1890 Maandag 2 Juni. N°. 7512. Tweede Blad Feuilleton. S A-JVLU JEL. Vier- en -veer tig- ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. -v Vs Buiteiilandsche Bericliten. UITGEVER: J. ODE. billijkl comm. abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVREAOi MARKT, K134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Diusjum. geplaatst wordt tegen tweejum. berekend. T 5' ENGBLA.N1). Er is sprake van non huwelijk tusschen prinses Clementine van België en een zoon van tien prins van Wales. De achttienjarige prinses, die eens een groot vermogen zul bezitten, is een «goede partij". Het verschil van godsdienstige gezindheid tusschen de beide jongelieden zou, volgens Truth, geen groot bezwaar zijn. Men denkt daar in de familie SaksenCoburg vrij licht over en prinses Clementine zou bereid zijn om staat kundige redenen protestantsch te worden, zoo goed als haar grootvader, koning Leopold I, om staatsredenen Roomsch-kntholiek werd. De hertog van Connaught, de jongste zoon van koningin Victoria, wordt in Canada door een groot deel der bevolking met koele terug houding ontvangen. Te Montreal ging men zelfs verder; daar weigerden de schulterij- regimenleu, welke uit afstammelingen der oude Fransche bewoners van Canada bestaan, deel te nemen aan eene parade, welke ter «ere van den hertog zou worden gehouden, doch waarvoor deze op het laatste oogenblik bedankte. Volgens bericht uit Rio Janeiro is de toe vloed van vreemdelingen, die zich op de stad huizen aanmelden dat zij hunne nationaliteit willen behouden, zoo geducht toegenomen, dat de voorloopige regeering den daarvoor aanvankelijk op 15 Juni bepaalden uitersten termijn zal verlengen ca ook notarissen en consulaten zullen gemachtigd worden, derge lijke verklaringen in ontvangst te nemen. Volgens een telegram uit St. Georges (New foundland) hebben Fransche mariniers de |Engelsche visschers gelast binnen 12 uren hunne netten in te halen, bij gebreke waar van dit metgeweld|zou geschieden. De Engel- Jsche visschers hebben, onder protest, het bevel opgevolgd. In nadere particuliere telegrammen uit Benguela worden de berichten uit Bihee be vestigd. De machtige negerkoning aldaar heeft de Portugeesehe expeditie naar de binnenlanden tegengehouden, omdat hij de zaak wantrouwde, doordien hij had ontdekt dat verscheidene dragers bij de expeditie vermomde soldaten waren. Hij heeft die sol daten doen uitkleeden en ze verdreven sommigen werden geboeid en opgesloten, en volgens de berichten moeten er 14 gedood zijn. De Portugeezen zijn thans bezig met het uitrusten eener expeditie tegen dien neger koning en hebben daarbij de hulp der Boeren ingeroepen. De toestand is hachelijk. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat Engeland en Noord-Amerikaalthutr heb ben voorgesteld, in de quaestie over den Delagoa-spoorweg samen een scheidsrechter te benoemen, waarbij Portugal een tweeden zou aanwijzen. Desnoods zou Zwitserland als arbiter optreden. De Portugeesehe regeering heeft dit voorstel in overweging genomen. Tevens wordt langs denzelfden weg uit Lis sabon gemeld, dat de Amerikaausche ingenieur AVoodford aldaar is aangekomen, om te onder handelen over eenige lmndeisnangelegenlieden tusschen Portugal en Transvaal. Naar hetgeen uit Durban aan de Times wordt gemeld, zullen de voorstellen der Transvaalsche regeering om den Delagoabaai- spoorweg over Johannesburg naar de Vaal- rivier door te trekken, vermoedelijk worden aangenomen, daar de meerderheid van den Transvaalschen Volksraad er voor is en er een adres in dien zin, voorzien van 10,000 handteekeningen, is ingekomen. De Trans vaalsche regeering heeft het voornemen te kennen gegeven om een spoorweg naar Vrij burg te doen leggen voor rekening der ge- concessionoerde Bechuana-Land-Compagnie. De Eng lsche regeering heelt een plan in overweging genomen ter oprichting van een Zoeloe-legioen voor militairen dienst in de tropenmnden. A S K K IJ K. Tot de gisteren te Parijs in hechtenis ge nomen nihilisten behoort ook zekere Mendel sohn, die, reeds jaren geleden te Berlijn aan gehouden onder verdenking van medeplichtig heid aan den spoorwegaanslag tegen dea czaar, naar St -Petersburg zou worden overgebracht, maar min de Russische grenzen ontsnapte. Mendelsohn, de zoon van een iqjk bankier te Warschau, had, naar het heette, de Russische gendarmes omgekocht en vluchtte over Oos tenrijk en Zwitserland naar Frankrijk. II U J I De Indép. Beige klaagt over de partijdig heid, welke de clericale Kamermeerderheid toont bij het verleenen vau naturalisatie. Onlangs werden 9 afgewezen, waarvan 7 uit Antwerpen. Onder deze is een reeder (Zweed) eu een koopman (oud Nederlandsch zeekapitein), voorts uit Brussel de commis saris van een voorname bank en reeds lang daar gevestigd. Maar al deze personen zijn liberalen en te Antwerpen klagen de cleri- culen telkens, dat er zoovele liberale vreem delingen onder de kiezers zijn. Men schrijft deze anders volkomen onbegrijpelijke weige ring aan die reden toe. Daarentegen bevinden zich onder de 26 nieuwe staatsburgers een aantal geestelijken. Een openbaar onderwijzer en een leeraar aan een rijksgymnasium zijn afgewezen, leeraren en onderwijzeressen aan katholieke scholen werden allen toegelaten. DTJITSCULAND. Naar men meldt, is de keizer voornemens eenige Engelsohe deskundige ambachtslieden uit te noodigen op het eerstdaags te Berlijn te houden congres van gemachtigden van de Duitschc ambaehtsgenootsehappen, om advies uit te brengen omtrent zaken de Engelsche arbeiders betreffende, Bismarck's jongste uitlatingen tegen den correspondent van bet Parijsehe Petit Journal trekken hier bijna nog meer de aandacht dan de vroegere, vooral zijn gezegde, dat liet hem niet vergund is geworden «reeds vroeger voor eene goede wijze van aftreden van het staatstooneel te zorgen". Dit is ook liet geval met zijne verzekering, dat hij niet in het geheim oppositie voeren wil, maar ook niet kan toelaten dat zijn naam aangevallen wordt en h(j dien verdedigen wil. 's Prinsen ver klaring, dat hij bij eene voorkomende plaat selijke verkiezing voor den Rijksdag zich candidaat wil stellen, dewijl hij het recht heeft zijne zienswijze voor te staan, stemt overeen met de inlichtingen van particuliere zijde, dat hij nog niet voorgoed de gedachte heeft opgegeven zich bij gelegenheid te doen verkiezen. Het uit Parijs komende bericht, dat Bismarck in het buitenland een politiek Vertelling van E. M. BACANO. {Sint.) «Mat de meeste zorg" verhaalde Lnmech Hüttel verder, «begon ik hare opvoeding. Later 'kreeg ik het heimwee naar Europa. Ik verkocht daarom de helft van mijn plantages en ging naar Europanaar Italië. Daar liet ik Anita bij •brave menschen achter. Mij zelf trof het ongeluk, dat ik met een speculatie al mijn geld veiloor. Ik schreef naar Suriname, dut men mijn overge bleven bezittingen ook zou te gelde makeneen om dien tijd uitgebroken zeeoorlog verhinderde echter alle verkeer. Ik moest er nu aan denken weer geld te vordienen. Toevallig kwam ik in de gelegenheid op vourdeelige voorwaarden een mena gerie aan te koopen, waarvan de eigenaar was gestorven, De koop werd gesloten en ik nok met mijn prachtige beesten en een aantal oppassers de wereld door. Anita, die toen tien jaar oud was, nam ik mee. liet levendige meisje schikte zich wel dra in allen. De wildste, moest verscheurende dieren kregen baar lief en zij temde ze met bevelen en gebiedende blikken. Om vreesachtig te zijn, was ze nog te jong. Vooral in papegaaien en apen vond zij veel genoegen. Een ara wilde niet eten, of zij moest hem voeren en een kleine aap, Fiibi genaamd, de kleinste uit de verzameling en daarom een groote zeldzaamheid, moest men opsluiten, op dat het dier haar niet oveial volgde." «Bibil" steunde de rechter en keek den dokter aan. «Waarachtig, die naam sprak het rnensch uit bij het zien van het geraamte Ik weet niet meer wat ik denken meet «Misschien kunt gij u nu verklaren," voer de professor voort, zich tol Krurambiegel wendende «hoe op een zilveren keten, die voor dit dier moest worden aangeschalt, de naam Anita kwam? Kin deren en jungo meisjes hebben eischen. die men hun meest gaarne toestaat, hue vreemd ze nok zijn. «Ik doorteisde met mijne dieren geheel Frank rijk en Italië en verdiende veel geld. In Duitsch- lnnd aangekomen, zocht ik mijne familie op, die mij recht hartelijk ontving. Het beviel Anita in de wijde wereld bijzonder goed. «ik bad sedert eenigen lijd meer bezoek dun vroeger gehad en beuieihte, dat ik -Jit meest had te danken aan de toeren mijner dochter, die onder den naam van signora Zenobia op de affiches voorkwam. Ook ontging mij niet, dat het publiek grootendeels bestond uit jongaheerentoen mij niet lang daarna een minnebrief van een jong officier in banden viel, die mijn Anita allerlei schoons belonen en liefdesveiklaringen deed, be greep ik, tlai liet hoog tijd werd, hnar uit de zaak te verwijderen. Waar moest ik echter heen met het meisje voor den tijd, dat 'k nog wilde rond trekken Daar viel mijn oog op den goeden Samuel in zijn eenzame kluis, omringd door eenvoud en zedigheid, was het kind mijns inziens veilig ge noeg. Anitu had in den beginne echter nog tegenwerpingen zij wilde in geen geval schei den van den aia en haar kleine Bibi. «Ik gaf haar den' «ra, maar Bibi kon ik niet missen zij was ile ster van mijn repertoire. Aniu zag dit eindelijk zelf in eu stelde zich met den ara tevreden. Nu pakte zij al hare zaken bij eikaar, ik gaf haar eenig geld en bracht haar naar mijn broeder, wien ik opdroeg, streng op haar te letten ik nam haar den eed af, om niemand te zeggen wie ze was of waar zij woonde, vour ik temgkwam. Anita zwoer en zij is een katholieke, van Itaiiuansch bloed Mijn broeder gal ik ook geld, opdat hij zijn huis wat beter kon inrichten, en znrid item dikwijls lekkernijen, zoodat Anita aan niets gebrek behoefde te hebben. Zoo trok ik verder. Nau welijks iiad ik echter deze streek verlate», of Bibi werd vermist. De aap is haar meestoies nage- loopen, door een jager aangeschoten of anders verongelukt en in een hollen boom gekropen, waar zij stierf misschien vun hunger." «Maar het goud dan in dien pot!" bromde Krummbiegel, met een vergeefsche poging om een veistandig gezicht te zetten. «Dat wijst loch up een schat of een verborgen diefstal Dat zaakje is heet wel te verklaren. In Frankrijk kreeg ik bericht uit Suriname, waarin men mij meldde, dat de. plantages voordeelig waren ver kocht. Het geld kon ik in Amsterdam in ontvangst nemen. Ik verkocht nu mijn menagerie en teisde naar Holland, om mij in het bezit te stellen vmt mijn geld. Voor ik zelf over kon komen, zond ik mijne familie en Anita een sommetje blanke i-.md- stukken louis d'urs geloof ik omstreeks hon derd. Die zullen zich misschien in den pot heb. ben bevonden 1" «Ja dergelijke munten waren het en ook zooveelbekende Krummbiegel stamelend. «Waarom mijn bi ouder Suinucl Int gold lie-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5