ne N°. 7510. A". 1890. Vri dag 30 Mei. in 3 ier-e)i-yeert:igs1;e Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGËyIeR: j" ODÉ. i.f-1.85, franco heeren t iedam, kers, te losch en tlsmede London, >T. ei; Buifcciilandsclie Berichten. Te Tipperary, in Ierland, zou Zondag eene groote meeting in de open lucht plaats hebben, die eerst den dag te voren werd verboden. Eene zeer groote menigte wachtte de Iersche parlementsleden aan het station op, waarna men in optocht naar het terrein voor de vergadering trok. Eene sterke politiemacht hield de menigte tegen en maakte verscheiden charges, waarbij vele gewonden vielen. Des avonds was er een banket, waarop Dillon en •O'Brien het woord voerden. Daar eene Iersche meeting te Cochel was verboden, hebben de manifestanten zich naar een naburig dorp begeven, waar zjj door Billon en O'Brien werden toegesproken. Do politie joeg hen met stokslagen uiteer., "waarbij Dillon gewond werd. Te Cochel teruggekeerd, werden de manifestanten andermaal uiteen gejaagd. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de Portugeesehe regeering het olficieele' bericht ontvangen heeft, dat Silva Porto, bevelhebber van Bihé (West-Afrika), zich van kant gemaakt heeft, weg-os een aldaar onder de negerhoofden uitgebroh :n opstand, waar door de Portugeesehe expeditie naar Barotse mislukt is. De troepen worden op Bihé gecon centreerd. Door sommige Lissabonsche bladen worden deze verwikkelingen geweten aan kuiperijen van Engelschen. De benoeming van Carvalho tot regeerings- commissaris voor den handel en mijn-agent «p Mozambique wordt scherp afgekeurd. De benoeming van den scheidsrechter in het geschil over den Delagoa-baai-spoorweg aal eerstdaags plaats hebben. F R A H K R IJ tt. De correctioneele rechtbank te Para's heeft uitspraak gedaan in de zaak van het koper- syndicaat en van het Comptoir (Vescmnpte. Secrétan werd tot 6 maanden gevangenis straf en 10,000 francs boete, Laveissière tot 3 maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete en Hentsch tot 3000 fr. boete veroor deeld, De andere aangeklaagden werden vrij gesproken. De drie gevonnisden zijn voorts veroordeeld tot het verleenen van schadevergoeding aan de civiele party. De president der republiek is gisteravond te Parys teruggekeerd. Volgens bericht uit Alais is de werksta king te Rochebelle geëindigd. Al de werk- l lieden, op eeu honderd na, zijn Dinsdag aan den arbeid gegaan. De maatschappij heeft enkele punten ingewilligd, maar geenerlei verhooging van loon, welke eisch de eenige oorzaak was dat de werkstaking vijf en Awintig dagen langer heeft geduurd. DDIISCHIASD. De Portugeesehe expeditie naar {-.et Nyassa- meer heeft eene ernstige nederlaag geleden en is op de vlucht gedreven. De aanvoerder Silva F'orto heeft zich van liet leven beroofd. Uit Mossamedes is onverwijld versterking gezonden. Het Emïn-Pacha-comité heeft een brief van dr. Peters ontvangen uit Rubatga, in Jganda, van 2 Maart. Daarin bericht Peters, dat hij de terugrei j aanvaardde door Usekama eu Uzoga naar Bagamoyo. De Rcichs Anzeiger meldt, dat het herstel van den verstuikten voet van den keizer een volkomen normaal gunstig beloop heeft. OOSTENRIJK. Met het vergelijk tusschen de Duitschers en Czeclien in Bohemen wil het niet vlotten. De jong-Czechen, die zich tegen de getroffen schikking verzetten, zijn ijverig in de weer en hebben het reeds zoover gebracht, dat onge veer 2000 adressen bij den Landdag zyn Ingediend, waarin op verwerping van het vergelijk wordt aangedrongen. Mocht het ver gelijk niet tot stand komen, dan zou het nihisterie-Taaffe, welks toeko—rtige politiek op de verzoening der Uuitschers en oud- Czechen berekend is, inderdaad in een zeer lastig geval komen, Evenwel, de .eider der oud-Czechen, dr. Bieger, blijft de aanneming krachtig steunen, en daarom vertrouwt men te Weenen, dat de Landdag, ondanks de be weging der jong-Czechen, de beslechting van den ouden strijd langs dezen weg ten slotte toch zal goedkeuren. ITALIË. Eenige dagen geleden deed het bericht de ronde, dat door r'e regeering onderhandelingen waren aangeknoopt inet de 'familie Garibaldi over den aankoop van het eiland Caprera. Thans blijkt echter, dat de genie den aankoop van het eiland wel wenschelijk voor de ver dediging had geacht, doch dat, wegens de groote moeilykheden, die aan do onteigening van het geheele eiland verbonden zijn, de regeering besloten heeft er slechts een klein gedeelte van te onteigenen, om er een battery op te werpen. Het graf van Garibaldi zal in. allen gevalle gespaard blijven. SPANJE, De Senaat heeft definitief het ontwerp op het algemeen stemrecht aangenomen. B L G A R 14 E. De auditeur-militair bij den krijgsraad heeft tegen Panïtza, Kalopkolf, Bisoff en Amandoff levenslange gevangenisstraf geëischt en tegen de overige beklaagden '15 maanden gevange nisstraf. De regeering heeft het op het laatste oogen- blik toch maar beter geacht, te bewijzen, welke zij beweerde in handen te hebben, dat niet alleen de Russische regeering maar ook de czaar persoonlijk in het komplot-Panitza betrokken was, niet ter tafel te brengen. Zij kon dat echter niet doen, zonder de tegen nog vier personen ingestelde beschuldiging in te trekken, onder voorwendsel dat Je krijgs raad onbevoegd is '"ennis te nemen van hunne zaak, omdat die in verband zou staan met eene nihilistische samenzwering, Binneiilaiidsche Berichten. SCHIEDAM2U Mei 1890. Naar wij vernemen, is Zondag in de Roomsch-katholieke kerken alhier verboden de oefeningen van het »Leger des Heils" bij te wonen. Gisternamiddag is Hendrik Groeneweg, oud 7 jaar, door het afspringen van een sleeperswagen, rijdende in de Boterstraat, met bet rechterbeen gekomen onder een der achterwielen van dien wagen, waardoor dat been boven den enkel, volgens verklaring van den geneesheer La Verge, die hem behandeld ln eft, licht gekneusd is. De jongen is naar de ouderlijke woning gebracht. Benoemd tot luitenant-generaalbij den generalen staf, 's Konings adjudant in buiten gewonen dienst, de generaal-majoor F. M. B. ridder Alewijn, chef van dien staf; bij het wapen der artillerie, de generaal-majoor C. D. H. Schneider, inspecteur van het wapen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag den 30n dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's ryks schatkist op 24 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 20,634,428.65l/s en bij de betaalmeesters- 2,243,194.83'/i Te zamen f 22,877,623.49 De heer P. S. Hamel, benoemd consul der Nederlanden te Amoy voor Zuid-Chma, is als zoodanig door do Chineesche regeering erkend. De Nederlandsche regeering zal op het internationaal geneeskundig congres, dat in Augustus a. s. te Berlijn zal gehouden worden, vertegenwoordigd worden door den dirigee- renden officier van gezondheid 2e kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl. De oud-minister Van den Bergh, wiens overlyden wij reeds hebben medegedeeld, was lid van het in 1883 opgetreden Kabinet- Heemskerk, doch trad later wegens gezond heidsredenen af en werd toen vervangen door den heer Bastert. De overledene begon zijne loopbaan in een ondergeschikte betrekking by den aanleg vnn den spoorweg AkenMaastricht, werd vervol gens architect van de gemeente Maastricht, en ging later over naar de Staatsspoorwegen, waar hij als ingenieur zich zeer onderscheidde, en o. a. een groot aandeel had bij den bouw van de brug over den Moerdijk. Terwijl hij te Arnhem bij de Staatsspoor wegen werkzaam was, werd hij aangezocht de plaats van minister van waterstaat to vervullen in het derde ministerie-Heemskerk» Van 22 April 1883 tot 3 Juli 1887 vervulde hij die betrekking met veel onderscheiding» Zijne praetische kennis als ingenieur schonk hem in de Kamer veel gezag, terwijl hij do verschillende belangrijke aangelegenheden, die hem ter verdediging waren opgedragen, met overtuiging voorstond. Naar men mededeelt, hebben verschillende burgemeesters van gemeenten, althans in de provincie Zuid-Holland, ongunstige rapporten uitgebracht over de nieuwe methode van volkstelling met 1 Januari jl. hier te lande gevolgd. HaatachnppU lot Nut v«« 't Algemeen» De 104e algemeene vergadering der my'J werd gistermorgen te tien uren in het gebouw »Stroucken" te Amsterdam gehouden. Zij werd geleid door den algemeenen voor zitter, ror. W. H. K. Mouthaan, die haar opende met eene toespraak, waarin hij, na de gebruikelijke inleiding, meende in de eerste plaats iets te zeggen te hebben over eene hoogst gewichtige gebeurtenis, sedert de vorige verg. plaats gegrepen, welke ook de mij. raakt. Spr. bedoelde da nieuwe wetge ving op het 1. o., onlangs door de beide Kamers aangenomen. Zouden wij vroeg spr. naar aanleiding dier ,"'izi 51 ng, be schouwd als de uiting van een nieuw be ginsel, volgens hetwelk staatsonderwijs niet hoofdzaak eu de openb. school niet meer het symbool van verdraagzaamheid, van volks eenheid en volkskracht is, niets tot elkander te zeggen hebben? Onrecht nan het roemrijk verleden onzer my. zouden wij plegen, zoo wij bij het openen dezer bijeenkomst dat feit onopgemerkt lieten» Wij wenschen de gevolgen van den strijd na te gaan, de poutie onzer mij., zij het dan ook in vogelvlucht, te overzien, nu de aanval tegen het openb. onderw., herhaaldelijk mis lukt, in liet algeloojmn jaar met succes be kroond is. Wel is het openb. onderwys niet vernietigd, wel zijn spade en houweel niet gehanteerd om den krachtigen boom te vellen, doch de grond er om heen is wel eenigermnte los gewoeld. Uitbreiding van het getal kinderen voor éen onderwijzer, toekenni.-ig eener premie aan hoofden van scholen voor elk der door hen opgeHde personen, die de onderwijsakte verkrijgen, verplichte schoolgeldheffing tegen over volkomen vrijheid te dien aanzien voor de bijzondere scholen behoef ik slechts te noemen, om aan te toonen, dat niet alleen de bijzondere school in rang verhoogd, maar -ils COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal JVosco per pest, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers f1.85. - 2.50. - 0.10. BVUBAOt HIRKT, wmv Vu E12 4. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. n illefc Uij* H» rfl. jurg. >ort- eld- lom- beker >ovea iche icnte) liet oosje ENGELAND.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1