1 1 i 1 Binneniandsche Berichten. i l j H. De verandering van ministers in Beieren, den grootsten staat na Pruisen in het rijk en een overwegend Roomsch land, trekt in de staatkundige kringen te Berlijn zeer de aandacht. In verschillende bladen vindt men de meening uitgesproken dat na de aftreding van den gewezen minister-president Von Lutz, een meer persoonlijk bestuur van den prins regent, met eene sterkere conservatieve kleur, op den voorgrond zal treden. De wenschen van den paus en de prelaten zullen door den nieuwen minister van eeredienst zekerlijk, voor-zoover de rechten der kroon het maar eenigszins gedoogen, ingewilligd worden. Zooals ieder weet, is de prins-regent een zeer vroom tnan. In onderscheidene beschou wingen wordt het aftreden van Von Lutz met dat van Bismarck vergeleken en de vrees uitgesproken voor eene versterking van de macht der ultramontanen. De minister van eeredienst in Beieren Von Lutz, heeft om «redenen vnn gezondheid" ontslaggevraagd.' ENGELAND. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, dat de Fransche zendelingen aldaar uit Oeganda berichten hebben ontvangen, loo- pende tot 6 Maart, waarin o. a. liet volgende wordt gemeld: Mwanga heeft een volledige zegepraal op Kalema en de Arabierenpartij behaald. Tijdens de tusschen hen bestaande crisis moet Peters de voornaamste raadsman van Mwanga geweest zijn, nadat deze-tever- geefs de hulp van den Engelschman Jackson had ingeroepen. Kalema heeft de vlucht ge nomen naar Oenyoro. De Arabieren hebben in het gevecht zware verliezen geleden. Voorts moet volgens de berichten Mwanga bloed- broederschnp met Peters hebben gesloten en hem belangrijke monopoliën en andere voor- deelen voor de Duitschers hebben toegestaan. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat de Volksraad vnn den Oranje-Vrij staat een besluit genomen heeft om de Bloemfon- teinschen spoorwegtijn naar de Vnalrivier te verlengen, ;in verband met de Transvaalsehe l'yn JohannesburgPretoria. Voorts dat de Staatspresident der Transvaalsehe republiek aan den Transvaalschen Volksraad dank heeft betuigd voor het votum aangaande het spoor- wegvoorsteltevens heeft hij toezegging ge geven op spoedige indiening van een plan met voorloopige overeenkomst. F K A N K R IJ K. In de couloirs der Kamer heet het, dat de regeering een wet zal indienen, waarbij de arbeidsdag in fabrieken en werkplaatsen op tien uren wordt bepaald. De vice-admiraal Duperrd heeft zijn com- mandemeut over het eskader der Middelland- sche Zee aanvaard. De rechtbank te Bessèges veroordeelde vijf leiders vml de laatste werkstaking tot ge vangenisstraffen van 1 tot 5 maanden wegens aanslagen tegen de vrijheid van arbeid en aansporing tot samenscholingen. De Sicclc spreekt tegen, dat aan den her tog van Orleans gratie wordt verleend. OOSTENRIJK. Luidens bericht uit Sofia, zat de regeering de doodstraf voor Panitza veranderen in 15 jaren dwangarbeid, maar de eerste gelegen heid aangrijpen om hem gratie te verleenen. De Landdag heeft alle motiën, welke ten doel hadden de behandeling der wetsont werpen, rakende het Duitsch-Czechisch com promis, te verdagen, verworpen. Do behan deling vau het ontwerp, rakende het school toezicht is daarop aangevangen. In antwoord op eene in den Boheemschen Landdag gedane interpellatie van de Jong- Czechen nopens de onwettige handelwijze der troepen bij gelegenheid van wanordelijkheden der arbeiders, heeft de gouverneur geant woord dat de soldaten niet handelend zijn jppgetreden dan nadat zij belecdigd en aange vallen waren, en omdat er gevaar bestond voor plundering. Do Ilongaarsche Kamer heeft met 219 tegen 80 stemmen het voorstel Iranyi ver worpen, hetwelk strekte tot herziening van de wet op het staatsburgerschap. RUSLAND. De minister van binneniandsche zaken had een wet tegen de Israëlieten ontworpen, waarbij de Joden door verschillende bepalingen in het uitoefenen van hun handel belemmerd zouden worden. Daarin werd ook'o. a. bepaald, dat de Israëlieten te St.-Petersburg, Moskou en KiefT in afzonderlijke wijken moesten wonen. Tegen die wet werden van verschil lende kanten bezwaren geopperd, en in den Rijksraad, waar zij deze week behandeld zou worden, telde zij slechts enkele voorstanders. Thans is de behandeling van het ontwerp op last van den czaar zeiven uitgesteld, maar geheel er van afgezien heeft men nog niet. ITALIË. Met 329 tegen 61 stemmen schonk de Kamer Zaterdag aar. het ministerie Crispi een votum van vertrouwen. Dit votum besloot het langdurig debat over de motie van den afgevaardigde Bovio tot afkeuring van de wijze, waarop de regeering tegenover het lecht van vereeniging was op getreden. Vóór de stemming nam Crispi het woord om zich op de tegen hem ingebrachte be schuldigingen te verantwoorden. Nooit heeft hij eene dictatuur nagejaagd; maar wel wil hij een krachtige regeering, gesteund door een krachtig Parlement. Hij is altijd geweest en zal alljjd blijven een verdediger der vrij heid. Het sociale vraagstuk eischt oplossing en dringend noodig wordt het te voorzien vooral in de nooden van den kleinen land bouwer. Ten slotte constateerde Crispi de goede betrekkingen met alle mogendheden. Op voorstel van den minister vanbuiten- landsche zaken zijn liooge decoraties geschon ken aan den Fransehen minister van mafcjne Barbey, aan admiraal Duperré, aan generaal Bruyère en andere aanzienlijke Fransche ambtenaren. Ras Alula heeft thans aan koning Umberto en aan Crispi brieven gericht, met verzoek om vergeving voor het gebeurde en verzeke ring van zijn oprechte vriendschap voor de Italianen. PORTUGAL. De commissie uit de Kamer tot onderzoek van de staatsbegrootiug heett zich verklaard ten gunste van het voorstel van het minis terie om alle belastiugen met G pCt. te verhoogen. EGYPTE. De Engelsche, Italiaansche en Russische regeeringen hebben lmre goedkeuring aan de conversie der Egyptische schuld verleend. AMERIKA. Te Cleveland (Ohio) is, in tegenwoordig heid van den president Harrison, de ministers en een talrijke menigte, het gedenkteeken voor Garfield onthuld, nadat een groote op tocht door de straten der stad was gehouden. TRANSVAAL. President Kruger ontving van den Volks raad verlof het hem geschonken grootkruis van den Nederlandschen Leeuw aan te nemen. In de jaar-vergadering der Kamer van koophandel te Kaapstad heeft de voorzitter, Wiener, het afstaan van Swaziland aan de Transvaal bepleit, om op die wijze een tol verbond tot stand te brengen, waarbij ook de Transvaal zich zou aansluiten. De Volksraad heeft met bijna eenparige stemmen de regeering gemachtigd tot den bouw van een spoorweg van Pretoria naar de Vaalrivier, als voortzetting van den Dela- goa-bnai-spocrweg, met inbegrip van een zijtak van Pretoria naar Johannesburg. CHINA. De plotselinge dood van markies Tseng het erkende hoofd der vooruitgangspartij wordt door de Europeanen hier te lande zeer betreurd en heeft ook aanleiding gegeven tot ongerustheid. Een dag na Tseng's dood vaar digde de keizer een decreet uit, waarin hij de verdiensten van den overledene in warme bewoordingen roemde, hem het recht op een prachtige begrafenis toekende en hem al zijne als staatsman gepleegde misslagen en fouten vergaf. Men weet niet recht, wat te denken van die grootmoedige vergiffenis. Tot dusverre was ^omtrent Tseng's misslagen niets bekend. Ofilclcele Berichten. Bij kon besluit zijn benoemd tot plaats vervangende leden van' den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland II. Swart, apotheker te Schiedam, en dr. P. A. Vos, apiSheker te Rotterdam. Bij kon. besluit is benoemd tot lid der commissie, die gedurende een jaar, te rekenen van 4 Aug. 4 889, belast is met liet afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 41 der wet van 25 Dec. 1878 Staatsblad no. 222), dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar te Leiden, thans plaats vervangend lid; en tot plaatsvervangend lid dier commissie dr. N. W. P, Rauwenholf, hoogleeraar te Utrecht. Tot kamerheer des Konings in buitenge wonen dienst is benoemd jhr. E. R. van Weideren baron Rengers, hoofdcommies-titu lair bij het departement van waterstaat, han del en nijverheid. SCHIEDAM, 3 Juni 1890. Toen het 43-jarig dochtertje van den koffiehuishouder H. H. A. Brinkhaus Zaterdag avond bij 't naar bed gaan een kaars wilde aansteken, had zij het ongeluk dat hare kleederen in brand geraakten, waardoor zij zich oogenblikkelijk door de vlammen om ringd zag. Tevergeefs poogde zij de vlammen uit te blazen, en radeloos van angst en pijn liep het meisje naar beneden, de koffiekamer in, waar een der daar aanwezige personen dadelijk zijn jas haar om 'tlijf sloeg en er zoodoende ia slaagde de vlammen te dooven. Het meisje had toen reeds over het boven gedeelte van 't lichaam brandwonden beko men, zoodat haar toestand vrij ernstig was. Geneeskundige hulp werd haar spoedig door den lieer J. A. Rutschy verleend. Op 'toogenblik is haar toestand iets beter. Terwijl H. v. d. B., verpleegd wordende in het R.-k. weeshuis alhier, jl. Zondagnamid dag in de openbare zwemplaats aan het Spui- kanaal zwom, kreeg hij kramp in debeenen en zonk. De daar dienstdoende agent van politie heeft hem met een dreg opgevischt. De voorschriften tot het bijbrengen van drenke lingen werden met goed gevolg op hem toe gepast, waarna hij, op last van den genees heer La Verge, per rijtuig naar het R.-k, weeshuis is vervoerd. Door den heer Henry Tindal is weder een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij, naar aanleiding der aanneming van de wet tot verlenging van den diensttijd van twee lichtingen de r ationale militie, nog maals terugkomt <r e zoo herhaaldelijk door hem besproken »uten. Adressant acht dien maatregel onvoldoende en dringt aan op betere waarborgen voor onze onafhanke lijkheid. «Het is alsof men in Nederland met blindheid geslagen is. Men schjjnt maar niet in te zien, wat alle onbevooroordeelde deskun digen hier te lande en de voornaamste des kundigen in het buitenland verklaren, dat ons land onherroepelijk te gronde moet gaan, wanneer men niet onverwijld besluit de meest energieke maatregelen te nemen." Blijkens een Zaterdag jl. bij het departs- ment van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandse!) Indië is de toestand in Edi ernstiger geworden en het aantal vijanden toegenomen. De radjj wantrouwt zijn eigen volk en vluchtte in onze benting. Troepenversterkingen worden gezonden. van Javj {St.-ct) Door de regeering is bij de Tweede Kamet een ontwerp ingediend, strekkende om aan de erven J. M. Gonsalves, suikercontractanten te Cheribon, f328,408.83 kwijt te schelden, wegens boeten, verbeurd doordien over en 1887 niet tijdig cijns en plantloon is betaald. Twee afdeelingen van de commissie van enquête naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen zullen op Maandag 7 Juli tol Verzameling van feiten getuigen gaan hooren, zooyvel te 's-Hage als elders. De commissie heeft zich voor het houden van aanteekening der verhooren den hijstand verzekerd van het korps stenografen bij de Staten-Generaal. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zal op Donderdag 5 dezer niet plaats hebben. De minister van finaueiën maakt bekend, dezer bedroeg en bij de betaalmeesters Te zamen f 21,886,407.26 Volgens het D. is het bericht omtrent een ongeval, dat plaats zou hebben gelmd bij het station het Loo, waardoor H. M. de Koningin en H. K, II. Prinses Wilhelmina zoudenzijn gevallen, onjuist. Bij het terugkeeren van een rijtoer, ver haalt het D., liet II. M. het rijtuig ophouden, teneinde met H. K. H. uit te stappen, iets dat meermalen plaats heeft j— en zijn beide vorstelijke personen naar liet paleis teruggewandeld. Dit ophouden lmd plaats vóór de rails van den locaal-spoorweg bij liet station. In strijd met de mededeeling, dat de leger- wet tegen half Juni in de Kamer zou komen, zegt de Standaard, dat daarvan nog niets met zekerheid bekend is. Volgens een gerucht door de Tijd vermeld, zou het rapport van den Raad van State be treffende het wetsontwerp van legerorgani- satie hoogst ongunstig luiden. Het blad schrijft: «Alle leden van den Raad, verhaalt men, hebben eenparig bedoeld rapport onder teekend, waarin de plannen der regeering ten sterkste worden afgekeurd." De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Mei 4890 568,466 reizigers met een opbrengst van f 42,390,8U'/j( tegen 595,629 reizigers met een opbrengst van f 43,578,73:/, in Mei 4889. Het totale vervoer over de afgeloopea maanden van 4890 heeft bedragen 2,232,034 reizigers met een ontvangst van 468,410.30'/,, tegen 2,206.466 reizigers met een ontvangst van f465,455.98i/s over datzelfde tijdvak ia 1889 gevende dit jaar een vooruitgang van 45,568 reizigers en van 12,654.32 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over da afgel. maanden van 1890 beliepen f 66,440.11 terwijl die over datzelfde tijdperk van 1881 f65,682,23 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1890 beliep f 234,520.4D/sj terwijl die over datzelfde tijdperk in 4889 f234,138.21 Vi beliep. Naar wij vernemen, zijn de moeilijkheden, zwt gen ver. doe I sch des 1 ZOOI kim de tret den reei gek daa I Mas Bee t tegf vóoi i staii E H i wijli nieu D allii i oud, moe plee D wer moe pijn den D roej verg E ten pogi heel ovei D brui V D san! bew i II het dooi D mid pho 1 U veer krij; dooi fonc Lijd wel gew af t G sen- f20 VOO oud

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2