Gemengde Berichten. De heer J. G. van den Bergh, oud-minister van waterstaat, is heden te Maastricht plot seling overleden. Woensdagavond had in café Suisse te Zaandam het geestelijk toernooi plaats tus- sehen - de heeren Bax, predikant aldaar en Domela Nieuwenhuis. Eerstgenoemde be toogde, dat de drie geneesheeren, die de zieke maatschappij wilden behandelen, het katho licisme, het rechtzinnig protestantisme en de sociaal-democratiewaron gebleken de kranke niet te kunnen genezen. Hij ver wachtte meer van de aankweeking van het gemeenschapsgevoel, zelfbeheersching, zelf verloochening, vlijt en eerlijkheid. Domela Nieuwenhuis beantwoordde hem met de bekende aanvallen op het kapitaal en lof- tuttingen op de communards, de martelaars van Chicago, enz. Tot eenig resultaat, hoe gering ook, leidde deze gedachtenwisseling niet. Van de personen der strijders geeft een berichtgever van de Tijd de volgende aan schouwelijke schets: ïEen karakteristieke tegenstelling vormden deze twee mannen. De gemoedelijke dominé met zijn blozend, welgedaan uiterlijk en zijn onuitputtelijke bonhomie tegenover den ten- geren cx-prudikant met zijn van kwade trouw v vervloeiend sarcasme, de apostel der sociaal democratie, op wiens gelaat men geheel iets anders kan lezen dan stille berusting of idyllische, herderlijke kalmte. Daar was iets natuurlijks in dit toevallig contrast van blozend en bleek, van opgeruimd en dweperig, van gezond en ziekelijk, al zullen de aanhangers van Domela Nieuwenhuis het misschien met kapitalistische voldaanheid en democratische verontwaardiging vertaald hebben". In een schrijven uit Soerakarta aan het Vaderland wordt de benoeming van den heer Bumaby Lautier tot resident van Soera karta als hoogst gevaarlijk voor het behoud van de rust voorgesteld, sis hetgeen schan daal", vraagt de sclnijver, xlat de regeering de rust, de orde, de goede verstandhouding, zoowel met het Solosche hof als met de tal rijke landheeren, op onverantwoordelijke wijze in de waagschaal stelt, door een stokebrand met zulke archi-ongunstige antecedenten te benoemen tot resident van een gewest, in wien in de eerste plaats gevorderd worden loyauteit, tact, gepaste flinkheid, gepaard aan humaniteit. Noemt ge het geen grooter schandaal, wanneer ik u zeg, dat instede van sen man, die in zijn carrièie getoond heeft beleid en tact te bezitten, tot resident van .•join liet moeilijkste gewest van .lava in alle opzichten benoemd woidt een man, wiens eenige titel op het oogenblik is, dat hij gebruikt wordt om den afgetreden minis ter oen klap in het aangezicht te geven en met zijn opvolger, als met de volksverte genwoordiging, den draak te steken 1" De briefschrijver zegt dat, zoolang de minister Keuchenius aan het bewind was men dit stoute stuk niet aandurfde, maar het thans waagt nu een minister aan het bewind is, die met de Indische toestanden en personen volmaakt onbekend is. Door deze benoeming worden rust, orde en goede verstandhouding in de waagschaal gesteld." Aldus eindigt de brief. Het hoofdbestuur der Broederschap van eandidaat-notarissen" zal liet 40-jarig bestaan der Broederschap feestelijk herdenken op 29 en 30 Juni en 1 Juli a. s. te Amsterdam. «Een oud-emigrant" doet in het Utrech tsch Dagblad een beroep op de Nederlanders, die liefde koesteren voor de taal van hun land, o;.; studiebeurzen te stichten ten bate van de Trarisvaalsche jongelieden, voor wie een academische opleiding gevvensebt is. Na den vrijheidsoorlog werden hier te lande studie beurzen voor Transvaalsche jongelieden aan geboden; doch voldoende hulp om het Nedcc- landsche element te versterken, de beschaving te bevorderen, was dit niet. Thans wil men een eigen hoogeschool stichten, doch dit raadt de schrijver af, wijl het klimaat van Zuid-Afrika bezwaren daar tegen in het leven roept. De Ned. Zuidafriknansche vereeniging heeft echter door het uitreiken van studiebeurzen aan de jongelingen van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat getoond een ruimen blik te werpen op de toekomst, die ze haren be schermelingen en eigen zonen scheppen wil. «Ik kom, zegt de schrijver o. a., derhalve tot u, dierbaar Nederlandin naam van ons toekomstig geslacht, dat u zegenen zal, met de vurige bede: Sticht nog meer studie beurzen, houdt niet op met geven van sub sidie, ook al krijgen wij hier (in de Z.-Afr. republiek) eene academie. Laat elk gegoed Nederlander, die liefde koestert voor (letaal van het moederland, ons helpen! »Ik roep tot u om hulpt «Zullen er nog niet een honderd duizend Nederlanders in Holland zijn, die zooveel liefde voor de Hollandsche taal gevoelen en er belang in stellen, dat er nog een ander land dan Nederland' op de wereldkaart ge vonden wordt, waar het Hollandscli gesproken wordt? Ik twijfel niet ofzijzijner. Of geven de Nederlanders niets meer om hunneschoone taal? Ik weet wel beter. Laat die honderd duizend ieder den gulden geven aan jonkheer Beelaerts van Blokland of aan den heer dr. G. B. Spruyt, secretaris der Z.-A. vereeniging, om het studiefonds te sterken, want het ts zwak en de strijd om het behoud der taal eischt een krachtig, goed aaneengesloten korps van honderdduizend strijders of meer. Ik ben overtuigd, dat er wel honderden Nederlanders gevonden worden, die honderd gulden elk voor dat doel zullen willen geven, indien zij de zaak recht begrijpen en verstaan. n Laat deze studiebeurzen den naam dragen van sHarting-beurzen", ter eere van den edelen, grooten hoogleeraar Pieter Harting, den stichter der Zuidafrikaansche vereeniging, aan welke instelling wij reeds zooveel te danken hebben, niet alleen in onzen vrijheids oorlog, maar vooral na dien strijd. «Zulk een gedenkteeken zal kostelijker zijn dan het schoonste marmerbeeld." De algerneene vergadering der sNederl.- Zuidafrikaansche Vereeniging" zal 31 Mei a s. te Amsterdam worden gehouden. Aan de orde is de benoeming van zes leden van het bestuur, waarvan er vier, de hh.D. Cor- des, mr. N. A. Calisch, W. Dull en mr. H, A. L. Hamelberg herkiesbaar zijn. Verder een voor stel van het bestuur, om aan bestuurders vau het «Studiefonds voor Zuidafrikaansche stu denten" eeu krediet te verleenen tot het aanstellen van een bezoldigden adjunct- secretaris. Blijkens het verslag Min het bestuur over 1889 90, is het ledental ongeveer 1400. In Europa nam het aantal leden af, in Zuid- Afrika toe. Correspondenten in Nederland zijn de heeren mr. \V. H, van Weideren baron Rengers, te Leeuwarden; mr. W. K. baron van Dedem, te Hoorn, en mr. H. C. Peuninck, te Zulten. Te Leiden en Amster dam heeft men afdeeiingen van studenten. De raming van t Mei I8l)0 tot 30 April 1891 stelt de uitgaven op f855!,40, de inkomsten op f7400 Bij het verslag zijn gevoegd opgaaf van de samenstelling van het bestuur, lijst der 14u0 leden, statuten der vereeniging, ver slag \au bestuurders van het «Studiefonds voor Zuidafrikaansche studenten" over 1889; reglement van dat fonds en een artikel van dr. C. B. Spruyt, getiteld De vooruitzichten van Nederiandsche onderwijzers in de Zuid afrikaansche republiek. Uit het thans in druk verschenen verslag van den toestand der gemeente Rotterdam blijkt, dat de bevolking in 1889 is vermeer derd door geboorte en vestiging met 22.232 personen en verminderd door sterfte of vertrek met 16,482, zoodat de werkelijke vermeerde ring dus bedroeg 5750 personen en de totale bevolking dus op 31 Dcc. jl, bedroeg 203.472 personen, waaronder 121.150 Ned. herv., 59.989 katholieken en 7520 Israëlietende overigen zijn over verschillende godsdiensten verdeeld. Voorts bevonden zich 188 personen, be- hoorende tot de zeemachtde gevangenissen waren bevolkt met 303 gedetineerdenin het krankzinnigengesticht waren 174 personen. Levend geboren werden 7351 kinderen, waarvan 416 onecht; levenloos geboren wex'den 349, waarvan 45 onecht. Onder de geboorten kwamen voor 114 tweelingen, waarvan 6 onecht. Het getal huwelijken bedroeg 1413 en dat der echtscheidingen 47. Door burgemeester en wethouders van Zwolle, aan wie door den raad dier gemeente was opgedragen de benoeming van een des kundige voor het onderzoek naar een bron- waterleiding, is daartoe benoemd de ingenieur J. Schotel, te Botterdam. De oudste der oud-strijders van 1830 te Hoorn is in den ouderdom van 89 jaar be zweken. Aangezien de laatste hunner zich in een zeer bedenkelijken toestand bevindt, is het te voorzien, dat binnen enkele dagen niet een hunner daar meer over is. Den ln Juni wordt te Haarlem de univer- siteits-i'oeiwedstrijd gehouden. Njord (Leiden) zal mededingen in alle nummers, Laga (Delft) in Jonge en Oude Vier, Triton (Utrecht) in Oude Vier, Jonge Vier, Oude Twee en mis schien Jonge Twee, Nereus (Amsterdam) in alle nummers, uitgenomen skiff. De internationale tentoonstelling vanboeken en alles wat op den boekhandel en aanver wante vakken betrekking heeft, welke te Antwerpeu gehouden wordt, zal den 3n i Augustus a. s. geopend worden en minstóns tot 28 September duren. Aanmeldingen moeten voor 31 Mei gericht worden tot den secretaris van het comité J. L. Hasse, «Rue Osy", Antwerpen, die ook nadere inlichtingen geeft. Vrijdag werd medegedeeld, dat tegen me vrouw Bulkley een bevel van gevangenneming was uitgevaardigdthans wordt aan de Zv Cf. geseind, dat deze dame werkelijk te Freiburg, in Breisgau, iu hechtenis is geno men, wegens aanzetting tot moord en aan hitsing tot laster. Door de politie te Delft is tegen M. E., tot voor korten tijd vrachtrijder van daar op Rotterdam en onlangs met de Noorderzon naar Amsterdam vertrokken, proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering van f24.33, ten nadeele van een winkelhouder te Delft. Te Stadskanaal zag een schipper iets in het water drijven, greep er nam* met een haak en haalde een ruim tweejarig meisje op. De drenkelinge was geheel blauw en men be merkte geen teeken van leven meer. Alle pogingen werden aangewend, maar vruchte loos, het kind werd voor dood neergelegd. Toen kwam er zekere werkman Lammert Vos, uit de gasfabriek te Nieuwbuinen, voorhij deze greep het kind, hing 't met de beenen op z(jn rug, en liep er eenigen tijd mee op en neer, zoo hard als hij loopen kon, tot er eindelijk vrij wat bloed los kwam en daarna een massa water. liet kind is door dit middel weer springlevend geworden, terwijl't reeds het vierde kind is, dat Vos op deze wijze van een anders vrij gewissen dood heeft gered. Het «Leger des Heils" heeft in Exeter- Hall te Londen zijn groote algerneene Mei vergadering gehouden, die doorafgevaardigden uit alle landen, waar het «Leger" werkzaam is, werd bijgewoond. Het «Leger" is thans in 32 landen aan het werk en beschikt over 2799 korpsen8800* officieren hebben den strijd met het kwaad aangebonden, waarvan 4376 buiten Engeland aan het strijden zijn. De beide organen Oor logskreet en de Kleine Soldaat hebben, de- bui tenlandsche (niet-Engelsche) uitgaven mee gerekend, een oplaag van 678,420 exemplaren, per week. Generaal Booth kwam met de tijding dat hij weer f60,000 noodig had voor het «Legor'U In het atgeloopen jaar bedroegen de inkomsten slechts f10,296. De vrouw van generaal Booth, den stichter van het «Leger", is reeds lang lijdende aan kanker haar dood is spoedig te verwachten^ Uit Maastricht wordt aan de N. Jl. Ctr gemeld Het aantal bewaarscholen in Limburg, dat thans 48 bedraagt, wordt weder met éene vermeerderd, nl. te Simpelveld, waar door eene geestelijke orde eene zoodanige school wordt opgericht Meest al deze bewaarscholen worden door geestelijke zusters gehouden. Openbare bewaarscholen worden in Limburg niet gevonden. Ketel en Spaland. Zaterdag jl. werd hefc bouwen van een raadhuis alhier aanbesteedr waarvoor 8 inschrijvingsbiljetten waren inge komen. De laagste inschrijver was de heer J. van Kempen, te Overschie, voor f7600. Hengelo. Naar wij vernemen, bestaat alhier het voornemen den 75-jnrigen gedenk dag van den slag bij Waterloo, 18 Juni a, s, feestelijk te vieren. Reeds heeft zich eene commissie gevormd van 12 personen, waaruit tot voorzitter werd benoemd de heer J. Horst Adema, tot onder-voorzitter de heer M- Troelstra, tot secretaris de heer J. Bouterse, en tot penningmeester de heer W. de Monchy, Cl.) Dokkum. Te dezer stede is vanwege do «Maatschappij tot Nut van't Algemeen" een ziekenfonds opgericht, dat eerstdaags in wer king zal treden. Donderdag jl. ontlastte 2ich boven Versailles1 een ontzei tend onweer, gepaard met een ver- schrikkelijken wervelwind, waardoor een deel' van liet park verwoest werd. Al do hoornen der Oranje-laan werden ernstig beschadigd, terwijl verscheidene zware boomen werden ontworteld" en ook eene zware bronzen-groep opgenomen en een eind werd weggeslingerd. Bij het onweer van jl. Vrijdag, dat op ver schillende plaatsen in Westfalen groolo verwoes tingen heeft aangericht, sloeg de bliksem in het schoolgebouw te Emkutn, bij Ludinghausen, terwijl de onderwijzer met -100 kindeten daarin tegenwoordig waren en de ramen van het lokaal1 wijd openstonden. De bliksem veroorzaakte alleen schade aan het gebouw, terwijl de meeste kin deren door den zwaveldamp in zwijm vielen. Uit Italië komt het treurige bericht van liet verzwelgen van bijna een geheel dorpje door de1' rivier de Po. Het koikje, de school en enkcler huizen zijn het eenige wat nog van het plaatsje rest. Drie en veertig huizen werden geheel weg* gespoeldzestig ge/.iifnen zijn daardoor letter lijk van alles beroofd, daar bijna alle bewoners kleine landbezitters waren. Een rijk weeuwtje uit Australië is thans te* Londen. Toen haar man voor eenigen tijd stierf,- liet hij haar in treungen financieelen toestand achter. Kort daarna bleek echter de zilvermijn, waarin bij aandeel had, een uitstekende zaak te zijn. llat aandeel, door hem voor 120pd.st„ gekocht, vei kocht zij toen voor 190.000 pd. st., terwijl zij een juarli]ksch inkomen van 25.0ü0v pd. st. zal behouden.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2