Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Beclitzaken. V issche rij. Kerknieuws. Armenzorg. Jioomseh-kntholieke Kerk. Anwiergau op tweeden Pinksterdag werd'door heerlijk weder begunstigd. Het theater was geheel geruid door meer dan 4000 toeschouwers, die diep getroflen waren. Toen de heer Charlton te Liverpool Donder dagavond te huis kwam en zich door de gang naar zijn kamer wilde begaven, stiet hij op het lijk zijner vrouw, die badende in haar bloed in de gang lag uitgestrekt. Zij h.id eene gapende wonde aan den hals, doch gaf nog eenige teekenen van leven. De tnan wilde de openstaande kamer binnentreden, doch vond ook daar twee lijken, die van twee zijner kinderen. Men kan zich den schrik 8n de wanhoop van man en vader voor stellen. Dadelijk liet hij hulp en politie ontbieden; de commissaris kwam, en ziende, datde vrouw nog leefde, vroeg hij haar, of zij de beide kinderen vermoord had, waarop zij drie vingers toonde, ten bewijze, dat er nog een slachtoffer was. Dit werd dan ook gevonden in een naburige kamer het was de jongste der drie, slechts een paar maanden oudhet ai me schaap was verworgd in zijn wiegje. De moordenares was een jonge vrouw van 28 iaar, eene uitstekende huismoeder, doch die in Je laatste dagen aan aanvallen van zwaarmoe digheid leed, zonder dat haar man hiervan de oorzaak kende. In een dezer oogenbtikken moet zij deze drievoudige misdaad gepleegd en daarna de hand aan zich zelve geslagen hebben. Zij overleed kort nadat zij in het gasthuis was opge nomen. Een hartstochtelijk boekenliefhebber, een zekere Albeit Lutton, is te Londen in hechtenis ge nomen, op grond van eene poging om eene kostbare boekerij aan te leggen met zeldzame boeken, die hij uit de ^National Library" wist te smokkelen. Hij kocht oude boeken op een stalletje, ging er mede naar de leeszaal, vroeg een zeldzaam werk en terwijl hij het ernstig scheen te bestudeeren, schoof hij het oude boek er voor in de plaats en liet het zeldzame exemplaar in zijn zak glijden. De politie vond op zijne ka mer alle dus gestolen werken netjes in boeken kasten gerangschikt. Een aantal heeren en dames te Stockholm hebben zich vereenigd om prins Bismarck een eerbewijs aan te bieden. Zij hebben een groota photographische afbeelding doen vervaardigen van den Zweedschen rijkskanselier Axel Oxen- stjerna, naar diens standbeeld, hetwelk onlangs alda ir vanwege den Zweedschen adel op het plein van het Ridderhuis is opgericht. De photographic, hoog 1 meter, is gezet in eene zwaï te roet goud beweikte lijst, wier bovenzijde p ijkt niet Oxen- stjerna's wapen in kleuren, terwijl in de onder zijde eene gouden plaat is aangebracht, ten op schrift dragende»Aan den grootslen staatsman van Duitschland, ter herinnering aan den groot sten staatsman van Zweden." Bij het geschenk is gevoegd een adres van hulde. Te Lee schoot een jonkman van goeden huize een jong getrouwde dame, terwijl hij 's avonds met haar wandelde, met een revolver door het hoofd. Den volgenden ochtend werd hij gevonden met afgesneden hals. De jonge vrouw is zeer gevaaiüjk gewond. De vrienden van den doode, een algemeen geacht mensch, verklaarden dat hij zich lmd overwerkt en in de laatste dagen wat vreemd was. Bij een zeiltocht op de Oostzee bij Dantzig op tweeden Pinksterdag kantelde een boot met elf personen zeven hunner, waaronder de schip per, kwamen om. In de groota ijzeren brandkast van eene over leden oude dame in de buurt van Warschau werd aan Russische staats-obligatiên voor eene waarde van niet minder dan 52 millioen roebels gevonden. (Een roebel is 2 guldon.) En toch zou dit maar een klein gedeelte zijn van het fortuin, dat zij naliet! e Ober-- Bij de ontpinfling der buskruitfabiiek toTuopa (Finland) werden de arbeiders van den kruiimolen door de vensters heen naar buiten geslingerd. Toch werden allen slechts zoo weinig gekwetst, dat ze konden ontvluchten, en er gingen geen menschenlevens verloren. Sara Bernhardt is reeds in zoover hersteld, dat eenige geneesheoren, die een consult over haren toestand hebben gehouden, het aan haar overgelaten hebben den dag te bepalen, waarop zij de voorgenomene kunstreis zal aanvaarden. Door ontploffing van een flesch met benzine Is te Nyon (Zwitserland) een noodlottige brand ontstaan ten huize van een horlogemaker. De vrouw dos huizes en haar broeder kwamen in de vlammen om het leven. De horlogemaker redde zich door met zijn brandende kleederen in een grooten bak vol water te springen. Te Sonapit, in Chota Nagpore, in Britsch Indié, zijn goudvelden ontdekt. Reeds zijn te Calcutta 3 nieuwe maatschappijen opgericht om het erts te ontginnen. Op de Roodo Zee, in den omtrek van de Golf van Aden. wordt nog steeds eon afschuwelijke slavenhandel gedreven.'In een onlangs verschenen artikel in Chambers Journal wordt daarop ge wezen en worden dauromtrent bijzonderheden medegedeeld, welke in officieels bescheiden hare bevestiging vinden. Deze slavenhandel is veel erger dan die, welke tussen de Oostafrikaansche kust an de Perzische Golf wordt gedreven. De volwassen slaven, die over de Arabische Zee worden gevoerd, vinden doorgaans een tehuis, waar zij goed be handeld en verzorgd worden. Maar op de Roode Zee wordt handel gedreven in kinderen, die in Abessyniê ef ten zuiden daarvan worden opge pakt, om te Jeddah en elders verkocht te worden voor de ergerlijkste doeleinden. Volgens een rapport van kapitein Gissing worden jaarlijks op de markten te Tajourra, Roheita en Beitul ongeveer -4000 kinderen ver handeld. De slavenhandelaars weten met veel beleid den tijd te kiezen om meestal bij nacht de smalle zee oybi- te stekenmaar het zou toch, naar men algemeen oordeelt, zoo moeilijk niet zijn voor beschaafde mogendheden, om aan den afschuwelijken handel een eind te maken. Een vernuftig uitgedacht toestel om telephonisch verbonden te worden met een concertzaal, heeft dezer dagen voor het eerst te Parijs gewerkt. Werpt men een geldstuk van 50 centimes in den toestel, dan verkrijgt men oogenblikkelijk eene automatische verbinding met eene schouw burg- of concertzaal. Man is thans bezig een telephonisch net aan te leggen, hetwelk deze verschillende toestellen (théatrophonus) verbinden zal met de voornaamste schouwburgen. Een werktuigkundige te Osnabrück is door zijn huishoudster, die elf jaar bij hem woonde, t zijn slaap vermoord, omdat hij zou gaan trouwen met een jong meisje uit de stad zijner inwoning. De vrouw, die onmiddellijk na deze misdaad zelfmoord pleegde, had een geweer naast den vermoorde gelegd, om liet te doen voorkomen, dat zij en haar meester te zamen een eind aan hun leven hadden gemaakt. Teneinde te kunnen nagaan of een bliksem afleider getroffen is, heeft men een doelmatig apparaat vervaardigd, dat in de geleiding gescha keld wordt. Hot apparaat, een soort galvanoskoop, bestaat uit een meermalen met sterk koperdraad omwonden ijzeren kern, waarboven een magneet naald aan een horizontale as gehangen wordt en in haren rusttoestand door een verticaal aangebrachten, van onderen tamelijk zwaren wijzer recht gehouden wordt. Gaat nu ton gevolge der ontlading van den bliksem een electrische stroom door de geleiding, dan wordt naar gelang der stroomrichting de eene of andere pool door den ijzeren kern voort durend aangetrokken, en man ziet dan aan de afwijking van den wijzer, dat eene ontlading heeft plaats gehad. Herbert Bismarck vertelde op een diner te Londen de volgende, naar liij beweerde, histo rische anekdote. De onderhandelingen tusscher. Engeland en Holland over do Kaap de Goede Hoop konden maar niet tot een goed einde ko men, waarop eindelijk de Hollandsche afgevaar digde aan de Engelschen het volgende voorstel deed: «Geeft ons de Kaap en houdt jelui de Goede Hoop." Jammer, dat 't anders is uitgekomen en Hol land alleen de Goede Hoop, zonder de Kaap heeft behouden 1 De St.-Bemardshond »Juno", die op de honden tentoonstelling te Bern den eersten prijs behaalde, is door een Engelschmatf gekocht voor f5000. Rijke bedelaars. Dezer dagen werd te Parijs een jonge bedelaar op krukken, die er allerellen digst uitzag, opgebracht, bij wien eene som van 1500 frcs. gevonden werd, welke hij pas van eene bank had opgevraagd. Te zijnen huize trof men, verborgen in een stroomatras, nog aan een effect vat; 1 OOu frcs en 12,000 frcs. aan spoor- weg-obligatièn. Ook de vader van den bemid delden bedelknaap (die zeer goed ter been bleek te zijn en bij zijne inhechtenisneming een kruk op den rug van een der agenten stuksloeg) is gevangengenomen. Deze heer, een vermogen bezittende van 27,000 frcs., genoot onderstand van verschillende vereenigingen van weldadigheid. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amerika, over Amsterdam, bestaat door middel van het stoomschip Amster dam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 31 Mei a. s., des morgens ten 5.40 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op hot adres vermeld te worden. De vorst in den nacht v3n Zondag op Maandag heeft vrij wat schade gedaan aan de opkomende boekweit en het jonge aardappelloof in sommige deelen van Friesland. Van welken omvang tegenwoordig de varkens handel van oostelijk Groningen naar Hannover is, blijkt o. a- uit eene aanvraag om twaafhonderd varkens, voor rekening van éene Hannoversche firma, in de laatste zes weken gedaan. Men meldt uit Limburg: In den laatsten tijd wordt weder geklaagd over den geheimen invoer van vaikens uit Belgié naar' ons land. De wijze, waarop dia invoer geschiedt, is te eigenaardig om niet vermeld te worden. Men huurt in eene grensgemeente een huis en liefst een, waarvan de daarbij behoo- rende tuin op Belgisch grondgebied en de woning in Nederland is gelegen. De varkens worden dan langs den tuin en door de woning naar Neder land ingevoerd, en daar geen certificaat van herkomst wordt gevorderd, zot kunnen deze ongehinderd aan de markt worden gebracht. De beste voorzorgsmaatregelen zijn tegen deze prak tijken onvoldoende, tenzij do regeering mocht goedvinden, te bepalen dat varkens, uit grens gemeenten afkomstig, moeten voorzien zijn van eene verklaring, afgegeven door den burgemeester dei gemeente en inhoudende, dat zij in die ge meente wetkelijk zijn gefokt of du or aankoop binnenslands zijn verkregen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de var kensziekte opnieuw met groote hevigheid in Denemaiferi is uitgebroken. Wijlen mejuffrouw J. C. van Ligten, onlangs te Amsterdam overleden, heeft eene som van f 10 Ot'i» gelegateerd aan de diaconiescholen der N, -I gemeente aldaar, en voorts tot eif- l.,pio benoemd het diaconieweeshuis dier ge- 'j/i' 'tUr', .-.an welke ook toevalt de hoofdsom bij i o t'jtlvu, der gelegateerden. M" ii»t tithank te Zutfen hoeft den brievenbe- der D W. schuldig verklaard aan het ver- valschen van postwissels en veroordeeld tot ée» jaar en zes maanden gevangenisstraf. VLAARDINGEN. Dinsdag zijn alhier binnengekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbren gende 160 ton zoutevisch. Een dezer schepen had een man der equipage verloren. Uit New-York wordt omtrent de Hollandsche haring geschreven «Het is nog niet lang geleden, dat de Hol-, landschc haring alhier steeds de hoogste markt bedong, hooger dan Noorsche en Schotsche. Een koopman alhier voerde Schotsche haring in, doch voorzichtigheidshalve in tonnen met Hollandse!) merk, welke waar gretig afnemers vond. Later ging hij een stap verder, en nu bracht hij lift zoover, dat vele huizen alhier de zuivere Schotsche haring prefereeren boven de eertijds beroemde Hollandsche. In het belang van den handel en de Nederl. visscherijcn zou het te wenschen zijn, dat door het zenden van zuivere fijne Holl. huring die toestand veranderde en de Huil. haring haar ouden roem handhaafde." KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd en verkocht 126 zalmen, die voor fl.40 a 1.70 per t/s kilo werden verkocht; 169 elften, prijs flen 8 sternen. HARDINXVELD. Van 17 tot 24 dezer zijn aan de vischmarkt alhier vei kocht 6 win- terzalmen, tegen fl.38 a 1.49 en 17 steuren tegen 20 a 35 ct. per Vj Kg.; 140 elften, tegen fO.OO a 1.12 en 10,800 finten, tegen 7alQ'/j ct. per stuk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te St.-Anthoniepolder de heer Chr. Broekhuizen, cand. teNeerbosch; teTer- kaple en Akmavijp ds. H. A. Leemans Sr., te Overlangbroekte tleveskes ds. W. G. Stuivinga, te Eenumte Iloogeloon en Eerzei de heer G. Boersma, cand. te Buitenpostte Leerbroek de heer K. A. de Groot, cand. te Utrecht; te Zijpe ds. Th. B. Cranpié Molière, O.-I. pred, met veilof; te Nieuwpoort aan de Lek de heer G. Timmer, cand. te Alkmaarte Doeveren c. a. en te Hoogersmilde (toez.) de heer Ch. Broekhuizen, cand. te Neerboschte Tuil (toez.), ds. L. A. F. Creutzberg, te Beekbergen. Aangenomen: naarKatwijk-aan-Zeedoor ds. C. Plug, te Oostkapelle. Bedankt: voor Winsen door ds. J. Beijer, te Hierdeuvoor Moerkapelle en Lnon-op-Zand door den heer Th. G. 0. Rappard, cand. te Wijk voor Oud-Alblas door ds. IJ. J. Bootsma, to Zoetermeer. Wijlen mej. Philippina Staats heoft aan de afdeeltng Rotterdam van dan sNederlandschcn Protestantenbond" vermaakt een legaat van f300, vrij van successierecht. Chr. Geref. kerk. üe heer P. J. de Groot, predikant te Baam- brugge, vroeger gedurende eenige jaren te Schiedam, herdacht Zondag jl. den dag waarop hij vóór 40 jaren het predikambt aanvaardde. Bij deze gelegenheid vielen den jubilaris vele en hartelijke bewijzen van belangstelling en ge negenheid ten deel. De bisschop te 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te Lietopde den heer P. van den Hurk; tot pastoor te Bokhoven den beer A. T. B. van Heijst; tot ree» ar aan het klooster der zus ters Birgettinen te Uden den heer W. Beakmans; tot kapelaan te Vlijmen den heer O. Mickcrs; tot kapelaan te Nuenen den heer P. M. A. van der Loo; tot kapelaan te Haarsteeg den hear J. P. van den Crommenackertot kapelaan te Waalré den heer J. Witlokx; tot kapelaan te Bakel den heer J. T. Buijs en tot assistent te Goiike den heer J. M. Peters, de twee laatstge noemden priesters uit het seminarie.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3