Gemengde Berichten. wel degelijk aan het openb. onderwijs schade toegebracht, verbetering van den algemeenen toestand van het 1. o. niet het doel der wets wijziging geweest is. In bijzonderheden werd dit door spr. nader uiteengezet, en al eerbiedigde hij de opvat ting van velen, volgens welke de herziening der wet op het 1, o. een werk van verzoening is geweest, hij achtte de tijden ernstig, en uit al hetgeen hij uit de thans bestaande wijziging had aangevoerd, kwam hij tot deze gevolgtrekking Sclmde dus aan het openbaar onderwijs; gemis aan waarborg, dat op de bijzondere school goed en deugdelijk onderwijs gegeven wordt. Aldus is thans de positie. Welke is daartegenover onze plicht Een ernstige vraag. Immers, de openbare school heeft, volgens den tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken, de richting van ï't Nut". De strijd geldt dus de richting, waarin wij arbeiden. Het antwoord kan echter geen ander zijn dan inspanning van aller krachten, aanwer ving van nieuwe strijders, beleidvol samen werken. In eendracht ligt machtvereende kracht mankt den strijd lichter en het voor uitzicht op de overwinning greater. Daarvan waren de leden onzer mij. in de eerste 25 jaren van haar bestaan doordron gen Neerlands pijlbundel was hun ten teeken. Hij sloeg het geschiedboek der mij. op om door tal van voorbeelden uit de geschiedenis, zoowel van de mij. als van hare departe menten, te bewijzen, dat bij den arbeid, die de mij. wachtte, aller inspanning noodzake lijk, aanvulling der gelederen gewenscht is. De arbeid der departementen is uitteraard verschillend, doch het doel waarnaar zij stre ven, is hetzelfde. Verscheidenheid in den vorm, eenheid in richting; evenals bij het mozaïek, bont in kleur, verschillend in vorm, de duizenden kleine deelen den harmonisch geheel vormen, zoo werke ieder departement op zijn wijze, maar alle tot versterking van de' kracht, tot verhooging van den roem onzer mij. De arbeid van den departement of van enkelen baat niet voldoende. Hoe wakker en flink Nijmegen zich houdt, hoe krachtig Leeuwarden zich inspant, hoe veel werkkracht kleinere departementen, als Abbekerk en Lambertschaag, Akkrum, Bode graven, Gorredijk, Loppersum, Nieuw-Beerta, Nieuw-Lekkerland, Oldeboorn e. a. ontwik kelen, wij hebben noodig een levee en masse, en daarop mogen wij ons nog niet beroemen, al noemde ik slechts enkele departementen en is het getal van wakkere medestrijders veel grooter. Ik weet ging spr. voort dat in tegen stelling met den aanval, die prikkelt en de krachten de hoogste spanning doet bereiken, de verdediging van bet eenmaal verworvene de gemoederen gewoonlijk minder in vuur brengt. Over het algemeen acht men het geschetste gevaar te ernstig voorgesteld, de geuite vrees te overdreven, doch naar mijn vaste overtuiging moet onze mij. dat zijn de departementen hare krachten verza melen en is een beroep op aller medewerking gerechtvaardigd. Schouder aan schouder moeten wij staan. Al eerbiedigde hij de opvatting van velen, volgens welke de herziening der wet opliet I, o. een werk der verzoening geweest is, hij acht de tijden ernstig. Voor hem is van beteekenis, dat de velen, die het minimum van f2.40 per jaar als schoolgeldhefling op de openb school te laag beschouwen, in het bekende werk »de Pacifi catie" op bl. 56 gerustgesteld worden met de opmerking, sdat in verscheidene gemeenten lot dusver niets geheven werd en aan die gemeenten niet plotseling de heffing van een iipog schoolgeld opgelegd kon worden." Hem strekt tot groote behoedzaamheid het feit, dat velen de wijzigingen in de onderwijswet veen eerste stap" heeten en opruiming der openb. school in het vooruitzicht stellen. Hy vindt reden tot bezorgdheid, dat de tegenwoordige minister van binnenl. zaken het openb. onder wijs alleen voor zoover verheffen wil tot voor werp van de aanhoudende zorg der regeering, als het dienen kan tot veiligheidsklep". Daartegenover is werkzaamheid niet vol doende, maar algemeene krachtsontwikkeling plicht. Want dan 2ullen, als gij .straks uw zegel hecht aan het achtste beschiijyingspunt, correspondenten der later te benoemen com missie bij voorkeur departementen otdepar- tementsbesturen zijn, omdat niemand méér ijver ontwikkelt, meer beleid toont dan zij. En dan zal later ook van ons allen getuigd worden, dat, dank onzer energie, onzen arbeid, de boom van ons volksonderwijs vaster 'én vaster wortel geschoten heeft in Nederlands vrijen bodem, ten zegen van ons volk. Gij herinnert u, dat op een verg. vuor christ. nat. onderwijs, te Haarlem gehouden, een lid der anti-rev. partij gezegd heeft, dat hy liever de geheele openb. school zag ver dwijnen en het oude ïNut" zich maar met haar moest bemoeien. Mocht het ooit zoo ver komen, dat de openb. school bezwijkt onder de aanvallen barer tegenstanders, dan hoop ik, dat onze mij. nog voldoende levenskracht zal bezitten om het beginsel, dat aan de openb. school ten grondslag ligt, in toepassing te brengen. Doch zonder strijd, zonder krachtige verde diging onzerzijds zal zij, naar mijn innige overtuiging, niet vallen. Daarvoor, niet waar? staan wij haar borg. Wel is onze mij. oud, maar de redenaar op haar eeuwfeest ge tuigde het zoo juist verouderen doet zy niet, als zij de jeugdige zonen en dochteren das volks opvoedt, wijzer en beter maakt. Dan blijft zij krachtig. En aan die kracht paart zich bij haar, als voordeel van haar ouderdom, beproefde trouw aan de openbare volksschool, voor haar nog steeds het sym bool van volkseenheid, van volkskracht. Bij het gehouden debat tusschen de hh. Domefa Nïeuwenhuis en Bax, dezer dagen te Zaandam, hetwelk door een zeer talrijk pu bliek werd bijgewoond en in de beste orde afliep, noodigde aan het slot ds. Bax den heer Nieuwenhuis uit om in den volgenden winter een dergelijk debat te houden over de stelling: ■«Eigendom is diefstal". Deze uitnoodiging werd door den heer Domela Nieuwenhuis terstond aangenomen. Te Appelsga trad Domela Nieuwenhuis Dinsdagmiddag voor de werkstakers op, eerst in eene vergadering van vrouwen, daarna in eene van mannen. Hij sprak over de kracht van vereeniging en noemde liet een verblijdend verschijnsel, dat de vrouwen mee doen en ue mannen krachtig ter zijde staan. Hij drong aan op volhouden. In den toestand in het veen was niet de minste verandering merkbaar. Het laden van schepen gaat geregeld door. Bij de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij is een nieuw abonnements-systeem ingevoerd van een abonnement Ie klasse op de hoofdlijnen en 2e klasse op haar lokaal spoorwegen, geldig over een geheel jaar op al die lijnen, tegen betaling van f 500 in eens. Het reisbiljet bevat aan de achterzijde een photogrnphisch portret van den houder. De algemeene vergadering der sNederland- sche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" zal den 26n en 27n Juni e. k, te Zeist plaats hebben. De gymnastiek-uitvoering, op 1 Mei 11. door de laagste vier klassen van het Erns- miaansch gymnasium en eenige leden vau de »Rotterdamsche Gymnastiek- en Scherm- vereeniging" onder leiding van den heer S. van Aken gegeven, heeft voor de Rotter- damsche gezondheidskolonies eene bate van f900,57 afgeworpen. By het bestuur der gymnastiekvereniging jiSparta" te Breda is van den heer N. J. Cupérus te Antwerpen bericht ingekomen, dat door omstreeks 200 turners zal worden deelgenomen aan het te houden turnbonds- feest. De commissie- voor de stedelijke gasfabriek te Leiden heeft bij den gemeenteraad aldaar een voorstel ingediend om de gasprijs, welke onlangs op 5 ets. per MJ. gebracht werd, wederom te verhoogen tot 6 ets. Op liet geneeskundig congres te Berlijn, waaraan tevens eene tentoonstelling van werktuigen, geneesmiddelen enz. is verbonden, heeft het comité voor de staalwaterbron te Haarlem ook het staalwater uit Ja bron te Haarlemmermeer ingezonden. Door de Haariemsche tramway-maatschappij zijn gedurende de twee Pinksterdagen 7532 personen vervoerd. Gisterochtend omstreeks 10'A uur ontstond er brand in een van de zoogen. Oude Huizen van den Fijenoorddijk. Aangezien deze rij huizen uit 12 stuks bestaat, waarboven éen zolder, terwijl de verschillende huizen slechts door houten beschotten gescheiden zijn, stond binnen 15 minuten het geheele blokin lichte laaie. Spuiten en die van de fabriek Fijenoord waren spoedig op het terrein, dadelijk gevolgd door de stoomspuit No. 3. Daarna volgden Nos. 5, 4, 1, 2, 6 en stoom spuit No. 2. Door dezen brand zijn 24 gezinnen zonder dak, waarvan de meesten niet verzekerd waren. De brandmeester A. Driebeek hield op het terrein eene collecte voor de niet verzekerde bewoners, die bij de f90 opbracht. (jy. b. ot.) Gisterochtend had op de rivier de Maas, nabij Bolnes, eene aanvaring plaats tusschen de raderstoomboot Johan de Wit II en een met zand beladen aak, toebehoorende aan J Kreuk, te Ouderkerk a/d. IJsel, waardoor laatstgenoemde schuit onmiddellijk in de diepte wegzouk, De opvarenden, vader en zoon, zijn beiden gered en aan het Kralingsche Veer aan wal gebracht. Eene vreemde vangst heeft men gister morgen in het Rijks-Entrepotdok' te Amster dam gedaan. Eenige werklieden zagen langs de kade een jongen ijrend op zijn gemak rond wandelen. Het gelukte, den vogel te van gen. Men dacht dat het een vluchteling uit Artis" was, doch bij onderzoek bleek dat daar geen vogel werd gemist. Men heeft het dier aan Artis" geschonken. (Ilbl.) Te Hilversum ontstond Dinsdagavond, bij de godsdienstoefening in de Ii.-k. kerk een groote opschudding, doordien een baldadige jongen een brandenden voetzoeker te midden van eenige vrouwen wierp In allerijl trachtte een ieder de kerk te verlatenvele vrouwen kregen het op de zenuwen en werden in de pastorie gedragen. Gelukkig zijn geen ernstige ongevallen ge beurd, hetwelk in de paniek van het ©ogen blik zeer goed het geval zou kunnen geweest zijn. De jongen, die in haast de kerk was uit- geloopen, werd buiten spoedig gegrepen en door den koster met behulp van een ander naar het politiebureau gebracht, al waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Zondag zijn nahij Nunspeet twee perceelen jong denneubosch, bet eene groot l'/s, het andere Vs hectare, door brand vernield. Er valt thans niet meer aan te twijfelen of deze, zoowel als de vorige boschbranden, moeten aan kwaadwilligheid worden toegeschreven- Te Hoenderlo onder Apeldoorn stierf eerr drietal weken geleden eene jong gehuwde vrouw in het kraambed. Thans is in de ■woning waar die vrouw overleed, in eene linnenkast het geraamte van een pasgeboren' kind gevonden. De politie heeft termen ge zien, om een streng onderzoek in testellen- Onder Oud-Diemen geraakten Maandag avond een twaalftal opgeschoten jongens van 16 tot 18 jaar aan het vechten. Een hunner ontving een messteek in de linkerdij en overleed Dinsdag aan de gevolgen. De heer Van der B., uit Oudenbosch, had Maandag te Etten liet ongeluk in volle vaart van zijn rijwiel te vallen, waardoor hij met het hoofd op den harden weg terechtkwam. Naar het gastuuis gebracht, bleek bet, dat hij schedelbreuk had bekomen. Zijn toestand laat weinig hoop op herstel. Te Ooy nabij Zevenaar heeft zekere Hoo- genkamp, schoenmaker, zijne vrouw met een mes eene gevaarlijke wonde aan den hals toegebracht, zoodat men vóórhaar leven vreest. De dader, die veel misbruik van sterken drank maakt, is voortvluchtig. Het mes, waarmede de verwonding werd toegebracht, is gevonden- rernis. De heer J. van Dijk heeft voor de benoeming tot havenmeester bedankt. 's-Gravendeel, De vereeniging sNuten Genoegen" alhier heeft het initiatief genomen- om den 75sten gedenkdag van Waterloo alhier feestelijk te gedenken. Zij zal zich tot den gemeenteraad wenden om de ver- eischte toestemming. Te Murchau, in Bohemen, is het nog verre van rustig. Troepen werkstakers doorkruisen de streek, om te beletten dat in sommige mijnen de arbeid hervat wordt. Opnieuw is troepenver- sterking derwaarts gezonden, teneinde verdere* vernieling tegen te gaan. Waar de troepen zich vertoonen, gaan de werkstakers zonder verzet- uiteen. Het onweer, dat Zondagnamiddag boven Parijz en omstreken woedde, en dat van 4 tot 6 uur duurde; heeft aanzienlijke schade aangericht. In de stad zelf liep alles vrij goed af, maar in de buitenwijken en de omstreken werd door detv hagel groote schade aan vruchten en bloemen veroorzaakt. Volgens ooggetuigen vielen er hagel- steenen als duiveneieren. "Vooral het Bois de Boulogne en de zich daarin bevindende «Jurdin d'acclimatisation" hebben veel van het weer te lijden gehad. De voorstelling in bet ïGran Plaze de Foros" in de rue Pergolise, waar de- Parijsche stierengevechten worden gehouden, moest gestaakt worden, daar door den hagel alle ruiten in den nieuwen koepel werden vernield, waardoor een schade van f 10 000 werd veroor zaakt, en de circus, waar gestreden wordt, geheet onder water stond. Het publiek werd door schrik bevangen en vluchtte. In Cureznes, Argenteui!,- Courbevoie, Asrnières enz. is bijna de geheele wijnoogst vernield. Ook Maandag was het weer zeer ongunstig- Het regende bijna den geheelen dag, terwijl het daarbij zeer koud was, zoodat wen in verscheiden buizen weder stookte. Dezer dagen was een vrouw tusschon 20 ert 30 jaren op een der torens van de Notre Dame te Parijs geklommen, waarop het publiek voor eene kleine som toegang beeft. Op de omgang gekomen, sprong zij plotseling, zonder dot iemand dit kon verhinderen, omlaag en kwam te recht op een man, die rustig op straat wandelde. De vrouw was dood, maar de ongelukkige op wien- zij viel, leefde nog en werd in zorglijken toestand naar het ziekenhuis vorvoerd. De eerste opvoering van bet passiespel te Ober--

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2