S A-MjTT JEDLÜ" A0. 1890. Zaterdag 31 Me N°. 7511. Feu 11 e t o n. ier-en-veertigste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. jjuitenlandsche Berichten. UIT GE VEE: jT ODÉ. GDIIRANI. Ajionnementspbijs pet kwartaal franco per post, door bot geheele Rijk Afzonderlijke noramers 1.65. - 2.50. - 0.10. BUKEACt AI A K -ft T, 12 4. Advertentieprijs: van -110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCH1AND. Keizer Wilhelm is voornemens te Berlijn eene conferentie bijeen te roepen van onder wijzers, teneinde eene eenvormige spelling van de Duitsche taal vast te stellen. Ook in Oostenrijk en in de Duitsche kantons van Zwitserland zullen uitnoodïgingen verzonden worden. Op het oogenblik heerscht eenige verwarring, daar de nieuwe'spelling die 10 jaar geleden werd ingevoerd, nog steeds vol gens order van vorst Bismarck in de officieele taal verboden is. Ook zijn er verscheidene Duitsche staten, die voor enkele woorden er eene eigen spelling op na houden. De beterschap van 's keizers bezeerden voet gaat snel vooruit. Een verzoek van het stadsbestuur te Ber- Ijjn, om bijdragen in te zamelen voor het oprichten van een gedenkteeken voor. keizer Friedrich, is door den keizer afgewezen, dewijl h|j zelf zich verplicht voelt voor zijnen vaAm en diens voorganger een gedenkteeken op te richten. Graaf Berchem, onder-secretaris hij het ministerie van buitenlandsche zaken, keert tot het ambtelooze leven terug, doch blijft ter beschikking van het ministerie, waar schijnlijk omdat hij door de benoeming van Marschall tot staatssecretaris is voorbij gegaan. Het bericht van liet overlijden der gewezen koningin Maria van Hannover is ongegrond. Een ultramontaansch Mainzer blad deelt mede, dat vorst Löwenstein voor de bijeen komst der Duitsche katholieken Keulen heelt uitgekozen. Of de katholiekendag echter werkelijk in Keulen gehouden zal worden, is nog niet bepaald. Van Mainz heeft men evenwel afgezien. Yolgens eene berekening der Fr eis. Zelt. moet de verwezenlijking der militaire plannen van den minister "Von Yerdy du Vernois, zooals die n de commissie van rapporteurs uit den Duitschen Rijksdag zijn ontwikkeld, leiden tot eene verhooging der tegenwoordige oorlogsbegrooting met C08 millioen mark per jaar. Om die te bekostigen, zou eene ver dubbeling van den last der indirecte belas tingen nog niet eens voldoende zijn. De particuliere correspondent der N. B. Gt. schrijft van 29 dezer het volgende: Betreffende de quaestie van het heffen van nkomende rechten in den Congostaat, meldt de Krem-Zeitung dat koning Leopold het vobrstel der »Rotlerdamsche fiandelsvereeni- ging" tot betaling eener bepaalde jaarlijksche som aan den Congostaat heeft afgewezen, dewijl hij geene ondersteuning, maar een recht verlangt. Aangezien de liandelsvereeniging het recht tot invoering eener belasting erkend heeft, is ook de toestemming der Nederland- sche regeering wel te verwachten. Eveneens scliijnt er uitzicht te bestaan dat het verzet der Vereenigde Staten na eenige onderhande ling opgegeven zal worden. Ik geloof te weten dat de bovenstaande mededeelingen van de Kr&ua-Zeitung slechts de wenschen en zienswijzen uitdrukken, welke door de regeering van den Congostaat hier te Berlijn kenbaar zjjn gemaakt. F R A N K R IJ K. De Parijsch8 correspondent van de Daily .News heeft een onderhoud gehad met den ingenieur Varilla, den ontwerper van het plan iot het graven van eene onderzeesche tunnel ter verbinding van Frankrijk met Engeland. Varilla verklaarde dat de minister van open bare werken het plan gunstig heeft opge nomen en dat hij hem beloofd heeft het spoedig aan den ministerraad te zullen onder werpen. De correspondent vroeg hem, of de som van 10,000,000 p. st., die het werk ge zegd wordt te zullen kosten, niet te laag was opgegeven. Het antwoord luidde, dat dit cijfer zeker niet overschreden zal worden. Op de vraag of er niet uiterst groote moeilijkheden ,>'au technischer! oprd aan de onderneming verbonden zijn, zeide hij, dat de moeilijkheden volstrekt niet zoo groot waren als zij aan vankelijk wel lijken, Varilla zette vervolgens zijn plan uiteen, waartoe ook behoort dat hij aan de uiteinden der »pier" een elevator dacht te vervaardigen, waardoor de trein opgehaald of nedergeiaten zal kunnen worden. Hoe dit kan geschieden zonder water in de tunnel te laten loopen, werd door den ingenieur door technische verklaringen opgehelderd. Natuurlijk dat de Engelschman vroeg, hoe Engeland zou kunnen verhinderen, dat eene Fransche krijgsmacht door de tunneleen inval in Engeland deed. Niets gemakkelijker dan dat, was het antwoord. Engeland heett slechts te beginnen met hetvernielen van den elevator of water in de tunnel te laten loopen.' H«t vernielen van een gedeelte der viaduct aan het einde van de tunnel zou zelfs voldoende zijn. Eene kanonneerboot of een Krupp-kanon, die den elevator bestrijkt, zou den doortocht kunnen tegenhouden, zonder de tunnel voor- goed te vernielen. De Kamer heeft na beraadslaging de ver kiezing van Picot te Saint-Dié ongeldig ver klaard met 274 tegen 232 stemmen. De Soleil spreekt van arrestatiün van anarchisten, welke in den afgeloopen nacht te Parijs hebben plaats gehad. De mijnarbeiders te Bessèges hebben het werk onvoorwaardelijk hervat. Te Parijs werden gisterochtend te 6 uren 15 nihilisten gevangengenomenhet zijn jonge Russen, bij wie talrijke geschriften en ontplofbare stoffen in beslag genomen zijn} zij zijn gevangengezet en zullen volgens da .Fransche wetten geoordeeld worden. EN GELAND. De gronden voor de inlijving van het Lim- bang-gebied bij Serawak worden in do officieele Serawah Qcizette uiteengezet. Een daarvan is, dat de sultan van Broenei, aan wien dat gebied behoorde, eene expeditie op touw zette, om de hoofden in Limbang, die Vertelling van E. M. BACANO. 17. Een aanzienlijk, fijn gekleed heer trad binnen; ziin aangezicht was gebruind, dik zwart haar golfde hem om het breede voorhoofdeen groote zwarte snor gaf hem een krijgshaftig voorkomen deze persoon scheen bij sommigen uit hot gezel schap niet onbekend. tik ben professor Cassina", zei hij, zich zelf voorstellend, ten verzoek den eerwaarden rechter om mijn onschuldige dochter met haar bloedver wanten zoo spoedig mogelijk op vrije voeten te stellen." •Zijne dochter? zijne bloedverwanten?" klonk het door het salon. •Zijne dochter? zei ook Krummbiegel meesmui lend en sloop vlug uit het vertrek, om bevel te geven den nieuwaangekomene in geval van nood gevangen te nemen on de politie te halen. De gravin wees den vreemdeling den heer rech ter aan, die juist de kamer weer binnentrad. «Waarvan boschuldigt men mijn kind I" begon Cassina op vasten loon. Zij wordt op zekeren grond verdacht van kindermoord, tooverij en bondgenootschap met den booze; al de gevangenen zijn schatgravers, dieven, roovers en bandieten Van kindermoord I Dat is waarlijk interessant!" het nam de professor. «Dat zullen God en ntijn broeder Samuel verhoed hebben! lloe komt men op die gedachte?" «Dat zal zich uitwijzen 1" meende Krummbiegel. Het gevonden geraamte getuigt togen haar; is iets meer zeker, dan nat de dooden zelf tegen den moordenaar optreden? Ztj heeft den ketting, waar mee het arme kind is geworgd, zonder scliroo- men voor d haren herkend. Wat?" riep Cassina. x>Zij-> deze dingen ook te zien?" Aller blikken richtten zich op den rechter. De gravin gaf een toestemmend antwoord. Do doek met het geraamte en de zilveren ket ting werden gehaald. Kent gij dezen ketting vroeg Krummbiegel den vreemdeling niet een triumfantelijk gezicht. •Dien ketting! Wel zeker!" zei de professor kalm. «Hoort I hoort! hij herkent horn Ik verzoek pen en inktMag ik een gerechtsdienaar laten halen en een griffier De gravin gaf haro toestemming. Zij was in da hoogste mate ontsteld. «Waar is liet geraamte? En welke deskundige is bij het onderzoek daarvan tegenwooi dig ge weest?" vroeg Cassina. «Hier is het!" antwoordde Krummbiegel en hier zit de deskundige!" •Ja, hier ben ik, mijnbeer de professor uit de maan!" zei de gelaarsde dokter, terwijl hij zich op blies als een visch. Bij deze woorden trok hij den doek naar zich toe, nam het doodshoofd er uit en begon zijn betoog, uleder, die oogen heeft," zei liij, «ziet dut dit een doodshopfd is. Men kan deze vooruitspringende onderkaak en dit vlakke voorhoofdsbeen voor abnormaliteiten houden, die wijzen op een vreemd, minder edel menschenras, bijvooibeeld op dat der negers, «Negers! Bene discisti I" viel de rechter hem in de rede. «Het creatuur zelf is een halve negei zit «Wijst het misschien oak op eene afstamming van het geslacht der apen zei de professor iro nisch, terwijl hij geen oog van den dokter af wendde. •Apen I apen I apen I" klonk het van alie kanten. Maar: «abnormaliteit, groote abnormaliteit, wan staltigheid.!" mompelde de gelaarsde dokter ver legen, zelte zijn zilveren bril op den neus en trad met den schedel, bij het licht. «Staat men mij toe, dat ik in vluchtige trekken mijn geschiedenis vertel vroeg de professor aan het gezel-chap. Zij is weinig minder interessant, dan die vnn wijlen Hobinson, en zal alles ophelde ren. Ik ben evenmin een professor, als dat mijn naam Cassina is. Eigenlijk heet ik Lameeh Huttel. Mijn vader heette Methusalem en was kolenbrander in het Allerburger woud. Men oudste broeder heet Samueldeze drijft nog hetzelfde handwerk. Ik kwam als een forscbe knaap in dienst van een bankier in de residentie. Ik bracht het tut jager en werd een «fijne heer". Een liefdeshistorie met een dame, ver boven mijn stand, dreef mij naar het laad terug. Ik kwam bij een Italiaanschen prins en reisde met dezen de halve wereld door. Op deze reizen kwam ik tot de ontdekking, dat mijn prinsenkei leefde van zijn geluk in hat spel. Eer ik tijd had, hem te veria ten, werd hij betrapt; om niet vnn medeplichtigheid te worden beschul digd, vluchtte ik naar de eerste de beste vrijplaats en liet mij wij waren juist in Triest opeen schip aanmonsteren. Zoo kwam ik in Suriname. Daar vertrok ik» van het schip en trad in dienst bij een rijke weduwe van een Hollandschen planter, een geboren Napelsche. Ik huwde haar en werd vader van een meisje, dat bij den doop den naam Anna kreeg, doch naar hare zwarte min algemeen miss Zenobia werd genoemd. Mijn vrouw stiei f spoedig na de geboorte van Anita. Het kind was nu mijn eenige troost. (Slot volgt.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1