IHiitenlandsclie Berichten. Binneiilandsclie Berichten. J beheerscht, als belangrijk gevolg van de alge- meene verlichting, vrucht van het denken en onderzoeken der geleerden, vrucht niet minder van het verbeterd en onder aller bereik gesteld volksonderwijs, vrucht aller meest van de ontwikkeling der samenleving zelve. En nu laat die beweging zich op maat schappelijk terrein gelden, gelijk in 1789 op staatkundig gebied. Welnu, wat heeft de Maatschappij tot nut van 't algemeen ten opzichte van het maat schappelijk vraagstuk te doen? Ons antwoord is: alles wat sij doen kan. Het maatschappelijk leven van den tegen- woordigen tijd is juist het terrein, waarop z\j thans en voor de naaste toekomst hare voornaamste werkzaamheid vinden moet. Dieper dan tot heden geschiedde, moeten wij doordringen in het eigenlijke volksleven de behoeften van het volk leeren kennen, de nooden van het volk onderzoeken en voor zichtig, maar toch beslist trachten de juiste middelen te vinden om die wonden te ver zachten, kan het zijn, ze te genezen. Is, niet geheel ten onrechte, van de bevoorrechte burgerij van ons land gezegd, dat zij in de laatste jaren soins in zelfgenoegzame traag heid te veel aan zich zelve heeft gedacht, dat de genotzucht in haar legerkamp hare tenten heeft opgeslagen, dan past het ons te vragen of het daardoor misschien komt, dat het volk nog zoo weinig wezenlijk vooruitgaat 'jn maatschappelijke en zedelijke beteekenis? Of het daardoor komt, dat de kerkelijke ge lederen steeds meer triomfantelijk voorwaarts trekken en dat de zwoegende menigte nog jneerendeels gebukt gaat onder bekrompen heid en vooroordeel, beide onder de hoede gesteld eener heerschzuchtige geestelijkheid Hebben wij te veel geredeneerd misschien en te weinig ons zeiven gegeven? Hebben wij te weinig gedacht aan en gedaan voor de minder bevnorrec.hten Hoe dit zij, het is duidelijk dat men op daden wacht en aan woorden niet meer genoeg heeft. We bevelen de lezing van het geschrift van den heer Riedel dringend aan, zoowel aan leden als niet-leden. Neen, zij is nog niet afgeleefd, de oude, goede maatschappij, als Jeugdige krachten haar streven voortzetten en welgozinden haar steunen. Hier, waar ze reeds veel heeft gesticht en verricht, hier is haar arbeid echter ook niet afgedaan. Mogen velen tot haar toetreden en Schiedam weldra op een uitbreiding van leden kunnen wijzen, dat haar op gelijken voet plaatst met andere departementen in plaatsen van ge lijken omvang. ÏUITSCHLAO. Door Eugen Richter is thans eene openlijke verklaring afgelegd, inhoudende, dat hij gaarne de leiding der Duitsch-vrijzinnige party in den Rijksdag uit handen wil geven, ja, zelfs geheel uit het parlementaire leven scheiden, wanneer de meerderheid der partij van oor deel is, dat in de toestanden verandering moet komen. Hij doet daartoe een beroep op eene bjjeen te roepen partij-vergadering. Naar te Berlijn verzekerd wordt, zal deEmin- commissie, als dr. Peters Emin-pacha op zijn terugweg naar de kust ontmoet, het overige van het »bevrijdingsfonds" ter beschikking ran den reiziger stellen, teneinde Emïn's expeditie te steunen. De regeering neemt betreffende Uganda eene afwachtende houding aan. Er zal geene beslissing genomen worden betreffende de door dr. Peters gesloten verdragen, voor zij zorgvuldig onderzocht en volgens internatio nale overeenkomsten geldig bevonden zijn. Het Pruisische Huis van afgevaardigden Jieeft, na een somwijlen zeer levendig debat van vijf uren, het wetsontwerp rakende do ïSpcrrgclder", aangenomen, met eentusschen de beide conservatieve partijen en de natio- naal-libemlen overeengekomen amendement, waarmede de minister van eeredïenst ver klaard bad zieh te kunnen vereenigen Volgens een telegram uit Weenen heeft de Porte aan den Russiscben gezant te Konstan- tinopel kennis gegeven, dat eerlang 5 rmjlioen franc3 van de achterstallige 30 millioenoor- - logsschatting zal worden afbetaald. P R A N K K JU K._ Het decreet, waarbij -door den president der republiek den hertog van Orleans gratie wordt verleend, is kort en eenvoudig. Het behelst niets meer dangelast dat de her tog van Orleans buiten liet Fransche grond gebied zal worden geleid. Omstreeks elf uur gisteravond heeft de hertog de gevan genis te Clairvaux verlaten en werd hij naar het station gebracht, waar de expres-trein van Bazel een oogenblik stilhield om hem op te nemen. De hertog werd tot Delle (Zwitsersche grens) begeleid door den com missaris van politie Morin en ecnige agenten. De prins is nu 117 dagen van zijne vrijheid beroofd geweest. Of hij nog vergezeld is geworden door den hertog De Luynes en den kolonel Perceval, die steeds in de omstre ken van Clairvaux op hot kasteel Ligniol vertoefden, waar zg, in voortdurende betrek king met den prins waren, is nog niet bekend. President Carnot zal op 21 dezer hg den Duitschen gezant te Parijs, graaf Munster," het middagmaal gebruiken. ENGELAND, Sir Fergusson verklaarde Dinsdag in het Lagerhuis, in antwoord op eene interpellatie, dat ten aanzien der dezer dagen door Stanley geuite beschuldiging, dat de Duitschers in Afrika ongehinderd 10.000 stuks vee hebben ontstolen aan de op Britsch gebied wonende inboorlingen, zonder dat daartegen het minste protest is aangeteekeml, bij de regeering niets hoegenaamd bekend is, en dat de regeering evenmin aan Duitsehland .eenig grondgebied heeft afgestaan. Aan de Daily Dews wordt uit Weenen geseind, dat een nieuw komplot tegen prins Ferdinand is ontdekt. Eene bende van 25 goed gewapende mannen had het plan ge vormd den prins, die met gevolg per spoor trein van Zamboli naar Burgas zou vertrekken, bij het tusschenstation Belova aan te houden en als gijzelaar gevangen te nemen, todat de majoor Panitza en zijne mede-veroordeelden op vrije voeten werden gesteld. De heer Stambouioiï, die lucht van de zaak gekregen had, zorgde dat de expres-trein vijf uren later vertrok dan aanvankelijk was bepaald en doorstoomde zonder te Belova stil te houden. B E L G 1 E. De Patriate meldt, dat prins Boudewijn weldra verloofd zal worden met zijne nicht, prinses Clémentine. In de omgeving van het hof beschouwt men dit bericht als juist. OOSTEN' K IJ K. De Boheemsche Landdag heeft Dinsdag de bijdrage des lands in de kosten van bevaar- baarmaking der Moldau op 2 millioen florijnen bepaald, en is daarna door den stadhouder, in naam des keizers, verdaagd. Bij de Hongaarsche delegatiën is de gemeen schappelijke begrooting ingediend. De gewone uitgaven worden geraamd op 116,523,518 florijnen en de buitengewone op '16,402,339. De buitengewone uitgaven voor het leger be dragen 14,4ö0.439 florijnen. In de Hongaarsche delegatie is men voor nemens Kalnoky te interpelleeren over de gespannen verhouding tusschen Servië en OostenrijkHongarije. Kalnoky zal daarop antwoorden, dat de monarchie machtig genoeg is om aan de vijandige gevoelens van Servië geen beteekenis te hechten, zoolang er althans geen werkelijk vijandige handelingen voor komen. B U L G A R IJ E. Te Sofia zijn 20 Montenegrijnen gevangen genomen, die een komplot hadden gemaakt om 'majoor Panitza uit de gevangenis te be vrijden. De door den krijgsraad in zake het Panitza- proces vrijgesproken Bulgaarsche officieren, zijn uit hunnen rang ontzet en over de Servische grenzen gebracht. S E R V I E. Dinsdag trokken een 800 Arnauten over de grenzen in het departement Toplitza om te plunderen. Er volgde een gevecht tusschen Servische boeren, de grenswach ters en de Arnauten. Laatstgenoemden wer den teruggedreven naar het zuiden. Aan beide kanten werden velen gedood en gewond. Er is een conflict ontstaan tusschen den metropolitaan-bisschop en den minister van eeredienst wegens de benoeming van een nieuwen bisschop. Een bijzondere trein, waarin zich koning Alexander, zijn vader Milan, de regen ten Ristitch en Protitch, generaal Gruitch en twee ministers bevonden, is dezer dagen nabij Belgrado ontspoord. De stoker werd ge wond, de andere reizigers bekwamen echter geen letsel. A M E R I K A De onthulling van het monument voor Gar field op de plaats, waar deze president der Vereenigde Staten in '1881 door Guiteau ver moord werd, is met groote plechtigheid ge schied. Alle staatslieden van Washington waren aanwezig, zoowel als de leden van beide Huizen der volksvertegenwoordiging. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De afdeelingen hebben benoemd tot rap porteurs over de wet tot goedkeuring van de verklaring aangaande de bevoegdheid van den scheidsrechter in het geschil betreffende de grensscheiding tusschen Suriname en Fransch Guyana de heeren Brantsen van de Zjjp, Van Kerkv.-jjk, De Beaufort, Keuehenius en Michiels van Verduynen; voor het wets ontwerp tot verhooging van het maximum bedrag der in Ned. Indië uit te geven pasmunt, de heeren Geertsema, Cremer, W. van Dedem, v. d. Velde en Roëll en voor dat tot her ziening van de postwet, de heeren Mackay, Van Gjjn, Borgesius, graaf Schimmelpenninck en E. Cremers. OfJlcieelo Berichten. Bij kon. besluit is benoemd tot rijks-ont vanger te Vlaardingen II. J. Lamoraal Wichcrs, thans te Naarden. SCHIEDAM, 6 Juni 1890. Naar de Stand, verneemt, is het wetsont werp »in zake de vaccine-quaestie" reeds van den Raad van State terugontvangen, en kan de indiening er van bij de Tweede Kamer eerstdaags worden te gemoet gezien. Op alle verzoeken van gemeenten, ook uit die, waar algemeen de streng rechtzinnige leer beleden wordt, om vrijstelling van de heffing van schoolgeld, antwoordt mr. De Savornin Lobman, dat er geen termen tot inwilliging bestaan. Soms komt dat antwoord zoo spoedig, dat er geeri tijd kan genomen zijn voor onderzoek. Dat de heer Lohman hiermede getrouw blijft aan het consigne ïde openbare school moet leeggepompt worden", erkennen wij, maar dat dit eene toepassing is van de wet, overeenstemmende met de bedoeling van den, wetgever, zal niemand beweren. En daaraan is tocli een minister gehouden. Bij zoodanige toepassing als nu plaats heeft had de derde alinea van art. 46 wel achter wege kunnen blijven. Jammer, dat dat artikel^ het hooren van den Raad' van State slechts verplicht stelt, ingeval er vrijstelling wordt verleend en niet wanneer het verzoek daar toe wordt geweigerd. ArnhCt.) Bij de te Sliedrecht- gehouden verkiezing voor een lid der Proviftfciale Staten is gekozen de heer W. H. van' Haaften Jzn., (anti- rev.) met 1069 stemmen, tegen 989, uitge bracht op den heer W. M. van Haaften, (liberaal en oud-lid). Bestuurderen der vereeniging voor de statistiek in Nederland hebben zich met een adres tot den Koning gewend, met vei'zoek,, van de regeering voorstellen te laten uit gaan tot oprichting van een centraal-bureau voor statistiek. In de zomerdienstregeling van den Rijn spoorweg zullen den 7n dezer nog de volgende wijzigingen en aanvullingen in werking treden lo. zal de trein, die v. m. 8.10 uit Den Haag en 8.22 u:t Rotterdam vertrekt, des Maandags te Woerden stoppen. 2o. zullen de reizigers van de lijn Leiden "Woerden met bestemming naar de Amster- damsehe lijn, te 9.17 v. m. te Woerden aan komende, zonder vrachtverhooging te 9.18 van daar naar Utrecht kuunen reizen, mits zij vandaar te 10 u. naar een van de stations der Amsterdamsche lijn vertrekken. 3o. zal de trein, die te 12.40 n. m. van het centraal-station en te 12.55 van het station-Weesperpoort te Amstevdam vertrekt, niet tot Utrecht, maar tot ZeistDriebergen loopen (aankomst 1.52 aldaar) en van daar te 2.05 terugkeeren naar Utrecht (aankomst 2.25). Naar wij vernemen, is de commissie be noemd door de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", tot het instellen van een onderzoek naar den toestand en de werking van de zieken- en begrafenisfondsen in Neder land, thans zoo ver met haren arbeid ge vorderd, dat iveldra haar onderzoek in zake de begrafenisfondsen waaromtrent zij liet eerst een rapport hoopt uit te bren gen denkt te sluiten. Van een groot aan tal fondsen en maatschappijen werden haar inlichtingen verstrekt, terwijl zij met ver scheidene personen uit verschillende deelen des lands op hare vergaderingen een monde ling onderhoud had. Wij vestigen er de aan dacht op, dat de commissie bereid is alle inlichtingen in ontvangst te nemen, zoowel van besturen als van leden van begrafenis fondsen, alsook van al die personen, die ver- meenen op dit gebied voldoende bekendheid te bezitten om de commissie van voorlichting te dienen. Deze inlichtingen, mondeling of schriftelijk verstrekt, worden tot uiterlijk 1 Juli a. s. gaarne ingewacht door den secre taris der commissie, den heer J. L. Huijsin- ga, civiel ingenieur, Hemonystraat 30, Am sterdam. De particuliere correspondent der iV. 11. Ct- te Berlijn meldt het volgende Naar ik verneem, heeft de diplomatie alhier bericht ontvangen, dat bij de jongste beraad slagingen van het Brusselsche congres over de invoerrechten in het Congo-gebied geen bezwaren daartegen ingebracht zijnmaar door de regeering van den Congo-staat werd verklaard, dat men niet voor alle ingevoerde goederen gebruik wil maken van de voor-- gestelde tien percent aan rechten. Door den Nederlandschen gemachtigde was vroeger reeds vooral de wensch te kennen gegeven, vooreerst dat er eane goede politie worde ingevoerd, en ten andere dai betere han delswegen worden aangelegd. Zoo hieraan voldaan wordt, zullen ook de Nedcrland- sche belanghebbenden voor de heifmg va» invoerrechten te vinden zijn. Vanwege de regeering van den Congo werd' ,verz Tv of dr sigan een gedre Ierlai zaaml Groot land hunni vloot bij de met t Alii schap Na» een 1 voor i in za kanaa hebbe desk u werd, zijn d 's rijks ter ze l

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2