nie Bflt gerc Gemengde Berichten. VIJ (tooi groote. booten van de maatschappy «Neder land".,bet paleis op den Dam en het Museum. Zij gebruikten het middagmaal in de gaar keuken en bezochten het melkhuis in het Vondelspark. Wat deze reis vooral voorde kinderen.aangenaam maakte, was het gevoel ze zelf betaald te hebben. De Leidsche 3-October-vereeniging heeft besloten het jaarlyksche feest ditmaal te vie ren met een groot middagfeest voor 4000 schoolkinderen, waartoe al de hoofden van scholen hunne medewerking hebben toe gezegd. Des morgens wordt de gebruikelijke uitdee- ling aan behoefligen gehoudenbenevens kornalmuziek en carillon. Des avonds kermis vermakelijkheden op het Schuttersveld. Bij de politie in Den Haag werd gisteren aangifte gedaui dat een jongetje, 8 jaar oud, wonende in de Bloemstraat, aan de gevolgen van mishandeling door eene buurvrouw, zou zijn gestorven. Die vrouw is onder verdenking dat zij eenige dagen geleden den knaap, die met haar zoontje stoeide, buitengewoon hard tegen het hoofd heeft geslagen. In den afgeloopen nacht stierf het kind en een geneesheer heeft uitgemaakt, dat de dood het gevolg was van de hevige klappen, die den jongen waren toegediend. Do politie heeft de verdachte aangehouden en verschillende vrouwen uit de buurt als getuigen gehoord. Het lijkje is ter beschikking gesteld van de justitie, teneinde te worden geschouwd. De binnengrachten van Den Haag verkeeren tegenwoordig door de voortdurende spuiing welke echter weldra weder ral stilstaan in zulk een frisschen toestand, dat met het 6chepnet in de laatste dagen veel visch wordt gevangen. Tc Zevenaar werd Donderdagavond door de rijkspolitie gevankelijk aangebracht de schoenmaker II., die op den 2den Pinksterdag des nachts getracht heeft zijne vrouw met een mes den hals af te snijden, welke misdaad is mislukt doordien het mes niet scherp ge noeg was. Na zyne vlucht had hij zich over de grenzen begeven, doch uit vrees van toch te zullen worden ontdekt is hij naar ons land terugge keerd en heeft zich te Süvolde aangegeven. Maandagnacht werd te Wageningen een ingezetene wakker door het geblaf van een hond. Hij vond toen in zijn slaapvertrek een hem onbekend man, die daar binnengedrongen was. Deze zeide brood en logies te begeeren, doch toen de andere bewoners de hulp der politie gingen inroepen, wist hij zich haastig uit de voeten te maken. Het is echter aan de politie gelukt nog denzelfden nacht den man, II. F. Talliani genaamd, in handen te krijgen. Hij bleek een oud bekende van de justitie te zijn, die op 5 Mei uit de rijks werkinrichting te Veenhuizen werd ontslagen. Hij is nu gevankelijk naar Arnhem overge bracht. Amsterdam. De heer J. L. Kingma, directeur van de «Inrichting voor spraakge- brekkig'en en achterlijke kinderen", heeft namens den Koning een schrijven ontvangen, waarin Z. M. hem dank betuigt voor do toe zending van het «belangwekkend 30ste jaar verslag der inrichting". Boxmeer. Ter gelegenheid der instal latie van den heer C. F. J. 11. Hengst als buigemeesterwas de gemeente Donderdag in feestgewaad gehuld, en wapperde de natio nale driekleur in de met eerebogen ver sierde straten. Aan de Beugensche grens werd ile nieuwbenoemde burgemeester door eene eerewaeht te paard en de leden der vereeni- giug «De Metworst" te paard «o te voet afgehaald en naar het gemeentehuis geleid, waar de plechtige installatie plaats vond en eene toespraak door den oudsten wethouder werd gehouden. De heer Hengst sprak daarop de ingeze tenen in eene korte rede toe, bracht zijn dank nan Z. M. voor de hem te beurt ge vallen eer, benoemd te zijn tot burgemeester van het hem zoo dierbare Boxmeer, aan welks bloei hij zijne beste krachten hoopte te wyden. Onder begunstiging van het schoonste weder, had de optocht, die 's avonds met fakkellicht door de geïllumineerde gemeente werd voortgezet, plaats. Een vuurwerk, opgeluisterd door de muziek van eenige harmoniegezelschappen, besloot het feest. Gisteren hadden er volksvermakelijkheden plaats. Het aardrijkskundig genootschap te Parijs heeft van den heer A. M. Tournier 50.000 frs. geërfd, waarvan de intrest zal dienen om jaar lijks een prijs voor het beste aardrijkskundig werk, boek of kaart, uit te loven. die openging, en was op den >weg gevallen. De moeder word wakker, zag wat gebeurd was en trok aan de alormscheiongelukkig genoeg ging die niet over. Zij ging toen op do trede naar den volgenden waggon en een officier, die daar zat, slaagde er in den trein te stoppen. Men vond het kind gelukkig ongedeerd op den weg, maar doodeiijk verschrikt en schreiend om zijne moeder. Te gelijk met de groote landbouwtentoonstelling zal te Weenen in Augustus een groot Duitsch zangersfeest plaats hebben, waaraan 12000 per sonen deelnemen, waarbij plaats zal zijn voor 20000 toeschouwers en waarbij optochten zullen worden gehouden. Te Mainz worden groote toebereidselen ge maakt om daar in de volgende maand de 45de verjaring van de uitvinding der drukkunst in Duitscbland te vieren. Den 22s>ten Juni zal er eene tentoonstelling worden geopend van alle soorten van drukwei k sedert do dagen van Guten berg. Den 24sten Juni, den geboortedag van Gutenberg, zal zijn standbeeld op den Guten- berg-Platz schitterend worden verlicht, Een op tocht van drukkersgezellen zal worden gehouden en de feestelijkheden zullen besloten worden met eene bijeenkomst in het Gutenberg Casino, dat op-do plaats staat, waar eenmaal het ge boortehuis van Gutenberg stond. Uit Dijon wordt gemeld, dat het daar sinds eenigen tijd ingestelde onderzoek naar de daders van talrijke spoorwegdiefstallen op het traject DijonBy on in de sneltreinen, geleid heeft tot de arrestatie van een conducteur. Er is voor eene groote waarde gestolen, o. a, voor 50,000 francs aan juweelen. De koningin v«n Engeland is in het bezit van een armband, die wiet alleen uitmunt door kost baarheid en sierlijke afwerking, maar ook eene bijzondere historische waarde heeft. De band, v van het fijnste goud vervaardigd, bevat een vier tal diamanten van het zuiverste water. Koning Kaiel 1, die in 1649 onthoofd werd, was de bezitter van den grootsten steen de tweede en derde behoorden tot de geliefkoosde juweelen van de ongelukkige koningin Maria Antoinette, en de vierde, de schoonste van alle, sierde een maal het lelieblanke voorhoofd van Maria Stuart en werd later het eigendom van den onttroonden Joseph Bonaparte. Zou er wel éen armband ter wereld gevonden worden, waaraan zulke bloedige herinneringen zijn verbonden ais aan dien van koningin Victoria? De gemalin van den shah van Perzië zal over eenige dagen uit Weenen, waar zij gekomen was om ean oog-operatie te ondergaan, naar Teheran tcrugkeeren. Zij is nagenoeg geheel hersteld. Victor Nesslcr, componist van de opera's Der Rattcnfanger von Hamel», Der Trompeter von Sakkmgen enz., is te Straatsburg overleden. Bij gelegenheid der feestelijke viering van den lOOnien gedenkdag der geboorte van Mathias Claudius, te Wandobeck (15 Aug. a,s.)zal het gym nasium aldaar «Mutihias-Claudius-Gymnasium" genoemd worden. Voorts zal in 's dichters ge boortehuis een gedenksteen worden gepluatst. Onder de Londensche poiitie-agenten heerseht groule ontevredenheid. Zij verlangen ioonsver- hooging en dreigen, als hunne wenschen geen gehoor vinden, met een werkstaking. Er zijn in de Engelsche hoofdstad 16,000 politie-agemen, die 24 shillings (f 14.40) per week verdienen. Uit Rüucaheitn wordt gemeld, dat de Rijnboot Hertog von Nassaudie op Pinkstermaandag 500 toeristen aan boord had, groot gevaar heeft geloopen van te vergaan, op bare vaart van Bin go» naar Maiuz. Bij Eltville helde de boot men wil te» gevolge van te zware belasting verontrustend naar den rechteikunt over. Het water stroomde met kracht door do raampjes van salon en kajuiten aan die zijde naar binnen. Dit verooi zaakte daar grooten angst. Alles vloog liet dek op en duar heerschte op datzelfde o ogenblik nog grooter paniek, want iedereen dacht, dat de Kuiser Wilhelm met de Hertog uen Nassau, in botsing zou moeien komen, zóo dicht voer de eerste voorbij de laatste. Geluk kig wist men door krachtig wenden eene bot sing te voorkomen. De schrik en de angst hadden veie vrouwen zóo aangegrepen, dat zij bezwijmden. Het gekerm der kinderen was ver schrikkelijk. Bij Mootólimar viel een kind van 6 jaren uit den nachttrein. De moeder was in slaap gevallen, de kleine had zee lang aan de deur gedraaid, dat De kozakken-luitenant Pcchkoff, die van den uitersten westelijken rand een tocht te paard dwars door Siberië ondernam, is reeds behouden te Moskou aangekomen. Zijn einddoel is Parijs, maar voor da aaidigheid rijdt hij door naar Havre,, om alzoo een verbinding te vormen tus- •scben den Stillen °n den Atlantischen Oceaan. De bekende Engelsche romanschrijver David Christie Murray vertrok in 1889 van Engeland naar Australië, om daar lezingen te houden. Hij zou zes maanden uitblijven en over Amerika tmur zijn land terugkeeren. Te Melbourne was hij het laatst gezien en men herinnert zich dat in December een reiziger, Murray geheeten, van Sidney naar San Francisco vertrok. Maar sedert dien hoorde men niets en men begint zich nu bezorgd over hem te maken. Eenige doctoressen in Noord-Araerika, wier aantal, zooals wij onlangs mededeelden, reeds tamelijk groot is, hébben plan vóór 1892 of 1893 een internal ionaal congres van vrouwelijke geneeskundigen te organised en. Het plan gaat uit van Chicago. Volgens telegram uit New-York is de Chi- neescho mandarijn Lew-ing, gemachtigde van liet syndicaat tot aanleg van Chineesche spoor wegen, aldaur aangekomen om hel materiaal te koopen veor zeshonderd mijlen spoorweg, be nevens twee eleclrische stadssporea. Zekere Siarnickerdie wegens moord tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld werd en die zestien jaren lang te Burke (Vereenigde Stalen) dat "otinis onderging, is nu gebleken onschuldig veroordeeld te zijn. De voornaamste getuige in het proces heeft op zijn sterfbed bekend, dat zijne tegen Starnicker afgelegde verklaringen valsch waren. Eene bijzonderheid is voorzeker, dat eene ver zameling van letterkundigen aard onder den hamer komt en 320,000 francs oplevert. Dat is in de vorige week te Parijs gebeurd met de helft dor boekenrij van wijlen baron Achilla Seil- lièfe, welke dan ook tal van zeldzaamheden bevatte, d,e in de grootste bibliotheken ontbraken. Zeur hooge prijzen werden besteed voor oor spronkelijke uitga'vun van Frunsohe en Spaansche ridderromans uit de middeleeuwen. Een daarvan «Cleriadus et Meliadice", in 1495 op perkament gedrukt door Vérard, bracht zelfs 8200 franci op; de «Chevalier délibêré", van Olivier de la Marche (gotbischo druk, in 33 bladzijden) 14,000' francs. Even duur gingen zeldzame handschriften een van Horattus op perkaraent met miniaturen, uit de 14e eeuw, deed 9020 francs, een brief van Columbus (4 bladzijden gothisch) 7500 francs; een «Discours de l'êtat de paix et da guerre" van Macchiavelii (1544), welk exemplaar aan Frans I had toebehoord, werd met 8900 francs betaald. Veel is voor de nationale biblio theek van Frankrijk aangekocht. Tot nu toe heeft men gemeend, dat de fabel achtig hooge prijzen, die voor kunstwerken be taald worden prijzen ten bedrage van tonnen gouds alleen door Amerikanen worden besteed. Zoo werd door hen «Christus voor Pilatus", van Munkaczy, gekocht voor 500.000 fr; vervolgens Angelus" van Millet, voor 600.000 fr. Na •dacht men dat een doek van een hedendaagscb kunstenaar geen hooger prijs kon bedingen. Maar hierin heeft men zich bedrogen. Eene schilderij •van -Meissonieiv bekend onder don naam van «1814", heeft niet minder dan 850,000 fr. op gebracht, en het is niet een Amerikaan die het gekocht heeft. Voor eenige dagen kwam een kunstkooper bij- den heer Delahanta te Parijs, die in het bezit wa» van het doek, en bood hem er 500.000 fr. voor Delahante stond het hem tot dien prijs af, Eenige personen, die dit gehoord hadden, vervoegden zich bij den kunstkooper om hem te vragen, of bij het weer wilde afstaan, en zoo ja, voor hoeveeh Zij ontvingen ten antwoord, dat het reeds ver kocht was aan den heer Chaucbard, vroeger directeur der magazijnen van het Louvre, voor 850.000 fr. Dit is de eerste maal dat zulk eene som be steed is voor een kunstwerk van een levend meester. Voor den grooten ilouieinschendichter Horetiu* zal te Vencsa zijn geboorteplaats een- standbeeld worden opgericht. De gemeenteraad van die plaats schonk daarvoor reeds 10.000 lire. Possart heeft ean kunstreie van 8 maande» in Amerika gemaakt. Hij heeft daarmede 24,000- dollars netto verdiend. Men is voornemens Petersburg door middel van een eiecltischen spoorweg te verbinden met Archangel. De afstand bedraagt meer dan 800 KM., en de kosten van aanleg worden begroot op ongeveer 18 miilioen gulden. De noodige electrische stroom zou geleverd worden door een- aantal langs de baan op te richten centraal- stations. moeilijk ter zin geleidel achtera verval, verbrui! bruik e •zwakte ibeedrit betrach Om 1 tabakro ncashee in de met eei trum g de gifti zonder Mees Leerl Mees Leeri geen ei altijd o dank ondon Van de verschillende kerkgenootschappen in Amerika is in de laatste jaren het lutherscber het meest vooruitgegaan. Van 1884—88 Heb ben de luthersche Duitschers 1532 nieuwe kerken, gebouwd. De gevolgen van een bad. - Zekere heer Stewart, een rijk koopman van New-York, nam in 1862 te Charleston een bad. Men vond zijn kieeren, zijn papieren, zijn geld aan den oever, maar de heer Stewart werd niet meer gezien, ledereen dacht natuurlijk dat hij verdronken wav en drie jaren later ging zijn weduwe een tweede huwelijk aan. Wie schetst haar verbazing, toen zij dezer dagen haar eersten man te Charleston zag binnenstappen De arme vrouw is ernstig ziek van den schrik en men vreest, dat haar tweede man zijn verstand zal verliezen. Wat da- heer Stewart aangaat, hij weigert te zeggen waarom 'hij zoo lang wegbleefhij liaddaarvooi* zijn redenen, zegt hij, en was in Engeland ge weest. Voor dat in worden aangifti Sch Alcohol en thee, Volgens onderzoekingen van dr. Duliio, te Dorpat, kan het regelmatig gebruik van alcoholische dranken niet samengaan met aanhoudenden geestesarbeid. Wel verdrijft de. alcohol voor eenige oogenblikken de zorgen, duet den gebruiker de hinderpalen lichter schatten, maakt hem moediger, brengt hem soms tot waag halzerij, doch verhindert een geregelden gedacli- tenloop. Daarentegen houdt de thee ons wakker en helder, vergemakkelijkt ons de oplossing va» Door de wei Jnnt en zuil daaraai O en 3 Sch Op e wordt i van go kei ijk i Offer het Ad VOGLE

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2