Oinnenlaiidsche Berichten. ■Van kardinalen. Van de 70 zetels zijn er op het oogenblik 7 vacant. De oudste der kardinalen is Newman, die den leeftijd van 00 jaar heeft bereikt; de oudste in dienst jaren is Mertelde tegenwoordige deken is Monaco Lavaletta, die te gelijker tijd secretaris is van de j> Congregatie van den Index". Het college telt éen 9ü-jarige, zes 80-jarigen, twintig 70-jarigen, twee en twintig 60-jari- gen, tien 50-jarigen en slechts vier beneden 50 jaren. Van de tegenwoordige kardi nalen zijn 16 nog door Pius IX en 47 door Leo XIII benoemd. "Wat de nationaliteit aangaat, zijn er 5 kardinalen uit Rome afkomstig, 28 uit het overig Italië, terwijl 30 tot andere natiën bchooren. Onder hen, die in aanmerking komen bij een eventueele verkiezing van een paus, noemt men vooral Monaco Lavaletta, die de oude tradition van Pius IX vertegenwoordigt, en Bataglini, aartsbisschop van Bologna, die tot de aan hangers van het systeem van Leo XIII be hoort. De Dribuna behelst eene dépêche uit Lugo, meldende, dat de werklieden der mijnen van Conselice (provincie Ravenna) zich Woensdag naar 'tgemeentebestuur begaven, teneinde om werk te vragen met verhooging van loon, het geen de eigenaars weigerden. De troepen ver dreven de manifestanten en maakten daarna een charge, daar de werklieden de soldaten met steenen wierpen. De militairen schoten, ten gevolge waarvan drie werklieden werden gedood ea verscheidene ernstig gekwetst. Een luitenant werd door een steenworp het hoofd gespleten. AMERIKA. De Kamer van vertegenwoordigers heeft met eene meerderheid van 20 stemmen de tarieven-bill met eenige amendementen aan genomen. TRANSVAAL. Door generaal Smit is aan de regeering ingediend het verslag \an zijne bevindingen in zake de meest wenschelijke richting, welke tnsschen Eergendal en Pretoria aan den Dela- goabaai-spoorweg zou gegeven moeten wor den. Men herinnert zich dat volgens het oude plan de route over Middelburg zou gaan; doch allengs kwam men tot de overtuiging, dat de verlegging in zuidelijker richting wegens gemakkelijker terreinsgesteldheid en dus goedkooper aanlegkosten, alsmede om andere redenen grooter voordeelen voor den lande zoude aanbieden. Dientengevolge werd aan generaal Smit opgedragen een gewijzigd plan ter plaatse zelve te bestudeeren, en vergezeld van den heer "Venvey, hoofd ingenieur van de ïNed.-Zuidnfrikaansche Spoorweg-maatschappij", heeft hij zijn onder zoek gedaan. De uitslag hiervan is dat twee routes worden aanbevolen. De eene loopt van Bergendal naar het zuiden, boven Ermolo en Bethal langs, en zoo naar halfweg Pretoria— Johannesburg. Deze lijn volgt dus vrij nauw keurig de watergrens tusschen het stroom gebied van de Vaal rivier en dat der Olifants rivier, en heeft ook dit voor, dat, hoewel ze niet weinig langer is dan de route via Middel burg, er geen water- en brugwerken behoeven te worden aangelegd. De andere lijn gaat dwars door de steenkolenvelden, en ligt dus tusschen de Midilelburgsche en de Bethalsche routes ia Hier wordt derhalve de overbrug ging van sommige spruiten vereischt, alhoe wel niettemin geen groote rivieren gekruist worden. STATEN-GENERAAL. De memorie van antwoord is verschenen op het afdeelingsverslag de Tweede Kamer, betrekkelijk liet wetsontwerp tot bekrachti ging van de bekende spoorwegovereenkom sten. De memorie is 85 folio bladzijden groot en gaat vergezeld van zeven bijlagen, waaronder eene nota vati antwoord op die van den heer Farncombc Sanders. De regeering behandelt in de eerste plaats vijf hoofdpunten, betreflende lo. de feiten en omstandigheden, welke de regeering tot het doen van haar voorstel hebben geleid 2o. de Staatsexploitatie; 3o, de beginselen der nieuwe regeling; 4o. het stelsel der nieuwe overeenkomsten, en 5o. de financieele quaestie. In het breede doet de regeering -voorts uitkomen, dat voor de financieele belangen des rijks beter is gezorgd dan bij de thans bestaande. Immers, volgens die laatste ontvangt de staat, bepalingen van mindere beteekenis buiten beschouwing latende, niets van de winst boven de 4 pCt., die de exploitatie der Holl, en Rijnspoorwegen afwerpt, en zal hij bij naasting, althans voor het rollend materiaal van de IIoll. Maatschappij, méér te betalen hebben, terwijl de bepalingen van de bestaande overeenkomst met de Exploita tie-Maatschappij op sommige punten voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn en 's rijks financieele belangen bij eene eventueele naasting niet voldoende verzekeren. Tegenover de niet juiste slotsom der in het verslag gemaakte bedenkingen tegen het financieele gedeelte van de ontworpen regeling, wordt hier gesteld de slotsom van de financieele voordeelen en nadeelen, welke de regeling, in vergelijking met hetgeen thans geldt, voor den staat aanbiedt: 1o. De vaste inkomsten van den staat, na aftrek van de lasten, zullen eenigsziis vooruitgaan, zeer zeker niet achteruitgaan. 2o. Het aandeel van den staat in de netto winsten der beide maatschappijen zal hooger zijn dan van de thans bestaande regeling het gevolg zou zijn. 3o. De kosten van verdere uitbreidingen en verbeteringen (behoudens het uitgezon derde bij art. 71 S.-S. en 72 H. IJ, S.) worden voortaan niet meer door den staat betaald, maar door de maatschappijen bekos tigd d. i, renteloos voorgeschoten voor 'den duur der overeenkomsten. 4o. Uit de voor de spoorwegen der Neder- landsche Rijnspoorwegmaatschappij bedongen huur zal de voor die wegen betaalde koopprijs in ongeveer tachtig jaren afgelost worden zoodat de staat in genoemd tijdperk den eigendom derzelve geheel vrij verkrijgt. ao. De somwelke de staat bij naasting zou te betalen hebben voor het materiaal van den Holl. spoorwegwordt belangrijk irinder (die voor liet materiaal van de Exploitatie- maatschappij zijnde de aanschaffingsprijs verminderd met het kapitaal in het vernieu wingsfonds aanwezigkan geacht worden met hetgeen daaromtrent thans bedongen is, over een te komen), Go.Wegens de drie doorsnijdingen van spoor wegen door het Merwede-kanaal zal de staat geenerlei schadevergoeding behoeven te beta len, terwijl ook de bruggen over de Gouwe bij Gouda en over den Rijn zullen kunnen veranderd worden, zonder dat deswege aan de spoorwegmaatschappijen schadevergoeding zal verschuldigd zijn. Voor toekomstige doorsnij dingen der spoorwegen door kanalen of vaar ten belooft de nieuwe regeling mede belang rijke financieele voordeelen. Tegenover die onderscheidene financieel voordeelige gevolgen van de voorgestelde rege ling zijn als éenige nadeelen aan te voeren het feitdat de staat thans dadelijk ontvangt en mitsdien bij latere naasting niet meer zal bekomen de fondsen, bedoeld bij art. 44 lett. o en l der loopende overeenkomst met de Exploitatie-Maatschappijtitans bedragende f4,208,000, zoomede de omstandigheid, dat bij eene naasting f2.000,000 meer dan vol gens de bestaande contracten zal moeten betaald worden f350,000 aan S.-S. en fl.050.000 aan H. IJ. S. SCHIEDAM28 Mei 18ÖÓ. Naar wij vernemen, is door burgemeester en wethouders tot commissaris der koren- meters-wegers aangesteld: Th. Kuddevs Jr., met ingang van 1 Juli, in de plaats van A, "Visser Nz., die tegen dien datum, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking heeft gekregen. Volgens een nader telegram van den gou verneur-generaal uit Ned. Indië, betreffende de gisteren vermelde poging tot verdrijving van den vijand uit de benting Pedawa-Boen- tang nabij Edi, waren de drie gesneuvelde fuseliers inlanders, terwijl de gewonde officie ren slechts licht gekwetst zijn. Andermaal is troepenversterking uit Kota Radja gezonden. In de St.-Ct. no. 118 zijn o. a. opgenomen de wetten van 9 Mei jl., tot regeling van pensioenen der burgerlijke ambtenaren; tot regeling van liet pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren en tot nadere regeling van de heffing en bestem ming der Kanselarij-leges. Prins Albrecbt van Pruisen, regent van Bronswijk, de zoon van wijlen prinses Marianne der Nederlanden, lijdt tegenwoordig zeer aan rheumatiek. Er werden in den laatsten tijd onrustbarende berichten omtrent zijn gezond heidstoestand verspreid, maar deze waren, naar thans gemeld wordt, overdreven. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. prins Albert van Pruisen, op aanraden van HDs. geneesheereu, om gezondheidsredenen ervan afgezien dit jaar zijn gewone badkuur te Scheveningen te komen nemeu. Dientengevolge zijn de appartementen, welke in het Oranje-Hotel" voor Z. K. H. en HDs. familie en gevolg waren besproken, afbesteld. Mr. Van Houten heeft te Slochteren een politieke rede gehouden, waarin hij heeft meegedeeld, dat hij weldra een wetsontwerp zal indienen, waarvan de strekking zal zijn om aan gemeentebesturen gemakkelijk te maken de onteigening van gronden, benoodigd voor uitbreiding van steden, enz. Het college van de zeevisscherijen zal dit jaar jaarlijksehe algemeene vergadering hou den ie Scheveningen, 30 en 31 Mei. De vereeniging sliet Buitenland" roept geschikte jonge mannen op, voor wie gelegen heid bestaat, geplaatst te worden in China, Siam, Britseh-Indië en Perzië, en geschikte personen, die in Mexico op handelskantoren en cultures een betrekking kunnen erlangen. Dr. A. Bredius, directeur van het koninklijk kabinet van schilderijen, van wien voor 's rijks museum van schilderijen bij herhaling ge schenken zijn ontvangen, heeft aan dat museum geschonken eene fraaie schilderij, door Ambrosius Bosscbaert in 1619 vervaar digd, eene vaas met bloemen voorstellende. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. De heer Henry des Houx, redacteur van de Matin, heeft in zijn onderhoud met prins Bismarck over velerlei zaken gesproken, ook over politiek, eri inzonderheid over den Duitsch-Franschen oorlog. De heer Houx zegt Nogmaals betoogde de prins, dat Duitsch- land nooit aanvallend tegen Frankrijk zou optreden. »En met welk doel zouden wij anderen den oorlog aandoen? "Wij hebben niets te verhingen van Nederland Hier maakte de journalist een gebaar van verwondering j> Neen, wij willen niets van Neder land, evenmin als van de Qoslzeeprovmciën. Ze zouden te moeilijk te verteren zijn!" In de Staate-Courant (No: 116) i's opge nomen de akte van oprichting der naam- looze vennootschap >Maassluische Water leidingmaatschappij". Het doel der ven nootschap is het stichten en exploiteeren eener waterleiding te Maassluis, ingevolge de concessie door deze gemeente verleend aan de heeren J. C. van Wijk en C. W. Hoogendijk, ten behoeve van hun firma »Van Wijk Hoogendijk" te Rotterdam, van welke concessie de voorwaarden door het gemeentebestuur van Maassluis zijn vastge steld en door genoemde heeren Van Wjjk en Hoogendijk voor hunne firma zijn aange nomen. Het kapitaal der vennootschap is vastge steld op f160.000, verdeeld in 160 aandeelen, ieder van duizend gulden. Deze aandeelen zijn ook splitsbaar in onderaandeelen, elk van vijfhonderd gulden. Met dit kapitaal zullen alle kosten worden bestreden, als: aanleg en bouw, volgens de concessie-voorwaarden, bedrijfkapi'aal, waar borg aan de gemeente, grond-aankoop, waar onder begrepen zijn de terreinen, benoodigd voor wateropneming langs de Maas, ver goeding van onkosten en allo verdere ongelden. De slag van Waterloo zal te Rotterdam herdacht worden op 22 Juni door een vol ks- coucert in Den Doelen, te geven door nllotte's- Mannenkoor". Op 18 Juni a. s, (herdenking van den 7osten gedenkdag van den slag van Waterloo) zal te Edam, door het fanfarekorps, eene muziek-uitvoeriog (met gondelvaart) gehouden- worden. Onder datum van 7 Mei jl. is een bevel van gevangenneming door het groothertogelijk- Badensch Ambtsgericht te Freiburg i. B uit gevaardigd tegen mevr. de wed. Hulkley, geb- Becking, vroeger woonachtig te 's-Gravenhnge, ter zake van aansporing tot het misdrijf'va» moord en aanzetting tot laster. Met bijvoeging van signalement is opspo ring, aanhouding en opzending naar de ge vangenis te Freiburg verzocht, Betreflends het ontslag, als super-intendant van het onderwijs in de Zuidafrikaansche- Republiek, hetwelk door den heer Du Toit- na zijn Europeeseho reis is aangevraagd, zegt De Volksstem', vNiuir wij vernemen, heeft de heer Du Toit aan de regeering een schrijven gericht, in hetwelk hij, op grond eener ongesteldheid zijner cchtgenoote, welke hem vooralsnog verhindert naar hier terug te keeren, aan het gouvernement vrijheid van handelen geeft in zake de door hem geoccupeerde be trekking van super-intendant van onderwijs. Met zeer veel genoegen constateeren wij het geval, aangezien wij uit dit welwillend be danken van den heer Du Toit mogen ver staan, dat de regeering hem over zijne- uitingen te Londen gestrengelijk heeft gein' terpelleerd, en hij thans liever vrijwillig geeft, hetgeen hem anders weldra ontnomen zou zijn geworden." Te Lonneker is in den ouderdom van 81 jaar overleden: A. Morsman, oud-strijder van 1830, sedert jaren tolgaarder aan den straatweg van Enschede naar Oldenzaal. De keurmeesters van het vleeseh enz. te Kraüngen ontdekten Woensdagavond in dff Hollaan een tweewieligen wagenbeladen naar het scheen met gesneden gras. Bjj onderzoek bleek dat onder het gras verborgen lag een zak, gevuld met bedorven kalfsvleesch. Op de vraagvoor wie dat vleeseh was be- stemd, verklaarde de vervoerder dit niet te weten; een onbekend persoon zou hem bij aankomst in de stad opwachten. Het vleeseh is in beslag genomen en onder politietoezicht vernietigd. Tegen den vervoer--

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2