Buitenlaiidsche Berichten. Biimcnlandsche Berichten. zoodanige -wijze, dat de school zooveel moge lijk voorbereidt voor het leven. In deze richting worde door alle departe menten, naar vermogen, gewerkt 1" (Slot volgt.) DUITSCHLAND. Het Pruisische Huis van afgevaardigden maakte gisteren een aanvang met de tweede lezing van het ontwerp tot verdeeling van de renten der Sperrgelder, maar verdaagde die ten slotte tot heden. De heer Windhorst verlangde voor de katholieken volkomen vrijheid omtrent het gebruik dier gelden en stelde een amendement voor om de regeering uit te noodigen tot het openen van nieuwe onderhandelingen met de k-rkelijke overheid. De heer Bruehl stelde een amendement .voor om aan de katholieke overheid het vroeger voorgestelde gebruik der Sperrgelder toe te staan. De minister van eeredienst verklaarde zich tegen beide amendementen. Al kon de paus zich ten aanzien van het voorstel zelf niet verklaren, toch heeft hij verklaard in te stammen met het daarin gelegde hoofdbe ginsel. Het is uit een staatkundig oogpunt onmogelijk de 16 rmllioeu mark zelve met eöne bepaalde bestemming den bisschoppen in handen te geven. De prins-regent van Beieren bewilligde liet ontslag van Von Lütz als minister van eere dienst bij uiterst vleiend schrijven, zond hem zijn borstbeeld in marmer en benoemde hem tot staatsraad in buitengewonen dienst. De minister van staat, baron Von Crailsheim, wordt voorzitter van den ministerraad en de politie-president, Muller, minister van eere dienst. Het entslag van den lieer Von Lütz be vreemdt niemand, daar ieder den slechten staat vau zijn gezondheid kende. Niet minder dan 22 jaar is de thans 63-jarige man aan het roer geweest en heeft hij het, vooral in Beieren, uiterst belangrijk departement van eeredienst bestuurd. F K A N K It IJ K. Bij de voortzetting der beraadslaging over liet invoerrecht op maïs, werd, nadat de jilgemeene beraadslagingen gesloten waren, eene motie tot verdaging verworpen met 339 tegen 185 stemmen, en daarentegen het ontwerp urgent verklaard, waarop de Kamer besloten heeft over te gaan tot de artikels- gewijze behandeling. De president der republiek heeft liet besluit geteekeiul, waarbij aan den hertog van Orleans gi atie wordt verleend. De hertog zal over de grens worden geleid. 11 E I (1 I De Brusselsehe slavernij-conferentie hield zich Maandag bezig met liet voorstel tot liet iieffen van invoerrechten in den Congo-staat en de leden vereenigden zich 'met dit voorstel. De gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, Portu gal, Zweden, Rusland en Denemarken deel den mede, dat het voorstel door hun regee ring zonder voorbehoud was goedgekeurd. Alleen de Nederlandsche gemachtigde ver klaarde, dat hij. de plannen zijner regeering niet mocht vooruitloopen, maar dat hij zich gaarne vereenigde met de sympathie, welke de conferentie ten opzichte van den Congo- staat liad betoond Bij de verkiezing tc Neufch&teau voor de Kanier is gekozen de clericale candidaat, de heer Heynen, met 397 stemmen. De liberale candidaat, de heer Jules Janson, verkreeg 233 stemmen. ENGELAND. Bij de behandeling der staatsuitgaven in liet Huis der gemeenten, vroeg de heer Campbell de opheffing van de jaarwedde voor den gouverneur van Helgoland, welk eiland hij meende dat aan Duitschland moest worden afgestaan. De minister Worms antwoordde, dat hij de noodzakelijkheid niet inzag het eiland over te dragen. Het voorstel Wan Campbell werd daarop verworpen. OOSTEN Ti IJ K. De Bolieemsche Landdag hééft by tweede lezing met 162 tegen 5$ stemmen het-eerste wetsontwerp aangenomen tot'uitvoering-van het vergeljjk betreffende het toezicht -óp/het onderwijs. Alle amendementen der jong- Czechen werden verworpen. u Kalnoky en Szögünyi vertrokken gisteren naar fVrt tot het bijwonen van de opening der* delegaties. Z1ÏIÏ8ERLAN I>. Maandag is te Bern de zitting der beide regeeringsraden geopend. ITALIË. Door de regeering is besloten op Cnprera een toevluchtsoord voor oude zeelieden op te richten en aan dezen de bewaring van het graf' van Garibaldi op te dragen, wantin stryd met zijn uitersten wil werd de held er begraven, in plaats van verbrand. Voorts zal op het eiland een groote lichttoren worden opgericht. Zondag heeft te Genua onder groote geest drift de onthulling plaats gehad van het standbeeld voor Nino Bixio, den medestrijder en vriend van Garibaldi. TRANSVAAL. Nadat de Volksraad de spoorweg-resolutie had goedgekeurd, dankte president Kruger de leden voor wat zij voor de republiek ge daan luidden en gaf hij daarbij te kennen, dat de plannen en bestekken spoedig ter beoordeeüng zouden worden medegedeeld, alsook dat er niet aan gedacht werd, het werk aan de Nederlandsche maatschappij op te dragen. De Vrijstaatsche Volksraad heeft ook met groote meerderheid toegestemd in de uitbrei- ding van de Bloemfontein-lijn naar de Taal, Men verwacht, dat de lijn van Natal nabij Senekal zal aansluiten. Die progressieve spoorwegpolitiek der re publieken en der koloniën wordt door de bewoners om het zeerst toegejuicht, TWEEDE KAM lilt DElt STATEN-GENERAAL. Zitting van 3 Juni. Ingekomen ziju de reeds bekende wets ontwerpen en een voorstel van den heer Van Houten tot uitbreiding van het outeigenings- reclit voor de gemeenten. Morgen afdeelings-onderzoek, o. a. van het verdrag met Frankrijk in zake de grensrege ling in Suriname ea de nieuwe postwet. Donderdag ten I I ure zijn aan de orde de interpellatie van den heer Van Gijn, alsmede de ontwerpen tot afschaffing der rechten in het N oordzee-kanaal eu tot aanwijzing der hooge betrekkingen voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer. De eindverslagen zijn uitgebracht over de spoorwegovereenkoaisten en het ontwerp tot regeling van het militair onderwijs. SCHIEDAM, 4 Juni 1800. Door de beschermheeren van het St.- Antonius-gilde der zakkendragers is benoemd tot commissaris van liet gilde de zakken drager F. Kemper. Zondag jl. had, onder uitstekend weder, een match plaats tussehen de Schiedamsche cricketclub d Liermes" en de Rotterdamsehe cricket- en ibotbaUclub «Sparta". In de eerste inning behaalde »Sparta" 35 tuns en Hermes" 42. In de tweede inning waren beide clubs minder gelukkig, daar jSparta" toen slechts 30 runs maakte, zoodat »llermes" er nog 2ö moest inhalen. De uitslag was, dat «Hermes" in de tweede inning 26 runs behaalde, zoodat deze club de match rnet 3 runs won. Het 4ys-jarig zoontje van II., wonende aaa de Nieuwe Haven, is hedenmorgen 9uurop de hoogte van de Nieuwe Haven bij den Vïaardingsehen dijk aangereden door een ledigen spoelingwagen, bestuurd wordende door een knecht van den veehouder Lands bergen, te Ketel. Het kind, dat alleen aan het hoofd gekwetst was, is hij dr. Nolet inge dragen, die hét de eerste hulp heeft verleend, -waarna het naar de ouderlijke woning is gebracht, De bestuurder van dien spoelingwagen bleek aan het ongeval geen schuld te hebben. Als vervolg op de staten, opgenomen in de 8t.-C6. No. 36, worden in het No. '119 nog eenige staten betreffende de Nederland sche koopvaardijvloot medegedeeld. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben eene provinciale verordening op de springstieren ontworpen, welke in de a. s. zomervergadering der Provinciale Staten ter behandeling zul worden overgelegd. In een bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen schrijven van 's Konings minister-resident te Bucharest, wordt de aan dacht gevestigd op het belang, dat er voor Nederlandsche exporteurs van gezouten haring in gelegen is, in hunne certificaten van oor sprong duidelijk te vermelden dat deze inder daad Bgezouten haring" betreffen, daar zij anders gevaar loopen dat die haring door de Rumeensche douane als sardines behan deld en dientengevolge aan meer dan het dubbele van het daarvoor verschuldigd in komend recht onderworpen wordt. Tot definitieven candidaat voor de Prov. Staten, district Gorinehem, is door het cen traal comité (zijnde ai de liberale kiesver- eeniging'en in dit district) gesteld: mr. A. C. Visser, te Gorinehem. Vanwege deanti-revolutionnairen is gesteld de heer A. Blankers, aldaar. Naar het oordeel van De Tijd moet de oorzaak der ben'oeming van buitenlanders tot hoogleeraren aan onze universiteiten hierin gezocht worden, dat men zekere categorieën van Nederlaudersom godsdienstige en politieke redenen principieel uit het Nederlandsche hoogleeraarskorps wil weron. Als men het vertoog, in de N. M. Qt. voorkomende, en. nu de beschouwing van 2?e Tijd leest, zou men nieenen dat onze univer siteiten overstroomd wortleu door buiten landsche hoogleeraren. De inzage van den Staals-Almanak toont aan, dat er slechts zeer enkelen zijn, uitsluitend bij de genees kundige faculteit. Medici nu zjjn wel de laatsten om zich in godsdienstige of politieke strijdvragen te mengen, eu de onderstelling van De Tijd komt ons, zoolang zij zoo vaag is geformuleerd, hoogst onaannemelijk voor. Aan 's rijks Munt zijn in 1889 geslagen 204,961 tienguldenstukken, 200,000 kwartjes en 2,bOO,OuO dubbeltjes, gezamenlijk voor eene nominale waarde van f 2,379,610. Waar de gouden tientjes blijven. Vaak wordt geklaagd, dat er zoo weinig goud in omloop is. Toch vervaardigde 's rijks munt in 1889 wel driemaal zooveel van die gouden standpenningen als in een der vijf voorgaande jaren. Niet minder dan 204,961 gouden tientjes werden in het vorige jaar afgeleverd aan de sNederlandsche Handelmaatschappij" die op eeu 190-tal na de geheele partij heeft gezonden naar Oost-Indië. De heer Jos. Kessels, directeur der uNicuwe Koninklijke Harmonie" te Tilburg, wiens compositie voor den muziekwedstrijd te Qe. nève als verplicht stuk is bekroond, is thans ook benoemd tot lid der jury voor dien wed. strijd. De commissie voor de koninklijke subsi- dien heeft op de tentoonstelling van schil derijen van levende meesters te 's-Gravenhage aangekocht No. 99 «Riviergezicht", van W. A. van DeventerNo. 232 b Onder den appelboom" van J. S. H. Kever; No. 250 «Schapen in het duin", van P. C. Koot; No. 338 ïlngang van het stadje Goes", van "Willem OppenoorthNo. 458 «Stilleven", vap mej. Maria Vos. Het hoofdbestuur van j Vooruit", vereenigum van handels- en kantoorbedienden, te Ara" sterdam, heeti aan de Tweede Kamer een adres gezonden in 2ake het wetsontwerp be- treffende een nieuwe regeling van den dienst der posterijen. Het wenscht namelijk, dat in die wet worde bepaald: het porto voor alle periodieke ge schriften, in het adres omschreven, wordt gesteld op ys cent tot 35 (of 50) gram, 1 cent voor boven 35 (50) gram tot 250gram, 2l/s cent voor boven 250 gram tot 5(J0 gram en 5 cent voor boven am, en, zoo tegen de invoering van di. -fin zijn ge heel om de eene of andere reden onover komelijke bezwaren mochten worden geacht te bestaan, dan toch in elk geval aan de wet zoodanige uitbreiding te willen geven, dat althans de maandelijks verschijnende ge schriften op dien voet worden behandeld. Dezer dagen werd door de Dolfijncomm. kapt.-luit. ter zee Krabbe, een der Neder landsche oorlogskruisers in de Noordzee, een Engelsch visschersschip bekeurd wegens het visschen in Nederl. territoriaal water. Daar de bij de wet vereisehte waarborgsom, bij betaling waarvan het vaartuig wordt vrij gelaten, niet door den schipper kon worden gestort, werd de vreemde bodem op sleep touw genomen en te Delfzijl binnengebracht, waar die nu zal moeten verblijven tot de cautie zal zijn gesteld of de strafzaak zal zijn afgeloopen. Avondp Onder leiding van den directeur, den heer J. L. Wcry, werd Zondag te Rotterdam de eerste algemeene vergadering gehouden van de Nederl. stenografen-vereeniging »"Wi!lem Stolze". Tot leden van het hoofdbestuur voor Nederland en koloniën werden gekozen de heeren AV. J. Oppenoorth, te 's-Hage, als presidentL. Zangers, te Rotterdam, als vice- president P. Boekhout, te 's-Hage, als secre taris eu H. Bouwman, te Rotterdam, als penningmeester. De zetel van liet hoofdbestuur is voodoo- pig gevestigd te 's-IIagete Rotterdam vormde zich eene al'deeliug, onder presidium van den heer L. Zangers, terwijl tot correspondenten- j werden benoemd de heeren A. T. van 't Hoen, te Delftshaven, en C. J, Blommendal, te Schiedam. De vereeniging mocht zich bij haar eerste vergadering in eene talrijke opkomst ver heugen; ook tradén twee dames tot liet lidmaatschap toe. Omtrent de aanhouding te Keulen vea| twee Duitschers, die verdacht werden hand langers te zijn van mevr. Bulkley, wordt gemeld, dat de beide aangehoudenen uit Keu len afkomstig .en beiden handelaars zijn, w.ei' financiën in slechten toestand verkeeren. Beu hunner moet reeds failliet zijn verklaard, Zy. ontkennen niet van mevr. Bulkley de opdracht te hebben ontvangen haar schoonzoon te vermoordenmaar beweren die opdracht slechts te hebben aanvaardteneinde, met behulp van de hun geboden somzich ri'< financieele moeilijkheden te reddenzonder plan te hebben gehad den moord werkelijk tu plegen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2