe voor 3 Juni schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie den heer J. II. P. E. Ivniphorst, te 's-Gravenhage, moeten in zenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, groote of kleine, voor welk diploma, zeil of stoom, en voor welken rang bij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat het examen volgens een der programma's B of nog in dezelfde zitting een aanvullingsexamen wenschen af te leggen, zal hij ook dit moeten vermelden, Zie verder de bepalingen in,de St.-Ct. no. '116. Dc verkiezing van een lid der Prov. Staten van do provincie Zuid-Holland, in het hoofd kiesdistrict Gorinchem, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den beer W. C M. Begrarn, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juni a. s. Aan Gedep. Staten van Zuid-Holland is uit Brielle een adres gezonden, waarin sub sidie wordt gevraagd voor een spoorwegver binding HellevoetsluisBrielleRotterdam. Dit verzoek diende tevens tot geleide van de plannen van den ingenieur A. J. Krieger te Gouda, die den spoorweg, waarvan het gemis door de eilandbewoners zoo diep wordt gevoeld, reeds in project bracht. Ondervon den die plaunen, naar men meende, van de zijde der Flukkeesche gemeenten, welke aan een spoorwegverbinding van Hellevoetsluis en Brielle met Rotterdam via Maassluis de voorkeur gaven, hevigen tegenstand, thans blijkt, dat deze tegenwerking minstens zeer overdreven is voorgesteld, want van de 13 ge meenten aan genen kant van het Haringvliet onderteekendeji 9 het verzoekschrift, door mr. II. Ph. de Kanter eo 38 andere gedele geerden ingediend. Onlangs is melding gemaakt van het voor nemen, dat bij de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" bestaat om eene proef te nemen met liet zoogenaamd zonen- of kringentarief, dat aanmerkelijk lager is voor vele afstanden dan de bestaande vrachtprijzen. Dit plan hangt te zamen met de spoorweg- overeenkoinsten, die nu bij de Tweede Kamer aanhangig zijn. Voor liet geval deze tot stand komen, wenscht de expl.-maatschappij die verbetering in te voereu, niet goedkeuring der regeering. Bij deze is dit vraagstuk thans in onderzoek. De Kamer van koophandel te Enschede verzoekt in een adres aan deTweede Kamer geen overeenkomsten goed te keuren, die het gevolg hebben, dat een der spoorweg maatschappijen wordt opgeheven en de exploi- tatie van liet goheele spoorwegnet in handen komt van slechts twee groote maatschappijen. Men schrijft uit Atjeii aan liet Vaderland o. a. het volgende: Op de noord- en oostkust is er in de laatste 44 dagen uiets bijzonders voorgevallen. Edi is tegen den peperoogst onrustig. De Hendrik blijft daar nu voorloopig liggen, terwijl de ruim 100 man sterke landingsdivisie herhaal delijk oefeningen houdt met de troepen uit de benting. Van Telok-Scmavé tot Kwala Atjeh ('t blok kade-gebied) ook kalm. Op Groot-Atjeh geen noemenswaardige ge beurtenissen Nu en dan een schot uit de remboe op onze posten. Overigens ongekende rust. Op de westkust daarentegen zwaait Toekoe Oemar nog den scepter over de kuststreek, omvattende Rigos tot en met Kelampoeugf de Samtirunrj heeft 't daar iu de laatste 14 dagen druk gekregen. Behalve voor 't vriendschappelijke Kroet en Patti is nu ook do visclivungst verboden voor alle staatjes. Geen vischvangst, geen scheep vaart, ergo ook geen vaartuigen te water noodig. Alles wat maar prauw heet wordt dan ook ingepikt, of met een paar granaten den volke kenbaar gemaakt, dat de compagnie van geen vaartuigen te water gediend is. Zoo waren den 'lOn dezer bij Kelampoeng ook een 4-tal prauwen te zien. De baai instoomen en een granaat in die richting werpen was 't werk van een oogen blik. Maai om op eenige honderden meters met een bewegend schip, slingerend door de deining, met kanonnen raak te schieten is zeer lastig. Enfin, menig schot was afgegaan, eer de voornaamste prauw te gronde ging. Ondei- tusschen hadden de hoeren Atjehers zich handig tusschen de rotsen en achter hoornen opgesteld en vlogen ons kwistig do kogels om de ooren. Menig Beaumont-pilletje kwam in de sloe pen en 't boord terecht. Ook kregen wij vuur uit 2 lilla's, die op een heuvel waren opge steld. Gelukkig bobben de Atjeherrï 'tin artillerie nog niet ver kunnen brengenzoo handig als zij 't geweer gebruiken, zoo onhan dig zijn zij nog steeds met hun gesehut. Ook nu waren alle lilla-schoten mis. Hoeveel Atjehers er zijn gevallen, is niet uit te makeu. Op de Samarang kreeg een onderoff. een kogel in den schouder. Ia het Anti-Sluvery-congres te Brussel is te elfder ure een voorstel ingekomen van deu voorzitter, om artikel 4 dar Berlijnsche Congo- akte zoodanig te wijzigen, dat reeds nu door den Congo-staat inkomende rechten van alle handelsgoederen zouden kunnen geheven wor den. De gezant van dcVereenigde Staten heeft- daartegen ernstige bezwaren ingebracht; daar

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2