Koloniën. O n e r w ij s. Biimenlandsclie Berichten. gevolge hebben, f1000 zal moeten worden uitgekeerd en bij tijdelijke invaliditeit f 1 per dag. Het debat ontstond hoofdzakelijk doordat een paar leden zich niet konden vereenigen met het beginsel, zoomin als met detoepassing. Ten slotte werd niettemin het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Tot geneesheer-directeur van het krank zinnigengesticht werd benoemd de heer dr. Schreve, te Rotterdam. Van wijlen onzen betreurden landgenoot Alberdingk Thijm zal eerstdaagsbij de firma C. L. van Langenhuysen, te Amster dam, een onuitgegeven 17e-eeuwsehe novelle verschijnen. Zij is getiteld N. D. de Forest en werd ontworpen tijdens het verblijf van den schrijver te Houfialize (Belgisch Luxem burg), in den zomer van 1888, den laatsten dien hij beleefd heeft. Op zijn gewone wijze heeft A. Th. ook daarin het onderwerp van zijn verhaal in verband gebracht met het 17e-eeuwsche Amsterdam. (AT. v. d. D.) De beweging der bakkersgezellen gedu rende dezen winter doet, zegt de 1Ved. Bakk. Ct., hare nadeelige gevolgen reeds gevoelen. Nooit heeft de bakkersgezel in de provinciën vernomen dat te Amsterdam zulk. liooge loonen gegeven werden. Gepasseerde winter heeft hij dit in alle couranten kunnen lezen, en nu April, het tijdstip waarop veel jaarhuren in de provinciën afloopen, achter den rug is, komen uit alle provinciën bakkers gezellen naar Amsterdam, om ook van die mooie loonen te komen genieten. Dat deze vele aanbiedingen van personeel op de loonen drukken, behoeft nauwelijks gezegd te worden; wij weten gezellen aan te wijzen, die door goedkoopere krachten werden vervangen. Te Noorbeek (Limburg) hebben dieven in den nacht de R.-k. kerk en een daartegenover wonenden landbouwer bestolen. Tot heden beeft men nog geen spoor der daders. Batavia 15 April. Van iemand, die pas van Atjeh komt, verneemt de Java-Bodedat uien den 22n Aprd een aanval opEdi verwachtte. De gouverneur nam denoodige vooizorgsmaaliegelen; met de Merapi zouden de 3e compagnie van liet 4e bat.djon en eene sectie bergartülerie naar Edi worden overgevoerd. De pretendent-sultan was op reis naar Gedong en stookte de bevolking tegen c.ns op. De waar nemend assistent-resident Van Assen rapporteerde den dooil van Tengkoe di Ttroe, docli dit bericht bleek niet waar te zijn. De gouverneur was van pian de blokkade tot Edi uit te stiekken. De Atjuhers hebben ons veel kwaad gedaan, doch ous kunnen zij, zegt de Java-Bodeten laste leggen, dat wij hun ook niet altijd even aangename zaken hebben gebracht. Zoo o. a waren vóór 1873 cholera en veepest ten hunnent on bekend, doch hebben die tweo bezoekingen na onze komst een ernstige slachting onder inenschen en dieren teweeggebracht. Zoo meldt men ons nu van Atjeb, dat de cholera buiten de linie, vooral in de Moekim- Montasih en in de Moekim-Indrapoera offers- eischt. Naar men verneemt, zou het plan bestaan, eene proef te nemen met het planten van koffie door middel van contracten met de bevolking, ongeveer op de wijze zooals nu djatiboomen worden geplant. Met het nemen dezer proef zou een ambtenaar van het boschwezen worden belast. De cultuur zou in geb-d vrijen arbeid moeten geschieden, en indien de proef gelukt, zou dit stolsel over geheel Java worden toegepast ter vervanging van het thans bestaande stelsel van dwangcultuur. Do Argosij van Demerare zegt, naar de Volks bode (te Paramaribo verschijnend) meldt, in haar nummer van 12 April II.: >Ons is medegedeeld, dat de autoriteiten van Cayenne het tot nu tos betwist terrein in de vLawa" in bezit hebben ge nomen, en dat zeer vele axpeditien naar de goud velden daar zijn gezonden." De West-Indiër bavat een eenigszins anders luidende' mododeeling. Is het blad wel ingelicht, »dan passeer on de goudzoekers de militaire pos ten, onder voorwendsel naar concessien te gaan, om echter, zoodra zij uit het gezicht zijn der militaire bewakers, naar den Hollar.dsclien oever van de Lawa over te steken en op het Dorado- te gaan strnopen. de militaire posten aan Ir- al/is.» .jkje te gaan nemen op h«t o'tuiste ei ter hoogte van de mon- <'mf, 'i-i -izal verrassende resultaten oidci nuti—rt- r—u wetmt Bij beschikking van den minister van binnen- landschc zaken, van 23 Mei 1800, is bepaald, 7 dat bet eind-examen der gymnasia met zesjari gen cursus in de bij deze beschikking genoemde gemeenten, zal worden afgenomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen, en zijn de volgende gecommitteerden aangewezen, t» wier overstaan do bedoehta examens te Schiedam op 3 en 4 Juli zuilen worden afgenomen, te weten: dr. A. Pierson, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; dr. J, S, Speijer, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen, en dr. H, A. Loruntz, hoogleeraar aan 'Je rijks-universiteit te Leiden. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is het 2d natuurkundig examen afgelegd door dan heer IV. Sneijdeis do Vogel. Naar aanleiding van hot bericht in de School' werelddat alle R.-k, pastoors van hunne bis schoppen een omzendbrief ontvangen hebben, waarin aan alle pastoors, rectors en kapelaans ge last wordt van hunnen invloed op het volk ge bruik to maken, om naast do openbare schooi eene bijzondere te erlangen, schrijft de heer Bot- temanne, bisschop te Haarlem, aan de Haart, Ct. vlndien alle R.-k, pastoors van hunne bis schoppen dien «omzendbrief" ontvangen hebben, dan moet een dei gelijk schrijven ook van mij zijn uitgegaan. Intussclien is mij daarvan volstrekt niets be kend. Zelfs zou ik do poging ongeoorloofd noe men om boeken, gebruikt in de openbare school i waar derhalve niet-katholieke zoowel als ka tholieke kindaren onderwezen worden te doet)' vervangen door R.-k werkjes." Mevrouw do wed. Danekerts, geboren Charbon, heelt aan do industrieschool voor vrouwelijke- r jeugd te Amsterdam eene som van tweehonderd gulden vermaakt. korps binnen te rukken, Ensenada te bezetten, de republiek uit te roepen, en eene voor- looj'ge regeering te vormen. De Amerikaansche regeering heeft gelast, dat een aantal oorlogsschepen in de Behring- zee zullen kruisen, om elke onwettige Cana- deeseho vischvangst te beletten, de vaartuigen en de bemanningen die zich er schuldig aan maken op te brengen en te arresteeren. De Engelselie gezant te Washington drukte zijn vrees voor verwikkelingen uit, als deze orders uitgevoerd werden. Canada gelooft, dat de vischvangst in de Behringzee volkomen ge oorloofd is, en'zijne vissehersvloot is reeds uitgezeild. FBASKBU K, Blijkens de berichten omtrent de reis van den president der republiek, is de lieer Car- uot te Montelinmrt met de grootste geest drift en onder luide toejuichingen der bevol king ontvangen, terwijl de gebruikelijke toe spraken vanwege de overheid natuurlijk niet uitbleven. T'e Orange was de ontvangst even hartelijk. Naar men verzekert, heeft president Camot vóór zijn vertrek het besluit geteekend, waarbij den hertog van Orleans zijne gevan genisstraf wordt kwijtgescholden. Den minister van binnenlandsche zaken, den heer Constans, is overgelaten van dit decreet gebruik te maken, wanneer hij dit noodig acht. Op voorstel van den Franschen resident, heeft de bey van Tunis een besluit uitge vaardigd, om den nog op sommige plaatsen van het regentschap bestaanden slavenhandel op afdoende wijze te onderdrukken. In de Donderdag gehouden ministerraad heeft de minister van openbare werken me- dedeeling gedaan van onderscheidene dé pêches uit Bessèges, volgens welke 2ich in het bekken aldaar eene algemeene ontpanning voordoet Tegen de heftigste opruiers zijn hevel schriften tot gevangenneming uitgevaardigd. B E L G I E. In de gisteren te Jolimont gehouden zitting van het internationaal mijnwerkers-congres heeft de Engelsche afgevaardigde "Welsen voorgesteld, onmiddellijk te stemmen over het beginsel van staats-tusschenkomst, ter vast stelling van den aeht-uurs werkdag. Dit beginsèl werd, wat betreft Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en België mei alge meene stemmen, en wat Engeland aangaat met 21 tegen 9 stemmen aangenomen. De burgemeester van Brussel, de heer Buis, heeft in de laatste raadszitting riadruk- kei ijk geprotesteerd tegen den steun, ''oor de regeering voor de verbinding van de hoofdstad met de zee toegezegd, welken hij een bespotting noemde. Het gold hier een algemeen belang, waarvoor de staat de kosten op zich moest nemen, behoudens den steun genoeg, »arm kind arm kindzuchtte zij en heelt de beenderen nauwelijks durven aanzien. Maar ik wist reeds genoeg en heb haar spoedig weer laten wegbrengen!" Vei der hoorde Salis, dat men, uitgezonderd zijn portret (hetwelk hij na den gebruikelijken eed van eigendom wel terug zou kunnen krijgen), in do kolenbrandershut nog had gevonden kostbare kleederen, 'innengoed, gerookt vieesch, wijn, kof fie, thee en buitendien een belangrijke som gelds, in den grond begraven. Salis was vernietigd. Maar hij klemde zich nog als een drenkeling vast aan den laatsten stroohalm tn zei: «Misschien is alles nog een grove dwaling, mijn heer de rechterStaat u mij toe, het eerstvolgende verhoor bij te wonen?" Mijnheer Krummbiegel antwoordde, dat hij ge woonlijk met zulke boeven weinig omslag maakte, en hen meestal in de gevangenis liet uitdrogen maar als hij er den baron mee kon dienen, wilde Jlij nog wel eenigen van het gespuis verhooren. Hij liet den schrijver en een gerechtsdienaar der betrokken gemeenten. Doch de regee ring wilde het publiek met haar toelage van 4 millioen slechts zand in de oogen strooien, haar wezenlijke gunsten bewarende voor Gent, Antwerpen en Brugge. Andere leden lieten zich in gelijken geest uit en men be sloot een rede, Zaterdag door den burge meester over deze aangelegenheid in de Kamer gehouden, te doen drukken en aan plakken. Voorts zou een commissie benoemd worden, om de rede des heeren Buis aan te vullen. ZWITSERLAND. Bisschop Mermillod heeft uit Rome aan de kantonnale regeering van Freiburg bericht gezonden, dat hij, blijkens eene mededeeling van den paus, in liet Consistorie, hetwelk de volgende maand wordt gehouden, met d«n kardinaalshoed zal worden begiftigd. Daarna zal hij naar zijne bisschoppelijke residentie in Zwitserland terugkeeren. ITALIË. Te Rcme is vrij wat opschudding verwekt in militaire kringen door eenige instortingen aan de versterkingswerken aldaar, ten gevolge van zware regens. Een commissie van onder zoek moet hebben bevonden, dat van veertien pas voltooide kleine forten de fondamenten zwak en de buitenmuren alles behalve stevig zijn. Naar men zegt zal de minister van oorlog de aannemers vervolgen. ZUID - AFRIKA. Naar uit Pretoria gemeld- wordt, diende Paul Krüger zijn ontslag in ten gevolge van verwerping van enkele regeeringsvoorstellen, maar nam later, op aandrang van den voor zitter van den Volksraad, zyn ontslag-aanvrage terug. SCHIEDAM24 Mei 1800. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft Don derdag eenige belangrijke besluiten genomen. Bij acclamatie werd goedgekeurdhet voor stel tot het bouwen van een 3e droogdok, volgens de laatst ingediende plannen, waar van de kosten beiekend zijn op f940,UU0. Ook werden goedgekeurd; de overeenkom sten met de besturen der polders Cool en Blommendijk tot gedeeltelijke ontpoldering, behoudens goedkeuring der hoogere autori teiten, Vastgesteld werd eene gewijzigde ver ordening op het loodswezen, alsmede de ver ordening, regelende de openstelling der ge meentelijke bibliotheek. Langdurige debatten werden gevoerd over het prae-advies van burg. en weth. op het verzoek van den socialistische)) kalkwerkers- bond om bij aanbestedingen de werklieden tegen ongevallen te verzekeren. Het prae- advies luidde om voortaan in de bestekken de bepaling op te nemen, dat bij ongelukken, welke den dood of levenslange invaliditeit ten roepen, kleedde zich een weinig aan en verzocht toen Salis hem te volgen naar de rechtzaal. Het was een ouderwetsche rechtzaal, met boeken planken, waarop bundels akten lagen, bedekt met een vinger dik stof, schrijftafels van ongehoorde grootte, bespat met milharden inktvlekken, inkt- flesschen, die kleine vestingen vormden, linialen, glad als de bijl van den scherprechter; voorde tralievensters stonden stoflige accasia's, teryvijl men door de bladeren nu en dan een vracht wagon op den straatweg zag vooi bijrollen. De herfstregen kletterde eentonig tegen de ruiten. Abel en Sath werden stevig geboeid binnenge bracht en aan een kruisverhoor onderworpen. Maar de arme jongens wisten van den prins geen kwaad en verzekerden met tranen in de oogen, dat zij en hunne ouders eerlijke, arme menschen waren, Wat verharde booswichten! bulkte mijnheer Krummbiegel. «Staat de verdorvenheid niet op hun zwarte apengezichten te lezen En zij liegen Zie die Abel eens; dat zal eer een Kam zijn En die Sothhij ziet er uit als een zelfmoordenaar, die zich zelf om het leven heeft gebracht! Geduld maar, jongens. Ik zal je we! tam maken. Maar het middaguur heeft geslagen en Tripschen laat u vriendelijk verzoeken om het hedenmiddag bij ons voor lief te nemen I" Gap; ne had Salis voor deze uitnoodiging bo- iunktmaar het lot van Anita ging hem te na aan het hart, dan dat hij zich zou kunnen ver wijderen, of den rechter in een slechten luim brengen. Het eten smaakte hem dan ook niets, ondanks het kostelijk kalfsgebraad en het herhaald noodigen van de lieftallige Tripschen, die hem do zoetste blikken toewierp. Doch hij moest zijne rol voortspelen, om een onderzoek tegen den middag te kunnen instellen. En werkelijk liet zich de rechter op herhaald verzoek van den edelen gast, gesteund door een gebiedenden wenk van Tripschen, na afloop van den maaltijd daartoe bewegen. Enoch en moeder Eva en eindelijk ook Samuel werden voorgebracht: uit de beide eersten was weinig meer te krijgen, dan dat Anita een bloed verwant van hen was; de laatste beweerde op trotschen toon, dat hij onschuldig was; het ge- vonden geld was van zijn broeder uit Amerika en Anita was zijn nicht; het verhaal van de kindermoord noemde hij een verdichte historie. slladde ik mij iets te verwijten", zei hij veidor, »dan was ik waarlijk met de dienaars niet meegegaan. Deze geleerde rechter en de geheel» rechtsvervolging zijn niet waard, dat men er f een hand om vuilmaakt!" vervolgde hij trotseb. «Een bloedverwantI Een nicht! lloor zulk een onzin eens aan I" hernam de rechter, terwij! hij J zich wijselijk hield, of hij de lants'e woorden niet hadjgehoord, »De baron speelt toch whist? Het wordt ook tijd, dat wij eens eene uitspanning hebben Zoo verliet men de rechtzaal. En in den cof j ridor ontmoette men Tripschen, die vriendelijk opmerkte, dat mijnheer de baron in dit vreeselijk weder onmogelijk kon reizenwederom nam Salit de uitnoodiging aan, geenszins echter om het- weer, het spel of de beminnelijke Tripschen. Wordt vervolgd.) t"

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6